Autor Wątek: Siec Neuronowa  (Przeczytany 3830 razy)

Offline Frondeus

• Użytkownik

# Marzec 25, 2008, 09:51:14
Mam pytanie.... Czy jest na tym forum osoba zajmujaca sie SSN?(Sztuczna Siecia Neuronowa)
Jeśli tak to mam problem..
Jest jakis wzor matematyczny , dzeki ktoremu mozna by bylo porawiac wagi? (cos w stylu "W = X(D-Y)" gdzie w to waga , X to informacja wchodzaca, D to oczekiwana odpowiedz, a Y to odpowiedz bledna ktora wyszla).
Ten wzor o ktorym wspomnialem dobrze funkcjonuje na jeden neuron, a mi chodzi o cos innego:

Pierwszy zad neuonow(9 ich) otrzymuje dane ot urzytkownika,
Drugi rzad(ukryty) z 5 neuronami przetwarza dane i wysyla do rzedu trzeciego(4 neurony) .
Trzeci rzad z 4 neuronami odpowiada uzytkownikowi.

to jest pzyklad z http://edward_ch.republika.pl/3x3.html.

tam sa i pytania i odpowiedzi(jakie maja byc).

I teraz mam problem z wagami, jest wzor podobny do  W=X(D-Y), ale poprawiajacy wagi rzedow porzednich?

Jestem nowicjuszem w tej dziedzinie, a nigdzie nie moge znaleśc odpowiedzi.

Bardzo prosze o pomoc.

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline agent_J

• Użytkownik

# Marzec 25, 2008, 10:25:43
Google: algorytm propagacji wstecznej (backpropagation).

Offline Frondeus

• Użytkownik

# Marzec 25, 2008, 10:32:22
Heh, 5 min wzesniej niz ty to napisales odkrylem ten algorytm(calkowicie przypadkowo) ;)
Oraz znalazlem wiele dzialan(choc nie wiem co one znacza) - niestety nie jestestem dobry z matmy ;(.
Moze ktos moglby pokazac wzor(wlasnie tp. w=x(d-y) ale do sieci wielowastwowej) i obiasnic jak on dziala?
bo, ten w=x(d-y) to po trzech sek. zrozumialem.(o ile mozna pokazac jak on dziala  przy moim IQ ;) )
« Ostatnia zmiana: Marzec 25, 2008, 10:45:14 wysłana przez Frondeus »

Offline Złośliwiec

• Użytkownik
    • Dark Cult

# Marzec 25, 2008, 15:17:38
Jeśli potrzebujesz sieci do jakiegoś konkretnego zastosowania, użyj FANN.

Offline Frondeus

• Użytkownik

# Marzec 26, 2008, 17:36:50
Jeśli potrzebujesz sieci do jakiegoś konkretnego zastosowania, użyj FANN.
Odp:
1: nie wiem co to FANN
2: Ot tak sobie, zeby zrozumiec, pocwiczyc..
3: Prawdopodobnie jako Sztucna intelignecja komputera(w grach).
4: Taka wiedza zawsze sie moze przydac(przynajmniej tak mi sie wydaje)

Znalazlem kilka wzorow na ten algorytm, tylko jest jeden problem: W podstawowce takich rzeczy nie ucza
 :(

Moglby mi ktos(krok po kroku) wytlumaczyc  co w tym algorytmie chodzi?

Offline agent_J

• Użytkownik

# Marzec 26, 2008, 19:00:57

Nie. Bez znajomości analizy matematycznej nic nie zdziałasz.
« Ostatnia zmiana: Marzec 26, 2008, 20:47:06 wysłana przez agent_J »

Offline _MtZ_

• Użytkownik

# Marzec 26, 2008, 20:41:26
nie wiem co to FANN
A wiesz może co to google ?

Jeśli chcesz, żeby ktoś ci algorytm wytłumaczył krok po kroku to taki z ciebie programista jak ze mnie papież.

Jeśli jesteś w podstawówce to masz jeszcze wystarczająco dużo czasu na takie sprawy. Na razie spróbuj sił w prostszych rzeczach.

Offline yosh

• Użytkownik
    • 3 RedAnts Studio

# Marzec 27, 2008, 10:51:57
Wzór o który pytasz, jest zależny od konstrukcji sieci. Żeby go wyliczyć stosuje się różne algorytmy. Dla sieci liniowych (proste neurony) często jest to "wsteczna propagacja". Do zrozumienia wstecznej propagacji potrzebujesz troche wiedzy o liczeniu pochodnych ze złożonych wielomianów (tak na sam początek).

W innych algorytmach niż backpropagation jest raczej tylko trudniej (od strony matematycznej)...

Nie wiem do czego Ci to potrzebne, ale jeżeli tylko experymentujesz, to może zacznij od algorytmów ewolucyjnych - nie wymagają (przynajmniej na początku) takiego rozwiniętego aparatu matematycznego, a można uzyskać nimi porównywalne rezultaty...

bies

• Gość
# Marzec 27, 2008, 11:08:03
Wzór o który pytasz, jest zależny od konstrukcji sieci. Żeby go wyliczyć stosuje się różne algorytmy. Dla sieci liniowych (proste neurony) często jest to "wsteczna propagacja". Do zrozumienia wstecznej propagacji potrzebujesz troche wiedzy o liczeniu pochodnych ze złożonych wielomianów (tak na sam początek).
Wyjaśnienie backpropagation na poziomie końca podstawówki (czyli teraz pewnie gimnazjum) -- [1]. Skoro Tadeusiewiczowi udało się bez pochodnych...

[1] http://winntbg.bg.agh.edu.pl/skrypty2/0263/

Offline Frondeus

• Użytkownik

# Marzec 27, 2008, 20:42:53
Bies: Ta ksiazka naprwde mi pomogla, przeczytalem 1 rozdzial i juz rozumiem o co w tym wszystkim chodzi.
Dziekuje za pomoc.