Autor Wątek: Seedowanie chmur na niebie  (Przeczytany 4282 razy)

Offline ziomber

• Użytkownik

• Zbanowany
# Maj 23, 2007, 20:39:43
nie wiem właśnie jak miksować kolory żeby to była skala szarości a nie czerwono zielono zotlo bialo fioletowo niebieskie

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline MoN

• Użytkownik

# Maj 23, 2007, 21:10:07
Poki co chyba masz dodawanie tych chmur w blendingu ustawione... Ustaw zeby kolor byl jednoczesnie przezroczystoscia to im bielsze chmury tym gestrze beda i juz

Offline ziomber

• Użytkownik

• Zbanowany
# Maj 23, 2007, 22:57:47
Ustaw zeby kolor byl jednoczesnie przezroczystoscia to im bielsze chmury tym gestrze beda i juz

A niby jak? nie wiem jak to zrobić...
« Ostatnia zmiana: Maj 23, 2007, 23:00:17 wysłana przez ziomber »

Offline Reg

• Administrator
    • Adam Sawicki - Home Page

# Maj 24, 2007, 13:00:54
Spróbuj zamiast addytywnie to rysować je z blendingiem BLENDOP = MAX - może to pomoże?

Offline Krzysiek K.

• Redaktor
    • DevKK.net

# Maj 24, 2007, 13:14:38
Wypełnić odpowiednio kanał alpha tekstury. :)

maxest

• Gość
# Maj 24, 2007, 13:24:14
Jak jestesmy jeszcze przy tych chmurach to przy okazji chcialbym sie dopytac jak mialaby wygladac animacja chmur zrobionych przy pomocy szumu Perlina? Wyczytalem w "Prog. gier w DX" zeby utworzyc dwa szumy, po czym powoli wykonywac zmiane jedengo szumu w drugi - czy taka interpolacja ta dobry efekt?

Offline ziomber

• Użytkownik

• Zbanowany
# Maj 24, 2007, 14:14:28
Cytuj z: ziomber  Wczoraj o 21:57:47
Wypełnić odpowiednio kanał alpha tekstury.

EEEEEEEEE czyli game making tools MODE ON tak to nazwe... Znowu pisać coś innego zamiast silnika bleeee

Swoja droga jak bitmapa 24 bitowa jest w BGR to jak to będzie z kanałem ALPHA ABGR czy BGRA ? BO nie wiem gdzie ten ostatni bit wrzucić :/
« Ostatnia zmiana: Maj 24, 2007, 14:17:51 wysłana przez ziomber »

maxest

• Gość
# Maj 24, 2007, 14:24:22
Z reguly zawsze stosuje sie oznaczenie RGBA, w bitmapach jest tylko zamieniony kolor niebieski z czerwonym czyli w tym wypadku masz BGRA. Swoja droga wie ktos dlaczego jest to tak odwrotnie zrobione?

Offline MoN

• Użytkownik

# Maj 24, 2007, 14:30:38
Pewnie cos z tych samych klimatow co odwrocenie obrazka - w bitmapach calosc jest obrocona czy tez odbita, bo sie ponoc matematycy uparli, zeby bylo "poprawnie" i w zwiazku z tym pierwszy piksel odpowiadal punktowi (0,0) na normalnie zorientowanej plaszczyznie kartezjanskiej zas obrazek znajdowal sie w pierwszej cwiartce.

maxest

• Gość
# Maj 24, 2007, 15:19:32
Ano fakt - i przez to jak ladujemy sobie bitmapke z pliku (recznym sposobem, po kolei kazde bajty bierzemy) to teksel znajdujacy sie w lewym gornym rogu ma wsp. [0, 1]. W takim tez razie funkcja D3DXCreateTextureFromFile chyba podczas ladowania obrazka automatycznie go odwraca, bo w ten sposob ladowany obrazek swoj lewy gorny rog ma w [0, 0]
Tylko dlaczego te kanaly R i B sa zamienione? :P

Offline Krzysiek K.

• Redaktor
    • DevKK.net

# Maj 24, 2007, 17:06:25
Ano fakt - i przez to jak ladujemy sobie bitmapke z pliku (recznym sposobem, po kolei kazde bajty bierzemy) to teksel znajdujacy sie w lewym gornym rogu ma wsp. [0, 1]. W takim tez razie funkcja D3DXCreateTextureFromFile chyba podczas ladowania obrazka automatycznie go odwraca, bo w ten sposob ladowany obrazek swoj lewy gorny rog ma w [0, 0]
Zarówno w OpenGL, jak i w Direct3D tekstury ładuje się dokładnie tak samo - kolejnymi wierszami, zaczynając od teksela (0,0). To, czy (0,0) będzie dla Ciebie lewym górnym, czy lewym dolnym rogiem zależy wyłącznie od Ciebie, ale wtedy będziesz musiał załadować tą teksturę w odpowiedni sposób. :)

Tylko dlaczego te kanaly R i B sa zamienione? :P
Nic nie jest zamienione. Najbardziej popularną reprezentacją koloru jest obecnie A8R8G8B8, czyli 32-bitowa liczba 0xAARRGGBB. Domyślam się, że chodzi Ci w tym momencie o OpenGL i funkcje podające dane obrazu. W OpenGL podajesz kolejność bajtów, czyli dla formatu kolor 0xAARRGGBB będzie to BGRA, co wynika z kolejności w jakiej na komputerach PC są zapisywane liczby (od najmłodszego bajtu). Na innej platformie, żeby uzyskać ten sam efekt może być konieczne podanie ARGB (gdy liczby są zapisywane od najstarszego bajtu). :)

Offline ziomber

• Użytkownik

• Zbanowany
# Maj 24, 2007, 18:03:27
Krzysiek Ka wlasnie mi podal rozwiazanie ładowania lightmap z bsp :0

BTW znalazlem u siebie w kodzie coś takiego:

wiec na pewno BGRA?

procedure power_putpixel32(var bmp : tbitmap; x,y : integer; r,g,b,a : byte); overload;
var
  P : PByteArray;
 u : integer;
begin
u := x*3;
with bmp do
begin
P:=ScanLine[y];
P[u]:=a;
P[u+1]:=b;
P[u+2]:=g;
P[u+3]:=r;
end;
end;
« Ostatnia zmiana: Maj 24, 2007, 18:53:09 wysłana przez ziomber »

maxest

• Gość
# Maj 24, 2007, 20:54:15
wiec na pewno BGRA?
Jesli idzie o zwykle bmp - tak :)

Offline Krzysiek K.

• Redaktor
    • DevKK.net

# Maj 25, 2007, 00:19:28
wiec na pewno BGRA?
Jesli idzie o zwykle bmp - tak :)
Jakaś nowa wersja formatu BMP ze wsparciem dla kanału alpha? ;)

maxest

• Gość
# Maj 25, 2007, 01:09:00
Heh, prawie :D
Dobra, jeszcze raz - dane w bmp sa zapisane tak:

NAGLOWEK - jakies 54-56 bajtow czy iles tam a potem leca dane...
BGRBGRBGR...
...