Autor Wątek: Jak sie zabrac za cos takiego (projekt 3d)?  (Przeczytany 2578 razy)

Offline pytlar

• Użytkownik

# Lipiec 19, 2007, 11:57:46
Witam
Mam taki temat pracy magisterskiej (wolnych juz nie bylo...): " Dydaktyczny system do testowania nowoczesnych kart graficznych"

Mam ogolnie stworzyc program wykozystujacy dx10/OGl 2.0 i CUDA nVidii.

No i problem jest, ze jestem sieciowcem nie programista, a z programowanie grafiki nie mialem wogole doczynienia :) Poczytalem sobie troche, doszedlem do wniosku, ze chcialbym cos zrobic w C# (to jako tako znam podstawy, w c++ w zyciu zrobilem ze dwa programiki) i directx10.
Dzialanie programu ma polegac na tym, ze renderuje sie jakas scenka 3d a my wybieramy jej parametry rozne, glownie jakies bajery graficzne itp. Wydaje mi sie to bliskie tworzenia gier, wiec z pytaniem przyszedlem na to forum.

No i teraz problemy: myslalem uzyc jakis gotowy engine, zaby za duzo sie nie skupiac na uczeniu programowania a bardziej na grafice, ale jak widze, chyba nie ma nic dostepnego wykozystujacego c# i dx10 ?

Czy moze polecacie C# i OpenGl 2.0 ? W sumie tego i tego musialbym sie uczyc od zera?

No i kwestia tej CUDA, dopeiro pare dni temu sie pojawila wersja 1.0 SDK, wiec na razie to malo, po za oficlanymi, materialow o tym.
Moze wogole mam zle podejscie i to sie da zrobic zupelnie inaczej/szybciej?

Bardzo prosze o jakies sugestie.

Pozdrawiam
Pytlar

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

upshader

• Gość
# Lipiec 19, 2007, 15:05:21
ano masz trochę problem...
Polecam ściągnąć DX SDK i sample "zerżnąć"(znaczy się zmodyfikować do możliwie strawnej dla promotora formy) jeśli chcesz na łatwiznę. Niestety DX 10 nie ma póki co wersji "managed". Pozostaje ci c++ albo wyrabianie cudów z z p/invoke (czyli tak czy siak c++ oraz C#{to ma sens}).

Jesli chcesz sam napisać efekty to ostrzegam że momentami może być naprawdę ciężko jesli ich wcześniej nie robiłeś.

Offline pytlar

• Użytkownik

# Lipiec 19, 2007, 15:50:17
hmm, a istnieje taka mozliwosc, uzycia silnika 3d dla dx9 i dodanie do niego jakis efektow z dx10? Czy mocno skomplikowana sprawa jest dodanie do takich silnikow jakis swoich efektow ? Czy istnieja jakies gotowe przyklady ich, czy to za kazdym razem trzeba dostosowywac do projektu?

upshader

• Gość
# Lipiec 19, 2007, 16:11:50
" Dydaktyczny system do testowania nowoczesnych kart graficznych"
No i problem jest, ze jestem sieciowcem nie programista, a z programowanie grafiki nie mialem wogole doczynienia :)
w c++ w zyciu zrobilem ze dwa programiki)
Czy mocno skomplikowana sprawa jest dodanie do takich silnikow jakis swoich efektow ?
Hahaha, nie moge!! A myslalem, ze to ja mam przerypane bo jeszcze conajmniej 5 miesiecy bede pisal swoj silnik... po 8h dziennie. Tylko, ze ja nauke programowania zaczynalem juz 10 lat temu. I w grafice tez juz troche siedzie. Powiem Ci, krotko - wspolczuje stary - masz przej*****
To chyba nie bedzie najlepszy okres Twojego zycia :D

Chyba jedynym rozwiazaniem dla Ciebie jest to co napisal RageX. Tzn. nauczyc sie troszke programowania grafiki (o programowaniu chodzby na srednim poziomie nie moze byc mowy, jesli do magisterki zostalo Ci mniej niz 2 lata, a tak jak mowisz programista z Ciebie zaden), poprzerabiac troche sample poznajdowane w necie i podpisac swoim nazwiskiem. Moze przejdzie.

Offline shyha

• Użytkownik
    • Shyha@Flickr

# Lipiec 19, 2007, 16:13:55
A ja widze inne rozwiazanie. Zmienic temat! Jesli pozwoliles sobie cos takiego narzucic to ladnym uczelnianym ignorantem musisz byc :)
Znajdz sobie promotora z dziedziny, ktora cie interesuje i tyle.

Offline counterClockWise

• Użytkownik

# Lipiec 19, 2007, 20:25:37
Dokładnie to samo chciałem napisać. Chyba, że jednak chcesz mieć ten temat. Jeżeli np. na Twoim wydziale wszystkie gotowe tematy są zajęte to poszukaj sobie np. promotora w PAN-ie - u nas zdarzały się takie przypadki :)

Offline pawelad

• Użytkownik
    • strona domowa

# Lipiec 20, 2007, 08:15:22
Programowac w C# to umie moja babcia. Musisz napisac swoj silnik, bo inaczej nic nie zczaisz. Musisz miec rok czasu, sama czesc pisemna cie wykonczy. Ja sobie sam zaproponowalem temat, na pewno uda ci sie przepchnac cos co cie interesuje. Jesli zostaniesz z nozem na gardle to służe pomocą.

Offline Reg

• Administrator
    • Adam Sawicki - Home Page

# Lipiec 20, 2007, 10:14:30
Tak, dobrze trafiłeś, my tu na tym forum faktycznie takimi sprawami się zajmujemy. Może niewielu jeszcze używa DirectX 10 czy CUDA, ale grafiki 3D i kart graficznych - owszem.

Niestety my tu mamy takie podejście że nas to interesuje i zajmujemy się tym, a Ty ewidentnie szukasz drogi na skróty. Obawiam się że taka nie istnieje - chyba że ktoś za Ciebie napisze tą pracę albo znajdziesz i poskładasz jakieś gotowe przykładowe programy. Programowanie grafiki wymaga dobrej znajomości programowania, pewnych zagadnień matematycznych no i znajdomości biblioteki graficznej.

C# to wcale nie jest aż takie pójście na łatwiznę względem C++ jak Ci się wydaje, bo chociaż sam język jest trochę prostszy, to od myślenia nie zwolni ani tym bardziej od znajomości biblioteki graficznej, która w jednym i w drugim języku będzie zapewne wyglądała prawie tak samo.

Nie wiem ile masz czasu, ale jeśli tak jak ja bronisz się w następne wakacje to przez ten rok zdążysz się co nieco nauczyć i opanować temat - o ile zmienisz podejście i się za to naprawdę weźmiesz. W końcu o to w pracy dyplomowej chodzi - żeby umieć przysiąść i opanować pewną dziedzinę.

Jeśli nie, zwłaszcza jeśli - tak jak piszesz - nawet z samym programowaniem jest u Ciebie średnio, zdecydowanie zmień temat albo i promotora!!!

Offline snakeo

• Użytkownik

# Lipiec 20, 2007, 11:00:49
Nie wiem wogole, jak piszac prace magisterska mozna chciec pojsc na latwizne (tj nie zakladam ze tak na 100% jest), dla mnie to troche przejawia sie brakiem jakichkolwiek ambicji, radzilbym ci zmienic temat i robic cos co cie interesuje, bo inaczej to nie ma sensu.

Offline riddick1

• Użytkownik

# Lipiec 26, 2007, 12:39:07
Jeżeli Cię ten temat nie interesuje to to nie ma sensu robić coś na siłę, ponieważ i tak nie będziesz się należycie przykładał do  rzeczy które Cię nie interesują. No chyba że masz jakiekolwiek zamiłowanie na ten temat to pozostaje tylko...Powodzenia :)