Autor Wątek: Jaki linux?  (Przeczytany 21988 razy)

Offline Kurak

• Użytkownik

# Marzec 20, 2007, 17:22:03
Tak, ile razy bylo ze nie znajde pomocy :]
Ja z reguły naciskam F1 :)

Nie wiem jak w gentoo, ale np w slacku sa dokumenty (nawet po polsku! hehe)
Sa manuale (man komenda) i na prawde malo ktora komenda nie ma swojego manuala.
I do tego tez nie trzeba polaczenia z netem, bo baza pomocy jest na prawde duza :)
Ojej. Zapomniałem o manach :) Czyli inaczej. Help powinien być dołączony, i dołączony jest :) I chodzi mi o mana i dokumenty, a nie jakieś handbooki w sieci :)

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline Moriturius

• Użytkownik

# Marzec 20, 2007, 17:23:40
Ja tam uzytkuje open SUSE i sobie go chwale :)

jest prosty w konfiguracji i instalacji oprogramowania
dlatego też tego bym polecał - zwłaszcza do nauki :)

Offline Asmodeusz

• Użytkownik
    • Bogumił Wiatrowski: Blog

# Marzec 20, 2007, 17:24:10
A ja wspomne o linuksie, który się jeszcze nie pojawił jako rekomendowany, a więc o SLED (jedyny, jakiego używałem dłużej - reszta mnie odrzuciła na dużą odległość jako system ogólnego przeznaczenia) - SuSE Linux Enterprise Desktop. Prawie tak samo wygodną i dobrą dystrybucją jest całkowicie open-source OpenSuSE - zresztą do niedawna przygotowany przez tą samą firmę, co SLED, czyli Novella. Zresztą sam Novell to firma o znanej renomie (szczególnie w zakresie sieci rozległych i rozbudowanych systemów informatycznych - afair robili całe osieciowanie dla jednego z działających w Polsce banków - wliczając w to oprogramowanie), a nad SuSE pracował swego czasu cały sztab koderów i projektantów (ewenement w świecie linuksa). Zalety systemu: Yast - odpowiednik panelu sterowania, dużo pakietów, system gruntownie przetestowany, duża jednolitość (zawartość się generalnie nie kłoci ze sobą), mnogość oprogramowania (jest praktycznie wszystko) no i wsparcie - poza forami i usenetem możesz wykupić na Novellu wsparcie techniczne i (jak przy BOXowym windowsie) możesz dzwonić do nich o każdej porze dnia i nocy celem załatwienia problemów z systemem. Kolejny ewenement w świecie open source :) Do tego dobra dokumentacja i pełna polonizacja systemu - to nie jest robione przez amatorów distro poskładane z kawałków.
Wady: to, co Vista - ramożerne, powolne bydlę, które jednak (w przeciwieństwie do Visty) da się zmusić do szybkiej pracy na słabym sprzęcie. Idealny system dla początkujących.

Do tych, co polecają ubuntu: dajcie spokój z tym systemem, ściągałem 3 różne obrazy i dopiero jak porozmawiałem z linuksiarzami to się dowiedziałem że winą iż system mi nie startuje jest zablokowane ACPI, APM i całe zarządzanie zasilaniem i szybkością kompa inaczej jak przez zworki i przełączniki na płycie głównej. Ponadto system lubi wydziwiać jak ma się ajkiś niestandardowy sprzęt (oj, namęczyłem się nieźle z klawiaturą, a i tak nie chciała działać na _linuksowych_ sterownikach od producenta, dla testu Mandriva i SLED sobie poradziły :P ). Ubuntu znaczy "wiem lepiej od usera jaki sterownik jest do tego urządzenia" i nie daje się przekonać w inny sposób niż przez wkompilowanie sterownika w kernel.
O gentoo i slacku dla początkującego nie wspomnę - chyba że chcecie go zniechęcić do linuksa, to wtedy was popieram :P

Do pomocy w Windows: jest, jest dobra. A jak czegoś nie ma, a za windows się zapłaciło - dzwonić do MS. W końcu za to się płaci kupując BOX :P - naprawdę pomagają, sprawdzałem :D

Offline Charibo

• Redaktor

# Marzec 20, 2007, 18:05:33
Wedlug mnie, Linux nie nadaje sie dla przecietnego usera. Linux jest dla developerow i profesjonalistow, do sieci komputerowych, wszedzie tam, gdzie Windows sie nie nadaje (Superkomputery itp). Jednak, jesli chodzi o system dla zwyklego Kowalskiego czy Nowaka, Windows bije Linuxa na glowe.

Nawiasem mowiac, porownywac te dwa SysOpy to troche jak klucic sie, czym lepiej wbic gwozdz - obcegami czy pila ;)

// EDIT by Q8 - następne posty Lin vs. Win będą usuwane, jest już topic temu poświęcony.
« Ostatnia zmiana: Marzec 20, 2007, 18:08:16 wysłana przez Queight »

Offline MoN

• Użytkownik

# Marzec 20, 2007, 19:02:47
Dzieki wielkie za posty. Mam teraz wyrazniejszy obraz linuxow - wyprobuje ubuntu. I w takim razie mam jeszcez jedno pytanie: czy problemy ze sterownikami moga utrudniac prace na standardowym lapku (Toshiba) ? Pytam bo to chyba tam glownie wystepuje "nietypowy" sprzet, a wlasnie na lapku system bede instalowal...

Offline Moriturius

• Użytkownik

# Marzec 20, 2007, 19:41:20
Wedlug mnie, Linux nie nadaje sie dla przecietnego usera. Linux jest dla developerow i profesjonalistow, do sieci komputerowych

Nie zgodze się. Do spoktania openSUSE miałem podobne zdanie, ale jednak ten linux faktycznie jest wygodny i przyjemny.
W tej chwili mam SUSE'a zinstalowanego z roznymi bajerkami jak np XGL [ to akurat jest w na plycie instalacyjnej ] i Beryl. A żeby to osiągnąć nie wpisałem ani jegnego `make install`! :)  Co prawda konfiguracja jest troche bardziej złożona niż konfiguracja Windowsa, ale to chyba oczywiste - większe możliwości konfiguracji.

wyprobuje ubuntu. I w takim razie mam jeszcez jedno pytanie: czy problemy ze sterownikami moga utrudniac prace na standardowym lapku (Toshiba) ?

Ja bym nie ryzykował :P

Podczas poszukiwań najlepszego dla siebie linuxa widziałem pare dystrybucji np. Aurox - taki tam Linux, ni to dobry ni to zły :) Z dalszych eksperymentów wywnioskowałem, że instalowanie Gentoo jest dla ludzi którzy popadli w skrajny masochizm.
Prawde mówiąc nie przyglądałem się Ubuntu - nie wiem dlaczego ale do mnie ten system jakoś nie `mowi` ;)

maxest

• Gość
# Marzec 20, 2007, 20:28:01
do tej pory instalowalem slack'a, fedore, suse'a i ubuntu i tego ostatniego zdecydowanie najlepiej sie instowalo - na live cd uzywajac systemu instalowalem go - taka fajna rekursja ^^

Offline Charibo

• Redaktor

# Marzec 20, 2007, 20:42:16
Do tej pory instalowalem na laptopie Ubuntu, Debiana i Fedore. Zaden nie dzialal - zrezygnowalem z linuxa, uznalem ze znajde sobie inna zabawke :)

maxest

• Gość
# Marzec 20, 2007, 21:15:19
tzn jak "nie dzialal" ?

Offline tsr

• Użytkownik

# Marzec 20, 2007, 21:29:59
Ja nie miałem z Ubuntu żadnych większych problemów, a wszystkiego co było mi potrzebne dowiedziałem się z forum.
Zaraz po zainstalowaniu na laptopie (Acer) prawie wszystko było od razu gotowe do użytku. Doinstalowałem jedynie sterowniki do karty graficznej ATI, i sterownik do wbudowanego czytnika kart i tak już działa, lata...  ;D

Offline Charibo

• Redaktor

# Marzec 20, 2007, 21:30:40
Pelno bledow z ACPI za kazdym razem (nawet po jego wylaczeniu). Poza tym, nie uruchamial sie serwer X, nie wykrywal myszki i chyba mial trudnosci z 16/9 :)

maxest

• Gość
# Marzec 20, 2007, 21:42:48
.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 21, 2008, 21:53:56 wysłana przez Szalonuki »

maxest

• Gość
# Marzec 20, 2007, 22:11:07
Wlasciwie wystarczy sobie przejrzec przykladowy xorg.conf, miec podstawowa wiedze na temat posiadanego sprzetu i w wiekszosci przypadkow znikaja wszelkie problemy Wink
zapewne tak wlasnie jest, ale przelamanie tych poczatkowych barier jest najbardziej deprymujace :)
i raczej nie sadze zeby poczatkujacy user linuksa wiedzial czym jest i do czego sluzy xorg.conf w etc ;)

Offline michrz

• Użytkownik

# Marzec 20, 2007, 22:17:54
Pewno nie :) Wtedy zagląda na forum :) Poza tym nie oszukujmy się : oprócz kilku przypadków w których coś niezabangla w Ubuntu, to jest to naprawdę dobry i nieskomplikowany system dla początkujących. A w przypadkach w których coś nie działa wcale nie jest powiedziane że inne distro by sobie śpiewająco poradziły :) (i vice versa)

Offline Charibo

• Redaktor

# Marzec 20, 2007, 22:36:05
xorg.conf? que pasa? :)

Wiec, Win XP dzialal od razu bez rzadnych machloj - dla mnie to + :)