Programowanie > Literatura

WD, GD - PHP i SQL

(1/6) > >>

Kostek-Poyters:
Witajcie! :)
Mówiąc krótko, uczę się PHP i poszukuję ciekawej książki. Dlaczego książki? W szkole nudno a tak to się poduczę. Racje, ze jest sporo internetowych kursów, ale praktycznie wszystkie kończą się po funkcji echo lub 2 odcinkach... Tak więc, przeglądałem słynny empik i znalazłem coś takiego: http://www.empik.com/php-i-mysql-yank-kevin,p1080720567,ksiazka-p
Dobry wybór? Czy może polecicie coś innego?

*Książką o JS nie pogardzę ;)

Xender:

--- Cytat: Kostek-Poyters w Listopad 13, 2015, 22:38:43 ---Witajcie! :)
Mówiąc krótko, uczę się PHP

--- Koniec cytatu ---

Mówiąc krótko, rzuć, nie warto.
Zamiast tego naucz się czegoś, co nie jest kompletną fuszerką od dachu po fundament.

Polecam Pythona.

* Xender ucieka.

Kostek-Poyters:
Generalnie to potrzebuję czegoś by ulepszyć swoje strony, dodać animacje, formularze, opcje zalogowania. Może kiedyś posłużyłoby mi to do gry przeglądarkowej. Python trochę mi nie pasi xd Czy zamiast tego php lepiej zainwestować w JS?

Xender:
O PHP jedyne, co mogę powiedzieć dobrego, to to, że ma niski próg wejścia.
Właśnie ludzie "chcący ulepszyć stronę" traktują go jako oczywisty wybór.
Niby ludzie uczą się na błędach, niby dobrze, jak na cudzych, ale czy rzeczywiście przeanalizowałeś sytuację?

Przede wszystkim, polecam solidnie poznać jakiś dynamiczny język programowania.
Pythona polecam dlatego, że IMO ma mało dziwadełek, które odciągają uwagę od istoty sprawy (tych PHP ma mnóstwo, JS sporo, Perl trochę, Ruby - nie wiem).
A na solidnych fundamentach można budować nie tylko strony, ale też aplikacje/skrypty wszelkiego rodzaju.

Nie powiem, że na PHP nie da się budować bardziej skomplikowanych web-aplikacji, bo się da i ludzie to robią.
Jednocześnie masa małych i większych aplikacji opartych o PHP ma np. podatności SQL Injection, bo PHP wystawia bardzo surowe API do bazy danych.
Podczas gdy korzystając z jakiegokolwiek ORM jest mniej pultania się w gąszczu zapytań i dużo trudniej strzelić sobie w stopę wieloletnią podatnością.
Takich przykładów można mnożyć.

Czy lepiej zainwestować w JS - po stronie klienta JS to jedyna opcja, po stronie serwera - można, jest node.js, natomiast oprócz dziwadełek samego języka ma może ciekawy, ale nie wiem, czy przyjazny dla początkującego model współbieżności na pętli zdarzeń.

Kos:

--- Cytat: Xender w Listopad 14, 2015, 00:53:25 ---ciekawy, ale nie wiem, czy przyjazny dla początkującego model współbieżności na pętli zdarzeń.

--- Koniec cytatu ---
Bardzo ciekawy i całkiem jednak przyjazny wg mnie - pozwala łatwo 'udynamiczniać' stronę podkładając funkcje "zrób X gdy user zrobi Y". Ten model programowania jest łatwy do chwycenia i może niezbyt skalowalny bez jakieś przemyślanej architektury, ale learning curve zaczyna się imho łagodnie właśnie przez to, że masz dużo deklaratywności i nie piszesz własnego control flow.

JS ma natomiast dużo innych pułapek (obligatory wat, chociaż to ofc jedynie przykładowa ciekawostka).

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej