Autor Wątek: Ubuntu i ciągłe problemy.  (Przeczytany 21235 razy)

Offline blackhawk

• Użytkownik

# Październik 15, 2008, 18:46:11
Sam już nie wiem co zrobić z Linux'em. Szczerze miałem wielką nadzieję co do tego OS'a licząc na przyjemną w nim pracę. Jak się okazuje: nic błędniejszego. Będąc początkującym już z początku wszystko zaczęło mnie denerwować. Pierwsze było zarządzanie pakietami i cholerne piekło ich zależności.

Oczywiscie swieżo po instalacji włączyłem firefox'a by się trochę dowiedzieć. Z konieczności zainstalowałem flash'a. I tutaj wystąpił pierwszy problem dotyczący okropnie dużego zużycia procesora (100% podczas ogladania filmow na youtube.com) Po wielu reinstalacjach na inne wersje udało mi się spaść jedynie na 80% -_-

Sam Code::blocks takze szwankowal. Proste zaznaczanie linii kodu kończyło się na przycinaniu się programu (jakby lecial na ok 10-15 fps'ach). Funkcje OGL'a choc po dolaczeniu nagłówków ich nie widzi, z SDL'em wyglada to podobnie (nie widzisz wszystkich funkcji, można powiedzieć że tylko stałe) - choć jako główny projekt wybrałem właśnie SDL'a.

Postanowiłem więc wypróbować inne środowisko i padł wybór na Anjutę. Okazała się konieczna instalcja GTK+ (później także: Pango, ATK, GLIB i pare pomniejszych). Na Pango stanalem. Po wpisaniu "sudo make" i poprzednim "sudo ./configure" wystepuja jakies bledy których pojac zbyt nie moge. Zauwazylem tez ze foldery w ktorych robilem kompilacje nie mozna usunac i zostaly "smieci" na pulpicie. Przed chwila po restarcie komputera Ubuntu przestal widziec moich dwóch partycji NTFS. Podczas uruchamiania zaczął (nie wiadomo dlaczego) sprawdzac liste sterownikow.

Huh... Nie tego się spodziewałem... Nie wiem teraz czy poprostu przereinstalowac system i zaczac wszystko od nowa - nie mam pojecia jak cofnac wszystkie zmiany. A moze warto zmienic system na nieco bardziej przyjazny? (chyba że nie ma takiego ^^)

PS. Nie dziwie się gdybyście się śmiali z tego postu ;p w końcu jestem nowicjuszem jeśli chodzi o Linux.

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline BTM

• Użytkownik

# Październik 15, 2008, 18:55:08
A moze warto zmienic system na nieco bardziej przyjazny? (chyba że nie ma takiego ^^)
Oczywiście - polecam Windows XP lub Vista - tu wszystko "just works" :)

I teraz proszę mnie upiec w flamewarze.

swiru

• Gość
# Październik 15, 2008, 19:00:26
Nie ma w tym nic dziwnego, ze nie kazdy ma czas i ochote na bawienie sie w administrowanie systemem, uczenie sie komend konsoli czy instalowanie programow ze zrodel.
Nie wiem jak to jest z Ubuntu. Ja moge polecic Mandrive (pare dni temu wyszla wersja 2009). Zarzadzanie pakietami jest bardzo zautomatyzowane - instalator sam wyszukuje wszystkie zaleznosci i proponuje ich automatyczne zainstalowanie. Oczywiscie dziala to sprawnie tylko dlatego, ze community tworzy rpmy Mandrivy dla prawie wszystkich waznych programow Linuxowych. Jak chcesz cos skompilowac ze zrodel, to niestety duzo tu zalezy od skryptow kompilujacych i instalujacych dany soft, za ktore juz nie odpowiada nikt od Mandrivy.

Offline lucypher

• Użytkownik
    • Por Design

# Październik 15, 2008, 19:17:52
Blackhawk: Nie poddawaj się tak szybko. Na początku każdy ma problemy, wszystko wszystko wydaje się dziwne i trudne. Ja natomiast nie wyobrażam sobie życia bez archa/ubuntu. Na początek polecam Ubuntu. To takie distro które instaluje się po to, aby działało od palca, bez żadnego grzebania. I tak jest w rzeczywistośći. Nie bardzo rozumiem twoje problemy (poza powolnym flashem, który rzeczywiście jest powolny ;)), ubuntu świetnie radzi sobie z zależnościami, kompilacja też nie jest niczym specjalnie trudnym, choć rzeczywiście zależy w dużej mierze od oskryptowania.

Ubuntu ma świetny community, które pomoże Ci rozwiązać problemy w błyskawicznym tęmpie. Faktem jest to, że trzeba poświęcić trochę czasu na czytanie dokumentacji/innych pomocy naukowych, ale zapewniam Cię że przyniesie to satysfakcjonujące efekty.

Tak btw. to pingwiny są genialną platformą dla programisty, co prawda windziarze zaprotestują tutaj - ale wiadomo że każdemu pasuje co innego.

« Ostatnia zmiana: Październik 15, 2008, 19:19:53 wysłana przez wesz »

Offline BTM

• Użytkownik

# Październik 15, 2008, 19:24:56
Ubuntu ma świetny community, które pomoże Ci rozwiązać problemy w błyskawicznym tęmpie. Faktem jest to, że trzeba poświęcić trochę czasu na czytanie dokumentacji/innych pomocy naukowych, ale zapewniam Cię że przyniesie to satysfakcjonujące efekty.
Ew. rzeczony community powie Ci, że "to se ne da" - vide suspend na laptopach Toshiba z kartą ATI i BIOS-em Phoenix :]

Offline blackhawk

• Użytkownik

# Październik 15, 2008, 19:30:33
W Ubuntu mam Menadżer pakietów Synaptics który wiele pakietów już posiada (ale jak wiadomo nie wszystkie) - uzywam go glownie do deinstalacji (chociaz moje skompilowane programy okazaly sie byc dla niego nie widoczne). Sciaganie pakietow i instalacja jest rowniez przez 'apt-get'. Nie boję się wklepywania komend przez terminal o ile wszystko jest względnie wyjaśnione jak to robić. Potrzebuje jedynie jakiegos w miare szybkiego i stabilnego OS'a.

swiru

• Gość
# Październik 15, 2008, 19:37:39
Huh... Nie tego się spodziewałem... Nie wiem teraz czy poprostu przereinstalowac system i zaczac wszystko od nowa - nie mam pojecia jak cofnac wszystkie zmiany. A moze warto zmienic system na nieco bardziej przyjazny? (chyba że nie ma takiego ^^)

PS. Nie dziwie się gdybyście się śmiali z tego postu ;p w końcu jestem nowicjuszem jeśli chodzi o Linux.
Sorki ale zero konkretów ;) Zapodaj przykład rozwiąże się.
Co do zależności, to mi one niezawadzają.

Ps. U mnie manager pakietów sam sprawdza zależności ;)

uzywam go glownie do deinstalacji (chociaz moje skompilowane programy okazaly sie byc dla niego nie widoczne).
To chyba jest logiczne...
« Ostatnia zmiana: Październik 15, 2008, 19:40:07 wysłana przez swiru »

Offline vashpan

• Użytkownik
    • Strona

# Październik 15, 2008, 19:42:12
1. Nie wiem po kompilujesz Anjute ze zrodel. W Ubuntu jest bardzo dobrze zorganizowany system pakietow i tylko kiedy masz dobre repozytoria instalacja kazdego programu sprowadza sie do dwoch klikniec
2. Adobe zlewa na Linuksa i wersja Flash'a pod ten system jest po prostu zalosna. Linux nie jest temu winien...

Reszty problemow kompletnie nie zrozumialem ;p To co napisales to sorki, ale jakis taki straszny belkocik...

Funkcje OGL'a choc po dolaczeniu nagłówków ich nie widzi, z SDL'em wyglada to podobnie (nie widzisz wszystkich funkcji, można powiedzieć że tylko stałe) - choć jako główny projekt wybrałem właśnie SDL'a.

IMO Linuks niestety powoli staje sie ofiara swej najwiekszej zalety - czyli Open Source... Brak jakiegokolwiek standardu, setki a moze i tysiace biblitoek robiacych to samo i bedacych kompletnie niekompatybilnych miedzy soba - co powoduje wlasnie pieklo zaleznosci, kilka srodowisk graficznych rozniacych sie obsluga i sposobem pisania programow... mozna tak w nieskonczonosc wymieniac. Wszystko to powoduje ze Linuks jest beznadziejnie trudny w obsludze dla zwyklego uzytkownika... Owszem, ma zastosowania ogromne przy serwerach, systemach wbudowanych etc. Ale smiem twierdzic ze Linuks nie nadaje sie jako desktopowy system, choc sie bardzo stara. A to ze z Uniksopodobnego systemu da sie zrobic desktopa pokazal Apple swoim Mac OSX - zintegrowana i nowoczesna architektura, dziecinnie prosty na zewnatrz interfejs a dla chetncych wciaz konsola i bash. Moim zdaniem Linuch mialby szanse, ale tylko gdyby zostawiajac jadro i sterowniki, przeprojektowac caly system od nowa - od niskopoziomowych bibliotek, zintegrowanego systemu konfiguracji po menedzera okien po srodowisko graficzne...

Uff, no to teraz mi sie dostanie :D Mimo ze naprawde podziwiam ten projekt... Ale milosnicy lunksika - zrozumcie ze zwykly czlowiek jest bezradny wobec takiej gmatwaniny...

Offline lucypher

• Użytkownik
    • Por Design

# Październik 15, 2008, 19:45:46
Potrzebuje jedynie jakiegos w miare szybkiego i stabilnego OS'a.

Well, ubuntu spełnia wszystkie te wymagania, choć z szybkością bywa różnie ;) Bez wątpienia super szybki i super stabilny (nie zawsze dla początkujących :D) jest Arch, ale wymaga trochę więcej grzebania.

@BTM: pff, napisał szybki i stabilny, a ty mi z windowsem wyjeżdżasz:F
« Ostatnia zmiana: Październik 15, 2008, 19:49:04 wysłana przez wesz »

Offline BTM

• Użytkownik

# Październik 15, 2008, 19:47:01
Wciąż - Windows :]

Offline SirMike

• Użytkownik
    • SirMike's Techblog

# Październik 15, 2008, 19:54:56

Jestem zagorzalym uzytkownikiem Linuksa ale wiesz co?... kupiłem Viste, wygodna, dopracowana i po prostu dziala ;)
Linuksa zostawilem sobie do zabawy i nauki pisania przenosnego kodu, czasem skrobne na nim jakas gierke w OpenGL. Gdybym nie gral w gry to pewnie wywalilbym Windowsa w cholere.

swiru

• Gość
# Październik 15, 2008, 19:56:18
Stabilny... (3 miechy)
No dałbym fotkę z rozjechanym Aero ;p ale udało mi się to opanować ...
« Ostatnia zmiana: Październik 15, 2008, 20:04:01 wysłana przez swiru »

Offline SirMike

• Użytkownik
    • SirMike's Techblog

# Październik 15, 2008, 19:57:33
Stabilny...

Jest kurewsko stabilny, bajka o niestabilnym Windowsie skonczyla sie pare lat temu :) EOT bo bedzie flejm.

Offline neonek

• Użytkownik

# Październik 15, 2008, 20:14:13
Ja jestem użytkownikiem Ubuntu i jestem bardzo zadowolony, bardzo szybki, stabilny, nie potrzebuje dogrywać oddzielnie sterowników, po prostu cud miód. A Winda jak Winda, XP był nawet nawet, ale Vista już nie. Mam Viste na lapku jakiś niecały rok. Codziennie, jakieś dwa trzy razy wywala mi komunikat o przywróceniu sprawności po poważnej awarii. Szczerze polecam Linuksa, Ubuntu dla początkującego jest świetny. Windows najwyżej do grania (i to nie zawsze). Jeśli chodzi o zależności na Linuksie, apt sobie z tym radzi, nawet bardzo dobrze, reszta też.

Offline Charibo

• Redaktor

# Październik 15, 2008, 20:29:01
Jeśli masz pieniądze/legalną kopię, to również polecę Windowsa. Linux jest bardzo fajną zabawką - darmowe płyty Ubuntu latają wyjątkowo dobrze. Poza tym można sobie kawę położyć na nich. :)