Autor Wątek: szukam informacji o sposobach komunikacji z npc  (Przeczytany 3101 razy)

Offline smerf123

• Użytkownik
    • Projektowanie gier

# Luty 05, 2016, 11:11:27
Hej!

Jak w temacie; poszukuję informacji o różnych metodach komunikacji z NPC w grach. Głównie chodzi mi o rozmowy typu opcje dialogowe, wyłapywanie słów kluczowych z tekstu itp. Poszukuję jak najobszerniejszego omówienia tematu. Jakieś książki? Google podsunęło mi dość mało informacji.

Pozdrawiam

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline dzemeuksis

• Użytkownik
    • Blog quodmeturbat

# Luty 05, 2016, 13:19:55
Trochę ogólnikowo napisałeś, ale być może to, czego szukasz, albo przynajmniej część, znajdziesz pod hasłem "natural language processing".

Offline smerf123

• Użytkownik
    • Projektowanie gier

# Luty 05, 2016, 13:56:28
Chodzi mi np o to w jaki sposób np w grze RPG gracz może porozumiewać się z NPC w celu wyciągnięcia od niego pewnych informacji, negocjowania nagrody za zadanie itp. Przykładowo w Baldurs gate mieliśmy drzewka dialogów, a w (chyba) ultimie online gra wychwytywała słowa klucze, których używał gracz wpisując je z klawiatury.

Dzięki za cynk, sprawdzę go dziś sobie.

Offline matheavyk

• Użytkownik
    • rabagames.com

• +1
# Luty 05, 2016, 19:55:32
Jeśli zbierzesz wszystko do kupy i opiszesz, to podziel się potem z nami ;)

Myślę, że możesz szukać informacji nie o systemach dialogowych ogólnie, ale o systemach w konkretnych grach. Pewnie jest gdzieś w sieci artykuł np. o dialogach w Morrowindzie. Może opłaca się najpierw szukać haseł typu "rewolucyjny system dialogów", "dialogi przy wielowątkowej fabule" itp. do wyszukania gier, które mają rozwinięte systemy dialogowe. Prawdopodobnie będzie to oznaczało, że chcieli się kiedyś tym pochwalić i gdzieś jest to opisane. Może w ten sposób znajdziesz wiele różnych rozwiązań.

Offline Rakieta

• Użytkownik

# Luty 06, 2016, 13:37:33
Nie jestem w tym dobry, ale to przecież forum, rozmawiając też się czegoś nauczymy.

Nie wierzę, że można było w tych grach "rozmawiać" z NPC. To jest "ładna dzisiaj pogoda panie mecenasie" - "nie jestem pan mecenas, a pogoda jest taka sobie". Gdybym dał możliwość wpisywania własnych tekstów to i tak w rezultacie byłoby to bardzo ograniczone. Nie znam tych gier, więc strzelam na ślepo, ale dla mnie to:

1. Zachowanie mojego pytania / odpowiedzi
2. Wyszukanie słów kluczowych z listy powiedzmy 100 (20 dla konkretnego NPC, np. "wilcza jama", reszta dla wszystkich, np. "nazwa świata") (każdy popularny język chyba posiada gotowe funkcje do przeszukiwania stringów)
3. Gdy znajdę klucz, wyświetlam przypisaną do niego odpowiedź.

Do tego można dodać również wagę każdego klucza i gdy wpiszemy kilka, gra wybierze najważniejszy. Kombinacje też można tworzyć, zarówno z kluczami jak i odpowiedziami na nie. I w tym przypadku angielski jest bardzo pomocny, bo nie będziemy odmieniać poszczególnych słów. Gracz zawsze napisze to czego szuka, nie trzeba będzie 'obcinać słów'. Choć... Ewentualne poprawianie błędów też byłoby fajne.

Dziwne, żebyś pytał o tak banalne rozwiązanie, ale może jednak? :) Jeśli chcielibyśmy naprawdę pogadać, to tworzenie takich list (np. 100 / npc) byłoby strasznie upierdliwe, ale dialogi trzeba napisać tak czy siak.

Czuję, że się zbłaźnię tym wpisem :P

Offline Xender

• Użytkownik

# Luty 06, 2016, 14:10:53
Wizardry 8 miało "odpytywanie" NPC po słowach kluczowych - trzeba było wpisać lub wybrać z listy (globalnej dla wszystkich NPC) temat, a NPC odpowiadał - albo czymś co popychało fabułę do przodu, albo swoją generyczną odpowiedzią dla pytań na niezwiązane tematy.
Lista sama uzupełniała się słowami koniecznymi, żeby ruszyć dalej przy podejściu do nowego NPC.

Zdaje się, że w Tibii z NPC gada się przez czat gry - też na zasadzie wychwytywania słów kluczowych.

No i kojarzę też, że były gry (nawet bardzo stare), gdzie cały interfejs był pisany.
Jakieś stare przygodówki albo MUD-y?
« Ostatnia zmiana: Luty 06, 2016, 14:12:38 wysłana przez Xender »

Offline koirat

• Użytkownik

# Luty 06, 2016, 14:28:10
Wizardry 8 miało "odpytywanie" NPC po słowach kluczowych - trzeba było wpisać lub wybrać z listy (globalnej dla wszystkich NPC) temat, a NPC odpowiadał - albo czymś co popychało fabułę do przodu, albo swoją generyczną odpowiedzią dla pytań na niezwiązane tematy.
W Wizardry 7 również trzeba było wpisać, i nie było globalnej listy z tego co pamietam trzeba było też wpisać odpowiednie zdanie , to dopiero był hardcore.
Ze swojej strony mogę powiedzieć - nie róbcie czegoś takiego. Ogólnie wpisywanie jest mocno irytujące. Jeszcze nie widziałem systemu który by to dobrze realizował.

Offline Xender

• Użytkownik

# Luty 06, 2016, 15:34:25
Ze swojej strony mogę powiedzieć - nie róbcie czegoś takiego. Ogólnie wpisywanie jest mocno irytujące. Jeszcze nie widziałem systemu który by to dobrze realizował.
Ale już lista słów kluczowych nie miała tego problemu, a dawała większe poczucie swobody, niż klasyczne drzewka opcji "co teraz powie nasza postać" do wyboru.

Chociaż kwestii wymawianych przez drużynę gracza z tego, co pamiętam, nie było w tych dialogach w ogóle, tylko zarzucało się keyword i słuchało kwestii NPC-a. Coś za coś.
« Ostatnia zmiana: Luty 06, 2016, 15:37:08 wysłana przez Xender »

Offline smerf123

• Użytkownik
    • Projektowanie gier

# Luty 06, 2016, 17:46:34
Zastanawiam się jeszcze jak sprawić, aby dialogi w grze nie były nudne, lecz interesujące tak jak walka. Mam już pewien mało przemyślany pomysł... później postaram się go opisać.

Problem z wpisywaniem słów lub ich wybieraniem jest taki, że gracz nie zawsze może bez problemu porozumieć się z NPC, co może łamać immersję.
Z drugiej strony drzewka rozmów często działają tak, że gracz sprawdza wszystkie opcje dialogowe.

Offline albireo

• Użytkownik

# Luty 06, 2016, 18:21:49
Jest też system jak w Dwarf Fortress, gdzie są określone opcje dialogowe przy pomocy których rozmawia się ze wszystkimi NPCami.

Offline dzemeuksis

• Użytkownik
    • Blog quodmeturbat

# Luty 06, 2016, 19:35:17
Nie wczytywałem się jeszcze, ale potencjalnie wydają się przydatne a na pewno bardzo ciekawe:
Znalazłem to (i wiele innych chyba przydatnych) wklepując w google filetype:pdf dialogues npc.

Offline karol57

• Użytkownik

# Luty 06, 2016, 20:16:24
Ja jeszcze wrzucę swoje 3 grosze. Obczaj sobie Façade, możesz zobaczyć jak w rzeczywistości to wygląda (a raczej wyglądało, bo właśnie zauważyłem, że gra ma ponad 10 lat). Przy okazji może trafisz na coś ciekawego.

// EDIT: Jak byś potrzebował jakiejś bazy naszego ojczystego języka, to ostatnio trafiłem na (http://zil.ipipan.waw.pl/PoliMorf)
« Ostatnia zmiana: Luty 06, 2016, 20:18:46 wysłana przez karol57 »

Offline smerf123

• Użytkownik
    • Projektowanie gier

# Luty 06, 2016, 23:44:00
Wpadłem jeszcze na grę o nazwie Oxenfree, która podobno też ma bardzo ciekawe dialogi. Właśnie instaluję w celach sprawdzenia...

Offline laggyluk

• Użytkownik
    • http://laggyluk.com

# Luty 07, 2016, 16:03:37
W wasteland 2 są drzewka dialogów + słowa kluczowe których fanem nie jestem

Generowane dialogi raczej nie mają szans dorównać dobrze przemyślanej konwersacji w której można oddać unikatowy charakter napotkanej postaci. Chyba że dla zwykłych npców wałęsających się po świecie nie istotnych z punktu widzenia fabuły.

Offline wezu

• Użytkownik

• +1
# Luty 07, 2016, 18:11:17
Dialogi wpisywane z klawiatury są z góry spisane na zagładę.

Prosty przykład - w świecie średniowieczno-fantastycznym postać gracza chce kupić chleb.

Co wpisze ktoś kto rzeczywiście wczuł się w swoją postać?
"Waszmość racz się rozstać  ze sztuką z onych bochnów, a talarem z rąk mych cieszyć wam się przyjdzie."
Program oczywiście tego nie zrozumie, a po 10 nieudanych próbach gracz w końcu wpisze:
"Ja kup chleb".

Systemy, w których gracz musi wybrać słowa kluczowe z gotowej listy, nie są niczym innym niż (zazwyczaj płytkim) drzewkiem dialogów, gdzie dialogi, które wypowiadałaby postać gracza po prostu nie zostały napisane.

Zwykłe drzewka dialogów czasami pozwalają na wypróbowanie wszystkich opcji, no ale to jest błąd ze strony tych co pisali dialogi, a nie samego założenia. Niestety często bywa tak, że wypowiedzi, które gracz ma do wyboru nie są jednoznaczne np. "Masz jakiś problem?" - czy postać mówiąca taką kwestie chce komuś pomóc, kogoś zastraszyć czy sprowokować do bójki?  Dev jeden wie.

Są jeszcze systemy uproszczone vide Fallout 4, gdzie gracz wyraża "zamiar" (tak, nie, nie wiem, sarkazm) a postać gracza wypowiada jakieś zdanie. Miałkie.

Moim zdanie najlepszy byłby jakiś system, w którym gracz może wybrać cel do którego dąży w dialogu (uzyskanie informacji, zdobycie złota, poprawa reputacji u npc itp) , oraz sposób w jakich chce dany cel osiągnąć (czy zastraszyć, przekupić, uwieść, okłamać, rozbawić, przekonać argumentami, wziąć na litość, itd). Efekt zależałby od cech postaci gracza i npc. Niestety nie przypominam sobie tytułów, które by z sukcesem realizowały takie założenia.
« Ostatnia zmiana: Luty 07, 2016, 18:45:24 wysłana przez wezu »