Autor Wątek: Brak pomysłów na nazwy zmiennych  (Przeczytany 10049 razy)

Offline snakeo

• Użytkownik

# Sierpień 12, 2008, 16:16:33
Co robicie w takiej sytuacji, jak kolejny raz jakąś zmienną pasowało by nazwać prawie tak samo jak poprzednią, najlepiej tak samo i nie jesteście w stanie wymyślić już żadnej innej nazwy dla niej? Czy może nikt nie miał takiego problemu nigdy i jest to oznaka złego stylu programowania? ;] (zastanawiałem się czy nie założyć tego tematu w lepperlandi ;p)

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline dzemeuksis

• Użytkownik
    • Blog quodmeturbat

# Sierpień 12, 2008, 16:18:20
Dodaję kolejny numer.  ;D

Offline micran

• Użytkownik
    • Micran - Warsztat

# Sierpień 12, 2008, 16:21:01
Robię skrót.
Np. windows name -> window_n lub w_name

Offline Markopolok

• Użytkownik
    • Mój blog

# Sierpień 12, 2008, 16:27:07
Zawsze można dodać kolejną literke.

Offline yarpen

• Użytkownik

# Sierpień 12, 2008, 16:38:17
Teraz i tak jest niezle, zmienne zazwyczaj cos znacza, nie trzeba wymyslac nazw dla etykiet skokow :)

Offline snakeo

• Użytkownik

# Sierpień 12, 2008, 16:40:47
Dobre ;p

Robię skrót.
Np. windows name -> window_n lub w_name
Powodzenia ;]
Zawsze można dodać kolejną literke.
:) To tak samo jak dodać kolejną cyferkę ;p
Ok nic się nie dowiedziałem nowego ;]

Offline Mormegil

• Użytkownik
    • Moj dev blog

# Sierpień 12, 2008, 16:46:13
Ja generalnie dochodze do wniosku, ze mam powazne bledy projektowe.

Cos takiego zwyklo sie nazywac tablica ;)

Offline Liosan

• Redaktor

# Sierpień 12, 2008, 16:55:44

Offline Xion

• Moderator
    • xion.log

# Sierpień 12, 2008, 16:59:36
Prawdę mówiąc nie potrafię sobie takiej sytuacji wyobrazić. Jeśli dwie zmienne miałyby się nazywać tak samo, to znaczyłoby to też, że robią to samo i mają takie samo znaczenie. Czyli że naprawdę są jedną zmienną, bo nie występują żadne różnice.

W innym wypadku różnice zawsze się znajdą; w skrajnym wypadku mogą to być np. dwie zmienne przechowujące tą samą wartość jako dwa różne typy (np. liczbę i string).

Offline dzemeuksis

• Użytkownik
    • Blog quodmeturbat

# Sierpień 12, 2008, 18:11:29
Prawdę mówiąc nie potrafię sobie takiej sytuacji wyobrazić.
U mnie sytuacja ta występuje tylko w przypadku zmiennych roboczych - takich które tworzę sobie dosłownie na chwilę, na potrzeby bieżącej procedury.

Cos takiego zwyklo sie nazywac tablica ;)
Jak wyżej. Czasem tworzę sobie jakąś zmienną roboczą. A chwilę później drugą podobną, ale potrzebuję jeszcze pamiętać wartość tej poprzedniej. Mam do tego niby tworzyć tablicę dwuelementową? :-\

Offline naleth

• Użytkownik

# Sierpień 12, 2008, 18:48:03
To zależy, jaki projekt piszę. Jeśli bardzo zależy mi na czasie, to dodaję na przykład numerek do zmiennej i tylko w komentarzu zaznaczam, o co chodzi. Tak było np. na niektórych laborkach na studiach, gdzie zdążyć zrobić całe zadanie w wyznaczonym czasie było naprawdę nie lada sztuką i długość nazw zmiennych się liczyła(a używaliśmy starej wersji visual studio z bardzo niedorobionym IntelliSense). Nie polecam tego sposobu, gdy trzeba później wrócić do tego kodu - czyli praktycznie nigdy nie należy go stosować IMO. Tak normalnie staram się jednak znaleźć różnice w semantyce zmiennych i odpowiednio je nazwać, niestety czasami powstają z tego potworki o nazwach prawie na cały ekran.

Offline Siódmy

• Użytkownik
    • SourceSDK.pl

# Sierpień 12, 2008, 19:16:59
Czasami mam problem ze znalezieniem nazwy zmiennej albo typu i wtedy w moim kodzie powstaje CTwojaStara, m_pLubiszToSuko albo cieciu_t

raz na informatyce dostałem za to ochrzan od gościa ale co poradzisz?

Offline eggman

• Użytkownik

# Sierpień 12, 2008, 19:21:03
moje metody (pewnie nie tylko ;-):
-dodanie cyfry na końcu
-wpisanie przedrostka np. newZmienna, temp1Zmienna, temp2_zmienna (temp jeśli wiem, że potem zmienie nazwę, lub usunę zmienną)

A najlepiej się zastanowić nad nazwą, ale wiadomo, łatwo się mówi ;-)

Offline Charibo

• Redaktor

# Sierpień 12, 2008, 19:37:36
Mi się takie przypadki zdazają tylko kiedy piszę testowy kod. Wtedy najlepsze dla mnie nazwy zmiennych to a,asd,a,s,d,z,x,c,q,w,e itp. :)

Offline Mormegil

• Użytkownik
    • Moj dev blog

# Sierpień 12, 2008, 19:54:45
Jak wyżej. Czasem tworzę sobie jakąś zmienną roboczą. A chwilę później drugą podobną, ale potrzebuję jeszcze pamiętać wartość tej poprzedniej. Mam do tego niby tworzyć tablicę dwuelementową? :-\
Jesli masz kod ktory ma znalezc adapter.
unsigned int selectedAdapter = 0;
D3DADAPTER adapter;
for (unsigned int i = 0; i < d3d->GetAdapterCount; i++)
{
   d3d->EnumAdapter(i, &adapter);
   if (adapter.xxx = yyy)
   {
        selectedAdapter = i;
        break;
   }
}
To masz 3 zmienne przechowujace jakies info o adapterze. Wybrany adapter, aktualny adapter i numer aktualnego adaptera. Jak widac kazda ma inna funckje. Nazwa kazdej z grubsza oddaje sens jej istnienia. Jeszcze mozna by dolozyc 4 przechowujaca calkowita liczbe adapterow, adapterCount, zeby nie wolac o nia co chwila do directa.
Takie podejscie jest uzasadnione. Zwieksza czytelnosc kodu. Trudniej o pomylke.
unsigned int temp1 = 0, temp2 = d3d->GetAdapterCount;
D3DADAPTER temp2;
for (unsigned int i = 0; i < temp2; i++)
{
   d3d->EnumAdapter(i, &temp3);
   if (temp3.xxx = yyy)
   {
        temp?? = i;
        break;
   }
}
Co powinno byc zamiast ?? ? Sprawdz ile czasu zajmie Ci dojscie do tego.

* nazwy metod z pamieci i z cala pewnoscia nie sa to prawidlowe wywolania.