Autor Wątek: Warsztatowa Gra  (Przeczytany 26503 razy)

Offline Krzysiek K.

• Redaktor
    • DevKK.net

# Sierpień 22, 2008, 20:46:20
Projekt warsztatowego Tetrisa zginął śmiercią niechybną ;p
Bo jak widzę kod zaczął być pisany na forum, a to nie wypali. :)

Wracając do tematu: jeżeli by się zebrało kilka osób z konkretnymi zamiarami, to może i byłbym skłonny nieco dopomóc w kwestii architektury i zarządzania projektem. Jeden już projekt tego typu prowadziłem (na forum Allegro.cc, podobnie jak tu zupełnie przypadkowo skrzyknięta grupa) i nie wypalił (z powodu braku większego zaangażowania uczestników), więc jeżeli była by sensowna grupa osób, myślę że mógłbym zaryzykować ponowne pokierowanie czymś takim, jak projekt forumowy. Jeżeli było by to coś fajnego i prostego, to może nawet miało by szanse się udać. :)

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline Ciapcian

• Użytkownik

# Sierpień 22, 2008, 21:03:05
Wiem, że trudno by było zrobić coś takiego, ale to nie
ma byc jakis RPG, czy jakaś inna wielka gra. A co do tego:
można to było zrobic lepiej, to możnaby mu odpowiedzieć: to
zrób tak. Chodzi o to, żeby gra była
modyfikowalna, ale wiem, że ktoś musi
zacząć. A o pomysły pytam, żeby
wiedzieć jaką wy widzielibyście grę
jako reprezentantkę warsztatu.

Vipa

• Gość
# Sierpień 22, 2008, 21:04:19
Odpowiedź - prosty, szybko napisany kod, ale z obsługą krótkich skryptów, które mógłby pisać każdy.

Offline Krzysiek K.

• Redaktor
    • DevKK.net

# Sierpień 22, 2008, 21:12:42
A co do tego:
można to było zrobic lepiej, to możnaby mu odpowiedzieć: to
zrób tak.
Generalnie ktoś musi czuwać nad architekturą całości i pilnować rozdzielania zadań, przykładowo na poziomie poszczególnych klas i interfejsów między nimi. Implementacja to już kwestia osoby odpowiedzialnej za wnętrze danej klasy.

Chodzi o to, żeby gra była
modyfikowalna, ale wiem, że ktoś musi
zacząć.
Jak powiedziałem, jeżeli będą zadeklarowani chętni i będzie wiadomo co ma być robione, mogę dalej nieco pokierować, jeżeli nie będziecie mieli nic przeciwko.

A o pomysły pytam, żeby
wiedzieć jaką wy widzielibyście grę
jako reprezentantkę warsztatu.
Reprezentantka, nie reprezentantka, ważniejsze żeby byli ludzie, którzy mają ochotę coś robić. Początkujący, nie początkujący, ważne żeby z jako taką motywacją.

Odpowiedź - prosty, szybko napisany kod, ale z obsługą krótkich skryptów, które mógłby pisać każdy.
To też jest jakieś rozwiązanie, ale najpierw trzeba by wiedzieć, co to ma być za gra.

Vipa

• Gość
# Sierpień 22, 2008, 21:15:01
Chodzi o to, żeby gra była
modyfikowalna.
NIE!!!!!!!! Modyfikowalność* może przyczynić się do upadku takiej gry.

*dobrze napisałem?

Offline yomyn

• Użytkownik
    • yomyn::dev

# Sierpień 22, 2008, 21:15:17
Zawsze wydawalo mi sie to smieszne ale jakby zrobic rzeczywiscie naprawde prosta gre, z mozliwosciami modyfikowania to byloby cos! Cos malego i sieciowego zeby mozna bylo katowac na warsztacie :)

Vipa

• Gość
# Sierpień 22, 2008, 21:22:39
To już kwestia gustu. Nikt nie będzie robił gry w typie, którego nielubi. Prosta strzelaninka z możliwością skryptowego dodawania plansz, wrogów, nowych rodzajów powerupów i bohaterów zda egzamin. Niekoniecznie FPP, ale coś na kształt "shoot&run" będzie OK. Jeżeli dodatkowo dodamy sklep, gdzie będzie można za zdobyte punkty kupować nowe bronie, to sukces murowany.

Warunki:
- prosty, nieskomplikowany edytor.
- kod ograniczony do minimum (walki kto napisze to lepiej odpadną) a jak mawia koleś z mojego zespołu: krótszy kod = mniej błędów.
- miejsce ogólnodostępne do źródła gry.
- granie po sieci: niestety to teraz podstawa.

Zalety:
-KAŻDY może współtworzyć te grę (grafika, muzyka, dźwięki, plansze, modele...)

Wady:
- po miesiącu zostaną ze 4 osoby. Od tego nie uciekniemy.
- takich prostych gier jest już baaaardzo wiele. Jeżeli ta miałaby się czymś wyróżniać to w kwestii koncepcji potrzebuje więcej czasu (do jutra).

Offline rAum

• Użytkownik
    • blog

# Sierpień 22, 2008, 21:26:36
Hmmm to już nie lepiej byłoby pewnie napisać prosty Warsztat Framework/Engine/Library ? A dopiero później grę?
Można by było robić minikonkursy na konkretne funkcje/obiekty/rozwiązania aniżeli brać się za całą grę co może skończyć się różnie(zbyt duże różnice w wiedzy, punkcie widzenia projektu, znajomości języka, poza tym oprócz kodu gra to też wszelkiego typu zasoby).

Przykładowo wystarczy spojrzeć na wątki typu zamiana liczby na stringa - jest kilka wersji działającego kodu. Wystarczyłoby tylko wybrać najbardziej eleganckie i optymalne rozwiązanie (np: poprzez głosowanie poparte argumentami). I w ten sposób można rozbudowywać engine/framework/bibliotekę, zachowując przy tym wysoką jakość i jednolitość.

Dodatkowo, w przeciwieństwie do gry, nawet jeśli projekt się załamie to i tak coś z tego będzie, co będzie możlwe do wykorzystania w innych projektach.

Ale zapewne to i tak byłoby ciężko wproawdzić w życie, bo im więcej programistów będzie pracować tym więcej problemów będzie typu "bo ja bym to zrobił lepiej", albo "to mi się nie podoba! - ale mi tak!" etc ...

W każdym razie fajnie byłoby zrobić coś wspólnego :)

Vipa

• Gość
# Sierpień 22, 2008, 21:32:39
Ale zapewne to i tak byłoby ciężko wproawdzić w życie, bo im więcej programistów będzie pracować tym więcej problemów będzie typu "bo ja bym to zrobił lepiej", albo "to mi się nie podoba! - ale mi tak!" etc ...
Jeśli nie byłaby to propozycja/kod tylko czyste chlapniecie "ja bym to zarobił lepiej" to warn, proste i skuteczne.

Offline k_b

• Użytkownik
    • Blog

# Sierpień 22, 2008, 21:35:26
Ej, ale czy Shadow Clones nie można uznać za Warsztatowy Projekt? W końcu bierze w nim udział kupa osób z Warsztatu.

Vipa

• Gość
# Sierpień 22, 2008, 21:43:30
w sumie chodzi o to by cały projekt zamknąć (kod) w jak najmniejszym okresie. Na diabła kłótnie?
A tak:
- Jest gotowy w miarę szybko kod.
- każda osoba robi w sumie "mody".

Ja bym to widział bardziej w ten sposób, że na narzucony framework tworzone są modyfikacje. Ale to też może nie wypalić, gdyż każda z osób chciałaby modyfikacji kodu, co by prowadziło do kłótni itd.

Reasumując: nie jestem co do tego przekonany, ale gdyby trzeba było napisać o co i gdzie ma chodzić w grze, żeby była miodna i dała się bez problemu modyfikować, to możecie na mnie liczyć. Żaden problem.

Offline Siódmy

• Użytkownik
    • SourceSDK.pl

# Sierpień 22, 2008, 21:57:49
Na warsztacie jest 3256 osób, niech każdy napisze po 10 linijek i już mamy Doom 6 ;). Może ja zacznę:
#include <iostream>
using namespace std;

int main()
{
cout<<"Loading";
cout<<"Play";
cout<<"End Game";
cin.get();
}

teraz ja

/*
interfejs który dziedziczy wszystko co "żyje" w silniku
*/

class IBase
{
    virtual void Create() = 0; //tworzenie (ustaw model, domyślne warości itd), służy też jako "reset"
    virtual void Tick() = 0; //aktualizuj logikę
    virtual void Draw() = 0; //rysuj
};

a tak na serio to to jest skazane na porażkę bo:
1. język (javowcy strzelą focha)
2. renderer (DirectX vs. OpenGL flamewar!)

Offline k_b

• Użytkownik
    • Blog

# Sierpień 22, 2008, 22:00:40

Rozwiązanie pośrednie - Ogre3D :)

Vipa

• Gość
# Sierpień 22, 2008, 22:03:16
Ale co za wojny?! Qźwa wszystko można napisać dla każdego inaczej. Po co fochy?! Ludzie nudzi wam się?

Offline yarpen

• Użytkownik

# Sierpień 22, 2008, 22:15:42
Ktos jeszcze pisze pod OGL?  ;D