Autor Wątek: Ubuntu i ciągłe problemy.  (Przeczytany 21090 razy)

bies

• Gość
# Październik 17, 2008, 02:17:58
Udało mi się zainstalować NetBeans jednak nie mam pojęcia jak odpowiednio "skonfigurować" go do używania c++. Niby mam wgranego plugin'a C++ ale wszystko wyglada okropnie: brak podkreslania skladni, czegos w stylu intellisense itp. A niby na stronie glownej screen prezentuje co innego: http://www.netbeans.org/features/cpp/

Jestem pewien że te wszystkie bajery da się zainstalować tylko nigdzie nie mogę znaleźć jakieś paczki czy czegoś w tym rodzaju.

Takie narzędzie masz wywoływane standardowo na żądanie w netbeans (ctrl+spacja jeśli dobrze pamiętam), automatycznie masz dla obiektów i struktur po "." lub "->" - nie wiem czy da się przestawić na automatyczne podpowiadanie zawsze bo używam eclipse.
Na automatyczne się nie da... niby wada, ale zawsze można CTRL + SPACE. Ja używam NetBeans IDE Early Access for PHP i to samo CTRL + SPACE (no ale nie rośnie baza jak w vizualu*.suo chyba że się mylę ;))

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline vashpan

• Użytkownik
    • Strona

# Październik 17, 2008, 07:37:16
*.ncb ;)

.suo to ustawienia uzytkownika

Zainstalowales plugin do C++ w NetBeans ?

Offline Kos

• Użytkownik
    • kos.gd

# Październik 17, 2008, 08:44:40
No pewnie że można kodzić analogicznie jak na windowsie - co więcej - można używać tych samych narzędzi co na windowsie. Sam napisałeś, że używasz Eclipse - no popatrz, tego samego mógłbyś używać i pod Windowsem. Ale w takim razie po co w ogóle instalować linuksa i się przesiadać? No właśnie: po co ludzie to robią?
Np. dlatego, że man, find, sh, rxvt, make czy bash na Windows działają słabo (wiem, że działają słabo bo przez dobry rok używałem ich do pracy pod WinXp zanim dałem sobie spokój).
A ja używam sobie na windzie pakietu mingw + msys, więc przezornie zapytam - czemu make na Windows działałby (przy typowych zastosowaniach, ofc) gorzej niż ten linuksowy?

Offline shyha

• Użytkownik
    • Shyha@Flickr

# Październik 17, 2008, 09:22:13
(...)
// edit
Część z tego można przewalczyć (np. jakoś pewnie przeniósłbym czcionki na Windows). W części można zacisnąć zęby i używać np. 40tude Dialog zamiast slrn albo K-Meleon zamiast kazehakase. Wygładzanie czcionek można dostrajać (na Viście, pod Xp chyba nie). Tylko po co, skoro mogę używać Linuksa?

1. Tu będziemy się różnić, bo ostatnio (tydzień temu) trochę na linuxie posiedziałem i wygładzanie czcionek to straszna porażka tam była (nie pytaj o szczegóły menadżera okien czy silnika ich wyświetlania czy cokolwiek w tym stylu bo po prostu nie wiem co tam było).
2. Można na XP dostrajać wygładzanie w ładny sposób. Musisz tylko sobie zassać odpowiedniego PowerToysa (ClearTypeTuner) http://www.microsoft.com/windowsxp/Downloads/powertoys/Xppowertoys.mspx

Offline kitpz2

• Użytkownik

# Październik 17, 2008, 10:03:11
A cokolwiek w ogóle próbowałeś skonfigurować? Wygładzanie jest o wiele leprze niż na windows i konfiguracja jest bardzo dobra:
http://img.wklej.org/images/55229zrzutekranu-Preferencje_wyglądu.png
http://img.wklej.org/images/28062zrzutekranu-Szczegóły_dotyczące_renderowania_czcionek.png

Offline shyha

• Użytkownik
    • Shyha@Flickr

# Październik 17, 2008, 10:41:25
Właśnie nie "leprze" tylko gorsze - żeby czcionki ładnie wyglądały musiały być ogromne, a ja w xtermie czy innych tego typu narzędziach wolę małe czcionki - a te były (a) beznadziejnie poszarpane przy wyłączonym wygładzaniu, lub (b) beznadziejnie nieczytelne przy włączonym. Ot cała sprawa.

bies

• Gość
# Październik 17, 2008, 13:05:52
Właśnie nie "leprze" tylko gorsze - żeby czcionki ładnie wyglądały musiały być ogromne, a ja w xtermie czy innych tego typu narzędziach wolę małe czcionki - a te były (a) beznadziejnie poszarpane przy wyłączonym wygładzaniu, lub (b) beznadziejnie nieczytelne przy włączonym. Ot cała sprawa.
Terminus, czcionka bitmapowa, bez wygładzania. -misc-fixed-medium-r-normal-* -- też czcionka bitmapowa. DejaVu Sans (strony html), Liberation Sans (GUI Gtk). Włączony RGB-subpixel-rendering. Przykłady:
http://img119.imageshack.us/my.php?image=screenshotef9.png -- urxtv
http://img380.imageshack.us/my.php?image=screenshotwx1.png -- FF.

Kos: bo sporo rzeczy działa wolniej (find, man, gcc). Bo brak jest porządnego shella do używania z make. Tzn. jest bash ale jest sporo programów poza bashem których używam w skryptach. Część jest przeniesiona na Windows (gnuwin32), ale część nie. Bo MSYS ma te swoje ścieżki, winbash (tigris.org) tych ścieżek już nie rozumie. Gnuwin32 też ich nie rozumie. Jest jeszcze Cygwin ale to zupełnie inny świat. I wreszcie bo nie ma symlinków do licha.
« Ostatnia zmiana: Październik 17, 2008, 13:18:20 wysłana przez bies »

Offline vashpan

• Użytkownik
    • Strona

# Październik 17, 2008, 13:13:02
Nigdy bym nie pomyslal ze wygladzanie czcionek moze miec jakies wieksze znaczenie.

Offline Wyszo

• Użytkownik

# Październik 17, 2008, 14:10:26
@bies:
Nigdy bym nie pomyślał, że ktoś kto krytykuje wyłączenie pasków tytułowych okien (jako coś, co jest bez sensu) może być tak zagorzałym głosicielem wyższości czcionek (i ich wygładzania) w Linuxie nad tymi w Windowsie (bo przypominam że podałeś argument o wygładzaniu czcionek jako jedną z głównych zalet tego systemu, zaraz obok dobrego oprogramowania). Tak nawiasem mówiąc to od Windowsa XP możemy sobie włączyć wygładzanie czcionek (choć nie jest to opcja domyślna) i wtedy wygląda to dokładnie tak, jak pokazałeś na przykładowym screenie z Firefoxa w wersji pingwinowej. Zostawmy to, niech każdy używa takiego systemu, jaki mu się podoba i takich fontów, jakie lubi.

A piszę tego posta właściwie tylko po to, żeby sprostować, że Vimperator od mniej-więcej 7 miesięcy (może dłużej) działa już dobrze pod Windowsem (odpowiedź na jeden z argumentów biesa z poprzedniej strony wątku). Z wcześniejszymi wersjami były duże problemy (na tyle duże że praktycznie nie dało się tego używać - chyba że ktoś lubi zamykać i odpalać od nowa przeglądarkę co 15 minut), teraz już nie ma żadnych.

P.S.
szkoda, że nie gadamy o tym przy piwie, wtedy ta dyskusja miałaby sens, każdy by wyjaśnił dokładnie co jak i dlaczego :]

Offline blackhawk

• Użytkownik

# Październik 17, 2008, 14:53:01
Chodzi o to że w tutorialach dotyczących ustawień NetBeans pod C++ mowa jest o jakimś: NetBeans C/C++ Pack 6.0, Linux którego nie widzę nigdzie do ściągnięcia. Zastanawiam się czy to ten pack który włączałem w Plugins (chociaż tak się nie nazywa) czy to w ogóle inny pack.

bies

• Gość
# Październik 17, 2008, 15:23:39
Wyszo: nie, krytykuję ,,bezsensowne wyłączanie pasków tytułowych''. Albo Ci to jest potrzebne i wtedy taka konfiguracja ma sens. Albo nie jest i wtedy to sensu nie ma (a napisałeś, że nakonfigurowałeś się przez jakiś długi czas tylko po to aby dojść do wniosku, że Ci to niepotrzebne). Wygładzanie czcionek podałem, bo to coś w miarę ogólnego (te ,,zastosowania domowe''). Zalety Linuksa które są dla mnie kluczowe to bardzo specyficzne zastosowania. Np. używanie FS do zarządzania kontaktami, mailami, dokumentami, konfiguracja RAID i wielopoziomowego backupu albo automat do synchronizacji między różnymi komputerami -- a wszystko to bardzo mocno oskryptowane (bardzo mało mam rozwiązań ,,z pudełka''). Tylko, żeby wyjaśnić np. zarządzanie projektem w C++ musiałbym napisać całkiem spory artykuł dokładnie opisujący konfigurację Vima, gita, skrypty make, rozłożenie bibliotek, zależności między projektami jako symlinki w FS. Ale mi się nie chce. A czcionki, wygładzanie czy kerning widać na pierwszy rzut oka. Z drugiej strony czcionki są dość kluczowe -- w końcu spędzam sporo czasu patrząc w monitor.
« Ostatnia zmiana: Październik 17, 2008, 16:16:24 wysłana przez bies »

Offline vashpan

• Użytkownik
    • Strona

# Październik 17, 2008, 15:56:09
Ja po prostu nie rozumiem zeby samo wygladzanie czcionek bylo argumentem na "przeciw" jakiemus systemowi operacyjnemu :)

@shyha
A tak w ogole: Uzywam Linuxa od czasu do czasu i naprawde ja nie wiem gdzie widziales "straszna porazke" Moznaby jakies screeny zapodac czy cos, a nie tak z kapelusza - i to jeszcze zaznaczajac ze "nie pytaj o szczegóły menadżera okien czy silnika ich wyświetlania" - tak to kazdy kto nie widzial Windowsa na oczy (;)) moglby przez przypadek znalezc sie przy Win NT 4 i powiedziec dokladnie to samo co ty :)

Screen jaki zapodal bies pokazuje bardzo ladne wygladzanie czcionek i ja nie wiem czemu uwazasz ze "takie to standarowo w XP" jest ( wydaje mi sie ze jednak nie ). Nie rozumiem dlaczego pod Windowsem ma byc "lepsze" wygladzanie i pod jakim wzgledem :)

ps: zaraz sie poswiece i zrobie screeny z 4 moich OS'ow - maja domyslne ustawienia co do wygladzania wiec bedzie mozna porownac...

@blackhawk - Pluginy do NB jako ze pisane w Javie pewnie nie sa w pakietach - sciagniesz z poziomu samego srodowiska. Najlepiej jednak bedzie jak sciagniesz NetBeans bezposrednio ze stronki tego srodowiska.

Mimo wszystko do C++ polecam Eclipse - CDT ( plugin dla Eclipse do C++ ) jest lepszy niz NetBeans pod tym wzgledem a edytor przewyzsza ten z VS
« Ostatnia zmiana: Październik 17, 2008, 16:00:10 wysłana przez vashpan »

bies

• Gość
# Październik 17, 2008, 16:13:35
Ok, zrobiłem test na WinXP (SP2). Nie mam czasu na zabawę z PowerToys (prawdę powiedziawszy na pisanie tej wiadomości mam czas tylko dlatego, że ktoś w Erze popsuł połączenie między dwoma serwerami ;D ). Testy:
http://img185.imageshack.us/my.php?image=stdfb8.png -- standardowe wygładzanie
http://img147.imageshack.us/my.php?image=ctmz6.png -- ClearType.
Niestety, oba przypadki są gorsze od tego co mam na Linuksie. Standard jest prawie w ogóle nie wygładzony. ClearType zbyt się rozmywa. Używam dość dobrego LCD.

Offline blackhawk

• Użytkownik

# Październik 17, 2008, 18:30:36
Ehhh.. do tej pory najlepszym IDE dla mnie okazał się Code::blocks w którym przynajmniej łatwo było się ogarnąć co i jak się robi. Wszystko wyglądało podobnie jak w VC++ - jednym przyciskiem kompilacja, drugim uruchamianie. Jeśli zaś chodzi o Eclipse (zainstalowałem) to tutaj naprawdę trudno jest cokolwiek znaleźć. Ciągłe wybieranie w menu Build Project a później klikanie na projekcie Run as -> Local C++ App jest irytujące. Liczyłem na coś bardziej przejrzystego...;/