Autor Wątek: Brak motywacji (aka jak znalezc prace?)  (Przeczytany 2613 razy)

Offline BraXi

• Użytkownik
    • braxi.org

• +1
# Listopad 06, 2016, 19:30:53
Witam, mało mam postów na tym forum mimo iż zdarza mi się często je odwiedzać. Jednak sprawa jest poważna.

Po latach modowania gier [od 2008 do 2015] (tworzeniu nowych trybów gry, totalnych konwersji, w 90% multiplayer), pisaniu prostych gier w c++, tworzeniu całkiem "ładnych" map do gier nie udało mi się znaleźć pracy w GD/IT w obrębie miasta Przemyśl (jestem z podkarpacia). Z biegiem czasu to i motywacja trochę opadła, i chęć do nauki nowych narzędzi również, jestem dość dobry w jakimkolwiek Radiancie, średni w C++/C, liznąłem OGL2/3, OpenAL i crossplatform (windows/linux). Preferuje old-skoolowe modowanie czyli żadnego WYSIWYG, po prostu bardziej lubię widzieć kod aniżeli połączone chmurki, przynajmniej do tego przywykłem mimo, iż drugi sposób też jest całkiem "OK".

Mianowicie, co ze mną nie tak, że nie udało mi się stworzyć solidnego portfolio i dostać pracy? Czyżby brak studiów był głównym powodem czy też miejsce zamieszkania jest biedne w oferty pracy? W zasadzie jako iż nie udało mi się znaleźć dotychczas pracy to i trochę zwątpiłem w swoje umiejętności.

Czy warto próbować znaleźć pracę w Rzeszowie lub dalej w głębi kraju?

"Jak się do tego zabrać?"

Jak zrobić solidne portfolio?

Z góry bardzo dziękuję i liczę na odpowiedzi. (jeśli zły dział to proszę o przeniesienie)

« Ostatnia zmiana: Listopad 06, 2016, 19:38:56 wysłana przez BraXi »

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline Reg

• Administrator
    • Adam Sawicki - Home Page

• +2
# Listopad 06, 2016, 21:05:20
Myślę, że kluczowe jest tu - niestety - miejsce zamieszkania. Nie wiem, jakim dokładnie miastem jest Przemyśl, ale mam wrażenie, że większość polskiego gamedevu dzieje się w Warszawie, ewentualnie w kilku innych największych miastach naszego kraju. Tak samo z resztą jest ze wszystkim innym - jakąkolwiek pracę, np. jako programista czegokolwiek (jakieś aplikacje mobilne, strony WWW, Java) znajdziesz pewnie wszędzie, ale jak chcesz robić coś bardzo specyficznego (jak gamedev), innowacyjnego, pracować w dużej firmie, dobrze zarobić, to taka praca jest raczej w większych miastach.

Podobnie z wysokością zarobków - statystyki pokazują, że Warszawa znacznie odstaje tu na plus względem innych miast. Czy to znaczy, że tam mieszkają sami najlepsi programiści? Nie. To znaczy raczej, że na wysokość zarobków (a także liczbę firm, ofert pracy itp.) bardziej wpływa to, czy zdecydujesz się na przeprowadzkę, niż to, czy lepiej umiesz C++ albo OpenGL. Tak samo jest z wyjazdem za granicę.

Ja wychowałem się w Częstochowie, która jest dużo większa od Przemyśla i nawet nie próbowałem szukać tam pracy - po studiach od razu wyjechałem do Warszawy :)

Napisz jeszcze, w jaki sposób próbowałeś szukać tej pracy?

Offline BraXi

• Użytkownik
    • braxi.org

• +1
# Listopad 06, 2016, 22:51:49
Napisz jeszcze, w jaki sposób próbowałeś szukać tej pracy?
Upwork, jobvite, lokalne oferty pracy związane z IT/GD (zazwyczaj bez odpowiedzi), jak na razie nie próbowałem szukać nic poza okolicami zamieszkania bo nie jestme pewny jak się do tego konkretnie zabrać, nie sposób wyjechać i wrócić z podkulonym ogonem. Zdarzyło mi się kilka zleceń przez internet ale to za mało żeby przeżyć.

Jestem jak najbardziej za przeprowadzką, ale pytanie brzmi gdzie znalazłbym najwięcej ofert pracy w ww. dziedzinie?

Offline waxx

• Użytkownik

• +1
# Listopad 07, 2016, 00:42:53

Offline BraXi

• Użytkownik
    • braxi.org

# Listopad 07, 2016, 22:11:11
Podstawa:
http://www.skillshot.pl/

Wielkie dzięki, w CV powinienem wypisać WSZYSTKIE projekty nad którymi pracowałem czy tylko te adekwatne do oferty pracy?

Offline Reg

• Administrator

• +3
# Listopad 07, 2016, 22:25:04
To zależy, jak dużo ich masz. CV powinno być nie za długie - myślę, że maksymalnie na dwie strony, chyba że chodzi o osobę bardzo doświadczoną. Dlatego warto wybrać te wpisy, które mają największe znaczenie, bo inne schodzą wtedy na dalszy plan. Kto pracował już w kilku firmach, ten wymienia, jakie projekty tam robił i jakich technologii używał, a nie pisze już o projektach robionych dla zabawy w domu albo w ramach studiów. Natomiast kto nie ma doświadczenia komercyjnego, ten takie projekty jak najbardziej może i powinien wpisać.

Czy wpisywać tylko adekwatne? Niekoniecznie, mogą być różne. Oczywiście jak ktoś aplikuje na programistę, to nie musi wpisywać, że należał do kościelnego chóru albo pracował w McDonalds (chyba, że to tłumaczy, co robił przez 2 lata między jedną pracą czy studiami a drugą), natomiast różnorodne projekty programistyczne warto wpisać, nie tylko związane z grami. Po prostu wybierz te, które są najważniejsze, największe, najbardziej dokończone i potrafisz coś o nich opowiedzieć albo pokazać.

Offline BraXi

• Użytkownik
    • braxi.org

• +1
# Listopad 07, 2016, 22:40:06
Wielkie dzięki za odpowiedzi, obecnie jestem na etapie dokumentowania wszystkich większych projektów nad którymi pracowałem. Czy dobrym pomysłem jest CV z odnośnikami do szczegółów projektów gdzie znajdują się zdjęcia i dokumentacja (opis/media/technikalia)?

Dla przykładu http://i.imgur.com/4XgP2Gc.jpg

Offline waxx

• Użytkownik

• +1
# Listopad 07, 2016, 22:56:21
Zrób osobno CV i osobno portfolio.

Offline BraXi

• Użytkownik
    • braxi.org

# Listopad 09, 2016, 00:59:48
Zrób osobno CV i osobno portfolio.

W takim razie to powinno być wystarczające? Czy aby na pewno taki styl odpowiada standardom?

cv - http://9dywizja.pl/braxi/resume.htm
portfolio - http://9dywizja.pl/braxi/

Offline waxx

• Użytkownik

# Listopad 09, 2016, 15:34:25
Portfolio spoko, ale Twoje CV w tym layoucie jest nudnawe. Osobiście wolałbym jakiegoś PDFa dostać, chcę Ciebie jako kandydata choć trochę poznać.
Wywal pseudonim.
Dodaj fotę.

Offline lethern

• Użytkownik

• +1
# Listopad 09, 2016, 16:27:59
Tak jak powiedział przedmówca, otóż (nie wiem czy jeszcze nie pracowałeś) praca to nie tylko klepanie w klawiaturę, ale także interakcja z innymi osobami (m.in. współpracownikami), komunikowanie się (pomysłów, błędów, ustaleń, trudności), rozwiązywanie problemów różnej maści w pojedynkę jak i w zespole, radzenie sobie z presją i tego typu rzeczy. Czasem pracodawca szuka po prostu dobrego fachowca i nie wymaga od niego wychylania nosa spoza monitora, ale czasem jest inaczej i oczekuje też tych "miękkich" umiejętności
Może byłeś moderatorem na jakimś forum? Może brałeś udział w jakimś projekcie, byłeś częścią społeczności, organizowałeś kółko szkolne lub cokolwiek - też możesz krótko wspomnieć
Jeśli "odstępujesz od normy" w jakichś sprawach, np. brak studiów, ale masz dobre wytłumaczenie to może warto wspomnieć. Pracodawca nie wie czy nie masz studiów ponieważ nie dostałeś się na żadną uczelnię, czy dlatego że nie miałeś warunków żeby studiować i zamiast tego szlifowałeś skilla (a jakąś odpowiedź musi mieć i sobie w głowie dopowie)
« Ostatnia zmiana: Listopad 09, 2016, 16:30:34 wysłana przez lethern »

Offline Reg

• Administrator

# Listopad 09, 2016, 17:29:36
Współcześnie CV zwykle przesyła się w postaci elektronicznej, więc linki do projektów są jak najbardziej wskazane.

Natomiast większość firm żąda od kandydatów przysłania takiego tradycyjnego CV, dlatego warto:

- Zrobić go w postaci dokumentu, np. w formacie PDF.
- Sformatować to w tradycyjny sposób - krótka forma, białe tło, nie za dużo grafiki.
- Wymienić tam też te Twoje najważniejsze projekty.

Portfolio tworzą zwykle artyści. Myślę, że programista piszący gry też może takie mieć, ale jednak nie polegałbym na nim, bo nie każda osoba będzie zainteresowana jego zobaczeniem.

Ja mam tradycyjne CV jako PDF na 2 strony, a "portfolio" stworzyłem sobie, też jako PDF, z dużą ilością grafiki - ale posługuję się nim bardzo rzadko.

Offline BraXi

• Użytkownik
    • braxi.org

# Listopad 09, 2016, 19:18:44
W momencie pisania tego tekstu jestem właśnie na wypowiedzeniu i przechodzę z obecnej pracy (budowlanka, magazynier, rozwózka towaru) do następnej (montaż lamp na linii produkcyjnej).

W zasadzie nie pomyślałem o tym by wpisywać prowadzone strony www do CV, przez prawie 2 lata prowadziłem forum dyskusyjne nt. modowania gier z całkiem dużą ilością użytkowników (ponad 1000), zdecydowanie wpiszę skoro jest to jak najbardziej warte zanotowania.

Nie myślałem wcześniej o wpisywaniu "umiejętności personalnych" typu dogadywanie się z innymi i praca grupowa w zasadzie myśląc że takie wstawki w CV nie mają najmniejszego sensu.

Studiów nie zrobiłem, ogólnie matura z matmy do poprawki co jest śmieszne i przykre biorąc po kolei 100%/90% pkt. z Angielskiego podst./rozsz. i ponad 70%/76% z pol.

Offline BraXi

• Użytkownik
    • braxi.org

# Listopad 09, 2016, 20:40:19
Okej, czy teraz CV wygląda sensownie (pozbyłem się wersji htm na rzecz pdf) http://9dywizja.pl/braxi/resume.pdf (pomijając Polskie wstawki, to jeszcze ogarnę)
« Ostatnia zmiana: Listopad 09, 2016, 20:42:57 wysłana przez BraXi »

Offline MrKaktus

• Użytkownik

• +2
# Listopad 09, 2016, 21:55:37
Jezeli masz, wstaw zdjecie ktore jest mniej z profilu, na bardziej neutralnym tle.
Wykresl:
" a young (20 years old) Polish man "
"I love the zombies popculture, my favourite music is probably rap, disco and classic."
I juz masz calkiem sensownie wygladajace portfolio.
Powodzenia.