Autor Wątek: Podstawy algorytmiki  (Przeczytany 9283 razy)

Offline lmmilewski

• Użytkownik
    • Łukasz Milewski - devblog

# Październik 15, 2008, 14:50:51
Cormen jest tylko na początek. Serio. Wszystko(*) jest wytłumaczone od podstaw. Powolutku, za rączkę. Do tego stopnia, że jak przygotowywałem się na ćwiczenia i potrzebowałem skorzystać z tej książki, to denerwował mnie ten rozwlekły styl.

(*) No prawie. Np. drzewa czerwono-czarne są wyjaśnione tragicznie :-) W tym sensie, że można temat przedstawić mniej pisząc, ale zachowując prostotę (np. upraszczając samo podejście).

To że książka porusza też mniej podstawowe tematy (np. programowanie liniowe), to nie oznacza, że jest trudna. Pierwszy rozdział proponuję jednak pominąć na początek. Zamiast tego warto przeczytać dodatki (tam jest wyjaśniona matma).

A do olimpiad nie wiem jak się przygotowywać, bo nie brałem udziału. Czytałem wtedy Cormena, ale raczej żeby wykorzystać w swoich programach i zrozumieć STLa. Może jakieś spoje, opssy, bluebooki, topcoder...?

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline kafor7

• Użytkownik

# Październik 15, 2008, 15:08:33
no na spoju też jestem zarejestrowany a algorytmów i tak chcę się trochę nauczyć ze względu na olimpiady i w ogóle przydaje się bardzo przy programowaniu gier. a co sądzicie o książce "Algorytmy struktury danych i techniki programowania" bo was nie pytałem o zdanie jeszcze...

Offline Xion

• Redaktor
    • xion.log

# Październik 15, 2008, 16:08:20
Cormen jest tylko na początek. Serio. Wszystko(*) jest wytłumaczone od podstaw. Powolutku, za rączkę. Do tego stopnia, że jak przygotowywałem się na ćwiczenia (...)
I kontynuować nie trzeba. Skoroś student, to masz zdecydowanie inne pojęcie trywialności, uwierz mi :)

no na spoju też jestem zarejestrowany a algorytmów i tak chcę się trochę nauczyć ze względu na olimpiady i w ogóle przydaje się bardzo przy programowaniu gier. a co sądzicie o książce "Algorytmy struktury danych i techniki programowania" bo was nie pytałem o zdanie jeszcze...
Książka ogólnie nie jest zła, ale większość zagadnień traktuje po łebkach. Poza tym przykładowe fragmenty kodów są w C++, co dla jednych może być zaletą, a dla innych (np. dla mnie) niekoniecznie.

Offline kafor7

• Użytkownik

# Październik 15, 2008, 16:13:53
zaczołem ją czytać ( mam wydanie II z neta w pdf bo III nie ma chyba za free do ściągnięcia przynajmniej legalnie a wydanie II to dał Helion) już narazie spróbuję to przerobić potem może wezmę się za inną...
« Ostatnia zmiana: Październik 15, 2008, 16:16:57 wysłana przez kafor7 »

Offline Estelhof

• Użytkownik

# Październik 15, 2008, 17:23:40
Poza tym przykładowe fragmenty kodów są w C++, co dla jednych może być zaletą, a dla innych (np. dla mnie) niekoniecznie.
Hmmm... Wydaje mi się, że byłoby dziwne gdyby język Stroustrupa jako ten który zrzesza największą liczbę użytkowników na świecie, nie był stosowany do tego celu. Nie widzę rozsądnej alternatywy :). Bo nawet Pascal chyba odpada.

zaczołem ją czytać ( mam wydanie II z neta w pdf bo III nie ma chyba za free do ściągnięcia przynajmniej legalnie a wydanie II to dał Helion) już narazie spróbuję to przerobić potem może wezmę się za inną...
Jak ktoś mądry kiedyś powiedział: "zaczołem to chyba jest musk" :P

maxest

• Gość
# Październik 15, 2008, 18:52:11
Nie widzę rozsądnej alternatywy Smiley. Bo nawet Pascal chyba odpada.
Akurat pascal najbardziej sie do tego nadaje. Imho. A w sumie to jakies jego pseudo-modyfikacje
« Ostatnia zmiana: Październik 16, 2008, 00:38:48 wysłana przez maxest »

Offline Estelhof

• Użytkownik

# Październik 15, 2008, 20:54:00
Jeżeli masz na myśli pseudokod oparty na składni Pascala to mogę się ewentualnie zgodzić, zwłaszcza jeżeli ma to pomóc początkującym.

Offline jaboja

• Użytkownik
    • JaBoJa

# Październik 15, 2008, 23:32:22
"Algorytmy, stryktury danych i techniki programowania" chyba będą na początek lepsze, bo w sumie całkiem niezła książka i przede wszystkim prosto napisana. I chyba na twój poziom powinna wystarczyć, jeżeli sobie całą przeczytasz.

Offline kafor7

• Użytkownik

# Październik 15, 2008, 23:48:25
narazie skończyłem rekurencje ( strona 50 ) i zostało mi jedno zadanie tam do zrobienia..:) mam nadzieję że całą przeczytam ( a ty przeczytałeś tę książkę jaboja ? ) teraz czeka mnie najgorszy rozdział chyba ( analiza algorytmów sporo matmy której w życiu nie miałem w gim :))

Offline Reg

• Administrator
    • Adam Sawicki - Home Page

# Październik 16, 2008, 22:08:45
Spośród książek do algorytmów, które ja znam, w kolejności od najbardziej przystępnych do najbardziej hardcore'owych wymieniłbym:

- Algorytmy i struktury danych z przykładami w Delphi, Rod Stephens, wyd. Helion
- C++ Algorytmy i Struktury Danych - Adam Drozdek, wyd. Helion
- Algorytmy struktury danych i techniki programowania - Piotr Wróblewski, wyd. Helion
- Algorytmy w C++, Algorytmy w C++ Grafy - Robert Sedgewick, wyd. RM
- Algorytmy + struktury danych = programy, Niklaus Wirth
- Wprowadzenie do algorytmów - Thomas H. Cormen, Charles E. Leiserson, Ronald L. Rivest, Clifford Stein, wyd. WNT
- Sztuka programowania, Donald Knuth, wyd. WNT

A jako moderator, wątek przenoszę do działu Literatura.

Offline counterClockWise

• Użytkownik

# Październik 16, 2008, 22:26:56
narazie skończyłem rekurencje ( strona 50 ) i zostało mi jedno zadanie tam do zrobienia..:) mam nadzieję że całą przeczytam ( a ty przeczytałeś tę książkę jaboja ? ) teraz czeka mnie najgorszy rozdział chyba ( analiza algorytmów sporo matmy której w życiu nie miałem w gim :))

To może zamiast algorytmikę podciągnij matmę - zawsze się przyda:) Matematyka we wszystkich wymienionych książkach z mojego punktu widzenia jest trywialna - nie oszukujmy się, to nie różniczkowanie absolutne w przestrzeniach tensorowych albo sprawdzanie czy forma opisuje rozmaitość topologiczną, tylko podstawowe obliczonka tudzież geometria 3D :)

Offline SiwyEd

• Użytkownik

# Październik 16, 2008, 23:40:35
Bez przesady sam jestem w II LO., na początku pierwszej kupiłem sobie Cormena (po miesiącu nauki C++ doszedłem do wniosku, że symfonia to za mało jak na olimpiadę ;) ) i wcale tego nie żałuję - dostałem się na II etap z całkiem ładnym wynikiem ;) - od jakiegoś miesiąca mam też "Algorytmy i Struktury danych" Diksa i Ryttera i moim zdaniem ta książka jest znacznie gorsza oraz trudniejsza od Cormena. Zaznaczę że z matematyki jestem raczej średni.

Offline kafor7

• Użytkownik

# Październik 17, 2008, 00:12:18
tą książkę czyta sie beznadziejnie :) dla mnie to nie jest napisana dla ludzi podstawowych w tych sprawach.... zostawię ją sobie może kedyś nadejdzie czas gdzie przeczytam ją:) co do Cormena to może kupie sobie po przeczytaniu tej książki tylko nie przeczytałbym 1 rozdzału. i tylko takie pytanko mam : jeżeli nie przeczytam 1 rozdziału to czy niektóre rozdziały bazują na tym?? bo w tej książce Diksa i Banachowskiego to często obliczane są jakieś obliczenia i wydaje mi się że część pochodzi z 1 rozdziału ..;/
« Ostatnia zmiana: Październik 17, 2008, 00:15:53 wysłana przez kafor7 »

Offline Rincewind

• Użytkownik

# Październik 17, 2008, 01:03:01
W "ASD" Diksa i Ryttera są dobrze opisane alg. tekstowe. W Cormenie z tego co pamiętam nie było Manachera albo KMP dla wzorców 2D (a może były jako ćwiczenia).

Offline kafor7

• Użytkownik

# Październik 18, 2008, 21:03:02
mam jeszcze do was takie formalne pytanie : Jak szybko i w jaki sposób czytacie wy książki ?? Tzn mniej więcej ile stron dziennie i jak je czytacie ( czy przechodzicie od razu dalej czy próbujecie utrwalić sobie jakoś przyswojony materiał np. co każdym rozdziale ?) (na razie jestem na 145 stronie )