Autor Wątek: Tani dron z otwartą dokumentacją techniczną  (Przeczytany 16171 razy)

Offline Kyroaku

• Użytkownik

# Luty 03, 2019, 16:54:34
Cześć,

Poszukuję drona, do którego w miarę prosto można napisać apke do sterowania. Coś takiego jak Ar Drone 2, tylko możliwie jak najtańszego.

W Ar Drone 2 komunikacja odbywa się za pomocą WiFi. W dokumentacji opisany jest protokół komunikacji, metoda kompresji obrazu itd. Wie ktoś, czy tanie drony też coś takiego oferują?

Pozdrawiam.

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline timus

• Użytkownik

# Luty 03, 2019, 23:01:27
To zależy co ten dron ma robić, ale ogólnie to ja bym to zrobił tak:

1. kup chińskiego drona
2. kup esp8266 lub esp32
3. wywal oryginalne mcu z drona i podepnij nowe
4. zrób co ci się podoba z firmware, protokołem komunikacji, itp
5. profity?

Ale w sumie to może być zbyt hackerskie/moderskie podejście dla ludzi nieobeznanych z elektronika :/

Offline Kyroaku

• Użytkownik

# Luty 04, 2019, 00:15:43
Wlutowanie Esp w miejsce mikrokontrolera wydaje mi się poronionym pomysłem, ale nawet jeśli to nie głupie, to nie o to mi chodzi.

Offline toxic

• Użytkownik

# Luty 04, 2019, 23:47:37
Cześć,

A właściwie co chcesz osiągnąć?

Co prawda na temacie nie znam się, ale się wypowiem :). Zdaje się, że większość chińskich dronów ma w 'komplecie' jakąś apkę na smartfony do sterowania nimi. Więc trochę nie rozumiem po co szukać drona, do którego trzeba by napisać jeszcze apkę, skoro już na rynku są takie drony dostępne masowo?

Napisałbyś coś więcej o co chodzi? I co to znaczy "najtańszego" - o ilu zerowym (10pln, 100pln, 1000pln) rozwiązaniu tutaj mówimy?

pozdr,
tox

Offline Kyroaku

• Użytkownik

• +1
# Luty 05, 2019, 01:12:31
Więc trochę nie rozumiem po co szukać drona, do którego trzeba by napisać jeszcze apkę, skoro już na rynku są takie drony dostępne masowo?
Nienawidzę, kiedy ktoś mówi "po co chcesz to sam robić? Przecież to da się kupic." :P

Chodzi o to, że mam aplikację, która steruje dronem na podstawie obrazu z jego kamery. Rozwijałem to na podstawie symulatora drona i chcę to "przeportować" na rzeczywiste urządzenie.

Z funkcjonalności takiego drona potrzebuje jedynie, żeby wysyłał obraz z kamery w czasie rzeczywistym i odberał komendy sterujące (na przykład wartości zadane kątów pitch, yaw, roll).

Jeśli chodzi o te najtańsze, chińskie drony to właśnie widzę, że one zwykle działają radiowo i mają dedykowany kontroler, a nie aplikację na telefon. Druga sprawa, że fajnie by było, jakby gdzieś w dokumentacji było podane przynajmniej jak łączyć się z dronem (IP, porty, etc).

Jeśli chodzi o cenę, to myślałem, że znajdę tańszą (i mniejszą :P) alternatywę do AR Drone (nowy 600zł).

Jest na przykład coś takiego:
https://pl.gearbest.com/rc-quadcopters/pp_568643.html?wid=1433363&currency=PLN&vip=17567654

Ale czy uda mi się z nim w ogóle połączyć nie wiedząc nawet na jakim porcie odbiera dane?

Offline maro

• Użytkownik

• +1

Offline beermaster

• Użytkownik

# Luty 05, 2019, 11:43:07
"poroniony"...."nienawidzę" .... idź się przewietrzyć chłopie

Offline toxic

• Użytkownik

# Luty 05, 2019, 15:42:45
Hm... Ciekawe.

To mi przypomniało o tym cacku: https://store.dji.com/product/tello?vid=38421 - cena za duża, ale ponoć dron przychodzi wraz z jakąś prosta aplikacją do "programowania" go. Cholera wie jak to w praktyce wygląda.

Tak czy siak:

Jeśli chodzi o te najtańsze, chińskie drony to właśnie widzę, że one zwykle działają radiowo i mają dedykowany kontroler, a nie aplikację na telefon.

Które dokładnie modele masz na myśli? Masz linki? Ja się mogę mylić, ale wydaje mi się, że spora część chinskich tanich dronów nie chwali się w ofercie własną apką, bo używa cudzej apki, albo jakąś tam wspólna podaje w intrukcji. Bo jak się przyjrzysz na markecie iPhona lub Androida, to (tak mi się wydaje) spora część apek do sterowania dronem nie jest skojarzona markowo z konkretnym producentem lub modelem (mówie o tanich chińskich podróbkach, a nie np o DJI) - ba, z tego co rozumiem, to tak naprawde jest pewnie kilka chipsetów do zabawek typu dron/samolot/ufo, i każda apka z takim urządzeniem się porozumie. Ale głowy nie dam.

Aha, i co rozumiesz jako "radiowo"? Bo według mnie (wspominałem, że mogę się mylić?) te chipsety mają moduł WiFi. I na takie WiFi łączysz się jakby to był normalny ruter (komórką, laptopem). I cała komunikacja zatem idzie przez TCP/UDP (no bo przez co innego mogłoby iść?).

Więc spodziewałbym się, że każdy/większość takich dronów używa takiego samego protokołu, który powinno dać się łatwo 'zhakować'. Pewnie gdzieś nawet jest dokumentacja w sieci (choć nie wiem czy w języku angielskim). A jak nie, to zawsze pozostaje reverse engineering tych apek i/lub podsłuchawnie ruchu w sieci. :/

[edit: widze w postach maro powyżej, że właśnie tak sobie jeden gościu poradził]

Regulacje prawne znasz? Co do latania takimi dronami? (Bo jakoś tak założyłem, że licencji operatora nie masz?). Tak tylko wspominam...

notka do siebie: https://cdn.hackaday.io/files/19680841989120/send_joystick.py <-- sterowanie padem
« Ostatnia zmiana: Luty 05, 2019, 15:45:22 wysłana przez toxic »

Offline Kyroaku

• Użytkownik

# Luty 05, 2019, 16:42:14
Kurde, faktycznie te drony mimo, że mają ten kontroler, to można też sterować nimi z telefonu. Zmyliło mnie to, że w opisach tych dronów nie ma nawet słowa o WiFi, czy aplikacji na telefon.

Więc spodziewałbym się, że każdy/większość takich dronów używa takiego samego protokołu
Jeśli się okaże, że tak jest, to fajnie. Warto spróbować poszukać. Spodziewałem się jednak, że znajdzie się jakiś chiński szmelc zaprojektowany z myślą o pisaniu pod niego kontrolerów (właśnie coś a'la AR Drone).

W każdym razie dzięki za pomoc :)