Autor Wątek: Wiersz poleceń HTML - jakie kontrolki, rozmieszczenie  (Przeczytany 1204 razy)

Offline LizarD

• Użytkownik

# Grudzień 29, 2016, 17:49:43
Cześć, Potrzebuję napisać stronę która będzie przypominała windosowski Wiersz Polecenia, do tego potrzebuję kontrolki input oraz jakiejś do wyświetlenia wyniku i z tym mam problem, nie za bardzo mam pomysł jak rozwiązać następujące założenia:

1. Gdzie wyprowadzać taki tekst ? textarea ? W kontrolce do wyświetlania wyniku chcę mieć możliwość zaznaczania tekstu lecz nie chcę żeby wyświetlała się tam karetka, parametr readonly zablokuje możliwość wprowadzania tam tekstu ale karetka będzie widoczna, parametr disable zablokuje mi możliwość zaznaczenia tekstu. Po wypisaniu byle jakiego tekstu automatycznie jest sprawdzana pisownia i następuje podkreślenie tekstu na czerwono, jak temu zapobiec ?
Lista ? Jak zaznaczać część tekstu z jednej linijki i jednocześnie z drugiej ? Jaki jest znak do przejścia do nowej linii w owej kontrolce ? Jeżeli tekst nie zmieści się w jednej linijce ( na szerokości strony) to musi nastąpić przejście do nowej linii.

2. Chcę mieć własne paski do przesuwania więc podobno napisać je samemu ( div ) ? Chodzi mi tutaj o styl, webkit ? Chcę napisać jeden kod który będzie kompatybilny. Jeżeli będę musiał napisać je samemu to muszę rozmieścić elementy tak aby standardowe paski się nie włączyły, czyli kontrolka do wprowadzania tekstu musi być na samym dole, a kontrolka do wyprowadzania tekstu musi zajmować całą WIDOCZNĄ wysokość strony minus wysokość kontrolki do wprowadzania tekstu, pytanie jak to uwzględnić np. przy textarea ?

« Ostatnia zmiana: Grudzień 29, 2016, 17:55:30 wysłana przez LizarD »

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline Liosan

• Redaktor

# Grudzień 29, 2016, 17:59:42

Offline lethern

• Użytkownik

# Grudzień 29, 2016, 18:29:59
Textarea to alternatywa do input. Jak wskazuje nazwa, służy to do wprowadzania danych, nie do wypisywania, prawda?
Do wypisywania tekstu wystarczy nawet span / div
Własne paski? Jeśli rozumiem to jako zmienić wygląd normalnych pasków (scrolla z overflow) - może Ci sie uda, ale obawiam się że to co zrobisz zadziała pod jedną przeglądarką,
Żeby uzyskać "całą wysokość strony" - w prostym przypadku coś jak pod tym linkiem http://webroad.pl/html5-css3/385-element-div-rozciagajacy-sie-na-cala-wysokosc-strony , jeśli nie zadziała, można próbować z display: table-cell + height: 100%: https://jsfiddle.net/7tznacu6/
« Ostatnia zmiana: Grudzień 29, 2016, 18:55:08 wysłana przez lethern »

Offline Rakieta

• Użytkownik

# Grudzień 30, 2016, 00:52:07
Tak jak pokazał Liosan.

Czyli jeśli chcesz to zrobić samodzielnie: Div. Javascript przejmuje klawiaturę i na bieżąco aktualizuje diva o nowe wartości. Diva stylujesz jak ci się podoba.

Jednak "konsola" nie jest dobra dla WEB, cały jej design i działanie. Coś takiego to tylko jako bajerek dla pokazania. Realna aplikacja powinna korzystać z rozwiązań przyjaznych dla użytkownika, czyli input/textarea + przycisk submit.