Autor Wątek: Darowizny  (Przeczytany 7179 razy)

Offline Kostek-Poyters

• Użytkownik
    • Poyters

# Sierpień 29, 2015, 17:03:22
Witam
Prowadzę swoją stronę internetową i dlatego też chcę wprowadzić na niej możliwość darowizn. tutaj pytanie, jaki jest najprostszy z najprostszych sposobów, aby to wprowadzić. Sprawdzałem już Yeti, PayPal. Jaka witryna jest do tego najlepsza?

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline krecik88

• Użytkownik

# Sierpień 29, 2015, 18:31:03
https://www.przelewy24.pl/
payplay
paymentwall dla zagranicznych

pewnie wymagana jest tez dzialalnosc

Offline wozix

• Użytkownik

• +1
# Sierpień 29, 2015, 19:50:57
Według mnie jedynym słusznym wyborem jest PayPal. Jest bardzo popularny, a do tego większość drobnych darowizn na stronach jest robione właśnie za jego pośrednictwem i użytkownicy do niego przywykli. Jedynym problemem pozostaje prawo, o którym w tym wypadku nie mam pojęcia.

Offline Xender

• Użytkownik

• +2
# Sierpień 30, 2015, 11:48:15
Z PayPalem jest też inny problem, a mianowicie taki, że z tego, co czytałem to kawał skurczysynów, z którymi raczej nie chciałoby się robić interesów.

Mogą np. zamrozić konto, jak tylko coś przestanie im się podobać, a potem trzeba się przed nimi tłumaczyć i płaszczyć, to może łaskawie wypłacą należne środki. Albo nie.

Przy handlu przez PayPal jest jeszcze gorzej, ale wątek jest o darowiznach, więc zostawmy to.

Offline bartis

• Użytkownik

# Sierpień 30, 2015, 12:19:21
Co do spraw prawnych, fajny artykuł porusza też sprawę paypalahttp://www.bankier.pl/wiadomosc/Zarabianie-w-internecie-a-fiskus-o-czym-warto-pamietac-2622522.html

Offline Rakieta

• Użytkownik

# Sierpień 30, 2015, 15:32:42
Paypal dla małych darowizn - prowadziłem kiedyś serwer pewnej gry i ludzie z różnych zakątków europy wpłacali mi po 10 zł za funkcjonalność VIP. Ostatecznie oddałem im te pieniądze, bo zrezygnowałem z jego prowadzenia, ale fakt faktem - wszystko było w porządku.

Inna sprawa, że Paypal trochę się "opiernicza". Zarówno z wpłatami jak i wypłatami, ale znajdźcie coś lepszego o zasięgu globalnym.

Dla dużych po prostu przelew bezpośredni, chyba każdy bank internetowy to oferuje? Każdy usługodawca płatności online będzie miał w regulaminie możliwość zablokowania konta bez podania przyczyny.

Offline komorra

• Użytkownik
    • Blog naszego teamu (o grze Voxelfield)

# Sierpień 30, 2015, 16:05:31
Rozumiem, że darowizny nie podchodzą pod DG, podatek odprowadzić trzeba. A czy trzeba fakt, że się zbiera darowizny gdzieś wcześniej rejestrować?

Offline Xender

• Użytkownik

# Sierpień 30, 2015, 16:25:20
Każdy usługodawca płatności online będzie miał w regulaminie możliwość zablokowania konta bez podania przyczyny.

Nie wiem, czy każdy, ale zaufanie będzie budował poprzez niekorzystanie z takiej możliwości, tzn: generalnie nieblokowanie kont, a jak już, to za dobrze uzasadnioną przyczyną.

Poza tym, nie wiem, na ile takie zapisy są legalne.
To nie jest gra online ani forum dyskusyjne, gdzie admin może zbanować i ostatnie słowo należy do niego.
Konto w serwisie pośredniczącym wiąże się z pieniędzmi, i to nie będącymi własnością pośrednika, a posiadacza konta - to tak intuicyjnie. Bo jak to wygląda prawnie, to aż boję się zastanawiać.

O ile popularny, zagraniczny pośrednik ma zaletę w postaci dużej rozpoznawalności i globalnego zasięgu, to ma też wadę - powodzenia przy egzekwowaniu swoich praw lub sądzeniu się w innej jurysdykcji, gdzieś za oceanem.

Cóż można powiedzieć - jeśli już, to wypłacać często i regularnie, żeby w wypadku, gdy ktoś zgłosi złośliwą reklamację* zostało zamrożone konto z zawartością 20zł, a nie 2'000zł...

* Z tego, co czytałem, to PayPal rozpatruje reklamacje w trybie "najpierw strzelaj, potem pytaj", tzn. najpierw zamrażają konto lub odprowadzają z niego środki, a jeśli reklamacja była nieuzasadniona, to miłego dochodzenia swoich praw - miesiącami...

Offline wozix

• Użytkownik

# Sierpień 30, 2015, 23:56:56
Nie wiem, czy każdy, ale zaufanie będzie budował poprzez niekorzystanie z takiej możliwości, tzn: generalnie nieblokowanie kont, a jak już, to za dobrze uzasadnioną przyczyną.

Poza tym, nie wiem, na ile takie zapisy są legalne.
To nie jest gra online ani forum dyskusyjne, gdzie admin może zbanować i ostatnie słowo należy do niego.
Konto w serwisie pośredniczącym wiąże się z pieniędzmi, i to nie będącymi własnością pośrednika, a posiadacza konta - to tak intuicyjnie. Bo jak to wygląda prawnie, to aż boję się zastanawiać.

O ile popularny, zagraniczny pośrednik ma zaletę w postaci dużej rozpoznawalności i globalnego zasięgu, to ma też wadę - powodzenia przy egzekwowaniu swoich praw lub sądzeniu się w innej jurysdykcji, gdzieś za oceanem.

Cóż można powiedzieć - jeśli już, to wypłacać często i regularnie, żeby w wypadku, gdy ktoś zgłosi złośliwą reklamację* zostało zamrożone konto z zawartością 20zł, a nie 2'000zł...

* Z tego, co czytałem, to PayPal rozpatruje reklamacje w trybie "najpierw strzelaj, potem pytaj", tzn. najpierw zamrażają konto lub odprowadzają z niego środki, a jeśli reklamacja była nieuzasadniona, to miłego dochodzenia swoich praw - miesiącami...
Nie znam się, to się wypowiem, tak?

Na PayPalu jest wiele różnych form transferu pieniędzy. Jeśli ktoś daje Ci przekaz pieniężny, to może żądać zwrotu - wtedy na czas sporu zamrożona zostaje TYLKO dana operacja. Jeśli ktoś daje Ci darowiznę z użyciem ich "systemu darowizn", to z punktu widzenia dającego nie da się tego cofnąć.

Offline Xender

• Użytkownik

# Sierpień 31, 2015, 00:18:49
Nie znam się, to się wypowiem, tak?

Na PayPalu jest wiele różnych form transferu pieniędzy. Jeśli ktoś daje Ci przekaz pieniężny, to może żądać zwrotu - wtedy na czas sporu zamrożona zostaje TYLKO dana operacja. Jeśli ktoś daje Ci darowiznę z użyciem ich "systemu darowizn", to z punktu widzenia dającego nie da się tego cofnąć.

Ale zawsze można się przywalić do czyjejś działalności tak ogólnie, i blokada też będzie taka ogólna.

Offline Vipa

• Redaktor

# Sierpień 31, 2015, 08:17:33
Na PayPalu jest wiele różnych form transferu pieniędzy. Jeśli ktoś daje Ci przekaz pieniężny, to może żądać zwrotu - wtedy na czas sporu zamrożona zostaje TYLKO dana operacja.
To mogę potwierdzić. Wystarczy zwrócić się jako wpłacający do nich z prośba o zwrot i pieniążki są już u odbiorcy zamrożone. Oczywiście tylko ta wpłata, nie całość środków na koncie.
W sytuacjach, gdy ilość zgłoszeń jest znaczna, Paypal może odmówić współpracy z nami, choć ma to miejsce raczej w przypadku handlu.
Zresztą napisało o tym także samo Paypal.

Zawsze można wykorzystać jakiegoś pośrednika lub operatora, jak np. Dotpay. Weryfikacja Paypalowa dalej jest wymagana do wpięcia obsługiwanych przez nich płatności w panel. Co nam to daje? Np. smsy premium.

Offline deadeye

• Użytkownik

# Sierpień 31, 2015, 10:03:38
Rozumiem, że darowizny nie podchodzą pod DG, podatek odprowadzić trzeba. A czy trzeba fakt, że się zbiera darowizny gdzieś wcześniej rejestrować?
Jeśli każda z osób zapłaci ci mniej niż 4000 zł, to darowizny nie są opodatkowane. Podatek zaczyna się jeśli łączna ilość darowizn od jednej osoby przekroczy 4000 zł (nie pamiętam dokładnej kwoty, sprwadź sobie). Pomimo braku podatku musisz to zgłaszać do US.

Tyle że jeśli tych darowizn będziesz miał dużo, to US może już to uznać za DG i kazać płacić dochodówkę.

Offline Vipa

• Redaktor

# Sierpień 31, 2015, 10:27:36
III grupa podatkowa, kwota to 4906 zł. Musiałbyś otrzymać taką kwotę od jednej osoby w przeciągu 5 lat.

Offline Krzysiek K.

• Redaktor
    • DevKK.net

# Sierpień 31, 2015, 11:33:23
Jeżeli chodzi o:
- darowizny - Nie było jakiejś tam ustawy o zbiórkach publicznych i wymaganej zgody jakichś urzędów? W przypadku zbiórki publicznej w Internecie najprawdopodobniej trza by zgodę od jakiegoś ministra.
- sprzedaż elektroniczną - Warto pamiętać o VAT w Europie i systemie MOSS.

Offline Xender

• Użytkownik

# Sierpień 31, 2015, 12:48:37
@up - wydaje mi się, (IANAL), że darowizna a zbiórka publiczna to chyba jednak różne rzeczy.

Z ustawą o zbiórkach publicznych to IIRC było swego czasu tak, że ona w sumie tylko nakładała obowiązki rejestrowania zbiórki, a zbiórki internetowe nie były przez nią uwzględnione - czyli można było zbierać w internecie bez żadnego uprzedniego rejestrowania.

A potem jacyś kochani politycy zajechali mową o znaczeniu przeciwnym do faktycznego, z której miało wynikać, że w trosce o obywateli chcą dodać zbiórki internetowe do tej ustawy, żeby obywatele mogli legalnie zbierać w internecie.

AFAIK (znów: IANAL) cały czas mogli legalnie zbierać w internecie, a dodanie zbiórek internetowych do tej ustawy tylko obciążyłoby ich dodatkowym obowiązkiem zgłaszania takiej zbiórki.

Kochani politycy. <3

Czy sprawa doczekała się jakiegokolwiek finału - nie wiem, nie wiem, czy powstał nawet formalny projekt tych zmian i jeśli tak, to czy został przepchnięty/odrzucony.