Autor Wątek: PC do 4K  (Przeczytany 6005 razy)

Offline ShadowDancer

• Redaktor

# Sierpień 28, 2015, 19:10:52
Jak w temacie, szukam PC do zabawy, do tego oczywiście IDE i ew. kilka wirtualek.

Założyłem nowy wątek - premierę Wieśka mamy już za sobą i od lutego minęło parę miesięcy. Pytania jakie mam:
-czy pomiędzy gf960 i gf970 jest jakaś zauważalna różnica (warto dopłacić drugie tyle, czy może za 3 lata kupić nową kartę)
-co sądzicie o tym: http://www.amso.pl/p/pl/2475/dell+t3500+komputer+idealny+dla+gry+wiedzmin+3-+gta+v.html

W temacie sprzętu jestem zielony, w związku z tym proszę o pomoc w wyborze płyty głównej / pamięci (taktowanie ma znaczenie?) / zasilacza.

« Ostatnia zmiana: Sierpień 28, 2015, 20:40:17 wysłana przez ShadowDancer »

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline remz

• Użytkownik

# Sierpień 28, 2015, 22:32:06
Ta oferta to jakiś bubel, brakuje w niej wielu ważnych informacji (prędkość HDD, taktowanie RAM, ilość VRAMu, producent zasilacza).

Za 4000zł celowałbym w i5 4690k, GTX 970 (lub o 100zł tańszy Radeon R9 290X), MSI Z97, Crucial Ballistix 16GB, Corsair CX 750W. Razem wyjdzie ok. 4000zł. Warto by dorzucić z 200zł na dobre chłodzenie do procesora. Jeśli bardziej interesuje cię CPU niż GPU to i5 można zmienić na i7 i wsadzić do zestawu słabszą kartę graficzną. Warto też poczytać o nowej generacji GPU i CPU, może nie warto kupować teraz całego zestawu.

-czy pomiędzy gf960 i gf970 jest jakaś zauważalna różnica (warto dopłacić drugie tyle, czy może za 3 lata kupić nową kartę)
Jest zauważalna różnica, Wiedźmin w 1080p potrafi zadusić 970 po OC, a 960 jest w teorii o połowę słabsza.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 28, 2015, 22:39:03 wysłana przez remz »

Offline Vipa

• Redaktor

# Sierpień 28, 2015, 22:43:14
Ze swojej strony, jeżeli chcesz mieć spokój, to polecam unikać ATI. Szczerze. Ostatnie sterowniki są pod Windows 10 z lipca. poprzednie  (nie beta, bo te są już w ogóle do bani) są z października 2014, obarczone takimi bugami, że większość gier ma z nimi problemy i wymaga patchowania.

Ja osobiście zawsze polecam kupować sprzęt trochę tańszy, a zaoszczędzoną kasę doinwestować ciut później. Szczególnie, że mamy przed sobą okres [przed] szkolny i [przed] świąteczny, gdy wiadomo co się dzieje i ze sprzętem i z cenami.

Offline Incorrect

• Użytkownik
    • TrollWitchGames

• +2
# Sierpień 28, 2015, 22:44:38
Na portalach technologicznych co 2 tygodnie/miesiąc tworzą zestawy za określoną cenę:

http://www.purepc.pl/zestawy_komputerowe/jaki_komputer_kupic_zestawy_komputerowe_na_sierpien_2015

http://pclab.pl/art52777.html

Offline ShadowDancer

• Redaktor

# Sierpień 28, 2015, 23:16:49
@remz
Oferta to sprzęt poleasingowy z serwerowym procesorem.

Z tego co czytam na stronie nvidii to nowa generacja cpu w 2016, z takim podejściem to mój aktualny sprzęt ma 7 lat ;)

Offline Incorrect

• Użytkownik
    • TrollWitchGames

# Sierpień 29, 2015, 01:06:03
Jeśli chodzi o CPU to nowe modele przeważnie są szybsze o śmieszne 5% (mniej-więcej co roku), więc jeśli kupisz dobry procesor długo będzie aktualny.

GTX 960 to karta na której zagrasz w najnowsze gry FullHD ~ 45kl/s na średnio wysokich detalach, GTX 970 starczy na detale wysokie/ultra.

GPU od około 4 lat jest robione w 28nm, za rok wyjdą grafiki w 14/16 nm + nowa pamięć HMB2 + nowa architektura, przyrost wydajności w teorii może być naprawdę spory, jeśli tylko NVidia/AMD będą tego chciały.

Offline Kos

• Użytkownik
    • kos.gd

# Sierpień 29, 2015, 01:37:20
Ze swojej strony, jeżeli chcesz mieć spokój, to polecam unikać ATI. Szczerze. Ostatnie sterowniki są pod Windows 10 z lipca. poprzednie  (nie beta, bo te są już w ogóle do bani) są z października 2014, obarczone takimi bugami, że większość gier ma z nimi problemy i wymaga patchowania.

Wow, nieźle. Ale z drugiej strony reddit ostatnio buczy o dużej różnicy w wydajności podobnych cenowo kart w DX12, gdzie czerwoni mają dużą przewagę.

Jeśli chodzi o 960 vs 970, chyba każdy powie że 970 jest wart tych dodatkowych 500zł, brałbym go już w buildzie za 3500zł, a co dopiero 4000. Ale z drugiej strony: miałem niedawno ten sam problem (960 vs 970) i stanęło na tym że kupiłem za 1000zł lekko używany r9 290 (od MSI, fajne ciche chłodzenie) i jestem bardzo zadowolony. :)

Offline Estivo

• Użytkownik
    • Blog

# Sierpień 29, 2015, 18:38:49
gdzie czerwoni mają dużą przewagę.

Hmm ciekawe dlaczego ;) Ale tak w benchmarkach GTXy potrafią mieć mniej fpsów na dx12 w stosunku do dx11.

Co do grafiki, bo to ona tutaj odgrywa ważna role w 4k, na pewno nie 960 , bo to się potrafi przy full hd zadławić. GTX 970 jest wmiarowy, ale na 4k wbijasz się na ostatnie "zapasowe" powolne jak diabli 512 mb ramu ( tak to wygląda mniej więcej 3.5 gb + 0.5 gb niż 4 gb ), więc też będzie zjeżdżanie z ustawień. Sam kupiłem sobie i7-4790k i GTX'a 970 tylko dlatego, że GTX mimo swojej wady jest i tak jeszcze opłacalnym zakupem, ale będę go chciał sprzedać i kupić jego następce (GTX 1070 (?)).

Co doi kosztów ;) i7-4790k nówka to około 1500 zł, tak samo gtx 970. Więc tutaj już masz na start 3 tyś wydane.

Proponuje Ci coś takiego (ceny z komputronika):
- Intel Core i7 4790K - 1550 zl - możesz wziąć wersje bez k - kosztuje około 1300 zł
- Asus Z97-KC - 460 zł - jak będziesz brał wersje bez k, albo weźmiesz k ale nie będziesz kręcił to możesz wziąć Z87-K lub C - też jakieś grosze (do 100 zł przytniesz)
- Radeon R9 280X - ~1100 zł - tak proponuje tego Radeona ;) cenowo 960 wydajnościowo wypełnia lukę między 960 a 970, odsprzedaż za rok komuś i kupisz coś prawdziwego do 4k, bo teraz na prawdę do 4k to półka cenowa GTX'a 980.
- GOODRAM 8GB [DDR3 1600MHz CL10 Play Silver] x 2 - 350 zł - 16 gb na start starczy, a zawsze można do 32 rozszerzyć jak będą fundusze. 1600 Mhz starczy nie spinaj się nad pamięcią z 2133 czy coś bo to bezsens. Chyba, że lubisz jak Ci podskakują punkciki w benchmarkach o 2 w górę ;)
- be quiet! Pure Power L8 CM 630W - 330 zł - zasilacz modularny, jeżeli chcesz przyciąć to możesz wziąć coś z stałym okablowaniem ( ja mam z tym i7 i 970 600W ze stałym i jest spoko ). Dlaczego te zasilacze L8 ? Tanie, wydajne (certyfikat) pół pasywne zasilacze. Polecam ogólnie beQuieta.
Ostatni element - bardziej jako nice to have, ale moim zdaniem jest to must have do 4790 - chłodzenie procesora:
- be quiet! Shadow Rock 2 - 190 zł - waży kilogram ten klocek, ale bardzo fajnie potrafi zbijać nawet podkręconego i7 4790k do 4.7 Ghz, nie wyjąc przy tym jak standardowe chłodzenie Intela. Można pokusić się jeszcze w dwie strony. Tańsza - twin tower od Silentum PC Grandis - w testach wygląda fajnie, oszczędziłbyś z 50 zł może delikatnie więcej, ale nie wygląda tak fajnie już jak ten shadow rock. W droższą stronę to Dark Rocka 3 lub 3 Pro (to jest twin tower), ewentualnie jak wolisz inną stylistykę to wydajna i dbająca o klienta Noctua np. NH-D14 (twin tower) z tym, że to są już wydatki na +100-150 zł, ale prezentują się znakomicie, ale to smaczki stylistyczne ;)

Za to co wypisałem masz aktualnie 3 966.10 zł na Komputroniku. Zapewne możliwość zjechać o te 300 zł śmiało. Nie liczyłem dysku twardego, bo nic o tym nie wspomniałeś.

Offline Vipa

• Redaktor

# Sierpień 29, 2015, 23:05:45
Wow, nieźle. Ale z drugiej strony reddit ostatnio buczy o dużej różnicy w wydajności podobnych cenowo kart w DX12, gdzie czerwoni mają dużą przewagę.
Ale to jest coś kosztem czegoś. Przykładowo, uzyskanie AA na Ati jest horrorem. Sam naklepałem własne shadery od AA, bo zapomnieć można o MSAA czy innych sterownikowych bajerach.  Tu jest lipa na całej linii. Tak samo anisotropic filtering. Wał totalny. W porównaniu do "zielonych", "czerwoni" leżą.
Biorąc to pod uwagę, to boost mnie nie dziwi. Tym bardziej w 4K, gdzie ma to kolosalne znaczenie.

Offline Armageddon

• Użytkownik

• +1
# Sierpień 30, 2015, 11:43:46
Ale to jest coś kosztem czegoś. Przykładowo, uzyskanie AA na Ati jest horrorem. Sam naklepałem własne shadery od AA, bo zapomnieć można o MSAA czy innych sterownikowych bajerach.  Tu jest lipa na całej linii. Tak samo anisotropic filtering. Wał totalny. W porównaniu do "zielonych", "czerwoni" leżą.
Biorąc to pod uwagę, to boost mnie nie dziwi. Tym bardziej w 4K, gdzie ma to kolosalne znaczenie.

Moim zdaniem to totalna przesada. Od kilku lat AMD robi dobre sterowniki(nigdy nie miałem żadnych problemów ani z MSAA, ani z filtrowaniem anizotropowym, nawet kompilatory GLSL są bardzo liberalne). Pod Windowsem 10 jest jeszcze lepiej, bo można często zauważyć wzrost prędkości gier po przesiadce z Windowsa 7/8. Wszystkie radki z architekturą GCN mają bardzo dobre sterowniki i wiele gier jest pod nią optymalizowanych bo są też w Xboxach i PS'ach. Podsumowując opowieści o kiepskich sterownikach w grafikach AMD można włożyć między bajki.

Offline ShadowDancer

• Redaktor

# Sierpień 30, 2015, 20:01:19
@Estivo:
Z tego co widzę to w większości zestawów z gf970 proponują jakiś i5, natomiast i7 jest proponowany dopiero przy gf980. Dlaczego zdecydowałeś się na i7?[/size]

Offline Vipa

• Redaktor

# Sierpień 31, 2015, 09:50:31
Podsumowując opowieści o kiepskich sterownikach w grafikach AMD można włożyć między bajki.
Jeżeli piszesz tylko pod nowe urządzenia to nie ma sprawy, ja jednak staram się zapewnić support dla starszych kart.
Co do sterowników to wystarczy podać listę. Nie chodzi mi o aktualizację, czy raczej jej czas. To już olać totalnie. Ale te z 9/10/2014 skopały sporo, sam zmieniałem texture arrays bo poleciało sporo extensions. I co? I nic, następne są z kwietnia. Przez to musiałem trzy gry przerabiać i ustosunkować się do wkurzenia graczy. To miłe nie jest.

Żeby nie było, sam mam Radka. Codziennie odczuwam jakieś bzdury, jak np. ściemnienie całego ekranu gdy okno wyjdzie przez jego lewą krawędź, więc sorry, dla mnie to bajki nie są, tylko codzienne problemy.

Offline Kos

• Użytkownik
    • kos.gd

• +6
# Sierpień 31, 2015, 10:51:14
Ej, zaraz, "PC do 4k" to ma być "do 4000zł" czy "do 3840x2160"?

Jak coś to i7 się nie kupuje do gier, ale do kodu już pewnie warto.

Offline Krzysiek K.

• Redaktor
    • DevKK.net

• +1
# Sierpień 31, 2015, 11:34:30
Ej, zaraz, "PC do 4k" to ma być "do 4000zł" czy "do 3840x2160"?
Pewnie do oglądania scenowych intr 4 kB. ;)

Offline Kos

• Użytkownik
    • kos.gd

• +5
# Sierpień 31, 2015, 13:20:39
Pewnie do oglądania scenowych intr 4 kB. ;)
Jeśli to są Twoje intra, to za 4k PLN się nie złoży. :D