Autor Wątek: PHP+MySQL już w lamusie - co teraz?  (Przeczytany 19494 razy)

Offline Krzysiek K.

• Redaktor
    • DevKK.net

# Marzec 09, 2015, 16:43:55
Coraz więcej widzę tutaj w różnych dyskusjach opinii, że klasyczne combo PHP+MySQL już jest "fe" do robienia rzeczy webowych.

Jest więc pytanie, na co znający temat sugerują się przesiąść tak, aby:
- było to proste do ogarnięcia (liczone np. ilością kodu potrzebnego do Hello World),
- działało u obecnego mojego providera (raczej nie powinno być trudne z CGI, skryptami i ModRewrite),
- było bezpieczne

I chodzi głównie mi o tą ostatnią cechę. Tak jak dwa pierwsze punkty PHP+MySQL ogarnia perfekcyjnie, tak z ostatnim jest masakra. Escape, quote, unquote, unescape, itp, itd na każdym kroku i chyba środowisko webowe w 2015 roku jest już na tyle ogarnięte, żeby takimi rzeczami człowiek nie musiał się przejmować pisząc każdą linijkę?

Podsumowując: co polecacie jako next step po PHP+MySQL?

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline 10log

• Użytkownik

# Marzec 09, 2015, 17:08:03
Może PHP+MySQL+jakiś framework?

Offline Krzysiek K.

• Redaktor
    • DevKK.net

# Marzec 09, 2015, 17:10:22
Może PHP+MySQL+jakiś framework?
Propozycje, propozycje please... :)

Offline 10log

• Użytkownik

# Marzec 09, 2015, 17:12:13
Code Igniter, Cake, Symfony, Zend.

http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_web_application_frameworks#PHP

Mi osobiście najbardziej leży Code Igniter.

Offline maro

• Użytkownik

# Marzec 09, 2015, 17:14:03
codeigniter - porządek, nieźle przemyślane i dobra dokumentacja

Offline Dab

• Redaktor
    • blog

# Marzec 09, 2015, 18:23:55
Do zastosowań webowych bardzo sobie chwalę Ruby on Rails. Spełnia w 100% warunki 1 i 3, może być problem z 2. Ale polecam się zapoznać tak czy inaczej, bo szczególnie z perspektywy C++/gamedev można tam podpatrzeć mnóstwo ciekawych mechanizmów.

Offline Snejk47

• Użytkownik

• +2
# Marzec 09, 2015, 18:36:13
Na przkład Python & Flask. Z baz danych to polecam PostgreSQL.

Offline garen_eye

• Użytkownik

• +2
# Marzec 09, 2015, 21:11:29
Jak jesteś pedantyczny jak ja i robisz projekty dla siebie to możesz zainteresować się też frameworkiem Laravel.
Mi bardzo przypadł do gustu.

Offline deadeye

• Użytkownik

• +1
# Marzec 09, 2015, 21:34:32
Wg mnie w server side php są dwa sensowne wybory:
Laravel - jeśli chcesz pisać szybko i przyjemnie
Phalcon - jeśli chcesz mieć maksymalną wydajność

Pozostałe wymienione frameworki są starsze i sprawdzone, ale są już passe w porównaniu do świetnych rozwiązań Laravela czy miażdzącej szybkości Phalcona.

Inne podejście, również bardzo modern, to tworzenie całości oprócz dostępu do danych client-side, tu świetny jest angular https://angularjs.org/
Dzięki niemu można napisać cały serwis webowy jak aplikacje w postaci wyłącznie kodu client-side, co ma sporo zalet, ale wymaga zmiany sposobu myślenia.

Offline koirat

• Użytkownik

# Marzec 09, 2015, 21:41:11
Podsumowując: co polecacie jako next step po PHP+MySQL?

Ja bym powiedział ASP MVC a z PHP dał bym sobie spokój.

Jedyny mankament to:
- było to proste do ogarnięcia (liczone np. ilością kodu potrzebnego do Hello World),

Offline 10log

• Użytkownik

# Marzec 09, 2015, 22:32:47
Zależy czy provider Krzyśka K. ma obsługę ASP. Bo jeśli nie ma i by musiał kupić coś nowego to cen hostingu PHP+MySQL nic nie przebije.
Przykładowo najtańsze konto 20GB miejsca i 200GB transferu miesięcznie z PHP+MySQL kosztuje niecałe 40zł rocznie.
Dla porównania najtańsze konto z ASP z 1.5GB miejsca i 20GB transferu miesięcznie kosztuje coś koło 60zł na rok.

Niby 20zł różnicy na rok to niedużo ale mieć 20GB a nie mieć 20GB to już 40GB ;)

Offline JasonVoorhees

• Użytkownik
    • FotoGry

• +3
# Marzec 10, 2015, 04:19:26
Python + Django dla normalnych serwerów.

Python + Google App Engine tylko na serwerach googla (ostatnio można tam też używać PHP), jednakże dostajemy dużo w zamian :) Logowanie do panelu administratora to dosłownie jedna linijka w pliku konfiguracyjnym. Zarządzanie bazą danych przez obiekty modelu (nie trzeba pisać zapytań, czy używać relacji, zamiast tego są referencje do innych obiektów modelu). Strona stoi w chmurze, baza danych jest replikacyjna -> nie trzeba dokładać nowych serwerów i programować kontroli ruchu na stronie. Pliki możemy ładować na google cloud storage z poziomu aplikacji webowej. Nie płacimy ryczałtowej kwoty, płacone jest tylko za ruch na stronie i wykorzystywane zasoby. Facebookowe Angry Birds Friend korzystają z GAE :)

Offline Snejk47

• Użytkownik

• +1
# Marzec 10, 2015, 10:09:30
Ja bym powiedział ASP MVC a z PHP dał bym sobie spokój.

Albo http://nancyfx.org/

Offline Krzysiek K.

• Redaktor
    • DevKK.net

# Marzec 10, 2015, 10:48:59
Jedyny mankament to:
    - było to proste do ogarnięcia (liczone np. ilością kodu potrzebnego do Hello World)
Czyli generalnie fajne auto, z jedynym mankamentem że nie jeździ. ;)

Framework, w którym proste rzeczy stają się trudne nie zasługuje na miano dobrego frameworku.

Zależy czy provider Krzyśka K. ma obsługę ASP.
Nie sądzę, bo serwer siedzi na Linuxie. Za to z rozwiązań linuxowych prawdopodobnie jestem w stanie postawić wszystko zważywszy że ostatnio przez PHPShell skompilowałem i uruchomiłem na serwerze Hello World w C++.

Offline koirat

• Użytkownik

# Marzec 10, 2015, 10:59:31
Czyli generalnie fajne auto, z jedynym mankamentem że nie jeździ. ;)
Jeździ pięknie tylko trzeba wiedzieć jak odpalić.

Framework, w którym proste rzeczy stają się trudne nie zasługuje na miano dobrego frameworku.
Za to trudne rzeczy stają się proste.

Ogólnie jak już się opanuje z czym to się je to zaczyna się doceniać jego wartość.