Autor Wątek: Jaki Linux na starszy sprzęt  (Przeczytany 3478 razy)

Offline LizarD

• Użytkownik

# Maj 27, 2016, 17:06:46
Witam!

Mam takiego starego laptopa do lekkich zastosowań, programowanie Ardunio itp oraz prace tekstowe. To nie jest laptop do grania etc jedynie co to lekka obróbka graficzna w Paint.NET
Laptop Toshiba Satellite c660-10c
CPU: Intel® Pentium® Processor T4500 Dual Core 2,3GHz
HDD: 250 GB
RAM: 2GB DDR3 RAM (800 MHz) planuje dokupić kość GB
GPU: Mobile Intel® Graphics Media Accelerator 4500M

Windows mnie trochę denerwuje ponieważ siedzę i jak wejdę na coś nietypowego to zaraz mam pełno wirusów... Jaką dystrybucję najlepiej mi zainstalować żeby nie mieć problemów z wydajnością ? Myślałem nad Ubuntu ale która wersja ?

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline Karol

• Użytkownik

# Maj 27, 2016, 17:55:43
Spróbuj Linux Mint, ostatnio go wgrałem na netbooka Toshiby NB500 (Intel Atom 1.66GHz, 1GB Ram) i jako tako śmiga (jako-tako bo ten netbook to kupa złomu), ale przynajmniej da się coś porobić, w przeciwieństwie do preinstalowanego Windows 7 Starter.
« Ostatnia zmiana: Maj 27, 2016, 17:57:15 wysłana przez Karol »

Offline dzemeuksis

• Użytkownik
    • Blog quodmeturbat

# Maj 27, 2016, 19:07:02
Polecam Fedorę na Xfce, dużo lżejsza od Ubuntu czy Minta (wiem to z autopsji, nie z netu), przyjazna dla użytkownika (ja sobie radzę a lama jestem), duże wsparcie.

Offline .c41x

• Użytkownik
    • homepage

# Maj 27, 2016, 20:04:03
Na trochę słabszej konfiguracji dobrze działa Lubuntu.

Offline Xion

• Redaktor
    • xion.log

• +2
# Maj 27, 2016, 21:55:02
Slackware ofc!

A na serio to mniej kwestia dystrybucji a skromnego window managera. Dlatego wszelkiego rodzaju Unity, Cinnamony, czy inne GNOME'y to kiepski wybór, a np. wspomniany Xfce o wiele lepszy.

Osobiście wolałbym zawsze coś debianowego, więc Mint+Xfce byłby moim wyborem.

Offline LizarD

• Użytkownik

# Maj 27, 2016, 22:20:34
Fedora 23 na xfce ?
Linux Mint ? Nie słyszałem o tym, chodzi mi o jeszcze jak najmniej "wbudowanego" standardowo oprogramowania, w sensie jakieś narzędzia graficzne itp tylko żebym sam sobie doinstalował to co jest mi potrzebne
« Ostatnia zmiana: Maj 27, 2016, 22:23:38 wysłana przez LizarD »

Offline Avaj

• Użytkownik

# Maj 27, 2016, 22:29:16
Ja polecam Xubuntu

Offline Karol

• Użytkownik

• +1
# Maj 28, 2016, 00:08:30
Myślę, że na tym sprzęcie odpalisz każde distro, nie jest to aż taki rzęch. Jest o kilka rzędów wydajności wyżej niż mój netbook na którym Mint z Cinnamonem działa przyzwoicie dopóki nie zatkam 1GB ramu przeglądarką z kilkoma kartami.

Offline JasonVoorhees

• Użytkownik
    • The Immortal Life of the Son of Jay

# Maj 28, 2016, 01:45:30
Ja sobie chwalę Fedorę z LXDE, testowałem niemało dystrybucji na słabym sprzęcie i tylko Fedora była na tyle odpowiednia (responsywność + łatwa konfiguracja*), że została na tym sprzęcie ;) https://spins.fedoraproject.org/lxde/download/index.html

* pakiety językowe, menadżer pakietów
« Ostatnia zmiana: Maj 28, 2016, 01:47:23 wysłana przez JasonVoorhees »

Offline LizarD

• Użytkownik

# Maj 28, 2016, 21:26:40
Dokupię 2GB ramu bo sam się boję o to, jak pracuję to mam 50kart w przeglądarce odpalonych, do tego słucham muzyki i to jest najgorszą bolączką.... Kartą graficzną się nie przejmuję, mogę obejrzeć film w HD i jest ok :) ale puki co to na Windows 7 nie odpalam Android Studio i to mnie przeraża.... A w takim sensie że nie mam płynnej wydajności tylko wszystkie moje ruchy po tym IDE są opóźnione.... Menedżer Zadań czy jak to się tam nazywa pokazuję mi że 100% pamięci jest już zajęte...