Autor Wątek: Gamedev Linux  (Przeczytany 77061 razy)

Offline Kosz85

• Użytkownik

# Styczeń 14, 2008, 09:40:34
Nie, nie i nie! Strzelam, że ubuntu zrobiło z Ciebie takiego wygodnisia.
To źle strzelasz ;) Ubuntu miałem dwa razy w życiu i jakoś mnie nie przekonało. Obecnie siedzę na dystrybucji tureckiej (bo się nie muszę w niej niczym martwić, a nie jest tak zaśmiecona jak Fedora i jej podobne), swego czasu pochodne gentoo, Arch, CentOS.
A wifi graficzne dlatego, że mi by się nie chciało zawsze po odpaleniu Live konfigurować wifi... szczególnie, że ja mam neta przez PEAP z CERT'em, a to już trochę zachodu jest. Do tego weź pod uwagę, żeby nie zrażać nowych użytkowników linuksa. A kompletny żółtodziób w tym temacie nie połączy się do neta bez HOWTO i stwierdzi po prostu "Ale badziew...", bo tak prościej.
Jeśli zaś to ma być dystrybucja od geeków dla geeków, to po co taką robić? Każdy z nich weźmie pierwszą lepszą dystrybucję i dostosuje pod swoje potrzeby.

Ps. Wyjściem byłoby oparcie Live CD na SLAX'ie i tylko stworzenie paczek dla GameDev'u. Każdy mógłby sobie dogrywać co chce i co mu akurat potrzebne.

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline Krzysiek K.

• Redaktor
    • DevKK.net

# Styczeń 14, 2008, 10:02:06
Nie ma nic gorszego niż graficzne konfiguratory, najlepiej przystosować w pełni system, sterowniki itp. do własnych potrzeb za pomocą konsolki i plików. Z doświadczenia wiem, że często takie graficzne konfiguratory przy okazji oprócz tego co mają zmienić zmieniają kilka innych rzeczy. Poza tym, w tych normalniejszych dystrybucjach zazwyczaj po prostu sie nie używa graficznych konfiguratorów (np. w Slackware).
Kwestia definicji "normalności". Weź pod uwagę, że początkujący użytkownik Linuksa w plikach konfiguracyjnych ręcznie grzebać nie będzie, nie ważne jak byś go zmuszał i w najprostszym przypadku się sfrustruje i oleje Linuksy. Biorąc pod uwagę, że mierzymy w game developerów (którzy w większości siedzą na Windowsach i o obsłudze Linuksa nie mają zielonego pojęcia), to takie zrażenie użytkownika do Linuksa będzie większą stratą dla Linuksa i jego community niż dla owego użytkownika.

Piszę tak, bo powyższe również mnie dotyczy, a w plikach konfiguracyjnych nie byłem nawet w stanie znaleźć gdzie się zmienia rozdzielczość pod X'ami (teraz mam nadzieję że chociaż to się da graficznie skonfigurować). Jeżeli z GD Linux'a będzie się dało normalnie i wygodnie korzystać bez włażenia w bebechy, to całkiem możliwe że się do niego przekonam i coś tam w nim porobię (chociażby poportuję to, co się da poprotować). Jeżeli z kolei GD Linux będzie strzelał fochy i czegoś, co mi będzie potrzebne nie będzie się dało zrobić w tym wygodnie, to go po prostu oleję (jak to było poprzednim razem) i nadal będę w 100% działał pod Windowsem. Czyja wtedy strata? Na pewno nie moja, bo pod Windą czuję się jak ryba w wodzie i nic mi tu nie brakuje, a z perspektywy Linuksa przemnażając to razy kilka tysięcy potencjalnych game developerów spod Windowsa to Linux jako całość na tym może stracić kupę dobrego softu. :)

Jeżeli już do czegoś GD Linux miałby się przydać, to niech to będzie zachęcanie koderów do używania Linuksa i tworzenia na niego i niech to nie będzie kolejna dystrybucja wymagająca "wiedzy tajemnej" do samego z niej korzystania. Użytkownikowi nie powinno zaśmiecać głowy wykonywanie podstawowych czynności, takich jak podłączenie flasha na USB, włączenie sieci, czy WiFi.

Takie jest moje zdanie o Linuksie, podkreślam jest bardzo subiektywne, ale mogę się założyć, że są tysiące game developerów z takim samym podejściem. :)

Offline Netrick

• Użytkownik

# Styczeń 14, 2008, 10:16:10
Raz mówicie, że to jest distro dla siedzących w linuksie, a potem, że nie jest dla zaawansowanych. Zdecydujcie się wreszcie. A ja powiem, że tysiące linuksiarzy ma podobne do moich poglądy jeśli chodzi o graficzne konfiguratory i tysiące ma podobne do waszych. No dobra, Slackware zrobiło ze mnie totalnego przeciwnika konfiguratorów więc może przegiąłem.

@Krzysiek K.

Na googlach w 10 sekund można znaleźć informację w jakim pliku i jaką linijkę zmienić, żeby była inna rozdzielczość. Jeśli w gamedevie obowiązuje googlowanie dlaczego w linuksie ma tego nie być? No można użyć fajnej funkcji man albo dokumentacji, ale najwięcej wiedzy zawsze na googlach.

Sprecyzujmy wreszcie, czy to distro dla zaawansowanych czy dla nieobeznanych w zaawansowanym korzystaniu z linuksa...

Offline Złośliwiec

• Użytkownik
    • Dark Cult

# Styczeń 14, 2008, 10:20:20
Popieram w 100% to, co powiedział Krzysiek K. :).

Offline albireo

• Użytkownik

# Styczeń 14, 2008, 10:21:05
Jak dla mnie to distro jest dla zaawansowanych programistów gier, ale nieobeznanych w zaawansowanym korzystaniu z linuxa (ci obeznani już i tak pewnie korzystają z linuxa, więc im jest wszystko jedno).

Offline dzemeuksis

• Użytkownik
    • Blog quodmeturbat

# Styczeń 14, 2008, 10:31:47
Na googlach w 10 sekund można znaleźć informację w jakim pliku i jaką linijkę zmienić, żeby była inna rozdzielczość.
Żeby mieć google, trzeba mieć internet. Żeby mieć internet trzeba mieć poprawnie skonfigurowane połączenie internetowe, poprawnie zainstalowany modem/sieciówkę, itd. Kumasz o co mi biega?  ;)

Offline Krzysiek K.

• Redaktor
    • DevKK.net

# Styczeń 14, 2008, 11:01:12
Na googlach w 10 sekund można znaleźć informację w jakim pliku i jaką linijkę zmienić, żeby była inna rozdzielczość. Jeśli w gamedevie obowiązuje googlowanie dlaczego w linuksie ma tego nie być?
Dwa powody:
1. System ma ułatwiać, a nie wymagać od użytkownika "wiedzy tajemnej". Podstawowe rzeczy muszą być w zasięgu ręki, bo nie ma czasu i potrzeby się w nie zagłębiać. Dlatego pod Linuksem siedzą głównie ludzie, którzy czerpią przyjemność z grzebania w systemie, a nie z korzystania z niego. ;)
2. Drugi powód banalny: na kompie na którym odpalamy LiveCD może nie być sieci.

Jak dla mnie to distro jest dla zaawansowanych programistów gier, ale nieobeznanych w zaawansowanym korzystaniu z linuxa (ci obeznani już i tak pewnie korzystają z linuxa, więc im jest wszystko jedno).
Właśnie o to mi chodziło. :)

Offline Danebi

• Użytkownik

# Styczeń 14, 2008, 11:38:23
Przedewszystkich chciałbym się przedstawić, gdyż jest to mój pierwszy post na forum. Zwą mnie Danebi.
No to może użytkownik Linuksa dorzuci swoje 3 grosze.

//Wielkość płytki.
Jak już powiedział deX(ter). LiveCD będzie rozwijane, a mnie osobiście nie widzi się pobieranie 700MB przy każdej aktualizacji. Chyba, że deX(ter) pokusi się o zrobienie pliku jidgo, ale wątpliwe. Tak więc myślę, że obraz LiveCD nie powinien być większy, niż 350MB. Pomysł z domontowaniem PenDrive'a jest bardzo dobry. Gdybyś deX(ter) chciał to napiszę skrypt znajdujący PenDrive'a i montujący go.

// Dystrybucja bazowa.
W mojej skromniej opinii powinien to być Debian Lenny. Dlaczego nie Arch, ani Slackware? Gdyż uważam, że dystrybucja ma być przeznaczona także dla programistów, którzy z Linuksem niewiele mieli do czynienia. Czy osobę, która za dużo z alternatywnym systemem NIE pracowała, NIE odstraszy ręcznie wpisywanie języka, lokalizacji i konfiguracji internetu jak to jest w Archu? Myślę, że gdybym zaczynał z Linuksem to nie ucieszyło by mnie takie podejście do sprawy.

//WindowMaker
OpenBox + Xfce4 Panel. To jest bardzo szybkie i efektywne, a jednocześnie mało zasobożerne środowisko pracy. Sam pracuję w takim połączeniu i jestem zadowolony. Jeśli kogoś interesuję wygląd takiego połączenia to poniżej zamieszczam miniaturkę Archowca.

//Piszemy, ale w czym?
Zakładając, że pracujemy na powyższym połączeniu to możemy pokusić się o Geany. Świetna aplikacja z terminalem, kompilatorem, podświetlaniem składnik. Dodam, że program został napisany w GTK+.

Dla tych 'konsolowych' maników, którzy muzyki słuchają z MOC'a(Music on Console) i nie widzą innej aplikacji pozostaję genialny i świetny vim.

//Kwestia sterowników.
To zdecydowanie powinien być zainstalowany 'ndiswrapper' itd. Jak już ktoś wspomniał nie każdy ma możliwość podłączenia się do kablem typu Ethernet. Wpomniał ktoś tutaj o 'normalności' programów graficznych. Można by zrobić skromny konsolowy skrypcik, który był by dostępny w dwóch językach. Polskim i Angielskim. Użytkownik LiveCD wybrał by język jemu odpowiadający i skonfigurował internet przez skrypt. Oczywiście zgadzam się, że początkujący 'juzer' nie będzie grzebał w plikach .conf, bo się odstraszy i tylko kurz zauważymy.

Offline Netrick

• Użytkownik

# Styczeń 14, 2008, 15:13:07
Jeśli to ma być dystrybucja dla znających się na gamedevie, ale niezbyt na linuksie to graficzne konfiguratory są dobrym pomysłem, a dla zaawansowanych zawsze będzie konsolka :)  I pro linuksiarz syty i newbie cały ;d

Offline Mattrick

• Użytkownik

# Styczeń 14, 2008, 15:30:24
To może i ja dorzucę swoje trzy grosze.

IMO najlepsze wyjście to distro bazujące na Debianie. Dlaczego? Duże community, mnóstwo pakietów w repozytoriach, system stabilny, a jednocześnie aktualizowany (mówię to głównie o lenny, bo sid, mimo, że eksperymentalny wcale taki niestabilny nie jest). Kolejna sprawa, to w miarę łatwa instalacja (po polsku!) i autokonfiguracja pakietów, przez co nie musimy ręcznie konfigurować każdego ściągniętego (lub skompilowanego) pakietu.

Menadżer okien - OpenBox, ewentualnie dodatkowo środowisko KDE (kde-core, oczywiście). Czemu taki wybór? Po pierwsze, OpenBox jest lekki i przyjemny, co jest dużym plusem gdy działamy na słabszych maszynach. Jak dla mnie można by także preinstalować KDE (kde-core zajmuje kilkadziesiąt MB, więc nie tak dużo). Dodatkowo, mamy możliwość podpiąć pod niego OpenBoksa jako menadżer okien. W zamian dostajemy pięknie wyglądający system, który aż zachęca do pracy. :)

Do kodzenia - Geany, KDevelop, Eclipse, Code::Blocks (najlepiej wszystko razem :)) wraz z najpopularniejszymi SDK-ami (GTK, QT, Irrlich, Allegro, SDL, OGRE, wxWidgets).

Sterowniki - podstawowe sterowniki sieciowe, dźwiękowe (ALSA), obsługi portów. Reszta (drukarki, skanery) - do ściągnięcia. Z kartami graficznymi jest gorzej, bo kochani producenci olewają Linuksa. Najlepszym wyjściem są otwarte sterowniki ATI, zamknięte i sterowniki od nVidii.

Inne - repozytorium :), wikipedia z tutorialami, forum, kanał IRC.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 14, 2008, 15:33:29 wysłana przez Mattrick »

Offline Netrix

• Redaktor
    • Netrix’s devBlog

# Styczeń 14, 2008, 15:34:33
Ja jestem w podobnej sytuacji co Krzysiek K., dlatego dobrze było, aby było on Ready To Use, dla tych początkujących (to ja), można dać kreatorki, a ci bardziej zaawansowani niech wybierają inną opcję przy bootowaniu.

Poza tym co z tego, że 1000 linuksiarzy woli konsolkę skoro jest ich 1000x mniej niż tych co jej nie lubią.

Offline Netrick

• Użytkownik

# Styczeń 14, 2008, 15:41:55
Poza tym co z tego, że 1000 linuksiarzy woli konsolkę skoro jest ich 1000x mniej niż tych co jej nie lubią.
[ot]
Jestem pewny, że ze Slackware korzysta o wiele więcej osób niż 1000. Poza tym, jest jeszcze wiele innych distro "konsolowych".
[/ot]
[topic]
Debian lenny będzie najlepszym wyborem, bo ustaliliśmy dla kogo to distro. OpenBox jak najbardziej może być. Tylko z tym KDE...

Offline Netrix

• Redaktor
    • Netrix’s devBlog

# Styczeń 14, 2008, 16:00:57
Jestem pewny, że ze Slackware korzysta o wiele więcej osób niż 1000. Poza tym, jest jeszcze wiele innych distro "konsolowych".

To takie porównanie było.

Offline skoti

• Użytkownik

# Styczeń 14, 2008, 16:30:40
Ja jestem w podobnej sytuacji co Krzysiek K., dlatego dobrze było, aby było on Ready To Use, dla tych początkujących (to ja), można dać kreatorki, a ci bardziej zaawansowani niech wybierają inną opcję przy bootowaniu.

raczej jest na odwrót bo konsola w linuxie jest świetna i większość użytkowników woli robić coś w niej niż męczyć się z oknami ;p - chodziło Ci chyba o Windowsowców, którym na początku faktycznie ciężko się przyzwyczaić do konsoli dlatego dobrym rozwiązaniem będzie taki konfigurator np do wifi, który wydaje polecenia iwconfig i iwlist :) - w konsoli i tak będzie dostępne, a i newbie sobie poradzi :)

Offline Netrix

• Redaktor
    • Netrix’s devBlog

# Styczeń 14, 2008, 16:42:35
Chodziło mi o wszystkich użytkowników komputerów, większość z tych, którzy chcą zacząć korzystać z Linuksa jest przyzwyczajona do Windowsa. Ja korzystam z konsolki stopniowo, najpierw chce aby działało, a potem zaczynam grzebać :).

Właściwie chciałbym nauczyć się wreszcie porządnie korzystać z Linuksa, ale póki co wszystkie mnie odrzucają, mam nadzieje, że wersja GD będzie lepsza.