Autor Wątek: Grafika 3D za 3-5 lat  (Przeczytany 7393 razy)

maxest

• Gość
# Grudzień 22, 2008, 18:05:04
Co do tego co powiedział Tim Sweeney. Owszem. Jest całkiem możliwe że wrócimy do softwarowego renderingu, ale będzie to nadal klasyczne smarowanie trójkątów, nie RT. Przejście na soft-rendering pomoże w przyśpieszeniu renderingu (czego dowodem jest Laraabee).

Jedno jest pewne. Tworzenie silnika nie będzie już takie łatwe jak 5-10-15 lat temu Smiley
Trojkaty czy nie - jesli powrocimy do software'u to programista bedzie mial ten luksus (a moze wrecz przeciwnie?), ze bedzie mogl zaprojektowac caly silnik od totalnych podstaw, a jego fantazje beda ograniczone "tylko" mozliwosciami sprzetu. Bo niby mamy programowalne shader'y i wszystko wydaje sie byc nieograniczone, ale wprowadza to dodatkowy narzut zwiazany z komunikacja CPU-GPU, a w dodatku niedlugo dorobimy sie kilkunastu odmian typow shader'ow :). Poki co mamy vertex, pixel, powoli geometry, a juz niby maja sie pojawiac shadery teselacji... Przerzucic wszystko na software i bedzie cool :).
Malo tego, w takim ukladzie gry znacznie moglyby sie roznic od siebie graficznie...

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline dzemeuksis

• Użytkownik
    • Blog quodmeturbat

# Grudzień 22, 2008, 20:48:58
http://gizmodo.com/5037276/liveplace-is-a-virtual-world-rendered-server+side-streamed-to-any-device

to jest bardzo ciekawe. wirtualny świat (w stronę Second Life) dostępny - w zamierzeniach - z poziomu przeglądarki, renderowany całkowicie po stronie mocarnego serwera gry, co jest dla mnie zupełnie zaskakującym podejściem. prezentacja jest imponująca, chociaż oczywiście chciałbym zobaczyć jak to się ma do przeciętnych łącz internetowych, jak jest z lagiem i jak jest z jakością. nie jest to raczej zastosowalne w tradycyjnych grach, ale stanowi pewną możliwosć dla realtime grafiki 3d, zwłaszcza, że internet raczej nie zniknie.
Zdumiewające! A co do wątpliwości - przeciętne łącze (wg. cywilizowanych standardów, nie nadwiślańskich) internetowe na luzaku dźwiga transmisję filmową. Moja ledwo megabitowa $@%!strada daje radę z transmisjami snookera Eurosportu w całkiem niezłej jakości (fakt, że to dość statyczny obraz...). Lagów nie doświadczysz. Ale największą zaletą tego rozwiązania wydaje mi się niemal samoistne wyeliminowanie problemów związanych z synchronizacją klientów. Poprawcie mnie, jeśli się mylę.

edit: Zapomniałbym o jeszcze jednej gigantycznej zalecie: praktyczny brak wymagań sprzętowych w odniesieniu do klienta.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 22, 2008, 20:54:03 wysłana przez dzemeuksis »

Offline Mertruve

• Użytkownik

# Grudzień 22, 2008, 23:51:54
Patrząc po komentarzach, ten konkretny filmik jest akurat prerenderowany, więc nie wiadomo, jak to wyjdzie w praktyce (i czy to przypadkiem nie hoax). Ciekawe, jak poradziliby sobie z renderowaniem obrazu dla miliona użytkowników jednocześnie :)

Offline Storm1ty

• Użytkownik

# Grudzień 23, 2008, 01:54:05
dokladnie, nie wiem jaka maszyna pociągnęła by 40k+ użytkowników, i każdemu z nich wyrenderowała taką sielankę...

Offline Kos

• Użytkownik
    • kos.gd

# Grudzień 23, 2008, 11:38:38
Ech. W świecie renderują się już fotorealistyczne sceny, a ja nadal gram w poczciwe lemmingi z pikselami na pół ekranu... Postęp technologiczny, też mi coś. :)

Offline Mertruve

• Użytkownik

# Grudzień 23, 2008, 15:32:25
Lans :P Lemingi 3D wymiatają. To była chyba pierwsza gra z nextgenowymi trikami XD

Offline Humman

• Użytkownik

# Grudzień 26, 2008, 02:14:11
A jakby podłączyć do mózgu w potylicznych jego rejonach elektrody oddziałujące na obszary percepcji, skoro możliwe jest już przechwytywanie tego co człowiek widzi z poziomu jego kory mózgowej to metodę w drugą stronę też wymyślą. Na początku jakieś proste kształty i kolory a za paręnaście lat rozdzielczość taka jak w oczach, i monitory stracą rację bytu. Z obrazem przyjdzie pora na dźwięk, dotyk, zapach i smak, w końcu to tylko sygnały elektryczne i będzie jak w matriksie tylko że z przerwami na życie w niewirtualnej rzeczywistości.

Offline skowronkow

• Użytkownik
    • skowronkow devsite

# Grudzień 26, 2008, 17:16:01
albo kroplowa i po co sie w ogole odłączać;p

Offline Mertruve

• Użytkownik

# Grudzień 27, 2008, 14:58:46
a za paręnaście lat rozdzielczość taka jak w oczach, i monitory stracą rację bytu.
A po co streamować czysty obraz, skoro zamiast tego można wywołać halucynacje o określonym temacie (co już teraz się udaje) ;)?

Offline Frondeus

• Użytkownik

# Luty 01, 2009, 12:11:32
Albo wpływać na sen człowieka....
Prze cały dzionek sobie np programujesz. a w nocy grasz :-)
Najbardziej ciekawe by bylo mmo we snie :)
Dodatkowo "mala " moc obliczeniowa komputera...
Komp podaje sugestie do tego co wokół nas jest(tak jak w D&D) a człowiek to sobie wyobraża i poprzez sen wydaje komendy (tzn chodzi sobie a komp to interpretuje)... ach cudowny świat SF.

maxest

• Gość
# Luty 01, 2009, 13:18:13
Z daleka od czegos takiego - w nocy czlowiek ma spac i wypoczywac, zeby w dzien miec sily na kodzenie :P

Offline Frondeus

• Użytkownik

# Luty 01, 2009, 13:56:31
W końcu człowiek będzie spać... tylko ze będzie mieć kontrolowany sen :)

Taki przykład: Facecik idzie spać i ustawia w kompie ze będzie sobie śnic o np. hipopotamach.
Jeśli będzie kontrolowany sen to nie będzie czasu na np. koszmary:)
Poza tym człowiek śni ok 5 min , przerwa, ok  5 minut , przerwa etc.
Tak wiec w czasie przerw będzie odpoczywał,  a w ciągu tych 5 min grał sobie p. w WarRocka czy CS'a...

Offline _OskaR

• Użytkownik

# Luty 01, 2009, 14:06:54
To może lepiej kodzić we śnie, a w dzień iść spać  :D

Offline Dab

• Redaktor
    • blog

# Luty 01, 2009, 14:14:33
Panowie, ja tu liczyłem na poważną dyskusję o efektach/technikach/sprzęcie graficzym, a Wy wyskakujecie z expieniem w czasie spania. ;)

Offline rm-f

• Użytkownik
    • Tu trolluje

# Luty 01, 2009, 14:33:31
Panowie, ja tu liczyłem na poważną dyskusję o efektach/technikach/sprzęcie graficzym, a Wy wyskakujecie z expieniem w czasie spania. ;)
Bo to jest realne?
Z daleka od czegos takiego - w nocy czlowiek ma spac i wypoczywac, zeby w dzien miec sily na kodzenie :P
Dziwne, praktycznie non stop masz sny, więc w czym problem by były świadome?
Taki przykład: Facecik idzie spać i ustawia w kompie ze będzie sobie śnic o np. hipopotamach.
Nie trzeba komputera, wystarczy determinacja.