Autor Wątek: Linux vs Windows vs OS X  (Przeczytany 58714 razy)

Offline Kurak

• Użytkownik

# Marzec 17, 2007, 20:09:12
PS2. Kurak - nie wystarczy. Stwórz i konfiguruj sieci i serwery dla dużych firm to wtedy wychodzi wszystko w praniu.
Mi wystarczy. A serwery i sieci dużych firm to mnie obchodzą tyle, co zeszłoroczny kod ;) Ja wypowiadam się tylko o tym, o czym mam jakieś pojęcie ;D
Wy mówicie ciągle o serwerach - a co mają jakieś glupie serwery wspólnego z programowaniem gier i "Platformami programistycznymi"? Niech ktoś przedstawi argumenty dotyczące programowania, nawet nie gier, ale programowania w ogóle w końcu (ja swoje już przedstawiłem w tym zakresie).

Cytat: Lobsang Rampa
Powinien ktos tutaj zdecydowanie zareagować, to jest rozpijanie nieletnich :P mam nadzieję Kurak, że się na mnie nie obrazisz ;)
Oczywiście, piwko bym postawił na parapecie i uczciwie poczekał na 18. urodziny ;D

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline Hadrian W.

• Użytkownik
    • Homepage

# Marzec 17, 2007, 20:15:10
Widocznie używamy systemu do innych celów :) Ja nie potrzebuję niczego konfigurować - po przestawieniu wyglądu na ten z Win2k, wyłączeniu standardowo włączonych animacji pokazywania/ukrywania okien i pasków oraz włączeniu ClearType'a dalsza konfiguracja nie jest mi potrzebna.
Z jednej strony deklarujesz, że nic nie musisz konfigurować, a z drugiej strony jednak przestawiasz wygląd, wyłączasz animacje oraz włączasz ClearType'a ;)
Ja sobie ustawiam odpowiednie paski, tak żeby zmaksymilizować środowisko pracy przy jednoczesnej wygodzie użytkowania, wyłączam zbędne usługi i włączam niezbędne, inne zostawiam do włączenia w razie potrzeby, ustawiam skróty klawiszowe, zachowanie focusa względem myszki i jeszcze trochę innych zwiększających wygodę i wydajność użytkowania systemu rzeczy.

Co do aktualizacji, to i tak na pewno używasz co najmniej kilku aplikacji, które warto by mieć w najnowszych wersjach. Zauważ, że programy, które uważasz za niepotrzebne do systematycznego aktualizowania, mogą nie dawać ci wielu istotnych (choć możesz o tym nie wiedzieć do czasu update'u) funkcji.
Jak wygląda sytuacja z aktualizacją sterowników? Mi cały mój sprzęt działa bezproblemowo i systematycznie mogę zaktualizować stery do najnowszych wersji.

Offline Kurak

• Użytkownik

# Marzec 17, 2007, 20:25:45
Z jednej strony deklarujesz, że nic nie musisz konfigurować, a z drugiej strony jednak przestawiasz wygląd, wyłączasz animacje oraz włączasz ClearType'a ;)
Ja sobie ustawiam odpowiednie paski, tak żeby zmaksymilizować środowisko pracy przy jednoczesnej wygodzie użytkowania, wyłączam zbędne usługi i włączam niezbędne, inne zostawiam do włączenia w razie potrzeby, ustawiam skróty klawiszowe, zachowanie focusa względem myszki i jeszcze trochę innych zwiększających wygodę i wydajność użytkowania systemu rzeczy.
Piszę, że nie potrzebuję możliwości konfiguracyjnych ponad to, co jest w Win. A można skonfigurować dużo wiecej, niż ja sam używam akurat :)

Co do aktualizacji, to i tak na pewno używasz co najmniej kilku aplikacji, które warto by mieć w najnowszych wersjach. Zauważ, że programy, które uważasz za niepotrzebne do systematycznego aktualizowania, mogą nie dawać ci wielu istotnych (choć możesz o tym nie wiedzieć do czasu update'u) funkcji.
Jak wygląda sytuacja z aktualizacją sterowników? Mi cały mój sprzęt działa bezproblemowo i systematycznie mogę zaktualizować stery do najnowszych wersji.
Nie odczuwam potrzeby aktualizacji niczego innego :) A co do sterowników - mi wszystkie urządzenia działają bezproblemowo bez żadnych aktualizacji sterowników. Jedyne sterowniki, które co jakiś czas aktualizuję, to sterowniki do k. graficznej. :)

Offline mINA87

• Użytkownik

# Marzec 17, 2007, 20:27:23
bies: to co masz u licha na myśli? Standardowo masz do dyspozycji albo rpm'y i im pochodne albo make'a. Nie wiem co masz innego na myśli, co by miałobyć jakimś złotym środkiem na debilizm ludzi piszących skrypty configure (albo lekarstwem na tą waszą modularność :P).

Si-coder: z tego co piszesz wynika że Ty się wcale nie znasz na rynku i na serwerach :P Serwerów na Windzie jest strasznie dużo i naprawdę profesjonalne serwisy idą tak samo w linuxy jak w windowsy. A to że linux jest bardziej l33t i hax0rski to o niczym nie świadczy.
Poza tym chyba nie masz zielonego pojęcia o bezpieczeństwie jak piszesz że linux jest bezpieczniejszy od windowsa - o jakimkolwiek bezpieczeństwie można mówić w konkretnym przypadku a nie tak generalizować.
Wydajność? Heh pokaż mi tą wydajność. Powiedz mi proszę co szybciej chodzi - aplet mmc czy yast?

Lobsang Rampa: fanatyzm jest po obu stronach barykady. I w obozie linuxowców i windowsowców i tak samo debilne reklamy itp.

Powracając jeszcze do bezpieczeństwa i profesjonalnych systemów to stosuje się pochodne unix'a!!! Gałęzie BSD są tego świetnym przykładem - FreeBSD ma genialnie napisany stos i jeśli ktoś poważnie myśli o serwerze to nie postawi jakiegoś wieśniackiego distro tylko BSD/pure Unix'a/Windowsa Server.

//edit: odnośnie źródełek:
http://www.microsoft.com/resources/sharedsource/Licensing/researchkernel.mspx
http://www.microsoft.com/resources/sharedsource/Licensing/default.mspx
« Ostatnia zmiana: Marzec 17, 2007, 20:32:00 wysłana przez mINA87 »

Offline Si-Coder

• Użytkownik

# Marzec 17, 2007, 20:44:58
Powracając jeszcze do bezpieczeństwa i profesjonalnych systemów to stosuje się pochodne unix'a!!! Gałęzie BSD są tego świetnym przykładem - FreeBSD ma genialnie napisany stos i jeśli ktoś poważnie myśli o serwerze to nie postawi jakiegoś wieśniackiego distro tylko BSD/pure Unix'a/Windowsa Server.
Hehe ... Prędzej postawi na wieśniackim distro niz na windowsie - odsyłam jeszcze raz do strony, którą w poprzednich postach podałem :)
Jakbys komuś kto stawia profesjonalne serwery powiedziałbyś, że windows jest do tego dobry to normalnie obsrał by Ciebie śmiechem (bez obrazy). Zresztą popytajcie się ludzi na jakimś ircu związanym z tematem to sami zobaczycie.

W tym momęcie windows jeśli chodzi o serwery odzyskuje rynek, ale i tak przegrywa z systemami typu unix. Teraz jest moda na stawianie domowych i słabych serwerów, działających tylko przez 3h dziennie.

Offline vashpan

• Użytkownik
    • Strona

# Marzec 17, 2007, 20:46:23
Kurak: Ogromnym argumentem programistycznym przemawiajacym na korzysc linuksa jest Open Source... To chyba wystarczy :D
Mozna jeszcze dodac kompilator GCC - ilosc platform ktore obsluguje jest ogromna...

Brak gier ( A co za tym idzie odpowiedniego srodowiska programistycznego dla gier ( choc jest SDL+OGL ) ) to nie jest wina Linuksa samego w sobie ale tego ze mimo wszystko jest to platforma mniej popularna, przede wszystkim w gronie "mlodziezy" ;)

To samo sie tyczy sterownikow - mowienie ze linuks jest be bo nie ma na niego sterownikow traca troche nieznajomoscia tematu. Przeciez to nei wina deweloperow linuksa - ale producentow ktorzy nie racza zauwazyc ze cos takiego jak linuks istnieje ! A z zamknieta specyfikacja sprzetowa roznego sprzetu taki deweloper moze sobie popatrzec co najwyzej na karte a nie sterownik napisac....

Za to z ta szybkoscia na korzysc linuksa to nie jest do konca tak... Zalezy jakie srodowisko mamy etc... Raczej bym sie sklanial tutaj w strone remisu ( oczywiscie nie mowie o Viscie - zawiodlem sie na tym systemie ). Oczywiscie na moim sprzecie moge sobie zainstalowac 64 bitowego Linuksa i wtedy roznica na pewno bedzie wieksza na korzysc pingwina :) No wlasnie... Linuks jest raczej jedynym uzywalnym systemem 64 bitowym na komputery PC. Narazie MS za malo sie stara wypromowac Windowsa x86-64, brakuje sterow i programow natywnych......

Na serwerach sie nie znam i jakos mnei nie ciagnie w tym kierunku moze oprocz podstawowej wiedzy...

Osobiscie pogodzilem oba systemu i w domku lece sobie na MacOS X :D ( Windowsa mam do programowanie programow pod Windowsem ) Moim zdaniem najlepszy desktopowy system na komputery PC. ( oczywicsien ie mozna go kupic w sklepie ale czegos nie robi dla nauki ;) ) Calosc wlasciwie jest Uniksem z efektowna, wygodna i intuicyjna powloka graficzna - bez zbednych bajerow jak Vista, a dzialajaco o wieeele szybciej. Wlasciwie OSX dziala szybciej niz XP. Programowanie jest rowniez ekstra wygodne dzieki polaczniu GCC ( caly system jest skompilowany na tym kompilatorku ), GDB i srodowiska XCode ( ktore nie ustepuje niczym Visualowi ) Jedna gre juz spokojnie przeportowalem ;)

bies

• Gość
# Marzec 17, 2007, 20:51:50
bies: to co masz u licha na myśli? Standardowo masz do dyspozycji albo rpm'y i im pochodne albo make'a. Nie wiem co masz innego na myśli, co by miałobyć jakimś złotym środkiem na debilizm ludzi piszących skrypty configure (albo lekarstwem na tą waszą modularność :P).
Checkinstall, autopackage, alien, deweloperskie repozytoria specy (w PLD prawie zawsze wystarczy ./builder nazwa_pakietu i pakiet jest zbudowany). Można automatycznie parsować wynik gcc (jeśli configure.in nie zawiera odpowiednich warunków) i dodawać zależności. Dróg jest sporo - grunt, żeby nie zainstalować nigdy programu bez przetworzenia go na pakiet. I problemów z zależnościami nie będzie.

Offline mINA87

• Użytkownik

# Marzec 17, 2007, 20:55:48
Hehe ... Prędzej postawi na wieśniackim distro niz na windowsie - odsyłam jeszcze raz do strony, którą w poprzednich postach podałem :)
Jakbys komuś kto stawia profesjonalne serwery powiedziałbyś, że windows jest do tego dobry to normalnie obsrał by Ciebie śmiechem (bez obrazy). Zresztą popytajcie się ludzi na jakimś ircu związanym z tematem to sami zobaczycie.
W tym momęcie windows jeśli chodzi o serwery odzyskuje rynek, ale i tak przegrywa z systemami typu unix. Teraz jest moda na stawianie domowych i słabych serwerów, działających tylko przez 3h dziennie.

Wiesz co jak ja widzę takie wypowiedzi to chce mi się obsrewać śmiechem ludzi którzy tak mówią. Nie neguję serwerów na linuxie (wręcz fajnie mi się pracuje na remote hoście) ale jak mam do czynienia z takim "specjalistą" to wiem, że jest to człowiek mocno ograniczony, ignorant, nie potrafiący myśleć alternatywnie o bardzo wąskim i mocno ukierunkowanym zakresie wiedzy -  postawi serwer na Apache'u 1.3.x ale popłacze się jak zobaczy 2.0 (taka parabolka żeby zobrazować :P). Ogólnie - będę miał do czynienia z debilem :]
Dobry administrator i człowiek wart szacunku ma jakiś swój ulubiony system, zna jeden bardzo dogłębnie, ale ma pojęcie o drugim i nie żyje w świecie mitów tylko potrafi obiektywnie ocenić sytuację. I gdyby miał postawić serwer chociażby na Windowsie 98 to powinien to zrobić bez zająknięcia i powinien to być genialny serwer, bo co prawda jest w pewien sposób ogranicozny, ale cholera to nie wybór systemu świadczy o umiejętnościach administratora.
Pewnie tych Twoich specjalistów zownował by pierwszy lepszy administrator Windowsa czy ktoś kot naprawdę zna się na systemach operacyjnych.

bies: jakoś ciągle mnie to nie przekonuje. Możliwe że wynika to trochę z braku praktyki z tymi narzędziami. Wydaje mi się że zminimalizują one problemy ale ich nie wyeliminują totalnie. I zastanwia mnie jak elastyczne to będzie, bo często skrypty configure są hard-wire'owane i przez to są problemy.

Offline Kurak

• Użytkownik

# Marzec 17, 2007, 20:58:16
Kurak: Ogromnym argumentem programistycznym przemawiajacym na korzysc linuksa jest Open Source... To chyba wystarczy :D
Mozna jeszcze dodac kompilator GCC - ilosc platform ktore obsluguje jest ogromna...
I Open Source, i GCC nie są nierozerwalnie związane z Linuksem. Na Windowsa powstają programy Open Source, na Windows jest też GCC.

Brak gier ( A co za tym idzie odpowiedniego srodowiska programistycznego dla gier ( choc jest SDL+OGL ) ) to nie jest wina Linuksa samego w sobie ale tego ze mimo wszystko jest to platforma mniej popularna, przede wszystkim w gronie "mlodziezy" ;)

To samo sie tyczy sterownikow - mowienie ze linuks jest be bo nie ma na niego sterownikow traca troche nieznajomoscia tematu. Przeciez to nei wina deweloperow linuksa - ale producentow ktorzy nie racza zauwazyc ze cos takiego jak linuks istnieje ! A z zamknieta specyfikacja sprzetowa roznego sprzetu taki deweloper moze sobie popatrzec co najwyzej na karte a nie sterownik napisac....
A co to kogo obchodzi, kogo to wina? Nie ma - to nie ma, nieważne jaka jest przyczyna. Ważne, jak ten stan rzeczy można zmienić, i czy warto go zmieniać.

// Edit: literówka
« Ostatnia zmiana: Marzec 17, 2007, 21:10:53 wysłana przez Kurak »

Offline Charibo

• Redaktor

# Marzec 17, 2007, 21:09:13
Nawiasem mowiac, ludzie ktorzy mowia ze "windowsa sie nie da k0nfigurowac, bo nie ma w opcjach, a Linux jest 1337 bo ma konsole", nie wiedza o czym mowia. WinXP Pro[1] ma bardzo wiele bardzo ciekawych konsol i managerow, niedostepnych z poziomu Panelu Sterowania, jak na przyklad msconfig czy gpedit. Jest ich ofc znacznie wiecej - nie bede ich tutaj wymienial, bo to nie ma sensu.

[1] Mowie o tym systemie bo tego uzywam, ale podejrzewam ze w innych tez

Offline Lobsang Rampa

• Użytkownik
    • Global Epidemic

# Marzec 17, 2007, 21:17:21
Brak gier ( A co za tym idzie odpowiedniego srodowiska programistycznego dla gier ( choc jest SDL+OGL ) )
Hmmm, o czego węcej potrzeba by tworzyć gry na Linuxie ? Do grafiki 2D mamy SDL i Alllegro, do 3D OpenGL, do dzwięku OpenAL, silniki fizyczne zazwyczaj sa multiplatformowe (no bo cóz mogłoby by byc w nich zalezne od platformy), STL i Boost są również niezalezne od platformy :) więc nie ma problemu :) Zreszta przykład IDSoftware pokazuje, że mozna tworzyć nowoczesne gry na Linuksa. Poza tym, gdy tworzymy grę pod Winde przy uzyciu OGL i OAL to naprawde nie powinno byc problemów z przekompilowaniem tego pod Linuksa.

Offline mINA87

• Użytkownik

# Marzec 17, 2007, 21:21:08
Nawiasem mowiac, ludzie ktorzy mowia ze "windowsa sie nie da k0nfigurowac, bo nie ma w opcjach, a Linux jest 1337 bo ma konsole", nie wiedza o czym mowia. WinXP Pro[1] ma bardzo wiele bardzo ciekawych konsol i managerow, niedostepnych z poziomu Panelu Sterowania, jak na przyklad msconfig czy gpedit. Jest ich ofc znacznie wiecej - nie bede ich tutaj wymienial, bo to nie ma sensu.

[1] Mowie o tym systemie bo tego uzywam, ale podejrzewam ze w innych tez
Ale wiesz Charibo - wszyscy hakerzy i wszyscy pr0 używają linuxa. Nawet qmple Si-codera!!
Nie obchodzi ich co Windows sobą reprezentuje, ważne że to Windows, nie? Windows jest zły i koniec.
Boże broń mnie przed takimi administratorami... Albo nie - w końcu na takich krótkowzrocznych ladminach sobie pozarabiam :]

Lobsang Rampa: gra to nie tylko wypuszczenie jakiegoś syfu w sieć. Ty masz za to odpowiadać i ja bym głową nie ręczył, że dziecko pójdzie sobie do sklepu, kupi gierkę za 150zł podpisaną "for linux" i za cholerę nie odpali jej. Zatrudnisz ludzi którzy będą siedzieli 24h przed telefonem i tłumaczyli jakimś lamom jak ALSE postawić?

Offline Kurak

• Użytkownik

# Marzec 17, 2007, 21:22:23
Brak gier ( A co za tym idzie odpowiedniego srodowiska programistycznego dla gier ( choc jest SDL+OGL ) )
Hmmm, o czego węcej potrzeba by tworzyć gry na Linuxie ? Do grafiki 2D mamy SDL i Alllegro, do 3D OpenGL, do dzwięku OpenAL, silniki fizyczne zazwyczaj sa multiplatformowe (no bo cóz mogłoby by byc w nich zalezne od platformy), STL i Boost są również niezalezne od platformy :) więc nie ma problemu :) Zreszta przykład IDSoftware pokazuje, że mozna tworzyć nowoczesne gry na Linuksa. Poza tym, gdy tworzymy grę pod Winde przy uzyciu OGL i OAL to naprawde nie powinno byc problemów z przekompilowaniem tego pod Linuksa.
Mi na przykład w rozpoczęciu tworzeniu gier na Linuksa nie przeszkadza nic - wszystko, czego używam jest multiplatformowe, wystarczy renderer na OpenGL ustawić i tyle :)
No, może coś jednak mi przeszkadza - nie znalazłem dotąd żadnego sensownego IDE pod Linuksa. KDevelop jest be, vima (wiem, to nie jest IDE ale podobno dużo osób tego użwya jako edytora) to używałem tylko jak chciałem przestraszyć siostrę że zepsuła komputer ;) Gdybym potrzebował kompilacji na Linuksa to bym sobie poradził, ale nie potrzebuję, więc nie będę się męczył :)

Offline Riddlemaster

• Użytkownik
    • Moja strona domowa

# Marzec 17, 2007, 21:22:54
gdy tworzymy grę pod Winde przy uzyciu OGL i OAL to naprawde nie powinno byc problemów z przekompilowaniem tego pod Linuksa
Problem w tym, że bardzo wielu twórców tworzy w DirectXie. Ja sam na OGLa już się na pewno nie przerzucę

Offline Lobsang Rampa

• Użytkownik
    • Global Epidemic

# Marzec 17, 2007, 21:26:25
No, może coś jednak mi przeszkadza - nie znalazłem dotąd żadnego sensownego IDE pod Linuksa.
Polecam CodeBlocks, podobny jest troche do VS, więc na poczatek nie ma bariery wynikającej ze zmiany przyzwyczajen, jaka jest na poczatku przy KDevelop, choć KD jest srodowiskiem o wiekszych mozliwościach :)

EDIT: No i CB działa zarówno pod Windą jak i pod Linuksem.

EDIT2:
Ja sam na OGLa już się na pewno nie przerzucę
Riddlemaster, nigdy nie mów nigdy ;)
« Ostatnia zmiana: Marzec 17, 2007, 21:32:29 wysłana przez Lobsang Rampa »