Autor Wątek: WD, GD - PHP i SQL  (Przeczytany 12428 razy)

Offline Kostek-Poyters

• Użytkownik
    • Poyters

# Listopad 13, 2015, 22:38:43
Witajcie! :)
Mówiąc krótko, uczę się PHP i poszukuję ciekawej książki. Dlaczego książki? W szkole nudno a tak to się poduczę. Racje, ze jest sporo internetowych kursów, ale praktycznie wszystkie kończą się po funkcji echo lub 2 odcinkach... Tak więc, przeglądałem słynny empik i znalazłem coś takiego: http://www.empik.com/php-i-mysql-yank-kevin,p1080720567,ksiazka-p
Dobry wybór? Czy może polecicie coś innego?

*Książką o JS nie pogardzę ;)
« Ostatnia zmiana: Listopad 13, 2015, 22:42:30 wysłana przez Kostek-Poyters »

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline Xender

• Użytkownik

• +1
# Listopad 13, 2015, 23:08:16
Witajcie! :)
Mówiąc krótko, uczę się PHP

Mówiąc krótko, rzuć, nie warto.
Zamiast tego naucz się czegoś, co nie jest kompletną fuszerką od dachu po fundament.

Polecam Pythona.

* Xender ucieka.

Offline Kostek-Poyters

• Użytkownik
    • Poyters

# Listopad 13, 2015, 23:27:15
Generalnie to potrzebuję czegoś by ulepszyć swoje strony, dodać animacje, formularze, opcje zalogowania. Może kiedyś posłużyłoby mi to do gry przeglądarkowej. Python trochę mi nie pasi xd Czy zamiast tego php lepiej zainwestować w JS?

Offline Xender

• Użytkownik

• +1
# Listopad 14, 2015, 00:53:25
O PHP jedyne, co mogę powiedzieć dobrego, to to, że ma niski próg wejścia.
Właśnie ludzie "chcący ulepszyć stronę" traktują go jako oczywisty wybór.
Niby ludzie uczą się na błędach, niby dobrze, jak na cudzych, ale czy rzeczywiście przeanalizowałeś sytuację?

Przede wszystkim, polecam solidnie poznać jakiś dynamiczny język programowania.
Pythona polecam dlatego, że IMO ma mało dziwadełek, które odciągają uwagę od istoty sprawy (tych PHP ma mnóstwo, JS sporo, Perl trochę, Ruby - nie wiem).
A na solidnych fundamentach można budować nie tylko strony, ale też aplikacje/skrypty wszelkiego rodzaju.

Nie powiem, że na PHP nie da się budować bardziej skomplikowanych web-aplikacji, bo się da i ludzie to robią.
Jednocześnie masa małych i większych aplikacji opartych o PHP ma np. podatności SQL Injection, bo PHP wystawia bardzo surowe API do bazy danych.
Podczas gdy korzystając z jakiegokolwiek ORM jest mniej pultania się w gąszczu zapytań i dużo trudniej strzelić sobie w stopę wieloletnią podatnością.
Takich przykładów można mnożyć.

Czy lepiej zainwestować w JS - po stronie klienta JS to jedyna opcja, po stronie serwera - można, jest node.js, natomiast oprócz dziwadełek samego języka ma może ciekawy, ale nie wiem, czy przyjazny dla początkującego model współbieżności na pętli zdarzeń.

Offline Kos

• Użytkownik
    • kos.gd

• +1
# Listopad 14, 2015, 16:20:41
ciekawy, ale nie wiem, czy przyjazny dla początkującego model współbieżności na pętli zdarzeń.
Bardzo ciekawy i całkiem jednak przyjazny wg mnie - pozwala łatwo 'udynamiczniać' stronę podkładając funkcje "zrób X gdy user zrobi Y". Ten model programowania jest łatwy do chwycenia i może niezbyt skalowalny bez jakieś przemyślanej architektury, ale learning curve zaczyna się imho łagodnie właśnie przez to, że masz dużo deklaratywności i nie piszesz własnego control flow.

JS ma natomiast dużo innych pułapek (obligatory wat, chociaż to ofc jedynie przykładowa ciekawostka).

Offline 10log

• Użytkownik

# Listopad 14, 2015, 19:12:10
Czy lepiej zainwestować w JS - po stronie klienta JS to jedyna opcja, po stronie serwera - można, jest node.js,

JS to nie tylko web. Z poziomu JS jest też np. dostęp do Cocos2D-X http://www.cocos2d-x.org/products#cocos2d-js

Offline Kos

• Użytkownik
    • kos.gd

# Listopad 14, 2015, 21:52:38

Offline koirat

• Użytkownik

• +1
# Listopad 14, 2015, 22:55:30

Offline timus

• Użytkownik

# Listopad 14, 2015, 23:58:02
[offtop]
Też prawda
JavaScipt != UnityScipt
W zasadzie to 2 rożne języki, jedyne co maja wspólnego to to, że oba teoretycznie są implementacjami ECMAScipt, z tym że UnityScipt oparty jest na języku Boo i platformie .Net.
Rożnicę są na tyle spore, że kod źródłowy w UnityScipt nie odpali się w środowisku JavaScriptu i vice versa.
Do poczytania: UnityScript vs. JavaScript
[/offtop]
« Ostatnia zmiana: Listopad 15, 2015, 00:01:30 wysłana przez timus »

Offline lukiz1

• Użytkownik

• +1
# Listopad 16, 2015, 09:39:06
Mówiąc krótko, rzuć, nie warto.
Zamiast tego naucz się czegoś, co nie jest kompletną fuszerką od dachu po fundament.

Polecam Pythona.

* Xender ucieka.

Xender a można wiedzieć jakie to ty masz doświadczenie w PHP, że wydajesz tak profesjonalną opinie? (to była ironia, jeśli nie zrozumiałeś)  Wydaje mi się, że właśnie twoja wiedza kończy się na "echo".

Nie powiem, że na PHP nie da się budować bardziej skomplikowanych web-aplikacji, bo się da i ludzie to robią.
Jednocześnie masa małych i większych aplikacji opartych o PHP ma np. podatności SQL Injection, bo PHP wystawia bardzo surowe API do bazy danych. ...

Teraz to się uśmiałem. haha

Zły programista to nawet z złota nic cennego nie zrobi.

Offline hashedone

• Użytkownik

• +1
# Listopad 16, 2015, 10:08:31
PHP ma dokładnie jedną zaletę: hostingi tego są wszędzie. Za hosting do pythona, Ruby, albo node.js trzeba z reguły zapłacić, ale warto (pythona zresztą za darmo też powinno się dać znaleźć). Z wad PHP:
- prehistoryczna składnia - ten dolar przed zmiennymi, kod przemieszany z kodem html (z reguły) - ten język jest na prawdę mało wygodny i NIE ma małego kosztu wejścia. Ten "mały koszt wejścia" polega prawdopodobnie na tym, że kursy do niego są wszędzie no i hosting też jest wszędzie - z Pythonem trochę trudniej kurs znaleźć, z Ruby jeszcze trudniej - ale oba języki są po prostu prostsze i wygodniejsze.
- bezużyteczny poza webem
- mały zasób bibliotek
- wygląda jak by przybył do nas z Szwajcarii - niestety nie pod postacią zegarka czy scyzoryku, ale sera (nie, nie jest taki smaczny - jest taki dziurawy)
Serio, weź się za prostszego, wygodniejszego i dużo wszechstronniejszego Pythona - na przyszłość Ci na dobrze wyjdzie (Python się przyda w pracy każdego inżyniera dzisiaj - nie tylko programisty; PHP tylko programiście siedzącym w starym webowym projekcie). Ewentualnie Ruby (ale on już jest bardziej "tricky").

Offline Karol

• Użytkownik

# Listopad 16, 2015, 10:27:58
@hashedone
Czepianie się $ przed zmiennymi to na serio mocny argument, a ja nie lubię Objective-C bo przed stringiem muszę wstawić małpę, buuu! <tupie nuszkami>. Problem PHPa jest w tym, że jest za bardzo wygodny, za wiele wybacza i ma mały próg wejścia, mega prosty setup środowiska do pracy, wystarczy ściągnąć jakiś gotowy pakiet Apache+PHP+MySQL do tego Notatnik ew. Netbeans i można działać. Co więcej kod wrzucasz na jakikolwiek hosting i też działa.

Jak to powiedział Todd Howard o Fallout 4 - It just works! :D

PHP nie jest taki straszny jak go malują (podobnie jak Pascal :D), trzeba być tylko świadom jego minusów i tego, że łatwo o fuckupa, gdzie inne języki mogłyby część wpadek przypilnować same z siebie.

« Ostatnia zmiana: Listopad 16, 2015, 10:30:10 wysłana przez Karol »

Offline Kos

• Użytkownik
    • kos.gd

• +2
# Listopad 16, 2015, 10:32:53
Co więcej kod wrzucasz na jakikolwiek hosting i też działa.

No, działa, tylko nie tak jak chcesz, a potem debugujesz dlaczego i dowiadujesz się że jest coś takiego jak php.ini i że serwer ma inną wersję PHP i wszystko zachowuje się zupełnie inaczej. I zanim zdążysz doczytać jak się konfiguruje php, Twoi użytkownicy będą oglądać Twój site poprzelatany z losowymi "notice: cośtam cośtam", bo to przecież bardzo oczywiste że jak masz framework webowy to błędy i ostrzeżenia się dodaje jako html do strony którą on generuje, nie? Bo gdzie indziej? Niski próg wejścia 10/10.
« Ostatnia zmiana: Listopad 16, 2015, 10:34:45 wysłana przez Kos »

Offline Karol

• Użytkownik

# Listopad 16, 2015, 10:38:07
serwer ma inną wersję PHP i wszystko zachowuje się zupełnie inaczej.
Tak, księga gości będzie nagle hackować banki i zgarniać mi miliony dolców :P

Wiesz, to są bardzo specyficzne przypadki kiedy konfiguracja PHP faktycznie coś miesza, od wielu lat pracuję przy PHP i taka sytuacja zdarzyła się raz, bo na hostingu była niższa wersja niż ta pod którą kod był pisany. W 99% przypadków to jest transfer plików przez FTP i wsio śmiga, a przewalałem tony różnej maści kodu.
« Ostatnia zmiana: Listopad 16, 2015, 10:40:07 wysłana przez Karol »

Offline lukiz1

• Użytkownik

• +2
# Listopad 16, 2015, 10:58:27
@hashedone

Kolejny profesjonalny specjalista od PHP. haha.
- co ci przeszkadza ten dolar. By się tylko przyczepić.
-" kod przemieszany z kodem html" - następny wpis który świadczy o twojej profesjonalności.
tak robią tylko ci którzy nie znają php i wzorców. a skoro to sugerujesz, hmm ....
- python, Ruby mała ilość kursów? Najwyraźniej komuś brakuje umiejętności szukania.
- "bezużyteczny poza webem" zależy co rozumiesz po przez web. Wprawdzie nie jest to popularne,  ale można go odpalić na Windowsie jak i  na androidzie, a że to jest backend wiec gui może być teoretyczne dowolne. Tak samo jak można połączyć php z C czy C++;    Choć nie są to popularne rozwiązania, bo mają swoje wady takie zastosowania w tym wypadku. Kazdy jezyk jest stworzony w konkretnemu celowi.
-" mały zasób bibliotek" kolejny wpis który świadczy o twojej profesjonalności. No chyba, że źle rozumiem twoją definicje biblioteki. Jest pełno frameworków i bibliotek wraz z bibliotekami PEAR, które są od zawsze, a zazwyczaj laik nie wie o tym.

@Kos
Błędy możesz wyłączyć w Apachu jak i w kodzie php, a błędy trafiają do logów. A frameworki zazwyczaj mają wersje deveoperską i produkcyjną gdzie automatycznie rozwiązują ten problem.

Ogólnie zachęcam do poznania frameworków bo rozwiązują masę problemów a prace przyspieszają naprawdę sporo.
« Ostatnia zmiana: Listopad 16, 2015, 13:53:41 wysłana przez lukiz1 »