Społeczność > Projekty rozpoczęte

Symulacja Systemu Operacyjnego [Allegro5]

(1/5) > >>

Leszek9238:
Witam :)

Podczas pisania swoich projektów zawsze myślałem o czymś większym. Pisanie gierek uczy wiele i stawia kolejne schody przed każdym. W pewnym momencie przyszedł pomysł do głowy: Własny System Operacyjny?

Po przeczytaniu poradników szczerze zwątpiłem, bo pisanie czegoś takiego w pojedynkę to strata czasu i nerwów. Dlatego chciałem stworzyć coś prostszego: Program, który naśladuje System Operacyjny :D

Niby to nic nadzwyczajnego, ale mi dało dużego kopa i przewróciło mój mózg :D Zacząłem z dużą motywacją. Z czasem jednak osłabła na tyle,że projekt odszedł na bok. W tym roku postanowiłem pociągnąć projekt dalej, bo dla mnie jest on niezwykle ciekawy :) Jest on dla mnie wyzwaniem i stawia trudne problemy przy projektowaniu kodu.

Zupełne podstawy:
- Consola, która posiada komendy typu: lista plików,utworzenie folderu,poruszanie się po drzewku plików
- Explorer, znany z Windowsa: pozwala na przeglądanie plików w systemie
- Pulpit
- Pasek startowy
- Opcja tworzenia folderu/notatnika na pulpicie naśladuje system Windows
- Usuwanie pliku/folderu/notatnika poprzez naśladowanie systemu Windows(prawy przycisk na pliku)
- Data i Czas systemu
- Pisanie w Notatniku
- Manager Okien,który pozwala uruchamiać wiele okien i przesuwać je tak jak w Windows

Oto co wyszło:

W tym roku poprawiłem manager okien by można było otwierać ich kilka i w miarę się między nimi przełączać:

Czy ktoś w sieci widział podobny projekt?

nexor:
Fajne jak na notatnik i explorer to bardzo wiele funkcjonalności, pogratulować cieprliwości.
Takie coś by się przydało do tego, żeby przerobić gui mojego najnowszego windowsa na przykład. Tak dla ograniczenia tych wszystkich opcji i drogą eliminacji zastąpić wszystko nakładką tylko zawierającą same potrzebne drogi , że tak się wyrażę .
Ale fajne też dlatego bo chciałem kiedyś zrobić podobne coś :) Zacząłem! Brakło zapału, dopiero poczytałem, że to wymaga bardzo dużo roboczo-ludzio-godzin  i "własny system operacyjny" nigdy nie powstał :( ale wyszło pamiętam chociaż fajne gui do nigdy nieskończonego projektu :)

Leszek9238:
Bardzo ciężko było mi zrobić Gui, bo nie jestem grafikiem. Bardzo dobrze czuje się przy projektowaniu "wnętrza" aplikacji, tej całej logiki, by jak najlepiej odwzorować mechanizmy dostępu do plików. To już nie jest gra, a coś zupełnie egzotycznego :D W pewnym momencie kod zrobił się nie czytelny i musiałem nauczyć się dzielić kod na części,co zajęło mi sporo czasu, ale teraz widzę ładny efekt i nie gubię się już w kodzie.

Projekt jest w bardzo wczesnej fazie pisania. Nie posiada nawet systemu zapisu danych systemu po ich modyfikacji.. Żeby pójść dalej muszę stworzyć solidne podstawy, bo później może się okazać,że coś źle działa tylko dlatego,że nie chciało mi się myśleć tylko klepałem kod na szybko bez rozeznania :D

Joker:
W sumie mógłbyś stworzyć własną dystrybucję linuksa tym sposobem. Nie miało by to wiele sensu ale nie trzeba było by Windowsa do uruchamiania "pulpitu"

Leszek9238:
Chodzi Ci bardziej o to by przerobić jakąś dystrybucję na swoje potrzeby?

Bo chyba nie masz na myśli tworzenia wszystkiego od nowa :)

To co piszę to nie jest normalny system, a bardziej środowisko,które ma naśladować rozwiązania zaczerpnięte z popularnych systemów. Ma ono zachowywać się jak one. Użytkownik ma mieć wrażenie,że grzebie w systemie, ale takim bardziej wirtualnym.

Trochę się zamyśliłem i wyszedł ekran logowania:

Można się już logować :)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej