Autor Wątek: Gamedev Linux  (Przeczytany 80813 razy)

Offline Krzysiek K.

• Redaktor
    • DevKK.net

# Styczeń 15, 2008, 19:06:36
Pod /home są jeszcze katalogi z nazwa usera czyli te pliki od . byłyby w osobnym katalogu np gduser Smiley - a pod linuxem tych plików nie zauważasz bo od . są ukryte, a konfiguracja programów w ten sposób jest imo o wiele lepiesza niż w rejestrze ;p
Myślałem, że chodziło o home usera, a nie cały /home, ale skoro tak, to OK.

Co do niezauważania plików, to jakoś te pliki pod Linuksem zauważałem. Fakt, miałem pod MC wyłączone ukrywanie plików, ale wolę widzieć, co właściwie jest na dysku. To że się zamknie oczy nie zmienia faktu, że bałagan jaki jest, taki pozostaje i dziwi mnie fakt, że nie ma jakiejś lepiej pomyślanej konwencji (np. trzymanie configów w ~/config). :)

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

deX(ter)

• Gość
# Styczeń 15, 2008, 22:04:15
Na pendrivie powstanie katalog o nazwie lajfjuzer ;P (w alphie, potem pewnie nazwa użytkownika będzie poważniejsza ;P) i to w nim znajdą się wszystkie nasze pliki konfiguracyjne, projekty, etc.

Nie wiem czy już było: Jest jakiś przewidywany termin alfy? :)

Za kilka dni coś wydam ;]. Nie chcę wydawać szybko chały, wolę trochę nad tym dłużej posiedzieć, ale się spisać ;].

Offline Piotr

• Użytkownik

# Styczeń 15, 2008, 22:41:39
Jakie zrządzenie losu właśnie padł mi Windows ... Czekam mam nadzieje że wyjdzie szybko :)

Offline Asmodeusz

• Użytkownik
    • Bogumił Wiatrowski: Blog

# Styczeń 16, 2008, 13:02:51
Linux dla programistów gier? Aż zobaczę (o ile u mnie ruszy - moje kompy się z pingwinami bardzo nie lubią :D ).
Ale uwag kilka (w tym odnośnie dostępu do Sieci) na GD Linux:
1) będzie problem z modemami USB SpeedTouch do neo, ponieważ były ich (w Polsce) 3 wersje i każda musi mieć wgrany przy instalacji inny firmware.
2) ile to RAMu będzie wymagać? AFAIK kompilacja średniego projektu z szablonami na g++ (dajmy na to 8k linii bazowane głównie na boost) z przełącznikiem -O3 zużywa na pliki tymczasowe jakieś... 150MB? Jeśli nie ma swap, wymagania względem RAMu podskoczą wysoko.
3) Środowisko: możecie być minimalistami, ale jakaś namiastka Visual Studio by się przydała. Jak do tej pory widziałem dwie takie: KDevelop i code::blocks (z czego to pierwsze nieco lepiej wypadło). Wnioskuję o wbudowanie któregoś z tych pakietów.
4) Obsługa dysków sieciowych jako /home - niektórzy mają w domu serwer z autoryzacją dostępu (np. po VPN), więc 'w terenie' dobrze by było mieć dostęp do wszystkich swoich plików. Na windowsie wystarcza Remote Desktop Connection i terminal na Win2000 lub wyżej, na linuksie trzeba się już nieco nagimnastykować. Zamiast pendrive wnioskuję o możliwość podpięcia lokalizacji sieciowej (np. przez SMB) pod /home.
5) Jaki dostęp do Sieci zamierzacie umieścić out-of-box? Na pewno ethernet, na pewno jakieś wifi. Informacyjnie powiem: neostrada ma jeszcze LiveBox (przez USB, adapter USB wifi i ethernet), Speedtouch 330, Sagem F@st 800 i dwie wersje ZTE ZXDSL 852 (to modemy na USB), do tego dochodzą jeszcze inni ISP. Co z tego będzie wbudowane?
6) Dajcie (jeśli tylko zdołacie) Intel C++ Compiler. Za błędy g++a (zarówno ich komunikowanie, jak i występowanie) jego twórcy powinni zostać utopieni w basenie rtęci.

Jeśli wyjdzie z tego coś porządnego to może nawet się na linuksa przekonać dam :) Życzę powodzenia i w miarę czasu postaram się pomóc przy modemach od neo (gdyby były jakieś problemy).

deX(ter)

• Gość
# Styczeń 16, 2008, 13:15:50
@Asmodeusz: Jeśli byś mógł, podaj linki do firmware tych SpeedTouch'y i F@st'a. Z livebox'em problemów nie będzie, bo sam mam i wiem, że do dongle'a wystarczą sterowniki zd1211 + firmware.

Offline skoti

• Użytkownik

# Styczeń 16, 2008, 14:05:17
@Asmodeusz:
1. to w zależności od wersji będzie się ładowało inny firmware
2. Ty się o ram nie martw bo wiem ile masz ;p... btw niestety wymagać trochę pewnie będzie jak będzie eclipse lub netbeans ale za to środowisko będzie mało ważyć więc nie będzie raczej wymagać więcej niż jakbyś odpalił win+visual (no chyba że deX(ter) zrobi za duzy ramdisk i cała zawartość cd będzie w ramie - szybko działa ale wymaga dużo ramu ;p)
3. Sprawdz eclipse pewnie się bardziej spodoba niż kdev i c::b ;p - możesz sprawdzić na windowsie jak chcesz :) ftp://ftp.man.szczecin.pl/pub/eclipse/technology/epp/downloads/release/20071103/eclipse-cpp-europa-fall2-win32.zip
4. Mówisz o zwykłym rdp/vnc? Jaki masz problem pod linuxem wystarczy zainstalować jakiś klient i/lub serwer i działa :).

@deX(ter): wrzuć jakiś frontend do rdesktop żeby Asmodeusz mógł sie logować bez konsoli do swojej visty (będzie gtk (gimp) to może być grdesktop - jak bedzie qt i liby od kde (libkdeui.so, libkdecore.so i libkdefx.so wymagane więc możesz dodać tylko te ;p) to może być krdc jak nie to Xrdp ;p) nie powinno to wiele zająć mb :)

@Asmodeusz: cd.. :)
6. ICC raczej nie bo chyba łamałoby to licencję - chodź nie jestem pewien, bo nie pamiętam, a czytać znowu mi się ;p - Licencja i klucz jest wydawany po rejestracji na daną osobę i nie może być użyty w distro (chodź jak mówiłem mogę się mylić) - zainstalujesz sobie na pendrive ;p

PS. z tego co wiem to wszystkie wersje Sagem fast 800 działają bez problemu ze sterami eagle-usb http://sourceforge.net/projects/eagle-usb/ (nie tymi co są dodawane przez tpsa na cd)... możesz to zweryfikować?
« Ostatnia zmiana: Styczeń 16, 2008, 14:18:10 wysłana przez skoti »

Offline filo

• Użytkownik

# Styczeń 16, 2008, 17:25:05
Witam ;)

Jako, że ostatnio siedzę całkowicie na linuksie (i z powodzeniem uczę sie OGL'a  :)), mam kilka pomysłów/spostrzeżeń:

1. WM - fluxbox lub fvwm-crystal, jak ktoś tęskni za ikonkami i graficzna prezentacją zaw. folderów we fluxboksie - ROX-filer,
2. Lekkie, i - mam nadzieję - uniwesalne IDE - geany,
3. gcc + mesa/ogl + openAL itd., python - must be. przydałaby się możliwość cross-compile dla windows,
4. Programy do tworzenia/obrobki dzwięku oraz [23]d  :),
5. Tutoriale (NeHe&Xion  :)), references,
6. Oczywiście stery do grafiki, Ethernetu, itd.

To co podałem, mogłoby być właśnie takim base system(reszta sciagana jako paczki?).
Fajnie by wyglądała opcja remasteringu płytki - ale to chyba za dużo zabawy...

deX(ter)

• Gość
# Styczeń 16, 2008, 17:42:25
@filo: Spoko by bylo, gdyby tak wszyscy lekko chcieli ;]. Ale niestety wiekszosc chce przepakowanego livecd ;]. A tak w ogole - pisze teraz z GDLinux'a, ktory poki co jest na moim dysku.. Juz baza zainstalowana, teraz kupa konfiguracji i ciecia przede mna (Netbeans razem z JDK i zaleznosciami zajal prawie 500MB! W sumie jest 1,4GB - po kompresji powinno sie na plytce zmiescic.. ;]). Sa tez stery NVidii - a tak apropos, jakie stery do ATI dac? Zamkniete fglrx, czy moze standardowe otwarte ATI? Bo nowych kompilowac nie bede - sam mam nvidie.. ;].

Offline Kurak

• Użytkownik

# Styczeń 16, 2008, 18:09:43
(Netbeans razem z JDK i zaleznosciami zajal prawie 500MB! W sumie jest 1,4GB - po kompresji powinno sie na plytce zmiescic.. ;])
Apeluję żeby to obciąć i dodać mono :P

Offline Złośliwiec

• Użytkownik
    • Dark Cult

# Styczeń 16, 2008, 18:11:26
Netbeans razem z JDK i zaleznosciami zajal prawie 500MB!

Rany :o.

Naprawdę potrzebujemy tego ścierwa?

Offline pawell

• Użytkownik

# Styczeń 16, 2008, 18:43:38
W takim razie też myślę że lepiej będzie zrezygnować z NetBeans i zamiast tego dać np. Codeblocksa. 500MB to już lekka przesada. Nie ma co się tego trzymać...

Zapomniałem o tym wcześniej napisać bo dla mnie w sumie to żaden problem. Chodzi o połączenie z siecią. Skoro rozpatrujemy użytkowników Neo to możnaby też pomyśleć o użytkownikach internetu bezprzewodowego z Ery/Orange/Plusa. Ja sam mam Business Everywhere i udało mi się to skonfigurować ale myślę że mało któremu początkującemu się uda...

EDIT: a do OpenGL to przydałby się (przynajmniej mi ;)) GLFW :)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 16, 2008, 18:47:02 wysłana przez pawell »

deX(ter)

• Gość
# Styczeń 16, 2008, 18:48:29
(Netbeans razem z JDK i zaleznosciami zajal prawie 500MB! W sumie jest 1,4GB - po kompresji powinno sie na plytce zmiescic.. ;])
Apeluję żeby to obciąć i dodać mono :P
Netbeans razem z JDK i zaleznosciami zajal prawie 500MB!
Naprawdę potrzebujemy tego ścierwa?
W takim razie też myślę że lepiej będzie zrezygnować z NetBeans i zamiast tego dać np. Codeblocksa. 500MB to już lekka przesada. Nie ma co się tego trzymać...

No i dobrze ;]. Jeden problem mniej. C::B zawita ;d.

Zapomniałem o tym wcześniej napisać bo dla mnie w sumie to żaden problem. Chodzi o połączenie z siecią. Skoro rozpatrujemy użytkowników Neo to możnaby też pomyśleć o użytkownikach internetu bezprzewodowego z Ery/Orange/Plusa. Ja sam mam Business Everywhere i udało mi się to skonfigurować ale myślę że mało któremu początkującemu się uda...

No to tutaj bede potrzebowal pomocy ;]. Ale to potem...

Offline Kos

• Użytkownik
    • kos.gd

# Styczeń 16, 2008, 19:52:12
No i dobrze ;]. Jeden problem mniej. C::B zawita ;d.
Popieram. Polecam wrzucić tam w miarę nowego nightly builda, a nie ostatniego stable - sam używam, zero problemów ze stabilnością, a różnica w funkcjonalności i ogólnej wygodzie między nightly a stable jest zdecydowanie odczuwalna.

Offline Moriturius

• Użytkownik

# Styczeń 16, 2008, 20:06:29
Nie wiem czy ktos juz o tym pisal ale cieszylbym sie na Eclipse C++ i PHP ^^

deX(ter)

• Gość
# Styczeń 16, 2008, 20:39:45
Nie wiem czy ktos juz o tym pisal ale cieszylbym sie na Eclipse C++ i PHP ^^

Coz... Skoro z Netbeans tak wyszlo, to podobnie byloby pewnie z Eclipse...

//EDIT: Planuje dodac instalator, a wiec stworze tez jakis prosty instalator dodatkowych paczek - bedzie pobieral okreslone pakiety oprogramowania standardowo ;].