Autor Wątek: Jaki linux?  (Przeczytany 22428 razy)

Offline buun

• Użytkownik

# Marzec 20, 2007, 15:13:23
Goliatus nie bierzesz pod uwage, ze Debian istnieje od 1994 a Ubuntu od 2004:). Googla nie klamie, ale pokazuje tylko posty, nie interesuje go data ani to, ze obecnie niusy nie sa najpopularniejsze jezeli chodzi o wymiane doswiadczeni i informacji. Sam Debian moze nie byc zbyt wygodny na poczatek, bywa nazywany 'muzeum' oprogramowania i ma histeryczna polityke odnosnie wolnosc softu - dla kogos nowego kto pierwszy raz widzi basha to moze byc zbyt duzy szok:) ale oczywiscie da sie go uzywac i widzialem osobiscie osobe ktora zaczela od debiana:). Nikt nie wpadl jeszcze na to jak definitywnie zmierzyc lepszosc dystrybucji - dlatego nie ma sensu obrzucac sie liczbami lub ficzersami, ktore dla kogos nowego beda i tak niepotrzebne. Swoja propozycje, w kolejnosci: Ubuntu, Fedora OpenSuSE moge poprzec jedynie tym, ze wsrod znajomych ludzie zaczyanaja od tego i idzie im dobrze.

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

maho

• Gość
# Marzec 20, 2007, 15:15:10
Hehe.. Sam na początku używałem Mandriv'y - zachęciło mnie to, że we wszystkich opisach było o PROSTOCIE OBSŁUGI. Potem jednak postanowiłem spróbować innej distr. Myślałem o Ubuntu, ale w końcu postanowiłem spróbować OpenSUsE. Fajny system, jak dla mnie Mandrivę bije na głowę.

Ale wasze komentarze o Ubuntu chyba mnie normalnie skłoniły do kolejnej zmiany dystrybucji :D.

Offline Krzysiek K.

• Redaktor
    • DevKK.net

# Marzec 20, 2007, 15:32:09
Jeśli chodzi o wielkość community to pozwoliłem sobie zrobić małe porównanie:
(...)

wnioski wyciągnij sam :)
Więcej postów na grupach == więcej problemów z danym systemem? ;)

Offline Goliatus

• Użytkownik
    • Warsztat - tworzenie gier

# Marzec 20, 2007, 15:36:40
Goliatus nie bierzesz pod uwage, ze Debian istnieje od 1994 a Ubuntu od 2004:).
Właśnie o to chodzi, że problemy, które napotykali użytkownicy tego systemu 8 lat temu, napotykają również współcześnie nowe osoby, które instulują ten system. Tak jest z resztą z każdym linuxem.

Ponadto w dystrybucjach takich jak Gentoo lub Ubuntu pomocy szuka się raczej na forach.
Żadna prowizoryczna wyszukiwarka dołączona do popularnych skryptów obsługujących forum nie dorówna Google. (Jeszcze warto wspomnieć o jakości treści na forach, gdzie łatwiej zadać pytanie niż przeszukać forum - w przypadku usenetu jest odwrotnie).

Ja osobiście zwłaszcza na forum dla programistów polecałbym Slackware, bo to jest taki system, przy którym powinno być 20 milionów postów i w związku z tym jeśli czegoś nie znajdziemy na grupie o Slacku to na pewno znajdziemy to na grupie innej dystrybucji i rozwiązanie będzie poprawne również dla Slacka. Taka jest właśnie zaleta tego, że autorzy nie robili żadnych swoich udziwnień dla mas.

Więcej postów na grupach == więcej problemów z danym systemem?
To jest więcej prawdopodobnie rozwiązanych problemów z systemem. Każdemu zdarza się coś spieprzyć i wtedy przeszukanie usenetu pozwala na szybkie rozwiązanie problemu. Nie chodzi mi o wysłanie poruszającej wiadomości tylko o znalezienie zakończonej sukcesem dyskusji sprzed kilku tygodni, miesięcy czy nawet lat.
« Ostatnia zmiana: Marzec 20, 2007, 15:47:40 wysłana przez Goliatus »

Offline Kurak

• Użytkownik

# Marzec 20, 2007, 15:40:13
Właśnie o to chodzi, że problemy, które napotykali użytkownicy tego systemu 8 lat temu, napotykają również współcześnie nowe osoby, które instulują ten system. Tak jest z resztą z każdym linuxem.
I nienajlepiej świadczy to o samym systemie...

Żadna prowizoryczna wyszukiwarka dołączona do popularnych skryptów obsługujących forum nie dorówna Google.
Forum można przeszukać za pomocą Google'a przecież :)

Offline Goliatus

• Użytkownik
    • Warsztat - tworzenie gier

# Marzec 20, 2007, 15:44:37
I nienajlepiej świadczy to o samym systemie...
Tutaj nie chodzi o wadliwe działanie systemu tylko o wadliwe działanie jego użytkownika.

Forum można przeszukać za pomocą Google'a przecież Smiley
Google dla WWW, a Google dla usenetu to troche inna bajka :)
« Ostatnia zmiana: Marzec 20, 2007, 15:53:37 wysłana przez Goliatus »

Offline Kurak

• Użytkownik

# Marzec 20, 2007, 15:47:56
Tutaj nie chodzi o wadliwe działanie systemu tylko o wadliwe działanie jego użytkownika.
System jest dobry, kiedy jest prosty i zrozumiały. Jeśli od kilku lat ciągle początkujący mają problem z tym systemem, to powinien być dołączony jakiś help. A jeśli nie, to system nie jest dobry dla początkujących. I tyle. :)
Proponuję skończenie offtopica :)

Z tematu widać, że najlepszą dystrybucją Linuksa jest Ubuntu (bo jest podobne do Windowsa ;))

maho

• Gość
# Marzec 20, 2007, 15:54:38
.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 21, 2008, 21:54:07 wysłana przez Szalonuki »

Offline Kurak

• Użytkownik

# Marzec 20, 2007, 16:05:34
No teraz to zes dowalil... Powinien byc dolaczony jakis help, dobree ^^
Jeśli system jest polecany początkującym użytkownikom, to powinien być dołączony jakiś help, i tyle. Jeśli nie jest polecany początkującym, to help jest niepotrzebny - nie-początkujący sobie bez helpa poradzi.
System jest od używania, a nie od nauki jego obsługi.

maho

• Gość
# Marzec 20, 2007, 16:15:06
.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 21, 2008, 21:54:01 wysłana przez Szalonuki »

Offline Kurak

• Użytkownik

# Marzec 20, 2007, 16:16:44
Dowodzisz swojej niekompetencji. Jak dla mnie Twoje opinie stracily wszelka wartosc.
A dla mnie Twoja opinia wyrażona w tym poście nie ma żadnej wartości, z powodu tego, że nie podałeś żadnych argumentów. Dopisz jakieś, to może jakaś wartość się znajdzie.

Poza tym, pragnę zauważyć, że ciągle pisałem o systemie dla początkujących w zakresie obsługi systemów Linuksowych.

//Edit:
Poza tym, podejdźmy do tego spokojnie :) Pokój, idę kodzić :]
« Ostatnia zmiana: Marzec 20, 2007, 16:33:21 wysłana przez Kurak »

Offline buun

• Użytkownik

# Marzec 20, 2007, 16:40:25
Goliatus nie bierzesz pod uwage, ze Debian istnieje od 1994 a Ubuntu od 2004:).

Obecny Debian z tym z 1994 roku ma wspone co najwyzej logo i "filozofie":)

Offline novo

• Użytkownik
    • my devblog

# Marzec 20, 2007, 16:58:12
Kurak, zagogolaj man. Zajrzyj na stronke np gentoo i link 'gentoo handbook' w menu. Teraz podaj mi przyklad czegos podobnego w windows.

Z helpem to byl akurat na maxa nietrafiony argument.

Pozdr.
novo.

Offline Kurak

• Użytkownik

# Marzec 20, 2007, 17:10:19
Kurak, zagogolaj man. Zajrzyj na stronke np gentoo i link 'gentoo handbook' w menu. Teraz podaj mi przyklad czegos podobnego w windows.
Tak się składa, że w Windows jest Pomoc :) Tak, tak, i nawet się do czegoś przydaje - chcę coś zrobić w Windows i nie wiem, jak to zrobić, to daję "pomoc" i szukam tematu. Tak samo robi mój nienajmłodszy dziadek.
Wbudowana pomoc windowsowa ma takie oto zalety:
  • jest standardowo dołączana do systemu (nie wiem jak z tym podręcznikiem gentoo, ale gentoo nie jest systemem dla początkujących [takich jak np. moja siostra] więc o tym nie dyskutujmy. Ja piszę tylko o systemach "polecanych początkującym")
  • jest po polsku (w sieci jest dużo informacji, ale po angielsku. Od programistów można [trzeba :)] wymagać znajomości języka, ale od zwykłych użytkowników?) - wiem, że jest tłumaczenie "gentoo handbook" tyle, że napisałem wyżej, czemu pomijam gentoo
  • nie potrzeba do tego połączenia z internetem - i nie chodzi tu tylko o osoby nie mające dostępu do internetu, ale także o sytuacje np. niemożności połączenia z siecią

Dalej uważam argument z helpem za całkowicie "trafiony".

maho

• Gość
# Marzec 20, 2007, 17:17:43
Tak się składa, że w Windows jest Pomoc Smiley Tak, tak, i nawet się do czegoś przydaje

Tak, ile razy bylo ze nie znajde pomocy :]

Nie wiem jak w gentoo, ale np w slacku sa dokumenty (nawet po polsku! hehe)
Sa manuale (man komenda) i na prawde malo ktora komenda nie ma swojego manuala.
I do tego tez nie trzeba polaczenia z netem, bo baza pomocy jest na prawde duza :)