Autor Wątek: Symulacja Systemu Operacyjnego [Allegro5]  (Przeczytany 2381 razy)

Offline Leszek9238

• Użytkownik

• +2
# Czerwiec 04, 2017, 11:15:56
Witam :)

Podczas pisania swoich projektów zawsze myślałem o czymś większym. Pisanie gierek uczy wiele i stawia kolejne schody przed każdym. W pewnym momencie przyszedł pomysł do głowy: Własny System Operacyjny?

Po przeczytaniu poradników szczerze zwątpiłem, bo pisanie czegoś takiego w pojedynkę to strata czasu i nerwów. Dlatego chciałem stworzyć coś prostszego: Program, który naśladuje System Operacyjny :D

Niby to nic nadzwyczajnego, ale mi dało dużego kopa i przewróciło mój mózg :D Zacząłem z dużą motywacją. Z czasem jednak osłabła na tyle,że projekt odszedł na bok. W tym roku postanowiłem pociągnąć projekt dalej, bo dla mnie jest on niezwykle ciekawy :) Jest on dla mnie wyzwaniem i stawia trudne problemy przy projektowaniu kodu.

Zupełne podstawy:
- Consola, która posiada komendy typu: lista plików,utworzenie folderu,poruszanie się po drzewku plików
- Explorer, znany z Windowsa: pozwala na przeglądanie plików w systemie
- Pulpit
- Pasek startowy
- Opcja tworzenia folderu/notatnika na pulpicie naśladuje system Windows
- Usuwanie pliku/folderu/notatnika poprzez naśladowanie systemu Windows(prawy przycisk na pliku)
- Data i Czas systemu
- Pisanie w Notatniku
- Manager Okien,który pozwala uruchamiać wiele okien i przesuwać je tak jak w Windows

Oto co wyszło:

W tym roku poprawiłem manager okien by można było otwierać ich kilka i w miarę się między nimi przełączać:

Czy ktoś w sieci widział podobny projekt?
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 04, 2017, 11:28:53 wysłana przez Leszek9238 »

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline nexor

• Użytkownik
    • deviantArt

# Czerwiec 04, 2017, 12:28:13
Fajne jak na notatnik i explorer to bardzo wiele funkcjonalności, pogratulować cieprliwości.
Takie coś by się przydało do tego, żeby przerobić gui mojego najnowszego windowsa na przykład. Tak dla ograniczenia tych wszystkich opcji i drogą eliminacji zastąpić wszystko nakładką tylko zawierającą same potrzebne drogi , że tak się wyrażę .
Ale fajne też dlatego bo chciałem kiedyś zrobić podobne coś :) Zacząłem! Brakło zapału, dopiero poczytałem, że to wymaga bardzo dużo roboczo-ludzio-godzin  i "własny system operacyjny" nigdy nie powstał :( ale wyszło pamiętam chociaż fajne gui do nigdy nieskończonego projektu :)

Offline Leszek9238

• Użytkownik

# Czerwiec 04, 2017, 14:54:30
Bardzo ciężko było mi zrobić Gui, bo nie jestem grafikiem. Bardzo dobrze czuje się przy projektowaniu "wnętrza" aplikacji, tej całej logiki, by jak najlepiej odwzorować mechanizmy dostępu do plików. To już nie jest gra, a coś zupełnie egzotycznego :D W pewnym momencie kod zrobił się nie czytelny i musiałem nauczyć się dzielić kod na części,co zajęło mi sporo czasu, ale teraz widzę ładny efekt i nie gubię się już w kodzie.

Projekt jest w bardzo wczesnej fazie pisania. Nie posiada nawet systemu zapisu danych systemu po ich modyfikacji.. Żeby pójść dalej muszę stworzyć solidne podstawy, bo później może się okazać,że coś źle działa tylko dlatego,że nie chciało mi się myśleć tylko klepałem kod na szybko bez rozeznania :D

Offline Joker

• Użytkownik

# Czerwiec 04, 2017, 18:05:48
W sumie mógłbyś stworzyć własną dystrybucję linuksa tym sposobem. Nie miało by to wiele sensu ale nie trzeba było by Windowsa do uruchamiania "pulpitu"

Offline Leszek9238

• Użytkownik

# Czerwiec 04, 2017, 21:19:32
Chodzi Ci bardziej o to by przerobić jakąś dystrybucję na swoje potrzeby?

Bo chyba nie masz na myśli tworzenia wszystkiego od nowa :)

To co piszę to nie jest normalny system, a bardziej środowisko,które ma naśladować rozwiązania zaczerpnięte z popularnych systemów. Ma ono zachowywać się jak one. Użytkownik ma mieć wrażenie,że grzebie w systemie, ale takim bardziej wirtualnym.

Trochę się zamyśliłem i wyszedł ekran logowania:

Można się już logować :)

Offline Joker

• Użytkownik

# Czerwiec 05, 2017, 01:46:02
Wiem co zrobiłeś. Zwyczajnie możesz teraz to przepisać na jakąś dystrybucje Linuksa i uruchamiać w ramach interfejsu. Oczywiście dalej to nie będzie system operacyjny tylko aplikacja uruchomiona przy starcie systemu, tyle że na Linuksie zamiast Windowsie. Ale co tam.

Offline Leszek9238

• Użytkownik

# Czerwiec 06, 2017, 19:57:24
Jak tak zrobię to będzie to jedynie taka nakładka na system. Ja dążę do tego by ten program był bardziej samodzielny w kwestii odwzorowania działania i funkcji systemu. Taki bardziej system "zabawka" dla pokazu,że się da :D

Offline jpacanowski

• Użytkownik
    • http://jpacanowski.pl/

# Czerwiec 22, 2017, 18:08:40
Po przeczytaniu poradników szczerze zwątpiłem, bo pisanie czegoś takiego w pojedynkę to strata czasu i nerwów.

Nie powiedziałbym... Pisanie własnego jądra to niezła przygoda i dużo można się przy tym nauczyć... Co kto lubi...

Dlatego chciałem stworzyć coś prostszego: Program, który naśladuje System Operacyjny

Prędzej właśnie to bym określił stratą czasu... ;)

A ja stworzyłem przeglądarkowy system operacyjny (CSS3, JS)...
https://cdn.pbrd.co/images/gh7vxacE.png
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 22, 2017, 18:11:06 wysłana przez lizard1982 »

Offline MDW

• Użytkownik
    • www.encore-games.com

• +1
# Czerwiec 23, 2017, 00:05:38
Jeżeli to działa sprawnie, szybko, stabilnie i ma zrobione jakieś sensowne API to szacun wielki. Doskonale zdaję sobie sprawę z tego jak ogromna jest to robota.

A tak zupełnie na marginesie - jesteś "wychowankiem" Windowsa? :) Tacy ludzie nie wyobrażają sobie, że UI systemu może wyglądać i być zorganizowany inaczej niż to pokazano wiele lat temu w Windows95. Gdybym ja poświęcił tak ogromną ilość pracy, wysiłku, czasu na zrobienie czegoś takiego to na pewno starałbym się zrealizować jakiś swój pomysł na UI systemu operacyjnego. Jest okazja żeby pokazać coś nowego, świeżego niż ten oklepany pomysł Gatesa. :)

Offline MDW

• Użytkownik
    • www.encore-games.com

# Czerwiec 23, 2017, 00:09:31
A ja stworzyłem przeglądarkowy system operacyjny (CSS3, JS)...
https://cdn.pbrd.co/images/gh7vxacE.png
Fiu fiu.. No pięknie. Gratulacje! Nie ma tu już wpływów Gatesa ale za to Jobs dosłownie wylewa się z ekranu. ;)

Offline Leszek9238

• Użytkownik

# Czerwiec 23, 2017, 22:39:35
Można powiedzieć,że Windows posiada bardzo intuicyjne dla mnie UI i to właśnie od niego zacząłem projekt. UI Linuxa jest podobne, Win8 ma kafelki a Win10 kafelki w pasku startu.. Nie myślałem jeszcze jak można by było zaprojektować UI, by było proste i jednocześnie całkiem inne.

Nie nazwałbym swojego projektu stratą czasu,bo świetnie się przy nim bawię. W planach jest sporo pomysłów.
Np:
-Odtwarzacz Audio/Video
-Tryb pracy na kilku monitorach
-Szyfrowanie Danych plików
-Prosty Paint :)
-Kalkulator
-Rejestr Systemu
-Dodawanie Użytkowników

itp.

Nawet wpadł pomysł na własny kompilator i język programowania :D Oczywiście wszystko ma być symulowane.

Offline Sarann

• Użytkownik

# Czerwiec 23, 2017, 22:53:15
Jak już mowa o UI, zastanawiam się czy można by stworzyć pewnego rodzaju innowacyjne sterowanie w UI, mianowicie sterowane za pomocą... oczu :)

Gdyby trochę udoskonalić te okularki wirtualnej rzeczywistości, mogłyby pewnie śledzić ruchy źrenic.

Offline koirat

• Użytkownik

# Czerwiec 24, 2017, 03:56:37
Nie wydaje mi sie zeby sterowanie za pomocą oczu było komfortowe.

Offline MDW

• Użytkownik
    • www.encore-games.com

# Czerwiec 24, 2017, 10:01:06
Nie wydaje mi sie zeby sterowanie za pomocą oczu było komfortowe.
Zgadzam się. Po 10 minutach takiego wysilania gałek ocznych po pobiegłbym do szafy, wyciągnął choćby najstarszą mysz kulkową, podłączył i odetchnął z ulgą. :)

Offline nexor

• Użytkownik
    • deviantArt

# Czerwiec 24, 2017, 13:04:49
Zgadzam się. Po 10 minutach takiego wysilania gałek ocznych po pobiegłbym do szafy, wyciągnął choćby najstarszą mysz kulkową, podłączył i odetchnął z ulgą. :)

Dzień dobry :)
   Przez dźwięk klawiatury u mnie się w dzieciństwie narodziła chęć programowania. Cel nr.1 (tak na próbę tylko) system operacyjny na c64 ;] Natomiast propo tematu, to jestem pewien, że i włosami kiedyś da się nawet wygodnie sterować o oczach nie wspominając siedząc sobie wygodnie i niech maszyna trochę czując czyta w naszych oczach nasze polecenia oraz oczekiwania wobec niej. Ale i tak najważniejsza pozostanie tylko zawartość jaką będziemy definiować tym czy owym sposobem w sieci :) hihi, bo sobota :) tak na rozluźnienie napisane imho. pozdrawiam :) taki typowy przykład offtopu :)