Autor Wątek: Formaty wmv, wma i mp3 opatentowane?  (Przeczytany 2679 razy)

Offline bolverk

• Użytkownik

# Październik 31, 2008, 01:56:01
Zamierzam napisać loader plików wmv bądź wma lub mp3 aby móc odtwarzać pliki muzyczne w moich aplikacjach. Ale jest problem jak mniemam, bo nie wiem czy któryś z wymienionych formatów jest opatentowany. Jeśli tak to jakie wiążą się konsekwencje z użyciem tych formatów? Wiem jedynie że format Ogg Vorbis jest darmowy bo jego pliki nagłówkowe są dołączone do OpanAL 1.1 SDK :)

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline Krzysiek K.

• Redaktor
    • DevKK.net

# Październik 31, 2008, 02:53:05
Ale jest problem jak mniemam, bo nie wiem czy któryś z wymienionych formatów jest opatentowany.
MP3 jest na pewno. Nie wiem jak reszta.

Jeśli tak to jakie wiążą się konsekwencje z użyciem tych formatów?
O ile dobrze pamiętam, w przypadku odtwarzaczy MP3 wymagana jest opłata licencyjna w zależności od liczby rozprowadzonych sztuk, ale to sprawdź na odpowiedniej stronce (np. w pierwszym hicie na google pod tym linkiem). ;)

Offline skoti

• Użytkownik

# Październik 31, 2008, 03:28:08
Zamierzam napisać loader plików wmv bądź wma lub mp3 aby móc odtwarzać pliki muzyczne w moich aplikacjach. Ale jest problem jak mniemam, bo nie wiem czy któryś z wymienionych formatów jest opatentowany. Jeśli tak to jakie wiążą się konsekwencje z użyciem tych formatów? Wiem jedynie że format Ogg Vorbis jest darmowy bo jego pliki nagłówkowe są dołączone do OpanAL 1.1 SDK :)
mp3 jest opatentowany, wma nie wiem, na wav i ogg nie obowiązują patenty, ale jeśli się nie mylę to jak tworzysz na windowsa i użyjesz directX do odtwarzania mp3 to nic nie musisz płacić (microsoft już to zrobił za Ciebie), jak nie tworzysz na rynek amerykański to w europie te patenty nie obowiązują - przynajmniej na razie, bo usa naciska na unie europejską w tej sprawie.

Offline misioslaw

• Użytkownik
    • www.asmforce.eu

# Październik 31, 2008, 06:31:11
Zawsze też możesz użyć AAC, który jakby nie było jest lepszy od MP3, i nie wymaga opłat za dekodery.

skoti: WMA/WMV są własnością Microsoftu, a ten napewno je opatentował :D

Offline reveur

• Użytkownik

# Październik 31, 2008, 08:50:48
OGG: całkowiecie za darmo do wszelkich zastosowań
WMA: całkowicie za darmo jeżeli do "readme" swojej aplikacji dodasz notkę, że używasz Windows Media Audio (C) by Microsoft corp.
MP3: Trudno jednoznacznie powiedzieć. Widziałem masę produktów, które używają DirectShow do odtwarzania mp3 i bez specjalnych notek, informacji o patentach ( w przypadku uiszczania opłat także dodaje się informacje o tym do "readme" )