Autor Wątek: Samodyscyplina - jak ją osiągnąć / Co zrobić, żeby zachciało się ?  (Przeczytany 2793 razy)

Offline xvxmaciekxvx

• Użytkownik

# Wrzesień 17, 2016, 22:26:32
Dobry wieczór, mam problem ponieważ cały czas mi się nic nie chce i przekładam naukę (tą normalną, jak i tą z C++). Około już 3-5 miesięcy odkładam tak naukę.... Co zrobić ? (to nie jest mój pierwszy raz kiedy nie chce mi się uczyć (już kilka lat temu próbowałem czytać ,,od zera, do gier kodera")) Mam pomysły na nawet fajne projekty (kilka aplikacji na androida, 1 gierka (strategiczna(ale za nim ją napisze, będę musiał zdobyć wiedzę i umiejętności praktyczne)) i 1 ,,bot"(do wyszukiwania danych w internecie itp.))

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline lethern

• Użytkownik

# Wrzesień 17, 2016, 23:03:48
polskojęzyczny materiał które widziałem i respektuje to rozwojowiec.pl i np. best-you.pl

Offline Durson

• Użytkownik

• +1
# Wrzesień 18, 2016, 05:28:49
Mi pomagały zawsze duże ilości kawy :)

Offline JasonVoorhees

• Użytkownik
    • The Immortal Life of the Son of Jay

• +4
# Wrzesień 18, 2016, 07:27:55
Odłącz się od Internetu i przerzuć się na książki. Po prostu albo nie rób nic, albo się ucz. Wymaż sobie ze świadomości opcję zabawy, facebookowania, grania itd.

Pomysły na fajne projekty wezmą w łeb, jeśli zaczniesz realizować je w tym stanie -> bez doświadczenia dojdziesz w swoim projekcie do stadium, kiedy konieczne jest napisanie wszystkiego od nowa. To normalne, dlatego trzeba iść małymi krokami. Pisać na początek małe, a potem coraz większe gry ;)
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 18, 2016, 07:32:10 wysłana przez JasonVoorhees »

Offline pawlaks1

• Użytkownik
    • wolf in game

# Wrzesień 18, 2016, 17:54:34
Co tu dużo gadać przedmówca powiedział wszystko, ale ja dodam jeszcze, że gry to tak naprawdę praca zespołowa. Może nie jesteś powołany do tego żeby być programistą. Może jeszcze nie wiesz ale przed Tobą jest inna droga. Może jesteś świetnym menadżerem, kierownikiem, ideowcem, motywatorem. Może potrafisz wiele innych rzeczy, które mogą być przydatne - także w tworzeniu gier. Przede wszystkim praca/hobby ma Ci dawać frajdę - pamiętaj o tym.

Offline MDW

• Użytkownik
    • www.encore-games.com

• +5
# Wrzesień 18, 2016, 18:22:45
Dobry wieczór, mam problem ponieważ cały czas mi się nic nie chce i przekładam naukę (tą normalną, jak i tą z C++). Około już 3-5 miesięcy odkładam tak naukę.... Co zrobić ?
Olać to i zająć się czymś co cię interesuje. Nie ma się co zmuszać. Jeżeli już teraz się nie chce to później dużo lepiej nie będzie. Zostawmy to ludziom, którzy są w stanie zrobić wszystko żeby robić to co ich interesuje. W latach 80/90 człowiek był gotowy nie spać, nie jeść, kraść, oszukiwać żeby tylko móc dorwać jakiegoś Spectruma, Amstrada, C64 czy Atari XL/XE i wyklepać jakiegoś crapa w Basicu/assemblerze. :) To było coś więcej niż pasja - to był narkotyk, zaślepienie, choroba.

Offline Rakieta

• Użytkownik

• +2
# Wrzesień 18, 2016, 22:23:52
Olać to i zająć się czymś co cię interesuje. Nie ma się co zmuszać. Jeżeli już teraz się nie chce to później dużo lepiej nie będzie. Zostawmy to ludziom, którzy są w stanie zrobić wszystko żeby robić to co ich interesuje. W latach 80/90 człowiek był gotowy nie spać, nie jeść, kraść, oszukiwać żeby tylko móc dorwać jakiegoś Spectruma, Amstrada, C64 czy Atari XL/XE i wyklepać jakiegoś crapa w Basicu/assemblerze. :) To było coś więcej niż pasja - to był narkotyk, zaślepienie, choroba.

To wcale nie jest głupia rada. I nie licz, że szkoła Cię nauczy. Moi koledzy liczyli i dzisiaj żałują zmarnowanego czasu i nerwów. Programista, koder, grafik - to branża samouków i albo weźmiesz się za to sam, albo odpuść.

Pamiętaj, że każdy gracz ma pomysły na gry - to nie dlatego, że ma dar. To jego apetyt na kolejne godziny rozgrywki. Ty potrzebujesz apetytu na ich realizację. :)

Offline DezerteR

• Użytkownik

• +1
# Wrzesień 19, 2016, 00:24:50
Trzeba po prostu zacząć. Zaczynasz coś robić, działa, chcesz to zrobić lepiej, i lepiej, a potem nie robisz już nic innego ;)

Offline Kos

• Użytkownik
    • kos.gd

# Wrzesień 19, 2016, 10:50:22
MDW pisze w ostrych słowach ale pisze dobrze. Teraz jest z jednej strony łatwiej ze względu na ogólnodostępne źródła, a z drugiej trudniej, bo programowanie nie ma już tej otoczki "oto jestem panem technologii z kosmosu i dokonuję niemożliwego".

Z pasją jest ten problem, że niezwykle łatwo pomylić uczucie "mam pasję do tworzenia gier" z uczuciem "czułbym się fajnie gdybym umiał tworzył gry". O pasji możemy mówić kiedy wyraźna wizja efektu do którego dążysz sprawia że pakujesz dużo czasu w naukę/trening/grind. Osobnik z pasją myśli w stylu "uczę się kodować bo to co w ten sposób osiągnę będzie bardzo fajne" i nie zadaje sobie po drodze pytania czy samo kodowanie jest fajne czy nie.

Z pasją jest ten problem że o nią trudno (ja np obecnie żadnej nie mam - miewałem). Ale chyba nie ma lepszej metody niż trochę się pooszukiwać i pozmuszać do próbowania różnych rzeczy, aż w końcu któraś zaskoczy ;-)
Jedna dobra metoda to zrobić z tego multiplayer - znaleźć się tam gdzie ludzie mają pasję i robić to co oni. Forum programistów gier? kanał IRC? udział w compo? :)

Offline FrozenShade

• Użytkownik
    • Skullstone's official site

# Wrzesień 19, 2016, 16:09:40
A ja tu widzę inny problem.

cały czas mi się nic nie chce

Czy jest to połączone z 'nic mnie nie cieszy' i wiecznym zmęczeniem? Jeśli tak to depresja, polecam wizytę u psychoanalityka i/lub znalezienie sobie dziewczyny.

Offline MDW

• Użytkownik
    • www.encore-games.com

• +5
# Wrzesień 19, 2016, 16:18:58
(...)znalezienie sobie dziewczyny.
Osobiście tego akurat nie polecam jeżeli komuś zależy na produktywności. Trzeba być naprawdę twardym zawodnikiem i znaleźć kogoś naprawdę wyrozumiałego żeby w tzw. "życiu rodzinnym" zachować produktywność POZA pracą zarobkową. :(

Offline koirat

• Użytkownik

# Wrzesień 19, 2016, 16:27:03
@up podzielam. Ogólnie powiedzmy sobie tak rodzina nie sprzyja karierze. Oczywiście jeśli dajesz radę żyć samemu.

Offline Rakieta

• Użytkownik

• +1
# Wrzesień 19, 2016, 16:54:42
A ja tu widzę inny problem.

Czy jest to połączone z 'nic mnie nie cieszy' i wiecznym zmęczeniem? Jeśli tak to depresja, polecam wizytę u psychoanalityka i/lub znalezienie sobie dziewczyny.

Ale się zrobiła moda na te teksty. Gdzie jeszcze tego nie widziałem? A no tak. Poza internetem. :)

Offline FrozenShade

• Użytkownik
    • Skullstone's official site

# Wrzesień 19, 2016, 16:54:47
Dziewczyna/żona może 'przeszkadzać' w przypadku, gdy mamy wszystko poukładane emocjonalnie, stabilną psychikę i chcemy zorganizować sobie trochę czasu na jakąś pasję. Wiem, bo staram się tworzyć grę mając żonę i dwie córki - trzeba poczekać aż wszystkie pójdą spać :)
Tutaj problemem jest raczej brak stabilności psychiczno-emocjonalnej. Takie 'nic się nie chce' to dość wredny stan z którego trzeba się w jakiś sposób wybić, więc albo wzięcie się w garść i na siłę zabranie się za coś, co bywa niezmiernie trudne... i biorąc pod uwagę fakt pojawienia się tego posta to OP raczej nie da rady, albo poszukanie wsparcia emocjonalnego. Nie trzeba się od razu żenić, wystarczy 'zaliczyć' ;)

@Rakieta - to nie 'modny tekst', to w wielu przypadkach prawda.

Offline Reg

• Administrator
    • Adam Sawicki - Home Page

• +2
# Wrzesień 19, 2016, 22:28:44
Jak "nic się nie chce", to warto przestać pić browary i palić zioło :) - wszystko, co zamula. Do programowania najlepszą używką jest jednak kawa :) Albo to faktycznie może być depresja.

Od materiałów z tematyki coachingu i rozwoju osobistego osobiście radziłbym trzymać się z daleka. Zamiast tego lepiej się przemóc i robić coś konkretnego, co masz do zrobienia. Zawsze najtrudniej jest zacząć, potem już jakoś idzie.

Może zamiast C++ zacznij się uczyć Unity? Siedzenie w czarnej konsoli tekstowej i walczenie z błędami operacji na wskaźnikach faktycznie może być demotywujące, a jak weźmiesz taki gotowy silnik i poczytasz albo pooglądasz jakieś tutoriale, to szybciej uzyskasz widoczny efekt swojego programowania - coś już będzie cieszyło i to może Cię zmotywować do dalszej nauki.