Autor Wątek: GL_POINTS wyświetlane jako kwadraty  (Przeczytany 4313 razy)

Offline Avaj

• Użytkownik

# Sierpień 04, 2016, 19:26:26
Nie mam zielonego pojęcia o tym w jaki sposób pisze się sterowniki do kart graficznych, ale chyba aż tak bym nie przesadzał - emulacja starych API OpenGL za pomocą wywołań z nowszych wersji wydaje się być czymś stosunkowo trywialnym, przynajmniej w porównaniu do złożoności tego sterownika "właściwego". Jeżeli goście z nVidii mają czas i chęci na optymalizacje poprzez wciskanie "ifów" pod kątem konkretnych gier, to nie widzę czemu taka warstwa tłumacząca miałaby być jakimkolwiek problemem. Szczególnie że jest to zadanie w zasięgu osoby nawet bardzo pobieżnie zaznajomionej z OpenGL (takiej jak ja). Jasne, pewnie trzeba pamiętać o bardzo wielu kruczkach w specyfikacji ale ogólnie to jest robota "na raz" i nie wiem czemu wsparcie by miało być gorsze z każdą aktualizacją.
To nie jest robota "na raz", bo za każdym razem ktoś wyciągnie jakąś aplikację np. z kategorii workstation (CADy), która MUSI działać, a np. w nieprawidłowy sposób używa API (bo "na nvidii działa").

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline Mr. Hania

• Użytkownik

# Sierpień 05, 2016, 01:49:35
Dlatego szczerze polecam nawet nie udzielać odpowiedzi na pytania dotyczace deprecated API. To jedyny sposób żeby zmusić ludzi do nauczenia się właściwego korzystania z biblioteki. Jeżeli ktoś już musi samemu pisać w OpenGL zamiast używać jakiegoś frameworka, to oczekuje od niego aby poświęcił czas i używał go właściwie albo wcale. To nie jest personalny przytyk - po prostu szanujmy swoj czas na wzajem, promujmy poprawne wzorce.

Ech, a moim zdaniem lepsze od nieudzielania odpowiedzi byłoby pokazanie przykładu na zasadzie "zobacz jakie to jest proste do zrobienia przy użyciu nowego API". Bez zachęty początkującym ciężko się przebić przez to rysowanie pierwszego trójkąta - no bo przecież jakim cudem ten nowy OpenGL jest niby taki fajny skoro zamiast napisać 4 linijki trzeba się nagimnastykować i poznać działanie kilkunastu (jak nie więcej) dziwnych wywołań oraz ogarniać dodatkowy język? My wiemy że ten klif na który trzeba się wspiąć jest tylko jeden a jak już się jest na górze to wszędzie płaska równina, ale z dołu tego nie widać.

I dlatego reszta wywodu niestety nie jest prawdziwa. To nie jest robota "na raz", to są osobo-miesiące implementacji wstępnej a potem utrzymanie. HW sie zmienia z kazda generacja kart, np. to co kiedys bylo Fixed Function teraz moze byc emulowane w shaderach, etc. W rezultacie wspieranie glBegin/glEnd i innych zaszlosci z czasów gdy renderowano jednokolorowe trójkąty jest ciągłą udręką a nie czyms cos sie zrobi raz i zapomni.

Ja to widzę tak (a jak wspominałem, zielonego pojęcia o tym nie mam więc dużo nie widzę): klepiemy sterownik tylko i wyłącznie do nowego API OpenGL oraz mamy warstwę tłumaczącą stare wywołania na nowego w razie czego (powiedzmy na OpenGL 3.2). Lata mijają, sprzęt się zmienia, trzeba dostosować sterownik ale warstwa tłumacząca się nawet o linijkę nie zmienia bo ani specyfikacja OpenGL 3.2 się nie zmieniła ani ta od starych OpenGLi, oczywiście po warunkiem że jest napisana w 100% zgodnie ze specyfikacją (w takim świcie niestety nie żyjemy, ale czy jest to aż tak bardzo nieosiągalne...?). Lata mijają, wychodzi Vulkan, od tego momentu piszemy sterownik tylko i wyłącznie do Vulkana, robimy warstwę tłumaczącą wywołania nowego OpenGL na Vulkan. Obsługę prastarego w tym momencie OpenGL mamy za darmo (poprzez złożenie dwóch tłumaczy).

W każdym razie Microsoft ma to swoje ANGLE i jakoś działa. Choć faktem jest że OpenGL ES 2.0 ma chyba najkrótszą specyfikacją ze wszystkich OpenGLi więc jego emulacja jest stosunkowo prosta.

To nie jest robota "na raz", bo za każdym razem ktoś wyciągnie jakąś aplikację np. z kategorii workstation (CADy), która MUSI działać, a np. w nieprawidłowy sposób używa API (bo "na nvidii działa").

To prawda. Ale tylko dowodzi że syf w sterowniku zawsze był i zawsze będzie, tego się nie da wyplewić i już. Więc jakbyście z tym nie walczyli to i tak nie wygracie bez względu na to czy uda wam się na tym forum kogokolwiek przekonać (czego mimo wszystko szczerze życzę!).

Offline MrKaktus

• Użytkownik

• +2
# Sierpień 05, 2016, 10:15:43
Ja to widzę tak (a jak wspominałem, zielonego pojęcia o tym nie mam więc dużo nie widzę): klepiemy sterownik tylko i wyłącznie do nowego API OpenGL oraz mamy warstwę tłumaczącą stare wywołania na nowego w razie czego (powiedzmy na OpenGL 3.2). Lata mijają, sprzęt się zmienia, trzeba dostosować sterownik ale warstwa tłumacząca się nawet o linijkę nie zmienia bo ani specyfikacja OpenGL 3.2 się nie zmieniła ani ta od starych OpenGLi, oczywiście po warunkiem że jest napisana w 100% zgodnie ze specyfikacją (w takim świcie niestety nie żyjemy, ale czy jest to aż tak bardzo nieosiągalne...?). Lata mijają, wychodzi Vulkan, od tego momentu piszemy sterownik tylko i wyłącznie do Vulkana, robimy warstwę tłumaczącą wywołania nowego OpenGL na Vulkan. Obsługę prastarego w tym momencie OpenGL mamy za darmo (poprzez złożenie dwóch tłumaczy).
Gdybys tak zrobil to bys mial slideshow a nie Real Time graphics. Takie rozwiazanie jest kompletnie niewydajne, tworzysz iles warstw tlumaczacych abstrakcje API ktore nie maja nic wspolnego z GPU. Jednoczesnie enkapsulujesz te calle starego API translatorem wiec nie da sie zrobic z nimi niczego bezposrednio pod dany HW. OpenGL na Vulkanie mozna "napisac raz" ale bedzie to droga przez meke z milionem hakow, a na koncu i tak okaze sie ze milion gier zle uzywa OpenGL "bo na NV dziala" i trzeba bedzie dodac kolejne miliony "fixow" pod nie.

Sterownik od poczatku do konca jest pisany pod maksymalnie wydajne dopasowanie zasobow do GPU. Kod moze byc dziedziczony ale z poprzednich generacji HW dla kolejnych. Po wywolaniu funkcji API wszystko jest od razu tlumaczone na stany GPU, OpenGL to tylko abstrakcja ktore w dzisiejszych czasach strasznie odbiega od tego jak HW na prawde dziala. Regularnie sprawdza sie rozmiar binarki sterownika w runtime, czasy wywolania roznych API calli ktore sa entry pointami etc. Performance jest wszystkim i na takie abstrakcyjne translatory nie ma po prostu szans.

Offline Mr. Hania

• Użytkownik

# Sierpień 06, 2016, 00:27:07
Gdybys tak zrobil to bys mial slideshow a nie Real Time graphics. Takie rozwiazanie jest kompletnie niewydajne, tworzysz iles warstw tlumaczacych abstrakcje API ktore nie maja nic wspolnego z GPU. Jednoczesnie enkapsulujesz te calle starego API translatorem wiec nie da sie zrobic z nimi niczego bezposrednio pod dany HW. OpenGL na Vulkanie mozna "napisac raz" ale bedzie to droga przez meke z milionem hakow, a na koncu i tak okaze sie ze milion gier zle uzywa OpenGL "bo na NV dziala" i trzeba bedzie dodac kolejne miliony "fixow" pod nie.

Okej, okej, powiedzmy że udało Ci się mnie przekonać że jednak nie powinienem w najbliższym czasie aplikować do nVidii na stanowisko programisty sterowników.

Choć zastanowiłbym się czy na pewno zależy nam na żyłowaniu wydajności dla starych API. W końcu robimy to tylko po to żeby nadal mieć wsparcie dla starego kodu (jest jakieś eleganckie polskie tłumaczenie dla legacy code?), więc dzisiejsze karty graficzne, które w końcu są o kilka rzędów szybsze, powinny im sprostać nawet pomimo kilku warstw pośredniczących. Dodatkowo, znacząca różnica w wydajności byłaby też subtelną zachętą dla osób takich jak OP z tego wątku aby nie korzystać ze starego API.

A żeby nie ciągnąć tematu w nieskończoność to sobie sam odpowiem: nie, nie możemy sobie na to pozwolić bo wtedy przychodzi AMD ze swoimi mniej eleganckimi ale szybszymi sterownikami i śmieją się że u nich Quake 3 chodzi w 900 FPS a u nas tylko w 300.

Offline Xion

• Redaktor
    • xion.log

# Sierpień 06, 2016, 01:07:02
Choć zastanowiłbym się czy na pewno zależy nam na żyłowaniu wydajności dla starych API.
Tak. Chcesz żeby twoi użytkownicy kupili twoje nowe GPU i zorientowali się, że ich aktualne gry działają gorzej? Reddit by się załamał pod ciężarem narzekań, a księgowość pod ciężarem żądań refundów.

Offline slowbro

• Użytkownik

# Sierpień 07, 2016, 00:12:16
Dziękuję wszystkim za wskazówki, a zwłaszcza karol57. Udało się zrobić teksturę w postaci koła:) Skończę projekt, na którym pracuje w starym API i przesiadam się na nowe:)
« Ostatnia zmiana: Sierpień 07, 2016, 00:33:04 wysłana przez slowbro »

Offline ArekBal

• Użytkownik

# Sierpień 07, 2016, 16:41:24
Na dzień dzisiejszy, pod tym samym pretekstem moglibyśmy tez powiedzieć wszystkim produkującym na PC że mają się przerzucić na Vulcan... oczywiście wyolbrzymiam. Ale za kilka miechów, to zdanie będzie bardziej niż prawdziwe.

A argument, w stylu "pokażmy mu, jakie to proste" jest nieprawdziwy.  :D Te API i każde kolejne są coraz bardziej skomplikowane i ogarnięcie ich, wymaga jeszcze więcej pracy.

Jedyne co takiego początkującego, niewymagającego programistę może uratować, to istniejące wrappery na ten ogrom możliwości - o ile w danej kwestii istnieją.

Offline slowbro

• Użytkownik

# Sierpień 14, 2016, 13:13:48
Robię testy działania funkcji glBlendfunc. Mam teksturę koloru czarno-białego (nie ma w niej kolorów pośrednich czyli szarych). Ta tekstura to tło sceny. Na tym tle chce wyświetlić poruszające się trójkąty z nałożoną teksturą koloru czarno-białego (w taj teksturze jest także brak kolorów pośrednich). Tekstura jest tworzona za pomocą tablocy typu GLubyte Image[IMAGE_WIDTH][IMAGE_HEIGHT][4]. W teksturze tej składowe kolorów ustawione są dla koloru białego (w formacie RGBA) 255, 255, 255, 255, dla czarnego (w formacie RGBA) 0, 0, 0, 255. Czyli wartość kanału alfa ustawiona jest na 255 dla pixeli koloru białego oraz czarnego. W części inicjalizującej kodu z tablicy tworzona jest tekstura:

glPixelStorei(GL_UNPACK_ALIGNMENT, 4);
glGenTextures(1, &tex);
glBindTexture(GL_TEXTURE_2D, tex);
glTexParameteri(GL_TEXTURE_2D, GL_TEXTURE_MAG_FILTER, GL_NEAREST);
glTexParameteri(GL_TEXTURE_2D, GL_TEXTURE_MIN_FILTER, GL_NEAREST);
glTexImage2D(GL_TEXTURE_2D, 0, GL_RGBA, IMAGE_WIDTH, IMAGE_HEIGHT, 0, GL_RGBA, GL_UNSIGNED_BYTE,
Image);

natomiast w części rysującej scenę rysowane są poruszające się TRIANGLE_STRIPY z nałożną teksturą

void drawParticles()
{
// glEnable (GL_BLEND); // wlaczamy przezroczystosc
// glColor4f(1.0f,1.0f,1.0f,0.0f);         
// glBlendFunc(GL_SRC_ALPHA, GL_ONE_MINUS_SRC_ALPHA);
glBindTexture(GL_TEXTURE_2D, tex);
// glDisable (GL_DEPTH_TEST); // wylaczenie testowania glebokosci

for (int k = 0; k < MAX_PARTICLES; k++) // petla przez wszystkie czastki
{
float x = particles[k].xPos; // przechwytujemy polozenie X czastki
float y = particles[k].yPos; // przechwytujemy polozenie Y czastki
float z = particles[k].zPos; // przechwytujemy polozenie Z czastki

glColor3f (1.0f, 1.0f, 1.0f);
glBegin(GL_TRIANGLE_STRIP); // rysujemy trojkat
glTexCoord2d(1,1); glVertex3f(x+0.5f,y+0.5f,z); // gorny prawy wierzcholek
glTexCoord2d(0,1); glVertex3f(x-0.5f,y+0.5f,z); // gorny lewy wierzcholek
glTexCoord2d(1,0); glVertex3f(x+0.5f,y-0.5f,z); // dolny prawy wierzcholek
glTexCoord2d(0,0); glVertex3f(x-0.5f,y-0.5f,z); // dolny prawy wierzcholek
glEnd();

particles[k].xPos += particles[k].xDirect/(fSlowdown*10000)*1000;// poruszamy czastke na osi X
particles[k].yPos += particles[k].yDirect/(fSlowdown*10000)*1000;// poruszamy czastke po osi Y
particles[k].fZPos += particles[k]].fZDirect/(fSlowdown*10000)*g_fDeltaTime*1000;// poruszamy czastke po osi Z
}
// glEnable(GL_DEPTH_TEST);   
// glDisable(GL_BLEND); 
}
Jak są zakomentowane polecenia jak to jest widoczne w kodzie powyżej to na ekranie widać poruszające się TRIANGLE_STRIPY z nałożonymi czarno-białymi teksturami na czarno-białym tle. Jak kod odkomentuje to widać tylko czarno-białe tło bez poruszających się TRIANGLE_STRIPów. Jak trzeba ustawić funkcje dotyczące blendingu, aby na czarno-białym tle było widać poruszające się TRIANGLE_STRIPY, ale tylko z widocznym białym kolorem, czarny ma być przezroczysty? Próbowałem rożnych kombinacji, ale bez efektu;(

Offline Avaj

• Użytkownik

# Sierpień 14, 2016, 13:26:53