Autor Wątek: DynamicSudoku  (Przeczytany 1719 razy)

Offline Moskitek

• Użytkownik

• +1
# Marzec 27, 2015, 23:35:12
Witam,
jakiś czas temu chwaliłem się warcabami na fb teraz będzie to Sudoku.
Gra pozwala na rozwiązywanie diagramów na 3 poziomach trudności oraz dostępne są dwa tryby gry, jeden standardowy - czyli po prostu rozwiązujemy sobie sudoku, oraz drugi na czas - tutaj mamy pewną ilość czasu na znalezienie kolejnej cyferki, jak się to nie uda - tracimy życie.
Dodatkowo ranking najlepszych graczy oraz turniej tygodniowy.

Z czasem pojawia się inne rodzaje diagramów, jak gwiazdy, sześciany ale to z czasem :)

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline Krzysiek K.

• Redaktor
    • DevKK.net

# Marzec 28, 2015, 22:07:49
Coś zmieniłeś w samych zasadach Sudoku, żeby było bardziej "dynamic"? Bo klasyczne Sudoku to raczej zbytnio "dynamic" nie jest. ;)

Offline Vipa

• Redaktor

# Marzec 28, 2015, 22:20:25
Wiesz co, czas w grach logicznych jest złem, bo polegamy na własnym intelekcie. Kwestia tego, czy znajdziemy rozwiązanie, a nie w jakim czasie.
Może inaczej. Wg. mojej własnej definicji inteligencji, to jest to wiedza + umiejętność jej praktycznego wykorzystania. Nie ma w niej czasu. W grach logicznych czas wywiera presję, która nie ma uzasadnienia w odkryciu rozwiązania.

Offline Krzysiek K.

• Redaktor
    • DevKK.net

# Marzec 28, 2015, 22:35:45
W grach logicznych czas wywiera presję, która nie ma uzasadnienia w odkryciu rozwiązania.
Powiedział ten co prawie że dopiero co wysłał mi gierkę logiczną z pomiarem i hi-score czasu. ;)

Offline Vipa

• Redaktor

• +1
# Marzec 28, 2015, 22:45:28
Ale to jest element gry. Przejście levelu trwa 6 sekund. Po przejściu wszystkich można zagrać ponownie, bo levele są identyczne. Faktycznie jest błąd, bo czasy powinny pojawić się przy dopiero drugiej próbie przejścia poziomu.

W sumie to download dla tych, którzy nie wiedzą o co kamą:
https://www.dropbox.com/s/y7mx74j4uldpvu5/-Qubed-.zip?dl=0

Offline Moskitek

• Użytkownik

# Marzec 30, 2015, 00:31:15
dynamiczne - jedna rzecz to własnie czas i w przyszłości będę dodatkowo chciał zrobić taki myk, że jak nie znajdzie się kolejnej cyferki w danym czasie to przesortuję aktualnie odkryte cyferki. Oczywiście nie na zasadzie tą zakryję tamtą odkryję tylko wygeneruję inny diagram z drobną różnicą.

Co do czasu, no niekoniecznie - mając nieskończoną ilość czasu możemy myśleć w nieskończoność, a sudoku to nie jest problem milenijny, każdy diagram da się rozwiązać, tylko kwestia czasu :)

No i sprawdź jak są organizowane konkursy w rozwiązywaniu sudoku. Tam nie ma zadania typu kto rozwiąże diagram są natomiast rundy z określoną ilością czasu gdzie mamy kilka diagramów za które są punkty.

Po prostu chodzi o dodanie pewnej formy rywalizacji (chociażby z czasem).

Na obserwacjach znajomych widzę, że rozwiązanie sudoku, na poziomie średnim to 20-30minut, natomiast ułożenie tego samego diagramu z czasem jest często bardzo trudne - co większość osób bardziej motywuje i naprawdę zmusza do bardziej intensywnego myślenia - chociaż część osób która rozwiązuje diagram nie jest potem w stanie go rozwiązać mając limit czasowy.

No ale właśnie po to są dwa tryby - jak ktoś woli sobie po prostu porozwiązywać sudoku, proszę bardzo, jak ktoś ma ochotę powalczyć - też można :)

Jeszcze jednym aspektem nad którym się waham jest możliwość ustawiania takich małych cyferek w stylu "brudnopisu", że w danym polu może być jedna z "tych cyferek". Jeżeli usunie się to z trybu czasowego - prowadzi to do ciekawej formy rozwiązania, która wymaga zapamiętywania cyferek - nie tych, które mogą gdzieś się pojawić - chodzi o to, żeby nie wypełniać cyfry od razu gdy się ją znajdzie tylko wykorzystać maksymalnie czas i szukać następnych, a rozwiązanie podawać dopiero pod koniec, czyli budować sobie w głowie listę rozwiązań (oprócz spostrzegawczości - trening pamięciowy).

Jeszcze jedna rzecz - sudoku jest schematyczne i tak naprawdę sprowadza się do szukania strategii/schemtów, w pewnym momencie zaczyna się diagramy rozwiązywać automatycznie, czas jest tylko ograniczeniem jak długo mogę szukać schematu.
« Ostatnia zmiana: Marzec 30, 2015, 00:34:50 wysłana przez Moskitek »

Offline Kos

• Użytkownik
    • kos.gd

# Marzec 30, 2015, 15:46:30
http://www.sudokuwiki.org/Getting_Started -> po lewo lista technik które się stosuje w solverach. Zabawa polega na tym, żeby wypalić to sobie w hardware między uszami, żeby robić bez myślenia :)

Offline Moskitek

• Użytkownik

# Lipiec 16, 2015, 00:56:53
hej, gra funkcjonuje od dobrego miesiąca. Nawet są chętni do gry, a sam aspekt czasu dość dobrze motywuje do gry przez co gracze i znajomi, którzy grali nawet się z tego cieszą zwłaszcza jak nie mogą rozwiązać diagramu i się z tym męczą :)

https://apps.facebook.com/dynamic-sudoku

Offline koirat

• Użytkownik

# Lipiec 16, 2015, 01:37:59
Osobiście myślę powoli więc czas w grach logicznych mnie drażni :).