Autor Wątek: automatyczna synchronizacja diagramu UML z kodem  (Przeczytany 4120 razy)

Offline Wyszo

• Użytkownik

# Listopad 23, 2008, 17:30:15
Słuchajcie, od niedawna szukam sobie narzędzia, które miałoby podobną funkcjonalność do Visual Studio 2005 jeśli chodzi o diagram klas - to znaczy żeby można było "zwijać" niepotrzebne klasy oraz żeby dowolna zmiana na diagramie powodowała automatyczne zmiany w całym kodzie projektu (i odwrotnie). Czy istnieje jakiekolwiek darmowe narzędzie pozwalające to osiągnąć? Ja wiem, że dużo wymagam od darmowych narzędzi, ale może... ;)

Język: C++. System: Windows/Linux. 

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline larden

• Użytkownik

# Listopad 29, 2008, 00:10:32
Z tego co pamiętam to istniał taki plugin do Eclipse ;) EclipseUML czy jakoś tak  ;)

Offline Dab

• Redaktor
    • blog

# Listopad 29, 2008, 00:11:58
Jest Visio, które nieźle się integruje z VS.

Offline Kos

• Użytkownik
    • kos.gd

# Listopad 29, 2008, 12:11:23
Z tego co pamiętam to istniał taki plugin do Eclipse ;) EclipseUML czy jakoś tak  ;)
I on to robił na C++, a nie na Javie? Miło byłoby - rozejrzę się za nim chyba :)

Offline Force

• Użytkownik
    • Blog

# Listopad 29, 2008, 14:01:23
w Turbo Delphi jest edytor UML, który ma niestety tylko diagram klas (nowa wersja (płatna) ma inny diagramy), pewnie turbo C++ też ma taki diagram. I on automatycznie synchronizuje diagram z kodem i kod z diagramem, czyli nie można robić tak, że najpierw zrobić diaragm a potem nacisnąć "generuj". Kolorowane składni jest, zwijanie metod, typów itp. do jednej linijki, kolorowanie z boku, które linijki zmieniono, itp. Warto temu się przyjrzeć, ponieważ jest to jeden program, a nie dwa gdzie jeden z drugim jakoś się tam integruje, więc powinno spełnić Twoje potrzeby, a na wiosnę wyjdzie nowa wersja (ale bez VCL-a, tylko do kodzenia) i chyba mam mieć więcej diagramów.
Edit: zauważyłem, że ma być też Linux, Turbo C++ jest tylko na Windowsa
« Ostatnia zmiana: Listopad 29, 2008, 14:04:36 wysłana przez Force »

Offline Wyszo

• Użytkownik

# Listopad 29, 2008, 16:36:49
Cholera, przez pomyłkę edytowałem posta zamiast dodać nowego i straciliśmy jego treść. A treść to podziękowania dla Force'a.
« Ostatnia zmiana: Listopad 29, 2008, 22:09:13 wysłana przez Wyszo »

Offline Force

• Użytkownik
    • Blog

# Listopad 29, 2008, 16:54:21
Nie Borlandu, a CodeGear-a  ;)

Offline Wyszo

• Użytkownik

# Listopad 29, 2008, 22:09:20
Z tego co przeczytałem to Turbo C++ Explorer zawiera również obsługę i synchronizację z Diagramem klas. Tak więc, jestem dobrej myśli :]

Chyba jednak nie umiem czytać:

Czy jest możliwość modelowania?
Tak. Możliwość wykorzystania UML'a jest dostępna w Turbo Delphi, Turbo Delphi for .NET i Turbo C# Turbo (wersje Explorer i Professional). Funkcjonalność UML nie jest obecnie dostępna dla żadnego produktu C++, planujemy uwzględnić ją w przyszłych wersjach.

:/

Offline Kos

• Użytkownik
    • kos.gd

# Listopad 29, 2008, 22:30:03
Uch. C++, jaki jest, każdy widzi :) Myślę, że wszelkie narzędzia do refactoringu/generacji/analizy kodu jest zrobić sporo łatwiej dla "normalnych" języków.

Offline Force

• Użytkownik
    • Blog

# Listopad 30, 2008, 00:26:43
No cóż, wielka szkoda, przynajmniej spieprzona edycja posta nie poszła na marne skoro nie ma tego w C++. nie jestem takim fanatykiem Delphi aby namawiać na zmianę języka :D na wiosnę ma wyjść nowa wersja darmowych edycji, może będzie modelowanie do c++, w płatnych już jest

Offline MadBonsai

• Użytkownik
    • Ifrit

# Czerwiec 12, 2009, 07:14:48
Netbeans posiada zintegrowany edytor UML - jak i zylion innych użytecznych rzeczy w postaci pluginów ;)

Offline Kos

• Użytkownik
    • kos.gd

# Czerwiec 12, 2009, 12:10:39
Ale pewnie umie raczej UML -> C++ (tyle umie większość standalone programów do UMLa) i ewentualnie jakieś Java -> UML. Czy też możesz potwierdzić, że C++ -> UML też ten plugin w jakiś sposób zrobi?

Offline MadBonsai

• Użytkownik
    • Ifrit

# Czerwiec 18, 2009, 20:43:02
Od czasu kiedy siedzę w NetBeans, piszę tam w Javie bądź Pythonie. Nie wiem jak to jest z C++ --> UML w rozbudowanych aplikacjach. Prawdopodobieństwo tego jest bardzo wysokie, choć refactoring kodu C++ wprowadza dopiero najnowsza, obecna wersja 7.0 RC1
Niestety w najbliższych dniach nie mam dostępu do NB, wiec nie mogę tego sprawdzić. Padł też serwis NB, nie mogę tego tam sprawdzić -  a niesprawdzonych informacji z reszty Sieci nie chcę podawać. Zdarza im się mocne mijanie z prawdą, a wolałbym wyrażać swoje opinie i doświadczenie niż rzucać linkami.
W każdym bądź razie, w przypadku Javy współpraca z UML jest w NB, że mi więcej do szczęścia nie potrzeba. A C++ jest i tak jednym z najmocniej wspieranych języków w tym IDE.