Autor Wątek: Odliczanie sprzętu  (Przeczytany 2013 razy)

Offline .:NOXY:.

• Użytkownik

# Wrzesień 11, 2015, 10:52:16
Cześć

Mam pytanie prowadzę własna działalność mój kod przeważający PKD to 62.01 ale mam również 58.21 (Działalność wydawnicza w zakresie gier komputerowych) Kupiłem konsole i TV mogę je odliczyć czy będzie jakiś kwas?

« Ostatnia zmiana: Wrzesień 11, 2015, 10:53:50 wysłana przez .:NOXY:. »

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline skowronkow

• Użytkownik
    • skowronkow devsite

# Wrzesień 12, 2015, 00:44:40
Jeśli rzeczywiście korzystasz z niej do np testowania softu to bez problemu. Ogólnie przyjmij zasadę, że jeśli wiesz, że dany sprzęt służy tylko do rozrywki to zawsze będzie to podejrzana sprawa. Jeśli to JDG to nie masz też pracowników, dla których taka konsola mogłaby stanowić pakiet socjalny.

Jeśli chcesz spać spokojnie to nie odliczaj. Jeśli lubisz życie na krawędzi i nie boisz się konfrontacji z prawem to wiesz co robić :)

Zaznaczam tutaj, że znam osobiście wielu cwaniaków odliczających wszystko co się da. Zazwyczaj wszystko jest fajnie do czasu. Niektórym z nich natomiast, nie przeszkadza to że mają jakieś długi i potrafią się cieszyć z drogich samochodów w leasingu, nie mając czasem za co zatankować. Kwestia charakteru.

Offline deadeye

• Użytkownik

# Wrzesień 13, 2015, 14:53:08
Ja tam spokojnie odliczam. Odliczyłem Vite i PS4, obie w pakiecie z grami. Jak jest zestaw z grą, to VAT i dochodówkę można odliczyć od całości,  bo od samej gry to już bym nie ryzykował. Obydwa zakupy były już dawno i nie było z nimi problemu.
Żeby być spokojny, zarejestruj się jako developer danej konsoli - np dla konsol Sony https://www.companyregistration.playstation.com/SCEInternetApplications/AreaNewLicensee/MainSystem/CFModules/NewLicensee/snl_master_template.cfm?v_which_region=scee

Nawet jeśli sony odrzuci twój wniosek, masz dowód że zamierzałeś tworzyć gry na Sony i dlatego kupiłeś sprzęt. Nie musisz naprawdę tworzyć tych gier  - masz prawo kupować coś w celu rozwoju biznesu w innej technologii niż dotychczas, nawet jeśli to nie wyjdzie, nikt nie może tego zakwestionować. Jesteś developerem gier, więc dobór narzędzi to twoja wolność gospodarcza.

Oczywiście powyższe uzasadnienie działa gdy się traktuje konsolę jako devkit - że właśnie na niej testujesz tworzone gry. Xbox One i  PS Vita umożliwiają działanie jako devkit, kupione na wolnym rynku PS3 i PS4 nie. Więc gdyby urzędnik był bardzo dociekliwy to mógłby się o to doczepić, ale realnie nie ma szans, mają za małą wiedzę na to.

Firmy spoza gamedevu też bez problemu rozliczają konsole i tv jako "sprzęt prezentacyjny", o ile tylko mogą uzasadnić że taki sprzęt jest potrzebny. Np że przyjmują klientów w biurze i prezentują im powerpointa o firmie :D

« Ostatnia zmiana: Wrzesień 13, 2015, 14:56:57 wysłana przez deadeye »

Offline ArekBal

• Użytkownik

# Wrzesień 14, 2015, 20:02:31
@UP: Do chill-out roomów

Offline .:NOXY:.

• Użytkownik

# Wrzesień 23, 2015, 13:00:06
Dzięki wszystkim za info, będę odliczać :)