Autor Wątek: Comercial mix max - czyli pare pytań które dręczą "początkujących" :)  (Przeczytany 4232 razy)

Offline raver

• Użytkownik
    • Moja strona domowa.

# Kwiecień 06, 2007, 00:11:49
Jak sama nazwa topicu wskazuje, potrzebuje odpowiedzi na parę pytań:
1. Jeśli napisze silnik na podstawie istniejącego już silnika open source, to mogę powiedzieć, że jest to mój silnik, czy muszę w creditsach powiedzieć, że z niego korzystam?
2. Czy licencja zlib, jest licencją którą można wykorzystywać bez ograniczeń (w tym zastosowania komercyjne) szukałem w wikipedii i google'ach ale nic konkretnego tam nie pisze?
3. Czy można zrobić remake gry, bez zgody autora i dodatkowych kosztów, gdy gra ma 7 lat?
4. (trochę nie pasujące do tego forum) Czy istnieją jakieś utwory muzyczne na licencji podobnej do open source? :)

Pozdrawiam
raver

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline Kurak

• Użytkownik

# Kwiecień 06, 2007, 00:14:41
1. Jeśli napisze silnik na podstawie istniejącego już silnika open source, to mogę powiedzieć, że jest to mój silnik, czy muszę w creditsach powiedzieć, że z niego korzystam?
Zależy od licencji, na jakiej jest silnik.
2. Czy licencja zlib, jest licencją którą można wykorzystywać bez ograniczeń (w tym zastosowania komercyjne) szukałem w wikipedii i google'ach ale nic konkretnego tam nie pisze?
Wystarczy przeczytać licencję
Permission is granted to anyone to use this software for any purpose,
  including commercial applications, and to alter it and redistribute it
  freely, subject to the following restrictions:

1. The origin of this software must not be misrepresented; you must not
     claim that you wrote the original software. If you use this software
     in a product, an acknowledgment in the product documentation would be
     appreciated but is not required.
  2. Altered source versions must be plainly marked as such, and must not be
     misrepresented as being the original software.
  3. This notice may not be removed or altered from any source distribution.
4. (trochę nie pasujące do tego forum) Czy istnieją jakieś utwory muzyczne na licencji podobnej do open source? :)
"open source" to nie licencja.

Offline raver

• Użytkownik
    • Moja strona domowa.

# Kwiecień 06, 2007, 00:21:24
AD 1: irrlicht :)
AD 4: chodziło mi o coś co można używać na podobnej zasadzie, ale widocznie niektórzy lubią chwytać za słówka. W takim wypadku mogę jedynie wymownie milczeć :)
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 06, 2007, 00:22:58 wysłana przez raver »

truman

• Gość
# Kwiecień 06, 2007, 00:23:25
tak jak wyżej - "open source" to nie licencja, jest wiele GPL, LGPL, CC itd.
1. bardzo często musisz. z reguły to jest jedynym wymogiem - rób sobie wszystko ale creditsy muszą być
2. odpowiedziano
3. z reguły tak, byle to by był dość kreatywny remake, raczej traktuj to jako inspiracja, no i nazwa inna
4. tak, najpopularniejsza jest w tym przypadku CC (Creative Commons)

p.s. creditsy w kodzie rozumiem ? bo jeśli chodzi o jakieś napisy końcowe to - nie

Offline Kurak

• Użytkownik

# Kwiecień 06, 2007, 00:25:22
AD 1: irrlicht :)
Irrlicht jest pod zlibem chyba - rób co chcesz :)
AD 4: chodziło mi o coś co można używać na podobnej zasadzie, ale widocznie niektórzy lubią chwytać za słówka. W takim wypadku mogę jedynie wymownie milczeć :)
To, że coś ma otwarte źródła, nic konkretnego nie oznacza. Można udostępnić kod, ale nie pozwolić go modyfikować czy wykorzystywać w innych produkcjach. Pisząc "open source" masz zapewne na myśli licencję podobną do jakiegoś GPL, tak?

Offline raver

• Użytkownik
    • Moja strona domowa.

# Kwiecień 06, 2007, 00:33:38
Creditsy w kodzie? A po co komu w kodzie, jak kod jest tylko mój? :) Czyli jak np. chce zrobić coś "otwartego" to info musi być jak rozumiem :)

Offline Wyszo

• Użytkownik

# Kwiecień 06, 2007, 01:06:01
3. Czy można zrobić remake gry, bez zgody autora i dodatkowych kosztów, gdy gra ma 7 lat?

Naturalnie, zrobić zawsze możesz. Problem polega na tym, że do wygaśnięcia praw autorskich do tej gry brakuje jeszcze 43 lat, więc autor oryginału może ci wytoczyć proces. Z drugiej strony powstaje wiele remake'ów, bardzo często Open Source, i afaik ludzie raczej nie mają w związku z tym problemów. Ale jeśli chcesz mieć ze swojego dzieła jakieś dochody - zapomnij.

Offline raver

• Użytkownik
    • Moja strona domowa.

# Kwiecień 06, 2007, 01:08:29

Naturalnie, zrobić zawsze możesz. Problem polega na tym, że do wygaśnięcia praw autorskich do tej gry brakuje jeszcze 43 lat, więc autor oryginału może ci wytoczyć proces. Z drugiej strony powstaje wiele remake'ów, bardzo często Open Source, i afaik ludzie raczej nie mają w związku z tym problemów. Ale jeśli chcesz mieć ze swojego dzieła jakieś dochody - zapomnij.

zrobię grę inspirowaną inną grą, wszystko będzie inne, fabuła, tytuł, może nikt się nie przyczepi :)

Offline Wyszo

• Użytkownik

# Kwiecień 06, 2007, 09:37:59
No to to nie będzie remake.

truman

• Gość
# Kwiecień 06, 2007, 10:17:05
Creditsy w kodzie? A po co komu w kodzie, jak kod jest tylko mój? :) Czyli jak np. chce zrobić coś "otwartego" to info musi być jak rozumiem :)

To zależy znowu od konkretnej licencji. Załóżmy GPL. Jasna sprawa że muszą być creditsy w kodzie bo musi być klarowna sytuacja kto jest autorem kodu żeby mógł zawsze potwierdzić że rzeczywiście jest on GPL a nie kradziony.
Takie licencje jak GPL to nie jest pozbycie się praw autorskich tylko otwarcie  kodu do wglądu, wlasnej kompilacji i modyfikacji dla innych. Pozbycie się praw autorskich to Public Domain. Pozatym zawsze jako autor możesz zmienić licencje albo udzielać róznych licencji róznym podmiotom - np. darmowe dla studentów płatne dla firm.

Offline Charibo

• Redaktor

# Kwiecień 06, 2007, 12:02:49
Nawiasem mowiac, czy moge sobie napisac wlasna licencje? Czy musze ja przy notariuszu podpisywac albo jakies inne cyrki robic, czy wystarczy zebym podpisal ja z userem? (te fajne checkboxy przy instalacji).

truman

• Gość
# Kwiecień 06, 2007, 12:14:53
Nawiasem mowiac, czy moge sobie napisac wlasna licencje? Czy musze ja przy notariuszu podpisywac albo jakies inne cyrki robic, czy wystarczy zebym podpisal ja z userem? (te fajne checkboxy przy instalacji).
Możesz napisać własną - ale będzie działać tylko o ile jest zgodna z prawem (w Polsce, ale w innych krajach pewnie też). W świetle polskiego prawa checkboxy nie są podpisaniem umowy - polecam popytać google o umowy licencyjne - bo to trochę bardziej skomplikowana sprawa niż checkbox.

truman

• Gość
# Kwiecień 06, 2007, 12:18:13
oczywiście że moszesz napisać własną licencję te wszystkie GPLe bierze się dla wygody tylko, bo to gotowce. na ma tez problemu żeby napisać swoją licencję która jest kompatybilna z GPL. do takiej licencji nie trzeba żadnego notariusza, chyba    że sama w sobie zawiera coś co by tego zabiegu wymagało - ale to już zależy od autora.
przecież to autor jest włascicielem dzieła więc może w skrócie wszystko (wykluczając tylko rzeczy niezgodne z obowiązującym prawem).