Autor Wątek: sen  (Przeczytany 5099 razy)

Offline vinc999

• Użytkownik

# Lipiec 17, 2008, 23:38:55
hmm kiedys mialem taki pomysl;] nigdy nie planowalem tego realizowac... ale tak moze porusze taka kwestie;], bylaby to gra tpp mysle;], tak aby gracz mial dosc dobry 'kontakt' z postacia;]

otoz gra zaczyna sie w szkole, jest sie malym dzieckiem, dosc strachliwym, bojazliwym, odizolowanym od reszty itp.. po szkole starsi, mili, koledzy postanawiaja wytepic mlodego bohatera i w ten sposob biedne dziecko uciekajac ile ma sil w nogach, skupione bardziej na dreczycielach... wpada pod samochod... laduje w szpitalu w stanie spiaczki, z reszta gra w tym swiecie sie juz konczy i tyle...

wlasciwa gra zaczyna sie w bardzo dziwnym swiecie, swiecie wyobrazni naszego dziecka, ktore jest dosc do niego wrogo nastawione, wypelnione jest jego lekami, obawami, straczem, bolem, jest to raczej ciemny, ponury, wyimaginowany swiat. Zadaniem gracza jest wydostanie sie z tego swiata, powrot do rzeczywistosci, co mozna dokonac, pokonujac po kolei swoje leki.

Z zalozenia nie mialaby to byc gra tylko dla dzieci, raczej wlasnie nie... mialaby byc wypelniona wszelkiego rodzaju symbolika (jak u alicji;]). Oprocz tego przedstawiony swiat bylby bardzo modyfikowalny (w koncu to wyobraznia gracza), wiec im nasz bohater jest odwazniejszy, pewniejszy siebie, tym lepiej sobie radzi w nowym swiecie i prowadzi do jego odbudowy (wypedzenia 'zla'). Mile by bylo, gdyby gracz mial wielka swobode dzialania (np. moglby latac, co mi sie bardzo podobalo w takiej starej grze Dreams To Reality)..;]

osobiscie nie mam tego jakos do konca przemyslanego (nie planuje tez tego robic, czy wymyslac dalej), po prostu kiedys zaswital mi taki pomysl.. a ciekawy jestem na ile on zostal juz zrealizowany w obecnych produkcjach. co o tym sadzicie? na ile cos takiego jest oryginalne?
(tzn zastanawialem sie na ile mozna wymyslic cos co byloby dosc odmienne od wszystkiego innego, w miare pozbawione przemocy (choc to jest chyba niemozliwe, ze wzgledu na to, ze trzeba jakos pokonac slabosci...) i dosc symboliczne, metaforyczne)

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline steffan

• Użytkownik
    • Adam Roszyk Blog VR, Startups, Travels

# Lipiec 18, 2008, 00:03:27
Kiedyś była dość podobna gra, nie wiem czy pod względem fabularnym, ale opis światów +/- porównywalny  :)
Evil Twin: Cyprien's Chronicles

Offline Wyszo

• Użytkownik

# Lipiec 18, 2008, 00:04:52
a ciekawy jestem na ile on zostal juz zrealizowany w obecnych produkcjach. co o tym sadzicie? na ile cos takiego jest oryginalne?
Było!

[...] biedne dziecko [...].. wpada pod samochod... laduje w szpitalu w stanie spiaczki, z reszta gra w tym swiecie sie juz konczy i tyle...

wlasciwa gra zaczyna sie w bardzo dziwnym swiecie, swiecie wyobrazni naszego dziecka, ktore jest dosc do niego wrogo nastawione, wypelnione jest jego lekami, obawami, straczem, bolem, jest to raczej ciemny, ponury, wyimaginowany swiat. Zadaniem gracza jest wydostanie sie z tego swiata, powrot do rzeczywistosci, co mozna dokonac, pokonujac po kolei swoje leki.

To jest dokładnie fabuła Earthworm Jim'a 3D (tylko za samochód postaw krowę :)). Tyle że jak to w przygodach dżdżownicy - tam rozgrywka była nastawiona na oglądanie i ingerowanie w jakieś psychodeliczne wizje, jak choćby - zdjęcie gigantycznych bokserek z jakiejś liny, kura znosząca granaty, wylatujące z przeciwników kości zamiast krwi, etc.

Offline vinc999

• Użytkownik

# Lipiec 18, 2008, 00:14:18
Kiedyś była dość podobna gra, nie wiem czy pod względem fabularnym, ale opis światów +/- porównywalny  :)
Evil Twin: Cyprien's Chronicles
hmm slyszalem o niej z nazwy tylko... jak widze to jest to bardziej zrecznosciowka;] ja myslalem bardziej o przygodowce (tzn watek fabularny dominuje nad akcja)

a ciekawy jestem na ile on zostal juz zrealizowany w obecnych produkcjach. co o tym sadzicie? na ile cos takiego jest oryginalne?
Było!
hmm a jaki tytul?? (chyba, ze chodzi o Earthworm Jim 3D)

To jest dokładnie fabuła Earthworm Jim'a 3D (tylko za samochód postaw krowę :)). Tyle że jak to w przygodach dżdżownicy - tam rozgrywka była nastawiona na oglądanie i ingerowanie w jakieś psychodeliczne wizje, jak choćby - zdjęcie gigantycznych bokserek z jakiejś liny, kura znosząca granaty, wylatujące z przeciwników kości zamiast krwi, etc.
moze nie to mialem na mysli... ale obadam co to jest;]

//edit...
troche to dziwne jest... tzn taki kreskowkowy klimat, jakis robak.. nie czaje klimatu;];] moze idea jest podobna... ale to wykonanie jest dziwne;]
« Ostatnia zmiana: Lipiec 18, 2008, 00:17:52 wysłana przez vinc999 »

Offline ajur

• Użytkownik

# Lipiec 18, 2008, 00:41:16
Nie wiem na ile coś takiego było już realizowane, ale pomysł fajny:) Tylko trzeba dobrego fantaste, psychologa, albo dziecko ze spaczona psychiką żeby obmyślić te lęki i symbole (a może wystarczy sięgnąć do zakamarków własnej pamięci? :P )
Jeżeli chodzi o wykonanie. Rozumiem, że grywalnie to by było coś na kształt gry przygodowej (shizm?) czy może bardziej rpgowe coś?
A co do klimatu.. kiedyś widziałem fajny efekt psychodelicznego snu. Był taki wątek w pierwszej częsci Max'a Pane'a, chyba jak się czegoś naćpał, potem łaziło się po takim labiryncie z dziwaczną perspektywą.. to było całkiem niezłe, ale raczej nie dla dzieci ;]

Offline vinc999

• Użytkownik

# Lipiec 18, 2008, 00:54:34
w sumie jak tak myslalem, to rodzaj przygodowki, horroru (na poczatku), akcji (ale raczej bez walki, predzej pokonywanie czegos sprytem;])

to co wydaje mi sie, ze byloby dosc istotne, to bardzo silny wplyw zachowan gracza na otoczenie, i mysle ze logiczne byloby zakonczenie takiej gry na kilka sposobow... albo leki sa pokonywane i dziecko budzi sie jako calkiem nowy, zdrowy osobnik; moga nie byc pokonane, wtedy budzi sie takie jakie bylo; ale moze tez to obudzic w nim okrucienstwo i od tej pory to on bedzie ten zly...;]

mysle, tez ze wcale nie musialoby byc zadnej spiaczki...
tzn normalnie za dnia dziecko sobie chodzi do szkoly itp itd... sa jakies kluczowe momenty gry przedstawione dla gracza w formie animacji...a  w nocy wkraczamy my... i modyfikujemy jego psychike;] taki dzien w szkole moze zaowocowac istnieniem nowych bytow, lekow, albo odwrotnie...;]

mysle ze mogloby to byc dosc ciekawe, bo w duzym stopniu ograniczyloby sie przemoc... a gra interesowalaby czyms zupelnie innym;]

Offline ajur

• Użytkownik

# Lipiec 18, 2008, 01:11:08
z tym zmienianiem otoczenia.. fajnie by to wyglądało gdyby na przykład po jakiejś kluczowej decyzji nagle na naszych oczach świat zaczynał się płynnie zmieniać, na przykład kolczaste krzaki zamieniały by się w kwiaty albo takie tam:) tak w chwile, gwałtownie i graficznie efektownie:P
Ale jeszcze ciekawszy był by proces bardziej wydłużony w czasie, kiedy efekty naszych decyzji nie są widoczne od razu i gracz nigdy nie jest pewien czy podjął dobrą decyzję.. by było przynajmniej kilka dylematów nad którymi musiał by się zatrzymać i dobrze przemyśleć... Gdyby taka gra była dobrze napisana, wraz ze zmianą bohatera, gracz także powinien sobie uświadamiać pewne prawdy o życiu i po części samemu się zmieniać... taaak, zdecydowanie przydała by się jakaś wiedza o psychice człowieka:D

Rozwiązanie ze szkołą i "modyfikowaniem" psychiki w nocy też niezłe, ale trzeba by dać graczowi możliwość podejmowania decyzji w pewnych momentach gry za dnia, tak by miały one wpływ na wygląd świata snu, tak by gracz nigdy nie wiedział czego się spodziewać kolejnej nocy:P

pomysł bardzo dobry, ale i bardzo ambitny...
« Ostatnia zmiana: Lipiec 18, 2008, 01:15:39 wysłana przez ajur »

Offline vinc999

• Użytkownik

# Lipiec 18, 2008, 01:19:12
byloby to dosc mile mysle.. tyle, ze chyba obecnie niewykonalne;] no za pare lat moze;]

takie modyfikowanie to bardzo fajny aspekt kazdej z gier;] ja pamietam jak kiedys gralem w Fable (ktora jest bardzo fajna gra;]) i po pewnym czasie zauwazylem, ze moj bohater ma rogi/aureolke... a co najlepsze... sie zestarzal.. tak dalo mi to do myslenia... ze tak czlowiek sobie siedzi, nic nie robi... a zycie umyka, az tu w pewnym momencie lysinka na glowie i zaduma nad tym kiedy to sie stalo..

Offline Mertruve

• Użytkownik

# Lipiec 18, 2008, 01:20:17
//edit...
troche to dziwne jest... tzn taki kreskowkowy klimat, jakis robak.. nie czaje klimatu;];] moze idea jest podobna... ale to wykonanie jest dziwne;]
Idea nie jest podobna, to standardowa oldskulowa platformówka, tylko z dżdżownicą (dorwie cię za robaka) w roli głównej ;)

Jim'a
Au!

yfan

• Gość
# Lipiec 18, 2008, 01:32:15
Jest taka japońska gra, w której wcielasz się Typowego Nastolatka, który chodzi na codzień do szkoły, gdzie spotyka różne indywidua, reprezentantów różnych subkultur, różne osobowości, wśród innych Typowych Nastolatków. Znajomości jakie nawiązujesz w świecie realnym, emocje jakie nabędziesz w kontakach z tymi ludźmi, przekładają się na umiejętności i power-moves w świecie fantazji.

Niestety nie grałem w tą grę, znam ją tylko z opisu w jakiejś blognotce.

Offline k_b

• Użytkownik
    • Blog

# Lipiec 18, 2008, 09:40:56
Pogoogluj o grę Sanitarium. Co prawda tutaj bohater główny jest raczej dorosłym, a nie dzieckiem.

Offline vinc999

• Użytkownik

# Lipiec 18, 2008, 10:02:17
Pogoogluj o grę Sanitarium. Co prawda tutaj bohater główny jest raczej dorosłym, a nie dzieckiem.

z checia bym w nia zagral.

z tego co wiem, tam gramy roznymi bohaterami, w roznych dziwnych miejscach, a calosc odbywa sie w psychice chorego czlowieka. Tego mojego pomyslu nigdy nie widzialem jednak w kategorii czegos takiego... wydawalo mi sie to tak zupelnie odmienne;]

//EDIT

teraz tak pomyslalem o tym watku wplywania na czlowieka podczas snu i obserwowac jego decyzje za dnia...
mysle ze to tez jest dosc ciekawe zagadnienie, tzn sterowanie graczem wlasnie takie niebezposrednie. Raczej na zasadzie, wywolujemy u niego jakies obawy, leki, albo wlasnie pozbawiamy go ich, w ten sposob aby mogl podejmowac odpowiednie decyzje. Mysle ze cos takiego tez byloby bardzo interesujace.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 19, 2008, 01:13:57 wysłana przez vinc999 »

Offline d.evil

• Użytkownik
    • quaddev.com

# Lipiec 23, 2008, 21:53:35
mialaby byc wypelniona wszelkiego rodzaju symbolika (jak u alicji;]).
A "American McGee's Alice" kolega widział?:)

Offline vinc999

• Użytkownik

# Lipiec 23, 2008, 22:18:32
mialaby byc wypelniona wszelkiego rodzaju symbolika (jak u alicji;]).

Nie gralem, ale z tego co wiem, to jest raczej gra akcji osadzona w swiecie rodem z alicji w krainie czarow. Mi zalezy o czyms o wiele bardziej symbolicznym.

Mysle ze niezle byloby zlepienie roznych ludzkich snow, szczegolnie koszmarow. One czesto sa przesiakniete strasznymi symbolami, strachem, stereotypowymi zagrozeniami (w zasadzie ich symbolami).

Tutaj takie pytanie do wszystkich.

Czy macie jakies sny, ktore uznajecie za ciekawe, symboliczne albo po prostu wyjatkowe?

Offline Kos

• Użytkownik
    • kos.gd

# Lipiec 23, 2008, 22:20:47
Nie gralem, ale z tego co wiem, to jest raczej gra akcji osadzona w swiecie rodem z alicji w krainie czarow.

Hmm... Skoro tak twierdzisz?.. ;)