Autor Wątek: Pomysł na projekt  (Przeczytany 5707 razy)

Offline mar08

• Użytkownik

# Październik 25, 2008, 00:29:17
Muszę wymyślić temat projektu z informatyki. Ma on dotyczyć  symulacji jakiegoś procesu, sterowania nim, bądź wykorzystania informatyki w praktyce. Może być ambitna gra. Ma wykorzystywać biblioteke graficzna np. OpenGL. Kompletnie nie wiem co zrobić, chyba nie jestem kreatywny. Proszę o pomoc.

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline artpoz

• Użytkownik
    • blog o tworzeniu gier

# Październik 25, 2008, 00:38:29
Może coś z tego ?

1. Wykreślanie obiektów 3D przy wykorzystaniu podstawowych prymitywów z biblioteki AUX
2. Wizualizacja ruchu planet wraz z księżycami (do wyboru może być ziemia)
3. Scena 3D wraz z poruszaniem się po tej scenie
4. Generowanie i przeglądanie wirtualnego krajobrazu
5. Animacja ruchu piłki w zamkniętym sześcianie
6. Animacja rzutu kostką do gry
7. Wykonanie gry Pong polegającej na odbijaniu piłki przez poruszającą się platformę przy bokach + interakcja z graczem
9. Stworzenie labiryntu w przestrzeni 3D i określanie najkrótszej drogi przejścia
10. Generowanie sceny trójwymiarowej z umieszczonymi na niej obiektami i wykrywanie kolizji

JCJ

• Gość
# Październik 25, 2008, 01:00:36
...albo algorytm ułożenia kostki rubika ;] (+ na przykład wizualizacja)

Offline mar08

• Użytkownik

# Październik 25, 2008, 01:06:02
Ciekawe propozycje, dzieki :) np. ta z wizualizacją ruchu planet. Ale poszukuje raczej czegoś co byłoby użyteczne w jakiejś dziedzinie np. system sterowania sygnalizacją świetlną w mieście lub sterowanie jakimś urządzeniem elektrycznym, elektronicznym - np. ABS w samochodzie, czujniki ruuchu itp.(niestety tematy już zajęte).

Offline artpoz

• Użytkownik
    • blog o tworzeniu gier

# Październik 25, 2008, 14:12:39
Symulacja jakiegoś procesu ?

1. Wizualna symulacja operonu laktozowego (genetyka)
2. Proceduralna animacja podziału komórki (cytologia)
3. Automatyczny system obsługi parkingu samochodowego (otwieranie i opuszczanie bramki, uproszczona animacja samochodów wjeżdżających/opuszczających parking) (informatyka).
4. System rezerwacji biletów do kina (wybór miejsca siedzenia na sali kinowej)
5. Symulacja procesu obróbki za pomocą obrabiarki sterowanej numerycznie (automatyka)

JCJ

• Gość
# Październik 25, 2008, 14:29:24
Może jakiś system kolizji i zniszczeń? ;)
Np.
Dwa samochody zderzają się ze sobą, i jeden ma bardziej wgniecioną maskę.

Offline klakier

• Użytkownik

# Październik 25, 2008, 15:15:13
Ciekawe propozycje, dzieki :) np. ta z wizualizacją ruchu planet. Ale poszukuje raczej czegoś co byłoby użyteczne w jakiejś dziedzinie np. system sterowania sygnalizacją świetlną w mieście lub sterowanie jakimś urządzeniem elektrycznym, elektronicznym - np. ABS w samochodzie, czujniki ruuchu itp.(niestety tematy już zajęte).

To może zrobisz system symulacji sterowania ruchem kolejowym? :) Miałbyś temat a po wykonaniu mógłbyś udostępnić efekty dla mojego symulator pojazdów trakcyjnych. ;) Jest literatura na ten temat jakbyś szukał :)

Offline mar08

• Użytkownik

# Październik 26, 2008, 02:19:26
Jeśli chodzi np. o cytologię, genetykę, zaawansowaną automatykę( obrabiarka numeryczna) to trochę boję się ich podjąć głównie z powodu niewystarczającej znajomości tematu. Co do sterowania ruchem kolejowym to musiałbym mieć jakiś nieskomplikowany model węzła komunikacyjnego, pod który mógłbym modelować system - nie wiem skąd to wziąć. Nad innymi się zastanowię. Ciągle chodzi mi po głowie projekt dotyczący analizy technicznej spółek giełdowych. Tylko jest problem skąd brać dane o spółce - kiedy jakie miała notowania w zwartej, gotowej formie na przestrzeni co najmniej miesiąca. Może ktoś z was wie gdzie takie dane można dostać???

Offline dzemeuksis

• Użytkownik
    • Blog quodmeturbat

# Październik 26, 2008, 11:23:49
Ciągle chodzi mi po głowie projekt dotyczący analizy technicznej spółek giełdowych. Tylko jest problem skąd brać dane o spółce - kiedy jakie miała notowania w zwartej, gotowej formie na przestrzeni co najmniej miesiąca. Może ktoś z was wie gdzie takie dane można dostać???
Tu masz wszystko w jednym pliku (>6MB):
Inna sprawa, że analiza techniczna na GPW w odniesieniu do pojedynczych spółek ma raczej dyskusyjną wartość. Zbyt mały rynek sprawia, że bardzo łatwo wpływać zakulisowo na kursy. A niestety działania nielegalne, o których wie wąski krąg wtajemniczonych, rzadko mogą zostać przewidziane z pomocą AT. Wszystko to jednak uśrednia się na wykresach indeksów. Tam już AT ma bardzo duży sens. Ośmielę się stwierdzić nawet, że do przewidywania ruchu indeksów nie jest konieczna jakakolwiek wiedza o rynku, ekonomii czy gospodarce. Dlatego radziłbym się skupić na indeksach:
« Ostatnia zmiana: Październik 26, 2008, 11:25:22 wysłana przez dzemeuksis »

Offline mar08

• Użytkownik

# Październik 26, 2008, 13:29:31
Wielkie dzięki dzemeuksis!! Właśnie o to mi chodziło!!

Offline mar08

• Użytkownik

# Listopad 01, 2008, 00:07:20
Widzę dzemeuksis, że orientujesz się w temacie, więc mam jeszcze jedną prośbę. Znasz może jakieś pozycje książkowe, linki itp. w których mógłbym znaleźć dokładne wzory na wskaźniki giełdowe lub  wzory matematyczne różnych technik AT. Na wikipedii troche  jest (wątpliwa wartość) i na innych stronkach też, ale niewiele. Wszędzie w książkach tylko "opisówki". Byłbym niezmiernie wdzięczny za okazaną pomoc. :) pozdro
« Ostatnia zmiana: Listopad 01, 2008, 04:25:42 wysłana przez mar08 »

Offline dzemeuksis

• Użytkownik
    • Blog quodmeturbat

# Listopad 02, 2008, 22:03:23
dokładne wzory na wskaźniki giełdowe lub  wzory matematyczne różnych technik AT
Na angielskiej wiki znajdziesz bez problemu bardzo szczegółowe wzory opisujące wskaźniki giełdowe. W razie wątpliwości zawsze możesz porównać zgodność z jakimś innym źródłem. A co do "wzorów matematycznych różnych technik AT", to nie bardzo wiem, co masz na myśli. AT w moim rozumieniu, to interpretacja wskaźników oraz wypatrywanie formacji kształtujących się na wykresach. Owszem, znane są próby zaprzęgania sieci neuronowych do przewidywania zmian kursów, ale sieci neuronowej ipso facto nie da się opisać wzorem. Moja znajomość zagadnień AT jest wszakże natury praktycznej, nie teoretycznej, więc niestety nie jestem w stanie Ci więcej pomóc, a co więcej mogę się mylić w tym, co napisałem wyżej.

Offline mar08

• Użytkownik

# Listopad 03, 2008, 22:25:13
Zastanawiam się tylko czy w internecie gdzieś można zdobyć algorytmy automatycznie rozpoznające różne formacje na wykresach giełdowych. Czy takie coś w ogóle istnieje i czy jest  możliwe to napisać na raczej przeciętnym poziomie programisty???

Offline dzemeuksis

• Użytkownik
    • Blog quodmeturbat

# Listopad 03, 2008, 22:42:13
Skoro da się napisać program potrafiący dopatrzyć się skutecznie liter w bazgrołach (mam na myśli co raz doskonalsze OCR-y), skoro da się napisać program potrafiący z fal odczytać ich pochodzenie z dokładnością nie tylko do modelu łodzi podwodnej, ale i konkretnego egzemplarza, to na pewno da się również napisać program potrafiący rozpoznać kształtującą się formację na wykresie zmian kursów (najlepiej, żeby równocześnie uwzględnił zmiany woluminu z drugiego wykresu, co zwiększa szansę na prawidłową interpretację). Rzecz w tym, że po pierwsze: nie ma formacji o stuprocentowej skuteczności przewidywania zmian kursów na giełdzie, a po drugie: wszystkie z wyżej wymienionych zastosowań korzystają z dobrodziejstwa jakim są samouczące się sieci neuronowe. Chyba nikt przy zdrowych zmysłach nie próbuje takich rzeczy opisywać za pomocą algorytmów, bo byłaby to syzyfowa praca. Z kolei podejrzewam (a nawet co nieco słyszałem na ten temat), że sieci neuronowych nikt nie próbuje uczyć rozpoznawania konkretnych formacji, lecz raczej zmian kursów w ogólności, wskaźników, itp.

Offline revo

• Użytkownik

# Listopad 04, 2008, 09:44:51
Typowym podejściem do giełdy jest też użycie algorytmów ewolucyjnych.