Autor Wątek: Szyfrowanie danych w systemie Windows XP  (Przeczytany 2663 razy)

Offline Dante190884

• Użytkownik
    • Lifecode

# Październik 24, 2007, 20:55:48
Witam wszystkich!

Moje pytanie brzmi: Jeśli zaszyfrowałem sobie jakiś tam plik *.* to zabezpieczyłem go przed zmianami, kopiowaniem i usuwaniem na innym komputerze, a także na moim własnym przez inne konto niż admina. Ok, ale gdy sformatowałem windowsa i zainstalowałem go "od nowa", próbując odczytać dane z dysku zewnętrznego (bo tam dane zostały zaszyfrowane poprzez wcześniejszą instalkę), system odmówił mi edycji i jakichkolwiek zmian tytułując to komunikatem: Odmowa dostępu. Moje teraźniejsze konto admina nic nie wskórało.

W jaki sposób mogę teraz po formacie dostać się do swoich zaszyfrowanych plików tak, abym mógł je znów używać?

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline szalony_zlomiarz

• Użytkownik

# Październik 24, 2007, 21:16:47
Spróbuj uruchomić Windowsa w trybie awaryjnym i zmienić właściciela pliku na nowego admina (zakładka zabezpieczenia we właściwościach pliku). Ja tak musiałem usuwać pliki należące do Visty spod XP, a nie chciałem formatować dysku ;p.

Offline Dante190884

• Użytkownik
    • Lifecode

# Październik 24, 2007, 23:48:08
Niestety, w ten sposób nie zadziała. Przy zmianie uprawnień na admina pojawia się komunikat, aby przypisać uprawnienia na danego administratora, ale admin wcześniejszy (ten co zaszyfrował) jest nadrzędny w stosunku do mnie, więc nic nie mogę zrobić.

Offline Liosan

• Redaktor

# Październik 25, 2007, 11:41:22
może spróbuj ściągnąć i uruchomić jakiś linux liveCD (nie wiem czy te windowsowe są darmowe...), podmountuj ten system plików i spróbuj przekopiować te pliki.

Liosan

Offline shyha

• Użytkownik
    • Shyha@Flickr

# Październik 25, 2007, 14:07:39
Ja powiem tak - mi sie nie udalo...

Nie da sie przejac tych plikow na wlasnosc, no nie?

Offline Anton Chigurh

• Użytkownik

# Październik 25, 2007, 18:49:07
spodziewalbym sie klopotow.
to moze dzialac jak kompresja na haslo, czyli nie if(PasswordOK()) go(); else print ("error"); tylko zaleznosc od istniejacego konta. Jesli konto nie istnieje to zgodnie z moja hipoteza "po ptokach" albo lamanie szyfru. chyba, ze sie myle, czego Ci serdecznie zycze.

Offline Dante190884

• Użytkownik
    • Lifecode

# Październik 25, 2007, 19:10:14
Dobra, muszę zignorować odpowiedź kzyska bo bym się załamał.

może spróbuj ściągnąć i uruchomić jakiś linux liveCD (nie wiem czy te windowsowe są darmowe...), podmountuj ten system plików i spróbuj przekopiować te pliki.

Liosan

Niestety knopix zawiódł, ubuntu też. Pomysł teoretycznie był bardzo dobry, jednak po zagłębieniu się w szczegóły stwierdziłem, że nie tędy droga.

Osobiście przypuszczam, że problem leży u podstaw tzn certyfikaty. Gdyby mi się udało uzyskać ten mój właściwy ewentualnie jakoś wygenerować... Znam już podpis cyfrowy wcześniejszego admina tzn mnie i odcisk palca certyfikatu, muszę jeszcze jakoś skompletować ten cho...ny klucz, mój klucz. Miałem nawet przez chwilę taką schizę, aby edytować awaryjnie w programie przetwarzającym plik na kod maszynowy - binarny lub szesnastkowy, ale jeż mi przeszła ta głupota.

A może jest jeszcze inny sposób? Ja to muszę odzyskać do diabła...

Offline Netrick

• Użytkownik

# Październik 25, 2007, 19:46:59
Pójdź do firmy zajmującej się odzyskiwaniem danych i za niezbyt dużą kwotę powinni ci to zrobić.

Offline desertangel

• Użytkownik

# Październik 25, 2007, 19:59:06
Witam,

Są dwie znane mi metody:

Pierwsza:
Tworzysz konto o TEJ SAMEJ NAZWIE i TYM SAMYM HAŚLE (chodzi o właściciela tych plików, czyli tego kto je utworzył np. Admin, Jacek itp.). Pliki należy przenieść na nowo utworzone konto np. za pomocą LiveCD Knoppixa, STD, Ubuntu itp. (Nie przeniesiesz w czasie działania Windowsa ponieważ te pliki są chronione).

Druga:
Uruchamiasz linuxa. Pliki kopiujesz na odzdzielny dysk i za pomocą odpowiednich programów deszyfrujesz.
Jeżeli chcesz to napisz na priv. to opiszę tą metodę dokładniej (ktoś jeszcze potrzebuje ?).
« Ostatnia zmiana: Październik 25, 2007, 20:01:33 wysłana przez desertangel »

Offline shyha

• Użytkownik
    • Shyha@Flickr

# Październik 25, 2007, 20:35:57
desertangel: problem w tym, ze tych plikow nie ma jak skopiowac. O ile mi wiadomo oprocz nazwy użytkownika (bo sama nazwa na 1000000% nie starcza - z doświadczenia) musiałbyśmieć ten sam UID

Offline skmskm

• Użytkownik

# Październik 25, 2007, 20:55:14
Może spróbuj za pomocą miniPE. można go ściągnąć z neta z torrentów albo p2p gdzie indziej go nie dostaniesz około 300MB.
Nim mogłem kopiować pliki z hasłami z systemu więc i taki jak twój plik powinno skopiować(nie tylko kopiować ale i dodawać użytkowników  ;D )
A i oczywiście on potrafi odzyskiwać pliki...
To jest mini Windows XP ze specjalnym oprogramowaniem.

Offline desertangel

• Użytkownik

# Październik 25, 2007, 21:25:33
Z tego co czytałem i zrozumiałem to zaszyfrował pliki w systemie plików NTFS.
Sam robiłem testy, jeżeli masz konto o tej samej nazwie i haśle to pliki odczytasz - sam byłem tym zdziwiony, jednakże wykonywałem to na kilku stanowiskach.

Offline Dante190884

• Użytkownik
    • Lifecode

# Październik 25, 2007, 21:44:52
Pewien człowiek napisał mi, że jest sposób, ale nie wymyślono jeszcze tak szybkiego komputera do złamania takiego algorytmu. EFS (Encrypting File System) szyfruje 128 - bitowym kluczem, więc musi dać się zdeszyfrować....jakoś.

Offline desertangel

• Użytkownik

# Październik 26, 2007, 00:35:16
W którymś The Broken było na ten temat.

http://www.beginningtoseethelight.org/efsrecovery/
« Ostatnia zmiana: Październik 26, 2007, 00:38:50 wysłana przez desertangel »