Autor Wątek: Ubuntu i ciągłe problemy.  (Przeczytany 21059 razy)

Offline skoti

• Użytkownik

# Październik 17, 2008, 18:52:20
Ehhh.. do tej pory najlepszym IDE dla mnie okazał się Code::blocks w którym przynajmniej łatwo było się ogarnąć co i jak się robi. Wszystko wyglądało podobnie jak w VC++ - jednym przyciskiem kompilacja, drugim uruchamianie. Jeśli zaś chodzi o Eclipse (zainstalowałem) to tutaj naprawdę trudno jest cokolwiek znaleźć. Ciągłe wybieranie w menu Build Project a później klikanie na projekcie Run as -> Local C++ App jest irytujące. Liczyłem na coś bardziej przejrzystego...;/
A od czego masz te przyciski?

Jak są zmiany w kodzie to strzałka kompiluje i uruchamia (młotek to sam build) - dodatkowo masz skróty klawiaturowe.

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline blackhawk

• Użytkownik

# Październik 17, 2008, 19:40:15
Ehhh.. do tej pory najlepszym IDE dla mnie okazał się Code::blocks w którym przynajmniej łatwo było się ogarnąć co i jak się robi. Wszystko wyglądało podobnie jak w VC++ - jednym przyciskiem kompilacja, drugim uruchamianie. Jeśli zaś chodzi o Eclipse (zainstalowałem) to tutaj naprawdę trudno jest cokolwiek znaleźć. Ciągłe wybieranie w menu Build Project a później klikanie na projekcie Run as -> Local C++ App jest irytujące. Liczyłem na coś bardziej przejrzystego...;/
A od czego masz te przyciski?

Jak są zmiany w kodzie to strzałka kompiluje i uruchamia (młotek to sam build) - dodatkowo masz skróty klawiaturowe.

Młotek zmienia typ bulidu na release/debug. Ok. Jednak klikanie na Run nic nie daje poza 1 razem. Mogę byle co wstawić w kod a i tak nic się nie skompiluje. Po użyciu clean narzeka na brak binarki do odpalenia.

Offline shyha

• Użytkownik
    • Shyha@Flickr

# Październik 17, 2008, 19:56:27
@shyha
A tak w ogole: Uzywam Linuxa od czasu do czasu i naprawde ja nie wiem gdzie widziales "straszna porazke" Moznaby jakies screeny zapodac czy cos, a nie tak z kapelusza - i to jeszcze zaznaczajac ze "nie pytaj o szczegóły menadżera okien czy silnika ich wyświetlania" - tak to kazdy kto nie widzial Windowsa na oczy (;)) moglby przez przypadek znalezc sie przy Win NT 4 i powiedziec dokladnie to samo co ty :)

Screen jaki zapodal bies pokazuje bardzo ladne wygladzanie czcionek i ja nie wiem czemu uwazasz ze "takie to standarowo w XP" jest ( wydaje mi sie ze jednak nie ). Nie rozumiem dlaczego pod Windowsem ma byc "lepsze" wygladzanie i pod jakim wzgledem :)

ps: zaraz sie poswiece i zrobie screeny z 4 moich OS'ow - maja domyslne ustawienia co do wygladzania wiec bedzie mozna porownac...

vashpan. Wróć do pierwszej mojej wiadomości w temacie. Nie mogę nic o systemie powiedzieć bo po prostu nie pamiętam. To nie był mój komp. Jak chcesz sprawdzić to idź do centrum szkoleniowego Oracle w Wawie na Siennej (sala 2) i sam sobie sprawdź.

Offline skoti

• Użytkownik

# Październik 17, 2008, 20:07:13
Młotek zmienia typ bulidu na release/debug. Ok. Jednak klikanie na Run nic nie daje poza 1 razem. Mogę byle co wstawić w kod a i tak nic się nie skompiluje. Po użyciu clean narzeka na brak binarki do odpalenia.
Młotek zmienia przy okazji budując w wybranym - jak nie (to oddziałowe też na Run) to musisz mieć coś poprzestawiane w opcjach projektu/programu.

Offline vashpan

• Użytkownik
    • Strona

# Październik 17, 2008, 20:37:16
@shyha
A tak w ogole: Uzywam Linuxa od czasu do czasu i naprawde ja nie wiem gdzie widziales "straszna porazke" Moznaby jakies screeny zapodac czy cos, a nie tak z kapelusza - i to jeszcze zaznaczajac ze "nie pytaj o szczegóły menadżera okien czy silnika ich wyświetlania" - tak to kazdy kto nie widzial Windowsa na oczy (;)) moglby przez przypadek znalezc sie przy Win NT 4 i powiedziec dokladnie to samo co ty :)

Screen jaki zapodal bies pokazuje bardzo ladne wygladzanie czcionek i ja nie wiem czemu uwazasz ze "takie to standarowo w XP" jest ( wydaje mi sie ze jednak nie ). Nie rozumiem dlaczego pod Windowsem ma byc "lepsze" wygladzanie i pod jakim wzgledem :)

ps: zaraz sie poswiece i zrobie screeny z 4 moich OS'ow - maja domyslne ustawienia co do wygladzania wiec bedzie mozna porownac...

vashpan. Wróć do pierwszej mojej wiadomości w temacie. Nie mogę nic o systemie powiedzieć bo po prostu nie pamiętam. To nie był mój komp. Jak chcesz sprawdzić to idź do centrum szkoleniowego Oracle w Wawie na Siennej (sala 2) i sam sobie sprawdź.

Wiem, czytalem... Ale nie warto mowic w przypadku linuksa ktory mozna skonfigurowac na n-sposobow, w ten sposob ze "wygladzanie w linuksie sucks" - choc co sam przyznales, nie wiesz za bardzo co to bylo za srodowisko czy dystrybucja i jak skonfigurowana. Zobacz na screeny co zrobilem, Ubuntu wypada moim zdaniem bardzo dobrze.

Offline shyha

• Użytkownik
    • Shyha@Flickr

# Październik 17, 2008, 20:44:54
Jeju.... używałem tego, to czego ktoś tu zrzut ekranu podrzucił - i nic. Nie ustawiłem tak, żeby mi się podobało. Na tym co ty podrzuciłeś też mi się nie podoba. Podoba mi się w miarę minimalistyczne wygładzanie w XP/Vista. Dalej twierdzę, że jak to napisałeś 'wygładzanie w linuxie sucks', choć to nie do końca moje słowa.

Offline vashpan

• Użytkownik
    • Strona

# Październik 17, 2008, 22:22:00
No coz, o gustach sie nie dyskutuje. Jak dla mnie wygladzanie z Visty i Ubuntu Linuksa jest praktycznie takie same.
« Ostatnia zmiana: Październik 18, 2008, 00:55:14 wysłana przez vashpan »

Offline lucypher

• Użytkownik
    • Por Design

# Październik 17, 2008, 22:32:44
vashpan: To nie gust, tylko zepsuty wzrok ;)

Offline kitpz2

• Użytkownik

# Październik 18, 2008, 01:50:59
@blackhawk jak chcesz Code::Blocks to bez problemu się go instaluje, dodaj do repozytoriów wpisując w konsoli:
wget -q http://lgp203.free.fr/public.key -O- | sudo apt-key add -
wget -q http://apt.wxwidgets.org/key.asc -O- | sudo apt-key add -
sudo gedit /etc/apt/sources.list
na końcu pliku wklej:
deb http://lgp203.free.fr/ubuntu/ hardy universe
deb http://apt.wxwidgets.org/ hardy-wx main
i zapisz, teraz w konsoli wpisz:
sudo apt-get update
sudo apt-get install codeblocks
I po chwili masz Code::Blocks

Offline Asmodeusz

• Użytkownik
    • Bogumił Wiatrowski: Blog

# Październik 20, 2008, 12:18:45
Tytuł wątku jest proroczy dla usera - "Ubuntu i ciągłe problemy" - w końcu Ubuntu (czy inny linux) to nadal ciągłe problemy. Brak sterowników (ATi HD4xxx), brak wsparcia dla nowych technologii (kart połączonych w SLI system po prostu nie widzi, NVIDIA nie wspiera SLI dla pingwina pod 64-bit), brak dużych, enterprise'owych narzędzi (z kategorii Adobe Acrobat, Adobe Photoshop, 3ds max, Visual Studio), wszystko porozrzucane na setki pakietów, pakiecików, paczek itd. Nic tylko wziąć rm i posprzątać ;)

Jeśli chcesz się pobawić czymś uniksowym - zainwestuj w Mac. Wygodne, sprawne, działa od razu out-of-box, dobre IDE (XCode momentami przebija Visual Studio), masa sprawnego, działającego softu (jakby działał źle lub nie działał to by nikt tego nie kupił), do tego pełne możliwości systemu bazowanego na BSD - jest bash, jest katalog /etc, jak chcesz się bawić, proszę ;)
Wady: cena MacBooka/iMaca/Mac Pro, cena Mac OS X, cena softu pod Mac OS X (tu jest mniej darmowego softu, niż na 64-bit Vistę, a to już wyczyn ;) ).

Dodając do Windows vs. Linux - linuksa mi się zainstalować nie udało - przez SLI sypie się instalator. Vista zainstalowała się, sama pobrała drivery i działa jak nowa.

Offline shyha

• Użytkownik
    • Shyha@Flickr

# Październik 20, 2008, 13:11:42
(...)
Dodając do Windows vs. Linux - linuksa mi się zainstalować nie udało - przez SLI sypie się instalator. Vista zainstalowała się, sama pobrała drivery i działa jak nowa.
To ja dodam, że nie mam SLI (8800GT) i też mi się nie udało zainstalować :D - nie widzi kompaktu, z którym przecież startuje ;) (cdek na SATA).  Z CDkiem na IDE i tak się Xy nie odpalają. Nowy openSUSE (liveCD) się wprawdzie odpalił z SATA ale nie podmontował żadnej partycji a grafika tylko w podstawowych trybach Vesa.
Dla równowagi dodam, że zajęło mi 3 tygodnie doprowadzenie do takiego stanu, żeby Vista zaczęła normalnie działać (tzn. po wgraniu SP1).

Offline vashpan

• Użytkownik
    • Strona

# Październik 20, 2008, 13:43:24
@Asmodeusz
Akurat "brak wsparcia dla nowoczesnych technologii" to nie jest przeciez wina tworcow linuksa - raczej brak dobrej woli i opieszalosc AMD czy NV... Rownie dobrze Nvidia mogla by nie wspierac sterownikow dla Windowsa ale po prostu nie moze :D. To samo z narzedziami... Brutalny rynek i kropka.

Co do pakiecikow - racja, to cena i najwieksza wada open source - brak standardu i "wiodacego" rozwiazania...

OS X - absolutnie sie zgadzam. To jest IMO najlepszy system desktopowy dla komputerow x86 obecnie...
Dla scislosci moze dodam ze nie trzeba miec Mac'a by miec OSX ;) Kto sie interesuje ten wie... Bez wiekszych problemow - mozna wierzyc lub nie, ale instalacja Leoparda na zwyklym PC, jak sie ma szczescie do sprzetu ( tzn. po instalacji wszystko dziala od razu - a jest to bardzo prawdopodobne ) wymaga o wiele mniej klikniec niz chociazby Visty nie wspominajac o Linuksie. A po wlaczeniu wszystko dziala out of the box. Sterowniki nvidii tez sa na pokladzie wiec nawet tego nie trzeba robic :) W odroznieniu od Windowsa ;p Oczywiscie Apple nijak tego nie popiera (aczkolwiek zwalczac tez za bardzo nie zwalcza) a i legalnosc takiej operacji budzi watpliwosci. Jednakze - jest to calkowicie mozliwe i w PELNI dzialajace - lacznie z cala kupa programow "Mac only".

Co do darmowego softu - dla mnie ilosc jest wystarczajaca, jedyne co mnie boli to brak dobrych darmowych edytorow, zwyklych edytorow :( Chyba ze o jakims nie wiem :)

@shyha - miales raczej pecha... ;) Aha - jak chcesz miec inna grafike niz VESA pod LiveCD ?? Po instalacji raczej wszystko byloby ok :)

Aha - moj ostatni problem z Vista 64bit. Podczas gry w 32bitowe gry 3D, ze 3 razy komputer po prostu sie zresetowal ( bez bsoda - chyba, bo nie :znalazlem katalogu Minidump w katalogu Visty gdzie w starszych NT ladowaly zrzuty pamieci po bsodach - chyba ze w 6 cos sie zmienilo ). Mam nadzieje ze to jakis problem 64btowych sterow Nvidii, bo pod innymi systemami problemu nie ma. ( Pod XP np. )
« Ostatnia zmiana: Październik 20, 2008, 13:46:21 wysłana przez vashpan »

Offline skoti

• Użytkownik

# Październik 20, 2008, 16:53:34
Tytuł wątku jest proroczy dla usera - "Ubuntu i ciągłe problemy" - w końcu Ubuntu (czy inny linux) to nadal ciągłe problemy. Brak sterowników (ATi HD4xxx), brak wsparcia dla nowych technologii (kart połączonych w SLI system po prostu nie widzi, NVIDIA nie wspiera SLI dla pingwina pod 64-bit), brak dużych, enterprise'owych narzędzi (z kategorii Adobe Acrobat, Adobe Photoshop, 3ds max, Visual Studio), wszystko porozrzucane na setki pakietów, pakiecików, paczek itd. Nic tylko wziąć rm i posprzątać ;)
Cóż ati i mój znajomy mówi coś innego (sam nie jestem właścicielem ati hd z serii 4xxx, więc muszę polegać), i sterowniki są jak najbardziej do pobrania ze strony ati. Też masz inne zdanie co do obsługi sli niż producent http://us.download.nvidia.com/XFree86/Linux-x86_64/177.80/README/chapter-25.html - może zwyczajnie go nie włączyłeś ;].
Co do enterprise'owych narzędzi to adobe faktycznie nie ma chodź firma zmienia swoje nastawienie do linuksa, ci di reszty to maya, softimage, blender, eclipse ;p.
Co do "Ubuntu i ciągłe problemy" to muszę się zgodzić, bo mimo 10 lat używania linuksa sam mam z nim problemy (instalowałem dla testów i same problemy) - na szczęście są dystrybucje takie jak arch (tobie zapewne się nie spodoba, bo na początku trzeba przez 1-2 dni pogrzebać, ale nie sprawia problemów takich jak ubuntu/vista ;p) lub sabayon, który jest łatwy dla początkującego i dobrze działający ;].

Dla scislosci moze dodam ze nie trzeba miec Mac'a by miec OSX ;) Kto sie interesuje ten wie...
Tylko z legalnością to raczej na bakier ;p

@shyha - miales raczej pecha... ;) Aha - jak chcesz miec inna grafike niz VESA pod LiveCD ?? Po instalacji raczej wszystko byloby ok :)
Żaden problem jak użyjesz europejskich dystrybucji jak sabayon (ma out-of-box zamknięte programy, sterowniki i programy objęte patentami w stanach).

Offline .misha.

• Użytkownik
    • blog .misha.

# Październik 20, 2008, 17:34:34
Mam zainstalowane Ubuntu 8.04 w wersji "Hoża Hawajka" na quadzie 3GHz, GTX 280, 4GB ram i sporo roznego innego "zlomu" na pokladzie. Nie mialem jakichkolwiek problemow z instalacja systemu. Wszystko "zainstalowalo sie" bez mojego udzialu. Jeynie do wspomnianej karty graficznej nie bylo jeszcze paczek, wiec pobralem drivery z nvidia.com i zainstalowalem je "recznie".

Ogolnie postawienie systemu od zera + podstawowy zestaw narzędzi w przypadku Ubuntu to szybki i bezbolesny proces. W wersji Hoża Hawajka po zainstalowaniu systemu, na pulpicie znajduje się jeszcze link do skryptu, ktory sciaga i instaluje wszystkie kodeki, flashe, drivery itp. Poza tym Synaptic doskonale wyrecza z przeszukiwania sieci w poszukiwaniu ulubionych programow.

Offline Asmodeusz

• Użytkownik
    • Bogumił Wiatrowski: Blog

# Październik 20, 2008, 17:48:42
Też masz inne zdanie co do obsługi sli niż producent http://us.download.nvidia.com/XFree86/Linux-x86_64/177.80/README/chapter-25.html - może zwyczajnie go nie włączyłeś ;].
Byłoby fajnie, gdyby system w ogóle wykrywał jakąkolwiek kartę grafiki. 64-bit distro SuSE, Ubuntu, Slackware - żadne się nie ładuje (a trzeba jakoś zainstalować) z powodu braku karty graficznej w systemie. Sprawdzone na GF9800GX2 (karta jest widziana w WinVista x64 jako dwie fikcyjne GF9800GX spięte w SLI) i parce dwóch GTX260.
Co do ATi HD4xxx - odpal mi to z akceleracją i SM4 na 64-bit pingwinie. Jak to zrobisz (czyli napiszesz driver), masz gwarantowane zatrudnienie u ATi :P

Zauważam, że pecha ma każdy, kto ma co rzadszy (zwykle high-end) sprzęt i chce poużywać linuksa.

@OSX - po to się kupuje MacBooka i jako drugi OS instaluje na nim Vistę/XP - w ten sposób jest 100% legalnie, a przy okazji lap trzyma na baterii w miarę przyzwoity czas.