Autor Wątek: Linux vs Windows vs OS X  (Przeczytany 58852 razy)

Offline Si-Coder

• Użytkownik

# Marzec 17, 2007, 18:06:05
IMO mit. Co jakiś czas używam Linuksa. W ciągu ostatnich dwóch lat spotkałem się z dokładnie trzema zwisami WinXP, w tym jeden był spowodowany przez mój kod. Przywrócenie systemu do stanu używalności trwało parę minut - wejście w menedżer zadań i zabicie procesu.
A teraz Linux - wieszał się często i nie miałem żadnego pomysłu na "odwieszenie" oprócz reboota. Jedna dystrybucja częściej, jedna rzadziej. Rzadko kiedy miałem ochotę na Linuksa wracać po zwisach :)

To znaczy, że musiałeś coś wyjątkowo namieszać. 90% serwerów stoi na linuxie (a 100% profesjonalnych serwerów) dlatego, że jest bezpieczniejszy i stabilniejszy. Wynika to bezpośrednio z budowy jądra.

Co do łatwości obsługi - zawsze instanieje konsola dzięki, której mozna się czegoś nauczyć ... Łatwość obsługi nie musi oznaczać mniejszej konfigurowalności chociarz w przypadku windowsa tak właśnie jest (jest mało konfigurowalny).

A to, że Ciebie (Kuraka) nie interesuje jak działa komputer to nie znaczy, że linux jest gorszym systemem.
Dyskutujemy tu o tym, który system jest lepszy, a nie prostrzy! Windows jest tak podziurawiony, że to tragedia.

PS. Pozatym samemu można rozwijać system ponieważ kernel linuxa jest open source (tak jak i wszystkie distra). Dziury w linuxie pojawiają się niezwykle rzadko za sprawą kilkumiesiącznego okresu testowego na każdy podzespół, a windows wypuszcza nie sprawdzony system. Następnie : aktualizacje  - chyba sprawa jasna.
« Ostatnia zmiana: Marzec 17, 2007, 18:12:16 wysłana przez Si-Coder »

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

# Marzec 17, 2007, 18:18:08
To znaczy, że musiałeś coś wyjątkowo namieszać. 90% serwerów stoi na linuxie (a 100% profesjonalnych serwerów) dlatego, że jest bezpieczniejszy i stabilniejszy. Wynika to bezpośrednio z budowy jądra.
Nie masz racji. Jest całkiem sporo serwerów na Win2k3 - jak najbardziej profesjonalnych.

Offline Kurak

• Użytkownik

# Marzec 17, 2007, 18:22:07
To znaczy, że musiałeś coś wyjątkowo namieszać.
Skoro można namieszać w Linuksie na koncie zwykłego użytkownika tylko i wyłącznie przy użyciu "klikanych" narzędzi, to nie świadczy dobrze o tym systemie ;p
90% serwerów stoi na linuxie (a 100% profesjonalnych serwerów)
A jest jakiś sposób na uruchomienie ASP.NET na Linuksie? Pytam się, bo nie wiem tego. Jeśli nie, to w takim razie bredzisz, bo "profesjonalne" serwery często mają obsługę ASP.NET ;p

Co do łatwości obsługi - zawsze instanieje konsola dzięki, której mozna się czegoś nauczyć ... Łatwość obsługi nie musi oznaczać mniejszej konfigurowalności chociarz w przypadku windowsa tak właśnie jest (jest mało konfigurowalny).
Dla mnie, jako zwykłego użytkownika, konsola jest niepotrzebna w wariancie bardziej rozbudowanym niż to, co jest w WinXP Home. Konfiguracja także potrzebna nie jest.

A to, że Ciebie (Kuraka) nie interesuje jak działa komputer to nie znaczy, że linux jest gorszym systemem.
A co ma to, jak działa Linux, do tego, jak dziala komputer?
Dyskutujemy tu o tym, który system jest lepszy, a nie prostrzy!
Jedno wynika z drugiego.

Windows jest tak podziurawiony, że to tragedia.
Dotychczas nigdy tego nie odczułem. Odwrotnie, tak.

PS. Pozatym samemu można rozwijać system ponieważ kernel linuxa jest open source
Nie zamierzam rozwijać tego systemu, więc mnie ten argument nie przekonuje. Ja chcę używać, nie rozwijać.
(tak jak i wszystkie distra).
Wszystkie distra open source? Coś ciężko mi uwierzyć.

Następnie : aktualizacje  - chyba sprawa jasna.
Jeśli chodzi o aktualizacje Windowsowe, to są bardzo wygodne, co 2 tygodnie ściąga mi się automatycznie jakaś poprawka :)

Offline Antrykot

• Użytkownik

# Marzec 17, 2007, 18:57:26
Kurak@Mi sie debian powiesił raz - jak zwarłem LPT (poszed z dymem niestety). Chyba że miałeś GNOMEa - on wieszał sie często, ale to nie system, tylko menager okien - ctrl-alt-F8 , i po kłopocie :) Ale fakt, że winXP też mi sie nie wiesza, ale żadko urzywam :P

# Marzec 17, 2007, 19:03:22
Mała prośba - jak już ktoś pisze takie zdania jak "90% serwerów stoi na linuksie (a 100% profesjonalnych serwerów)", to niech to poprze jakimiś źrodłami. Zresztą, zawsze mi się wydawało, że sporo profesjonalnych serwerów stoi na Unixach. Jeśli ktoś wygłasza takie mocne stwierdzenia i nie umie ich udowodnić, to niech lepiej się nie odzywa, bo to nic więcej, niż ośmieszanie się.

Offline Kurak

• Użytkownik

# Marzec 17, 2007, 19:07:03
Kurak@Mi sie debian powiesił raz - jak zwarłem LPT (poszed z dymem niestety). Chyba że miałeś GNOMEa - on wieszał sie często, ale to nie system, tylko menager okien - ctrl-alt-F8 , i po kłopocie :) Ale fakt, że winXP też mi sie nie wiesza, ale żadko urzywam :P
A różnych menedżerków używałem i różne się wieszały - i GNOME, i KDE, i Xcośtam. Chyba tylko fluxbox się nie wieszał, ale niewygodny był :)

Offline Si-Coder

• Użytkownik

# Marzec 17, 2007, 19:14:50
Jedno wynika z drugiego.
Jesli tak uważasz to nie mamy o czym rozmawiać :>

Oczywiście, że można na linuxie używać ASP. Tak samo jak można odpalać gry, które używają DirectX.

Co do serwerów - prawda jest taka, że najlepsze stoją na linuxie (systemy *nix pomiałem poniewarz są bardzo drogie i najczęśniej cały system jest modyfikowany na potrzeby np banku), a jak napisałem powyżej 90% wszystkich stoi na linuxie.
Co tu dużo gadać - ten kto mówi, że windows jest lepszym systemem (nie mówie o łatwości obsługi) ten mało się zna na systemach operacyjnych - powiem więcej - wogóle się nie zna. Jestem w 100% pewien, że nikt z tych, którzy twierdzą, że windows jest lepszy nie interesował się tym systemem głębiej (głębiej mam na myśli więcej niż zainstalowanie jądra, jakiegoś serwera graficznego i odpalenie przeglądarki).
Jeśli nie przeszkadza wam to, że windows działa kilka razy bardziej niewydajnie niż linux, ma milion dziur (w tym pół miliona overflow) i używacie systemu tylko do odpalenia visuala, przeglądarki i allplayer'a to spoko (ja tak robie i mi to nie przeszkadza co nie zmienia faktu, że linux jest lepszym systemem). Bawiłem się troche w stawianie serwrów i konfigurowanie sieci i moge porównac troche te 2 systemy obiektywnie (pozatym znam naprawde dobrych informatyków, którzy jeszcze bardziej obiektywnie oceniają i ich ocena jest podobna do mojej).

Ja jak pisałem - sam używam głównie windowsa poniewarz nie robie narazie nic oprócz tego co wyżej wymieniłem i mi to styka, ale gdy chce zrobić coś poważniejszego - konfigurowanie serwera (nie mówie tu tylko o serwerach www), sieci czy konfigurowaniem to oczywiście siadam pod linuxa.

Jeśli ktoś kto pracował (długo) na 2 systemach (windows i linux) i wgłębiał się w budowe i możliwości systemów powie mi, że windows jest lepszym systemem (kolejny raz powtarzam, że nie łatwiejszym - to nie ma nic ze sobą wspólnego!) to jestem gotowy postawić Kurakowi browca :D

Mała prośba - jak już ktoś pisze takie zdania jak "90% serwerów stoi na linuksie (a 100% profesjonalnych serwerów)", to niech to poprze jakimiś źrodłami. Zresztą, zawsze mi się wydawało, że sporo profesjonalnych serwerów stoi na Unixach. Jeśli ktoś wygłasza takie mocne stwierdzenia i nie umie ich udowodnić, to niech lepiej się nie odzywa, bo to nic więcej, niż ośmieszanie się.
Powiedziała mi to przeglądarka google jakieś pół roku temu kiedy interesowałem się Apachem. Poszukaj sobie i poczytaj o tym bo widze, że to Ty  nie masz kompletnego pojęcia o czym mówisz :)
« Ostatnia zmiana: Marzec 17, 2007, 19:28:12 wysłana przez Si-Coder »

# Marzec 17, 2007, 19:23:47
Powiedziała mi to przeglądarka google jakieś pół roku temu kiedy interesowałem się Apachem. Poszukaj sobie i poczytaj o tym bo widze, że to Ty  nie masz kompletnego pojęcia o czym mówisz :)
No, to ja czekam aż udowodnisz to, co napisałeś, panie znawco (łącznie z tym, że Windows jest kilkukrotnie mniej wydajny niż Linux). Ja się nie znam, ale niesłychanie bawi mnie to, co piszesz; chyba nikt nawet nie zna tutaj twojego nazwiska, a wydajesz osądy jak jakaś wyrocznia.

Offline nameczanin

• Użytkownik
    • devlog

# Marzec 17, 2007, 19:26:14
Ludzie. Ile razy chcialem zrobic cos bardziej sensownego, to na Windowsa programy sa po prostu niekompatybilne z calym sensem danej aktualnie potrzebnej sprawy. Totalny bezsens momentami! Nie zaprzeczam, ze na OpenSource tez sie zdarza, ale duzo rzadziej. Teraz uzywam Windowsa, bo nie robie nic wiecej jak tylko: FF, GG, pisanie SMS-ow, granie. Odpoczywam od codingu i innych kombinacji (sterowniki, serwery na Windows to katorga). Ale i tak Windows jest fajny - why? Bo FreeBSD jest najfajniejszy :/

Offline Hadrian W.

• Użytkownik
    • Homepage

# Marzec 17, 2007, 19:33:10
(...) Konfiguracja także potrzebna nie jest.
Eee... Jesteś pewien? Choć OK, ale ja bym tak nie mógł...
Jeśli chodzi o aktualizacje Windowsowe, to są bardzo wygodne, co 2 tygodnie ściąga mi się automatycznie jakaś poprawka :)
Ale są to aktualizacje, tylko elementów spod znaku MS, a nie wszystkich (albo chociaż większości) programów zainstalowanych w systemie.

Offline Si-Coder

• Użytkownik

# Marzec 17, 2007, 19:39:20
No, to ja czekam aż udowodnisz to, co napisałeś, panie znawco (łącznie z tym, że Windows jest kilkukrotnie mniej wydajny niż Linux). Ja się nie znam, ale niesłychanie bawi mnie to, co piszesz; chyba nikt nawet nie zna tutaj twojego nazwiska, a wydajesz osądy jak jakaś wyrocznia.

Prosze bardzo :> www.netcraft.com

Pomijam płatne i dedykowane systemy unixowe ponieważ nie podlega to dyskusji.

Offline Asmodeusz

• Użytkownik
    • Bogumił Wiatrowski: Blog

# Marzec 17, 2007, 19:39:45
SI-Coder: możesz już iść po piwo dla Kuraka :P

Co do serwerów: serwery dużych, wysokobudżetowych korporacji stoją na uniksach (głównie linux i BSD) bo potrzebna jest możliwość wbudowania niektórych komponentów w system. Natomiast większość serwerów znajduje się dalej w małych i średnich firmach, a tam Windows jest bardzo popularny (przypuszczam, że 40-60% serwerów obsługujących <30 komputerów stoi na Windows). SirMike: jak uważasz, że moja siostra powinna stawiać serwer bankowy to gratuluję zdrowego podejścia do świata. Rozwiązania dla serwerów wielostanowiskowych i sieci, w których podstawowym priorytetem jest bezpieczeństwo (znacznie wyżej niż dostępność danych czy redukcja kosztów) MS organizuje na indywidualne zamówienie - domyślam się, że za horrendalne pieniądze. Wtedy dostajesz source systemu, narzędzi itp. (o ile Windows używasz) - no i do tego zatrudnia się wyszkolonych speców od zabezpieczeń. Natomiast zwykły serwer (to, co napisałem) na Windows stawia się w 20 minut (+ poczekać 2 godziny aż się wszystko skonfiguruje), natomiast na linuksie/BSD to jest minimum kilka dni.

Si-Coder: jeszcze jedna sprawa: stawiałeś kilka serwerów == brałeś za to pieniądze? Jak tak to użycie linuksa jest naturalne - tylko kompletny idiota odcina się od możliwości stałego zarobku. W końcu z zarządzaniem Windows w (podkreślam) małej sieci poradzi sobie każdy, kto umie czytać i posiada szczątkową inteligencję, natomiast linux wymaga rozległej wiedzy.

Do zastosowań jako workstation: zależy co kto potrzebuje od systemu: Windows jest szybki w konfiguracji/obsłudze - zmiana typowych ustawień zajmuje dosłownie chwilę, zainstalowanie sprzętu czy programu też się sprowadza do klikania w Next. Natomiast linux jest elastyczny - można ustawić tam wszystko jak się chce - ale ceną za tą elastyczność jest czas potrzebny na grzebanie w systemie. Dla mnie system ma działać zgodnie z tym, co od niego mogę oczekiwać - płacąc za Windows wymagam jakości, linuksa akceptuję jakim jest. Miałem ciężkie przejścia zarówno z jednym, jak i drugim systemem (w Windows głównie bootloader - idzie się pociąć gdy chce się go zmusić do bootowania lilo nie mając dostępu do Sieci; w linuksie sterowniki - dawniej ADSL, teraz panel dotykowy LCD w zastosowaniu jako klawiatura, ponadto kwestia nieprzespanych nocy żeby system działał jak należy).
Zarówno Windows jak i linux mają programy w pewien sposób unikatowe, lepsze niż dostępne pod drugi system (Visual Studio, Amarok, IIS+.NET3.0, konsola sh), więc czasem niełatwo wybrać.

Si-Coder: podaj daty wydania linuksa i Windows, których używałeś. Jeśli porównujesz slacka 11.0 z WinNT server to coś tu jest nie tak. Rad byłbym gdybyś zamówił Longhorn Server beta i przetestował porównując z aktualnymi distrami linuksowymi - i nie mówił że Windows nie nadaje się do poważnych rzeczy. Dlaczego Twoi znajomi lepiej oceniają linuksa? Bo lepiej go znają, na studiach uczyli się zapewne administracji linuksem. Ja mam za sobą (zasponsorowany) kurs administracji systemami serwerowymi MS i wiem, co te systemy potrafią. Ponadto nie wiem, na jakich podstawach oceniasz, który system jest 'lepszy' - system, którego się używa powinien być wydajny, prosty w obsłudze, wygodny i elastyczny. Windows spełnia 3 z tych punktów, linux tylko 2 (konsola w dobie real-time grafiki 3D to raczej niezbyt nowoczesne rozwiązanie, ponadto nieszczególnie wygodne). Jak znajdziesz mi normalnego użytkownika komputera (użytkownika, nie maniaka), którego interesuje budowa wewnętrzna OS i sposób pracy systemu, zjem dyskietkę FDD :P

// EDIT: czemu pomijasz płatne systemy? Chyba wiadomo, że za jakość się płaci.

Offline Lobsang Rampa

• Użytkownik
    • Global Epidemic

# Marzec 17, 2007, 19:39:56
to jestem gotowy postawić Kurakowi browca
Powinien ktos tutaj zdecydowanie zareagować, to jest rozpijanie nieletnich :P mam nadzieję Kurak, że się na mnie nie obrazisz ;)

A jesli chodzi o meritum tematu, to ja jakis czas temu tez mocno walczyłem w obronie Linuksa, teraz juz tego tak intesywnie nie robię, bo nie ma takiej potrzeby, Linuks broni się sam :) Ze spokojem obserwuje jego rozwój i jednoczesnie nerwowość w obozie zwolenników microsoftu jak i w samym microsofcie (ot chocby durnowate reklamy umiesczane ostatnio w prasie komputerowej). Wzrost udziału Linuksa na rynku jest kwestią czasu i chyba jedyna tutaj barierą jest własnie brak gier pod ta platforme (choc kupując za 80 zł Cedege mamy ten problem z głowy).

A kto w tej wojnie wygra ? myslę, że zarówno miłosnicy Linuksa jak i Windowsa, ostra konkurencja miedzy tymi dwoma platformami powoduje  ciagły wzrost jakości obu systemów :) nie wyobrażam sobie sytuacji, że nie ma na rynku Linuksa i Microsoft jest absolutnym monopolistą, na pewno jakość systemów 2000, XP (Viste pomine milczeniem ;)) byłaby niższa, zatem na rozwoju Linuksa paradoksalnie zyskują również uzytkownicy Windows. Jak dla mnei idealna sytuacja byłoby, gdyby udziały w rynku Linuksa i Windows był mniej więcej 50:50, wtedy mamy zdrowa konkurencję i rozwój :) Przykłądem takich par jest: AMD i Intel, NVidia i Ati, i jak wiemy wychodzi to wszystkim na zdrowie :)

Offline Kurak

• Użytkownik

# Marzec 17, 2007, 19:53:50
Eee... Jesteś pewien? Choć OK, ale ja bym tak nie mógł...
Widocznie używamy systemu do innych celów :) Ja nie potrzebuję niczego konfigurować - po przestawieniu wyglądu na ten z Win2k, wyłączeniu standardowo włączonych animacji pokazywania/ukrywania okien i pasków oraz włączeniu ClearType'a dalsza konfiguracja nie jest mi potrzebna.
Ale są to aktualizacje, tylko elementów spod znaku MS, a nie wszystkich (albo chociaż większości) programów zainstalowanych w systemie.
Firefox akutalizuje si.ę automatycznie, wtyczki do niego także. Antywirus się aktualizuje, jak go uruchomię (co robie rzadko, bo nie pamiętam, kiedy złapałem jakiegoś wirusa - firewall w routerze i nie ma problemu :)). GIMPa nie potrzebuję aktualizować. Czyli aktualizacje mam tam, gdzie tego potrzebuję (taki patch do Visuala który poprawia IS :))

Cytat: nameczanin
(sterowniki, serwery na Windows to katorga)
Co do serwerów to się nie znam, bo mi to niepotrzebne. A sterowniki - dla mnie działają cudownie. Podłączam pada - po 5 sekundach mogę go już spokojnie używać, bez żadnego kliknięcia ni naciśnięcia klawisza. Podłączam monitor - też nie ma problemu. Jedyny problem na Windowsie, to była wbudowana w płytę karta dźwiękowa. Musiałem włożyć do napędu CD dołączony do płyty :) Inna sprawa to to, że nie udało mi się uruchomic tej karty pod Linuksem, mimo że przez parę tygodni codziennie nad tym siedziałem :)

Cytat: Si-Coder
Jesli tak uważasz to nie mamy o czym rozmawiać :>
System nie jest dobry, jeśli trudno się go obsługuje.

Oczywiście, że można na linuxie używać ASP. Tak samo jak można odpalać gry, które używają DirectX.
No to pupa, bo duża część gier która używa DirectX nie działała mi pod linuksem.

Jestem w 100% pewien, że nikt z tych, którzy twierdzą, że windows jest lepszy nie interesował się tym systemem głębiej (głębiej mam na myśli więcej niż zainstalowanie jądra, jakiegoś serwera graficznego i odpalenie przeglądarki).
Hmm, a 2 lata używania systemu, wielokrotne kompilowanie jądra pod najróżniejsze konfiguracje (przy użyciu menuconfig chyba - już nie pamiętam, ale wtedy to było dla mnie ciekawe ;)), postawienie paru serwerów (jeden stoi do dzisiaj :)) to nazywasz płytkim zainteresowaniem? To co znaczy "głębsze"? Może to, żeby móc sie krytycznie wypowiedzieć o Linuksie, to trzeba być programistą kernela?

Offline Si-Coder

• Użytkownik

# Marzec 17, 2007, 19:55:16
Ja nie mówie, że windows nic nie potrafi, ale potrafi mniej niż linux.
Używam gentoo i debiana w najnowszych oficjalnych wersjach z podmiana kernela i używam niektórych testowych modułów do wymiany ramek w sieciach.
A Ci znajomi to nie sa ludzie, którzy z linuxem mają tyle wspólnego co zaliczenie egzaminu z przedmiotu "podstawy administrowania unix" gdzie administruje się mandrive tylko adminstratorzy dużych korporacji (także pko pb - chociarz tam nie używa się free distro).

Co do porównania to:
-konfigurowalność - wygrywa jądro linuxa
-cena - wygrywają distro linuxa
- bezpieczeństwo - wygrywa jądro linuxa
-wydajność - znowu linux
-elastycznośc - linux
-prostota i łatwość  - windows

Nie będę dalej pisał, że linux jest lepszy bo jakoś gadacie same głupoty :> hyhy

PS. a niby czemu stawiam browca  ?
PS2. Kurak - nie wystarczy. Stwórz i konfiguruj sieci i serwery dla dużych firm to wtedy wychodzi wszystko w praniu.
« Ostatnia zmiana: Marzec 17, 2007, 19:58:10 wysłana przez Si-Coder »