Autor Wątek: Jaki linux?  (Przeczytany 21997 razy)

Offline MoN

• Użytkownik

# Marzec 19, 2007, 19:24:48
Witam,

Mam zamiar pobawic sie troche linuxem. Co byscie doradzali? Wiem ze sa stronki o linuksie i nawet poogladalem sobie poradniki/opisy, ale ogolnie o kazdym linuksie mowia ze jest fajny - no bo w sumie co maja mowic ;)

Chodzi mi glownie o to, zeby system dzialal stabilnie, nie byl przesadnie skomplikowany w instalacji/obsludze (choc nie szukam systemu dla glupich o ile takie linuxy istnieja :P) i, o ile to ma znaczenie, nadajacego sie do programowania (w sumie brzmi to imho bez sensu, ale takie pytanie widzialem w jednej z ankiet nt. linuksa)

Towarzysze, pomozecie? 8)

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

bies

• Gość
# Marzec 19, 2007, 19:28:44
.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 21, 2008, 21:54:18 wysłana przez Szalonuki »

bies

• Gość
# Marzec 19, 2007, 19:31:42
http://jakilinux.org/jaki-linux/quiz/

To powinno Cie troche naprowadzic :)
A ja w sumie polecam Ubuntu, bo mozna z nim ciekawe rzeczy zrobic, albo slackware'a, z tym to juz mozna zdzialac cuda ;)

Offline Kurak

• Użytkownik

# Marzec 19, 2007, 19:32:28
Ja polecam Ubuntu - mimo, że miałem z nim różne dziwne problemy, to jednak było ich mniej, niż z innymi dystrybucjami :)
No i używanie Ubuntu najbardziej mi przypomina Windowsa, czyli jest łatwa i przyjemna :)

Tylko tak zaznaczę, że nie używałem Ubuntu dłużej niż kilka dni, ale kodzić jako-tako pod konsolę się dało :)

Offline mosowski

• Użytkownik

# Marzec 19, 2007, 19:37:33
Polecam Kubuntu. Dobry system, dużo pakietów, bardzo dobre community, system jest szybki i nie przeładowany bzdurami, ponadto łatwy w konfiguracji. Jak nie Kubuntu, to Fedora. Też bardzo pozytywny system, stabilny.

Offline Xion

• Redaktor
    • xion.log

# Marzec 19, 2007, 19:45:58
Ubuntu to prawie portnięcie Windowsa na Unixa ;) Generalnie nie miałem z nim żadnych problemów, chociaż trzeba koniecznie zaznaczyć, że jeśli w instalatorze będzie się tylko klikało Dalej, to skutkiem będzie wyczyszczenie zawartości dysku :P

W środku Ubuntu siedzi Debian, więc spokojnie obsługuje jego pakiety. I to jest też jedna z zalet: spora ilość łatwo dostępnego oprogramowania.

bies

• Gość
# Marzec 19, 2007, 20:04:29
.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 21, 2008, 21:54:13 wysłana przez Szalonuki »

Offline Avinetiv

• Użytkownik

# Marzec 19, 2007, 20:13:07
Takiej zgodności na temat distro nigdzie nie widziałem ;D. Osobiście też preferuję Kubuntu (Ubuntu+KDE).

Offline Si-Coder

• Użytkownik

# Marzec 19, 2007, 20:45:55
Najlepiej zacząć od Debiana poniewarz jest dosyć prosty, a przy tym można się na nim baardzo dużo nauczyć. Postawic jakieś serwerki vsftpd, apache'a i coś do poczty, zrobić mini sieć (na 2-3 kompy) - troche poadministrować, pobawić się konfiguracją i potem przesiąść się na gentoo. Gentoo to potężne i bardzo elastycnze narzędzie.

Offline buun

• Użytkownik

# Marzec 19, 2007, 21:11:32
Na poczatek nie polecam gentoo, zeby odczuc "moc" trzeba jednak miec jako takie pojecie o srodowiskach ogolnie *nixowych. Na poczatek najlepsze jest *buntu, ale nie ze wzgledu na prostote czy podobienstwo do windowsa, ale posiadanie gigantycznej spolecznosci - poczatkujacy nie jest w stanie stworzyc sobie problemu, ktory juz nie zostal rozwiazany:)

bies

• Gość
# Marzec 20, 2007, 11:50:11
Najlepiej zacząć od Debiana poniewarz jest dosyć prosty, a przy tym można się na nim baardzo dużo nauczyć. Postawic jakieś serwerki vsftpd, apache'a i coś do poczty, zrobić mini sieć (na 2-3 kompy) - troche poadministrować, pobawić się konfiguracją
No ja wlasnie po to polecam ubuntu, bo na poczatek siedzi sie na "grafice", a pozniej mozna go przerobic na debiana :)

i potem przesiąść się na gentoo. Gentoo to potężne i bardzo elastycnze narzędzie.
Albo slacka :P

Offline Riko

• Użytkownik

# Marzec 20, 2007, 13:29:34
Gentoo. Ah.. mile go wspominam. Ale kompilowanie każdego instalowanego pakietu to nie bylo nic miłego dla mojego procka. Obecnie siedzę na Slackware. Bo jest prosty i 'czysty'. Jednak coraz większy 'szum' wokół *Ubuntu sprawi pewnie, że go spróbuję:P, ale nie ze względu na to podobieństwo do Windows'a o którym tu piszecie - to nie o to chodzi w Linuksie...

Warto pomyśleć nad dwiema sprawami:
- liczba pakietów (Debian ma na przykład ich około 15000)
i oczywiście,
- dokumentacje, manuale, fora itp (blisko 4 miliony postów na http://forums.gentoo.org/ robi wrażenie ;))

Offline michrz

• Użytkownik

# Marzec 20, 2007, 14:01:58
Ja także poprę Ubuntu. I dorzucę jeszcze argument-nie-do-przebicia dot. łatwości obsługi. Z Ubuntu korzysta mój dziadek (lat 77) i jest zachwycony :D. A z poważniejszych arg. to Ubuntu jest proste, stabilne, dobrze radzi sobie z wykrywaniem sprzętu, bezproblemowo podmontujesz swoje dyski windowskowe z mp3 itp. Poad to ma świetnego Synaptica (manage pakietów) no i wspomniane już olbrzymie community.

pozdrawiam

Offline Goliatus

• Użytkownik
    • Warsztat - tworzenie gier

# Marzec 20, 2007, 14:49:35

bies

• Gość
# Marzec 20, 2007, 14:51:44
Nie Poldek a PLD. Poldek to menadżer zależności pakietów w PLD (jak apt czy smart, format pakietów to RPM). Tak czy inaczej to będzie najbardziej niszowa dystrybucja wśród wymienionych. Ponadto w dystrybucjach takich jak Gentoo lub Ubuntu pomocy szuka się raczej na forach. Dlatego tak niskie są ich wyniki na grupach.
« Ostatnia zmiana: Marzec 20, 2007, 15:03:17 wysłana przez bies »