Autor Wątek: Coast Defence Force  (Przeczytany 1493 razy)

Offline damoch

• Użytkownik

• +2
# Lipiec 12, 2016, 18:38:50
Niedaleka przyszłość.

Jeden z tropikalnych rajów na Oceanie Spokojnym pada ofiarą tajemniczego ataku. Z wody wychodzą stwory nieznanych wcześniej gatunków i zabijają każdą żywą istotę w zasięgu wzroku. Bezbronny kurort turystyczny zostaje zmasakrowany.
Na wyspę wysłane zostaje wojsko, któremu po ciężkich walkach udaje się opanować wyspę i zlikwidować siedlisko potworów. Wydawało się że jedyne co pozostało to zbadać nieznany wcześniej gatunek i opłakać zmarłych, kiedy kilka tygodni później identyczna sytuacja powtarza się na archipelagu kilkaset kilometrów dalej. Na domiar złego hitem internetu staje się zdjęcie poławiaczy ryb z Oceany Atlantyckiego, na którym okręt rejsowy zostaje zatopiony przez wielką zieloną rękę.
Naukowcy z całego świata dochodzą do podobnych wniosków. Na dnie oceanów spoczywały nieznane wcześniej gatunki zwierząt - szybko przystosowujące się drapieżniki, które rozmnażają się w niesamowitym tempie. Teraz się wybudzają i szukają lądów na siedliska. Przeprowadzono symulację, wedle której nowe gatunki powinny pojawić się na każdym kontynencie w ciągu kilku tygodni...

W obliczu największego zagrożenia z którym spotkała się ludzkość zwołana zostaje Rada Bezpieczeństwa ONZ. Podejmuje ona uchwałę o powstaniu międzynarodowych Sił Obrony Wybrzeża. Mają one stanowić pierwszą i jedyną linię obrony w obliczu inwazji.

Zostajesz wybrany na stanowisko dowódcy jednego z korpusów CDF. Pierwszym otrzymanym celem jest ewakuacja ludności cywilnej z miast na wybrzeżu. Niestety, nawet najśmielsze przypuszczenia o zdolnościach reprodukcyjnych Nowych Gatunków okazują się być zaniżone, kiedy podczas dyslokacji swoich sił otrzymujesz meldunek o ataku potworów na jedno z miast w kontrolowanym przez Ciebie obszarze...

Coast Defence Force będzie grą łączącą mechaniki gatunków Tower Defence i RTS. Zadanie stawione przed graczem jest następujące: ma przy użyciu dostępnych jednostek wojskowych powstrzymywać postępy potworów tak długo, aby udało mu się ewakuować jak najwięcej cywilów. Celem drugorzędnym jest utrzymanie miast - te będą generowały przychody, a przejęte przez najeźdźców zamienią się w siedliska, z których "rodziły się" będą kolejne grupy potworów.

Aby nie było że tylko obiecuję - screen z aktualnej wersji

Trochę opiszę co tu jest (to na razie placeholdery!):
Żółte kwadraty - miasta
Zielone kwadraty - siedliska
Zielone kwadraty z krzyżykami - jednostki piechoty
Jasnozielone kwadraty z kółkami - grupy potworów

Tak aby było zabawniej - screen ze wcześniejszego buildu, kiedy potwory spawnowały się co 30 klatek i instakillowały każdą jednostkę piechoty. Piechota i potwory miały wtedy zamienione sprite'y

Moja gra powstaje w Game Makerze. Na koniec liczę że uda mi się zaimplementować wszystkie ficzery i zamienić placeholdery na ostateczną grafikę, a także przygotować jakąś fajną muzykę.

Inspiracje:
Gry: XCOM, DEFCON, Civilization
Filmy: Dzień niepodległości (:P), Wojna Światów... W gruncie rzeczy każdy film o inwazji kosmitów ever
Książki: Opowiadania H.P Lovercrafta, Czas Tryfidów

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline damoch

• Użytkownik

# Lipiec 19, 2016, 20:55:20
Update!

Ostatnio zajmuję się dodawaniem całkiem ciekawego ficzera - systemu paniki.
Na czym to będzie polegało? Jeżeli ktoś grał w XCOM: Enemy Unknown pewnie już się domyśla, reszcie spieszę z wyjaśnieniem. Podczas gry poczynania gracza oceniał będzie poziom paniki. Jeżeli gracz będzie skuteczny w działaniu (ponoszenie małych strat, skuteczne zabijanie potworów, sprawne ewakuacje) poziom będzie opadał. W przeciwnym wypadku (straty jednostek, zniszczenia miast) wskaźnik ten wzrośnie, co będzie się wiązało z dość niemiłymi konsekwencjami.
Konsekwencje te to głównie fakt, że przy odpowiednio dużym poziomie paniki istnieje szansa że nasze jednostki przestaną walczyć i wycofają się.
Chcę wymusić w ten sposób na graczu to, aby dbał o swoje oddziały. Bo pomimo tego, że utracone jednostki zwrócą część kosztów produkcji (co pozwoli "wyprodukować" je na nowo), nie powstrzyma to wzrostu poziomu paniki i utrudnienia późniejszej gry.
(Tak wiem. W XCOMie działało to trochę inaczej :P)
Wizualnie jest na razie bez zmian, więc chyba nie ma sensu wrzucać screena :)

Offline damoch

• Użytkownik

# Lipiec 26, 2016, 19:10:26
To znowu ja :)

Tym razem mam coś konkretnego - prototyp gry!

I tu chcę ostudzić entuzjazm - jest to prototyp, więc używacie na własną odpowiedzialność :)
Oczywiście wszelkie uwagi na temat rozgrywki, czy co ciekawsze bugi zawsze mile widziane.

Wystarczy wypakować i można grać
Download na Windows

Offline damoch

• Użytkownik

# Wrzesień 17, 2016, 17:39:11
UPDATE

Jestem na ostatniej prostej - wszystkie mechanizmy gry zostały już oprogramowane. Teraz zajmuję się grafiką, dźwiękami i muzyką. Grę mam zamiar skończyć do końca września, więc czasu już mało :slight_smile:

Mam też screena. Niektóre elementy graficzne się zmieniły i przedstawiają swój ostateczny stan.
Niektóre czeka jeszcze zmiana.
(Wybaczcie te nachodzące na siebie teksty xd)

Offline damoch

• Użytkownik

# Październik 06, 2016, 20:51:04
No dobra, gra już wyszła!

Jest link w temacie WSoCa, ale dam też i tu:
link do gry

Pojawiło się też kilka opinii, za które jestem wdzięczny :D
Zmotywowały mnie one do tego, aby zaimplementować w grze jeszcze kilka rzeczy, a mianowicie

- Muzyka z prawdziwego zdarzenia

- Udźwiękowienie

- Lepsze oznaczanie jednostek

- Niszczenie legowisk potworów

- System dobowy (wpływ pory dnia na jednostki i potwory)

- Pogoda (wpływ pogody na zdolności bojowe jednostek i panikę)

- Potwory latające

-Jednostki obrony lotniczej

i wisienka na torcie - system paniki dla miast (opowiem o tym więcej później)

Pojawiło się pytanie, dlaczego zamiast bronić miast ewakuujemy tylko z nich ludność... No cóż.
Chciałem zrobić grę o minimalizowaniu strat. Zazwyczaj w strategiach dysponujemy totalnie nieskończonymi zasobami - możemy posłać na pewną śmierć tyle żołnierzy ile zechcemy. Ma to znikomy wpływ na rozgrywkę. Jeżeli w momencie zakończenia starcia pozostanie nam choć jeden żołnierz - jesteśmy zwycięzcami.
Moja gra kończy się w momencie, kiedy z mapy znikną wszyscy cywile. Nieważne czy znikną bo udało się ich uratować, albo zginęli. A jeżeli udało się ich uratować - to ilu żołnierzy zginęło aby do tego doprowadzić?

To też jest powód wprowadzenia wskaźnika paniki - to sposób na pokazanie graczowi jak sobie radzi.

Dlatego też jednostki czasami cofają się same z siebie do bazy - jeżeli dowodzenie wychodzi słabo, jednostkom spada morale i też panikują.

I to chyba był problem, bo nie udało mi się tego ukazać. Dlatego gra wydaje się być taka dziwna. Może to było trochę za dużo jak na jedną osobę?

Tak czy owak - robiąc tą (i przeglądając gry innych) grę wieele się nauczyłem nie tylko o programowania, ale też o designie.

Więc jeszcze raz, gratuluję wszystkim uczestnikom i dziękuję tym którzy okazywali wsparcie dla projektu :)
To jeszcze nie koniec podróży.

Offline damoch

• Użytkownik

# Listopad 12, 2016, 18:53:34
Zrobiłem update:

- Cykl dnia i nocy (nocą potwory się nie ruszają, ale są za to groźniejsze)
- Niszczenie miast (można zrzucić na miasto atomówkę, trzeba się jednak liczyć z opadem radioaktywnym)
- Nowa muzyka
- Zmiana języka gry

Oprócz tego gra pojawiła się na itch.io
https://damoch.itch.io/coast-defense-force