Autor Wątek: PC do 4K  (Przeczytany 5614 razy)

Offline Krzysiek K.

• Redaktor
    • DevKK.net

• +1
# Sierpień 31, 2015, 13:52:26
Jeśli to są Twoje intra, to za 4k PLN się nie złoży. :D
To dziwne, bo robię je na lapku którego kupiłem za 3k cztery lata temu. :) Co prawda chodzą u mnie płynnie tylko w rozdziałce 640x480, ale zawsze. :)

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline Estivo

• Użytkownik
    • Blog

# Sierpień 31, 2015, 14:12:17
i7 bo pisał, że do IDE, czyli będzie raczej coś sobie klepał. A zresztą zapas mocy nikomu nie zaszkodził :) No i procek raczej nie będzie zmieniany zbyt szybko.

Offline ShadowDancer

• Redaktor

# Sierpień 31, 2015, 18:00:10
Wstępnie zdecydowałem się na
Intel Core i5-4690K OEM
ASUS Z97 /MSI Z97-G43 (???)
Geforce GTX 970 (prawdopodobnie gigabyte/gainward)
2 x 8GB Goodram (GY1866D364L10/8G)
chłodzenie Raijintek EreBoss / jakieś ciche
zasilaczXFX Pro Series TS 550W / jakiś cichy

Obudowa z Dell T3500 (jak mogę sprawdzić, czy płyta główna wejdzie do obudowy? Aktualnie siedzi tam ATX => wszystko powinno się zmieścić)

Zastanawiam się jeszcze nad cichym chłodzeniem, czy jest sens ładować kasę w wynalazki "be quiet", skoro gpu dalej bedzie mi wyło (może jestem spaczony, bo wentylator u mojej grafiki "bije") - używa ktoś tego?
« Ostatnia zmiana: Sierpień 31, 2015, 18:16:28 wysłana przez ShadowDancer »

Offline _OskaR

• Użytkownik

# Sierpień 31, 2015, 23:29:43
Obudowa z Dell T3500 (jak mogę sprawdzić, czy płyta główna wejdzie do obudowy?
Sądząc po zdjęciach budy z mobo w środku, trudno powiedzieć. Na pewno:
1. Buda jest wąska, więc konkretne chłodzenie powietrzne może się nie zmieścić.
2. 6 śledzi na karty rozszerzeń - trochę to dziwne.
3. Otwory na śruby są w trochę innych miejscach.
Ja nie daję tutaj gwarancji. Można sobie pogdybać. Dell robi sporo swoich komponentów, do lapków MXM nie da, bo po co - tu może być podobnie. Takie coś może ma rację bytu w firmie, gdzie na kompie wprawdzie pracujesz, ale nie jesteś jego właścicielem, nie grzebiesz w nim, a jedyny upgrade to więcej RAMu, HDD, ew. jakaś dodatkowa karta na PCI etc.

Zastanawiam się jeszcze nad cichym chłodzeniem, czy jest sens ładować kasę w wynalazki "be quiet", skoro gpu dalej bedzie mi wyło (może jestem spaczony, bo wentylator u mojej grafiki "bije") - używa ktoś tego?
Niereferencyjne chłodzenie na 970 jest półpasywne - przynajmniej w przypadku MSI i pewnie też u ASUSa. Przy niskich temperaturach/obciążeniu, wentylatorki stoją w miejscu. Z zasilaczy polecam Corsaira z serii RM lub AX - tam wentylator też się zatrzymuje.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 31, 2015, 23:43:58 wysłana przez _OskaR »

Offline Incorrect

• Użytkownik
    • TrollWitchGames

# Sierpień 31, 2015, 23:51:56
Procesory z serii K opłaca się kupować tylko jeśli będziesz go podkręcał, co chyba zamierzasz sądząc po tym jak przesadnie ogromne chłodzenie procesora wybrałeś.

Ta obudowa wygląda na SFF i jest raczej niekompatybilna z płytami ATX, do tego nie wiem jak chciałeś tam upchać RAIJINTEKa 168mm wysokości, obudowa ma 172 mm szerokości.

Droga płyta ma sens tylko jeśli chcesz komputer naprawdę podkręcić, co moim zdaniem w ostatnich latach ma coraz mniej sensu.

Szczerzę wybierz mniejsze chłodzenie i tanią płytę a za odłożone pieniądze kup lepszy procesor wyjdziesz na tym lepiej niż wydając kasę na gorszy procek + płyta i chłodzenie by go podkręcić.

Edycja: Wybrałeś naprawdę dobry procesor i trudno będzie wybrać lepszy :), to zależy czy bardziej potrzebujesz jednego mocnego wątku czy wielu.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 01, 2015, 01:02:39 wysłana przez Incorrect »

Offline Estivo

• Użytkownik
    • Blog

# Wrzesień 01, 2015, 00:08:54
Niereferencyjne chłodzenie na 970 jest półpasywne - przynajmniej w przypadku MSI i pewnie też u ASUSa. Przy niskich temperaturach/obciążeniu, wentylatorki stoją w miejscu. Z zasilaczy polecam Corsaira z serii RM lub AX - tam wentylator też się zatrzymuje.

To samo masz u beQuieta i chyba u każdej innej szanującej się firmy. Co do grafiki polecam MSI.

Offline ShadowDancer

• Redaktor

# Wrzesień 01, 2015, 01:30:30
@Incorrect
Co konkretnie sugerujesz? i5-6600K + Asus Z170-P? i5-5675K? (dziwi mnie, że ten pierwszy jest tańszy, chociaż znowu cena mobo nadrabia). Z drugiej strony dlaczego tych procków nie ma w zestawach, które zalinkowałeś powyżej? i7 nie myślę kupować ze względu na stosunek przyrost mocy/cena.

Co do obudowy to taką już mam, jak coś nie wejdzie to mam dostęp do wycinarki plazmowej, nie widzę problemu aby zrobić trochę miejsca na dodatkowy radiator :) (pewnie brzmi dziwnie, ale mój ostatni pc chodził w ogóle bez ściany bocznej, w ostateczności kupię obudowę). Zastanawiałem się np. nad shadow rock topflow, ale znowu mam wątpliwości, czy da radę.

Możesz rozwinąć też temat "dzisiaj nie warto OC"?

Offline MrKaktus

• Użytkownik

• +1
# Wrzesień 01, 2015, 01:32:06
Ktos pisal o slabej wydajnosci Nvidii na dx12. To o czym warto pamietac to fakt ze DX12 to rozwiazanie ktore odciaza CPU a nie GPU! Druga sprawa to fakt ze w zwiazku z tym ze drivery sa ciensze a aplikacja jest closer to the metal, to aplikacja musi martwic sie o to o co do tej pory martwily sie za nia sterowniki. Wiec jezeli NV wychodzi wolniejsze w DX12 niz w DX11 to nie jest to wina GPU tylko benchmarku ktory zostal na pewno na pale sportowany na nowe API, podczas gdy ono wymaga kompletnego redesignu backendu renderera.

Offline Incorrect

• Użytkownik
    • TrollWitchGames

# Wrzesień 01, 2015, 02:33:21
Te zestawy są spasowane pod gry, tak by procesor nie ograniczał karty graficznej i przeważnie tworzą je w oparciu o ceny z konkretnych sklepów, więc można znaleźć nieraz tańsze/lepsze podzespoły.

W przypadku Twojego zestawu OC ma sens i realnie zwiększy moc, w przypadku tańszych zestawów producenci starają się by było to jak najmniej opłacalne.

Jeśli chcesz bardziej profesjonalnej odpowiedzi co kupić stwórz temat na forach portali które zajmują się sprzętem na co dzień (opisując dokładnie do czego będziesz komputera używać):

http://forum.purepc.pl/forum/59-co-kupi%C4%87/

http://forum.pclab.pl/forum/51-Zestawy-komputerowe/

Co do obudowy, to musisz sprawdzić czy obsługuje płyty ATX, SFF nieraz ma własne dziwne rozwiązania i nie wszystko da się do niego zmieścić.

Dodam jeszcze że komputer do 4K to raczej kwestia przyszłości ponieważ żadna dzisiejsza karta graficzna nie poradzi sobie z płynnością w największych detalach, a kupować monitor 4K i grać na medium/low to trochę bezsensu.

Offline Kos

• Użytkownik
    • kos.gd

# Wrzesień 01, 2015, 09:54:44
Dodam jeszcze że komputer do 4K to raczej kwestia przyszłości ponieważ żadna dzisiejsza karta graficzna nie poradzi sobie z płynnością w największych detalach, a kupować monitor 4K i grać na medium/low to trochę bezsensu.

Też nie do końca. Ja to widzę jakoś tak: Kupiłem sobie kompa ze średnio-wysokiej półki (i3 4350 + r9 290) z założeniem, że będę na tym grał w FHD. No i jakbym teraz kupił monitor QHD albo 4K, to nowe gry bym musiał na nim odpalać w FHD i upscalować, ew. skręcać detale, wszystko jedno. No trudno.
Ale monitor z wysoką rozdzielczością i tak by mi się przydał: raz że do kodu/pracy/whatevs, a dwa że grywam też w starsze gry, które by do 60 mogły na tym dobić. Więc jakiś sens jest :)

Dla zainteresowanych- więcej wyjaśnień na temat problemów nVidii w DX12:

https://www.techpowerup.com/215663/lack-of-async-compute-on-maxwell-makes-amd-gcn-better-prepared-for-directx-12.html
http://www.guru3d.com/news-story/nvidia-wanted-oxide-dev-dx12-benchmark-to-disable-certain-settings.html

teal deer: goście z Oxide zrobili benchmark dla DX12, wykorzystując jakiś nowy ficzer (async compute). Wyszło że na Maxwelle raportują że obsługują ten ficzer, ale implementują go prawdopodobnie na poziomie sterownika, bo jest niepoprawnie powolny w porównaniu z GCN. Więc chłopaki z Oxide na życzenie nVidii przepisali benchmark, wyifowali sobie NVidię, żeby z async compute tam nie korzystać (bo się nie da).

Nie wiem na ile to duża sprawa, ale nVidia zbiera za to ostatnio sporo negatywnego PR. Chociaż temat straci na aktualności jak wyjdzie Pascal :).

Offline Estivo

• Użytkownik
    • Blog

# Wrzesień 01, 2015, 15:43:20
@up
Mimo wszystko i tak u mnie przy tych GTX'a 970 stracili już na tyle, że wracam przy najbliższej okazji do obozu czerwonych. Teraz też bym wziął czerwonych tyle, że premiera Radeonow była po premierze Wiedzmina :D

Offline ShadowDancer

• Redaktor

# Wrzesień 02, 2015, 23:57:34

Z ~4k chodziło mi o cenę >.>

Finalnie zdecydowałem się na taki zestaw:http://www.morele.net/inventory/info/LPJaAy/

Offline _OskaR

• Użytkownik

# Wrzesień 03, 2015, 00:06:25

Offline lethern

• Użytkownik

# Wrzesień 03, 2015, 00:06:41
ze spec procka
Memory Types    DDR4-1866/2133, DDR3L-1333/1600 @ 1.35V
zastanawia mnie jak do tego dopasujesz ten 2400 Ram, upscale czy downscale?
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 03, 2015, 00:08:20 wysłana przez lethern »

Offline ShadowDancer

• Redaktor

# Wrzesień 03, 2015, 00:47:40
_OskaR:
Widziałem, ale bardziej opłaca mi się kupić płytę tańszą o 200 zł, niż dostać 140 zwrotu.

lethern:
Szczerze mówiąc nawet nie sprawdzałem spec procka pod tym kątem. Dziwne jest to, że ludzie pakują ram z większą częstotliwością.

Jeżeli rzeczywiście to ma znaczenie to pewnie zdecyduję się na coś takiego.
http://www.morele.net/pamiec-corsair-vengeance-lpx-ddr4-16gb-2x8gb-2133mhz-cl13-black-cmk16gx4m2a2133c13-764766/ (pytanie filozoficzne, czy jest sens dopłacać za wolniejszą pamięć ram?)
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 03, 2015, 09:01:18 wysłana przez ShadowDancer »