Autor Wątek: Wieśmin: Dziki Samogon  (Przeczytany 11932 razy)

Offline Xender

• Użytkownik

• +3
# Lipiec 23, 2015, 10:47:00
@up - Poczytaj, czym jest SQLite i dlaczego sprawdza się dobrze jako alternatywa dla rzeźbienia własnego formatu plików.
Przeczytaj chociaż FAQ.

Nie, to nie jest kolejna wielka baza klient-serwer, przeciwnie, jest ściśle oparta na pojedynczym pliku i optymalizowana pod użycie przez inne aplikacje jako format przechowywania lokalnych danych.
I w żadnym wypadku nie mamy chodzącego w tle demona, cała obsługa db jest czysto biblioteczna.
Współbieżność dostępu przez wiele procesów zrealizowana jest przez locki na pliku, demon jest niepotrzebny.

Jakby ktoś chciał użyć np. Postgresa do gry singpleplayer a nawet małego multiplayer, to rzeczywiście byłby powód do niezłej porytki. Natomiast specyfika SQLite powoduje, że można go uwzględnić na serio jako jedną z sensownych opcji.

Więc proszę mniej ':D' a więcej czytania, żeby mieć pojęcie o tym, co się mówi.

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline DanielMz25

• Użytkownik

• +1
# Lipiec 23, 2015, 12:51:17
Jak już pisałem, przerzut całkiem niezły. :D :D :D :D :D

@Xender Co do SQLite to masz rację.
:D :D :D :D :D :D :D :D :D
Chociaż ja i tak użyłbym plików. (Używałem SQLite i jeżeli nie jest to magiczna biblioteka zagłady, tylko zwykła, napisana np w C, to zbyt bardzo bolałoby mnie to ile operacji prawdopodobnie muszę wykonać przy każdym pobraniu/zapisaniu czegokolwiek).
Co do czytania, to wolę trochę więcej programować niż siedzieć godzinami na internecie, polecam Ci to samo.
:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
« Ostatnia zmiana: Lipiec 23, 2015, 13:34:57 wysłana przez DanielMz25 »

Offline Karol

• Użytkownik

• +2
# Lipiec 23, 2015, 15:22:04
Co do czytania, to wolę trochę więcej programować niż siedzieć godzinami na internecie, polecam Ci to samo.
:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
Sęk w tym, że nie wiesz ile czasu Xender poświęca na te czynności, a po Tobie od razu widać, że masz braki w wiedzy, którą warto uzupełnić, a której nie zyskasz samym programowaniem. O wiele fajniej składa się solidne konstrukcje oparte na fundamencie wiedzy, niż szałas z liści w błocie (braku tejże wiedzy).

Co do tematu to fajnie by było zawrzeć jakieś nawiązania do głównych bolączek tej gry, podobnie jak w https://youtu.be/0aOp1p7e0d4 :)

Offline Xender

• Użytkownik

• +1
# Lipiec 23, 2015, 15:34:51
Używałem SQLite i jeżeli nie jest to magiczna biblioteka zagłady, tylko zwykła, napisana np w C, to zbyt bardzo bolałoby mnie to ile operacji prawdopodobnie muszę wykonać przy każdym pobraniu/zapisaniu czegokolwiek.
Do tego z kolei można użyć ORM.
Np. takiego:
http://www.codesynthesis.com/products/odb/

BTW, nie chcę sugerować, że SQLite to najlepsze rozwiązanie.
Mówię, że to rozwiązanie warte rozważenia.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 23, 2015, 15:44:57 wysłana przez Xender »

Offline wezu

• Użytkownik

• +1
# Lipiec 23, 2015, 15:36:09
ORMów to ja patykiem nawet nie tykam, jakoś mi to nie pasuje. I tak muszę się w SQL babrać (albo w coś sql podobnego) a moje obiekty, które pakuje do bazy i tak nie są obiektami, z których mógłby wprost skorzystać a jakieś dziwne zlepki danych.

Tak czy siak, SQLite podoba mi się, nawet już aktualizowałem już swój edytor by zapisywał poziomy do DB, ale moją Koparką to się w innym wątku chwaliłem, kto chce sprawdzić to gdzieś link do githuba wisi.

Wyszła przy okazji jeszcze jedna zaleta bazy danych - cały 'stan świata' mam w bazie danych więc zapisywanie i wczytywanie stał się trywialnie proste, wystarczy zrobić backup zaczynając nową grę a reszta dzieje się praktycznie automagicznie.

No ale dziwie się, że nikt nie zauważył kardynalnego błędu w wyglądzie postaci. Co to za wieśmin, któremu słoma z butów nie wystaje? Buty do poprawki...

Aha, no i dzięki za link do filmiku bo [wstyd]...em.. no tego ... w zasadzie to w Dziki Gon to ja nie grałem wcale[/wsyd]
« Ostatnia zmiana: Lipiec 23, 2015, 15:43:17 wysłana przez wezu »

Offline DanielMz25

• Użytkownik

# Lipiec 23, 2015, 15:55:20
Mam pewne brak w wiedzy, jak każdy, są tematy które mnie interesują i takie których nawet się nie tykam. Zwykle kiedy ktoś chce być dobry we wszystkim, nie jest dobry w niczym, dlatego jeśli mam czytać setki artykułów i poznawać pobieżnie rzeczy których nigdy w życiu nie wykorzystam, wolę pobrać jakiś większy bardziej specjalistyczny artykuł na temat w którym już posiadam pewien stopień zaawansowania i który już wkrótce sam dokładniej zbadam.

Dlaczego piszę że własne pliki są lepsze? Ponieważ są. Zawsze rozwiązania wyspecjalizowane są lepsze od tych które są do wszystkiego. My lepiej wiemy jak będziemy pobierać dane z nośnika, więc lepiej możemy to zoptymalizować. W przypadku multi kiedy mamy do przetwarzania bardzo dużo danych różnych użytkowników, wygląda to trochę inaczej, ale w single, raczej nie ma zadań w których wykorzystalibyśmy możliwości bazy danych, w większości przypadków wiemy dokładnie skąd co mamy pobrać, więc po co przeszukiwać jakąś bazę wiedzy?

Offline wezu

• Użytkownik

• +3
# Lipiec 23, 2015, 16:04:37
(...ciach!) Zawsze rozwiązania wyspecjalizowane są lepsze od tych które są do wszystkiego (ciach...)

Ja wyznaję zasadę, że lepsze jest wrogiem dobrego. Jeśli SQLite jest wystarczająco szybkie, a zapisywanie i wczytywanie danych z bazy jest wystarczająco proste, to po co mam tracić tygodnie na wymyślanie i kodowanie własnego formatu plików? 

Offline DanielMz25

• Użytkownik

# Lipiec 23, 2015, 16:08:10
Rób jak uważasz :D
« Ostatnia zmiana: Lipiec 23, 2015, 16:12:17 wysłana przez DanielMz25 »

Offline Xender

• Użytkownik

• +1
# Lipiec 23, 2015, 16:08:51
Mam pewne brak w wiedzy, jak każdy, są tematy które mnie interesują i takie których nawet się nie tykam. Zwykle kiedy ktoś chce być dobry we wszystkim, nie jest dobry w niczym, dlatego jeśli mam czytać setki artykułów i poznawać pobieżnie rzeczy których nigdy w życiu nie wykorzystam, wolę pobrać jakiś większy bardziej specjalistyczny artykuł na temat w którym już posiadam pewien stopień zaawansowania i który już wkrótce sam dokładniej zbadam.
Odleciałeś od głównego zarzutu.

Zarzut jest bardzo prosty - na SQLite odpowiedziałeś m.in., że "baza musi chodzić w tle", podczas gdy SQLite to rozwiązanie czysto biblioteczne, bez osobnego demona.
Dalej mówisz, że używałeś SQLite...
Jeśli używałeś, ale uwzględniasz w swoim komentarzu podstawowych rzeczy o jego budowie (czym odróżnia się od typowych silników RDB), to albo nie wiesz wiele na temat, na który się wypowiadasz, albo okropnie generalizujesz (SQLite na RDB w ogóle, nawet te o innej budowie), co też nie służy merytoryce dyskusji.

Dlaczego piszę że własne pliki są lepsze? Ponieważ są. Zawsze rozwiązania wyspecjalizowane są lepsze od tych które są do wszystkiego. My lepiej wiemy jak będziemy pobierać dane z nośnika, więc lepiej możemy to zoptymalizować.
Generalnie tak, ale możesz być nieświadomym lub nawet celowo ignorować 2 rzeczy:
- Przygotowanie i optymalizacja rozwiązania wyspecjalizowanego może zająć [sporo] więcej czasu, niż użycie rozwiązanie ogólnego, dobrze jest wiedzieć lub umieć oszacować, ile właściwie.
- Można nawet ponieść fiasko - jeśli wyjdzie się ze złych założeń, własne rozwiązanie może nie działać lub być wolniejsze od generycznego.

Twoja sprawa. Ja napisałem jak uważam. Mam pewną manię na temat optymalizacji :D
Przypominam, że WSoC to "zrób grę w 3 miesiące", nie "zrób grę zoptymalizowaną". ;)

Offline DanielMz25

• Użytkownik

# Lipiec 23, 2015, 16:14:02
Xender. Nic nie napisałem na SQLite, tylko ogólnie na bazy danych. Ty się oburzyłeś (jak zwykle). Co do własnego formatu danych, nie wydaje mi się żeby to był jakiś problem, to można zrobić dość szybko i wcale nie wymaga jakiegoś mega skilla. Napisałem ogólnie odpowiedź, a nie do Ciebie, to już nie pierwszy raz jak napiszę coś nie do Ciebie, a Ty czujesz się wielce urażony/atakowany i zaczynasz wojnę.
Bazy danych nie wydają mi się wcale wygodniejsze od plików, dlatego polecałem pliki i koniec tematu. Po krótkiej przygodzie z SQLite wcale mnie nie zachwycił dlatego pozostaję przy plikach i polecam pliki, bo NAPRAWDĘ uważam że są lepsze, i nie chodziło mi tu o żadne dyskredytowanie twojej wypowiedzi ani jakiś atak. Nie napisałem też niczego co nie jest zgodne z prawdą, ale oczywiście jak zwykle powód do kłótni się znajdzie.
Ale jak tak bardzo chcesz żebym się tłumaczył, to może ja wyszukam jakiś post w którym piszesz totalne bzdury i też zacznę się czepiać. Nonsens, Ty po prostu kochasz się kłócić.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 23, 2015, 16:27:53 wysłana przez DanielMz25 »

Offline Xender

• Użytkownik

• +1
# Lipiec 23, 2015, 16:38:45
^ Tu nawet nie chodzi o wojnę, a o to, by rozmówca zapoznał się z podstawowymi faktami dotyczącymi rozwiązania, które się proponuje.

Faktycznie, powinienem był od razu explicite wspomnieć, że SQLite jest plikowe i biblioteczne, może byłoby mniej gadania.

Jak udzielałeś odpowiedzi nie mi, a węzowi, to najlepiej by było explicite oznaczyć, na który post odpowiadasz, bo inaczej dla mnie logiczne są dwie możliwości: pierwszy post w temacie (tam akurat nie było mowy o db) albo post bezpośrednio nad swoim.

No dobra, jak dla mnie starczy offtopu, co?

Offline krzychulak

• Użytkownik

# Sierpień 02, 2015, 23:27:20
Znamie na czole niczym Harry Potter XD

Offline Karol

• Użytkownik

# Sierpień 14, 2015, 20:08:23
Witcher the Slav (modDresik)
http://wpc.4d7d.edgecastcdn.net/004D7D/files/mod/ModKit-SampleModscreationwalkthrough.pdf

Masz konkurencję od samych REDów :D.

Offline wezu

• Użytkownik

• +1
# Sierpień 16, 2015, 19:28:24
No to muszę się brać do roboty! Tydzień stracony przez PyWeek, a wcześniej też się za bardzo nie spieszyłem. Jak do końca tygodnia nie zrobię czegoś co da się przynajmniej uruchomić to mogą być problemy ze zdążeniem na czas.

..a tak przy okazji, może są tu na Warsztatach jacyś chętni aktorzy, którzy chcieliby dorobić voiceover do gry? Płacić oczywiście nie płace, ale daje równy udział w chwale i sławie sukcesu (jak i wstydzie i sromocie klęski).

Offline wezu

• Użytkownik

• +2
# Wrzesień 05, 2015, 21:49:10
Jakieś tam postępy są.

Jest krótki filmik z łażenia po pustym pokoju, ale wieśmin łazi już samodzielnie, wystarczy mu myszem wskazać miejsce i sam drogę znajdzie omijając ściany i inne przeszkody (...jakby takowe istniały). Sterowanie kamerą też już działa, w realu jest trochę płynniej niż na filmie, ale cóż taki mam sprzęt...

Filmik:
https://youtu.be/D8LTWvKrH2I