Autor Wątek: Licencje na nazwiska, nazwy miast, itd? Konieczne?  (Przeczytany 3909 razy)

Offline cycek1354

• Użytkownik

# Luty 09, 2015, 23:04:16
Siema! Przychodzę z zapytaniem czy, aby w grze użyć nazwy miast, ulic, albo nazwisk znanych postaci - trzeba posiadać na to licencję? Razem z innym użytkownikiem warsztatu, wzięliśmy się za tworzenie SandBox'a o II Wojnie Światowej. Prace nad prototypem idą pełną parą i niebawem będziecie mogli sami zagrać w prototyp ;) Lecz nie wiem czy mogę w fabule użyć prawdziwych nazwisk, nazw miast, nazw dywizji, itd... Pomożecie? ;)

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline koirat

• Użytkownik

• +5
# Luty 09, 2015, 23:22:37
Jak chcesz użyć np "Adolf Hitler" to musisz naturalnie uiścić opłatę licencyjną w niemieckiej ambasadzie.

Offline Kyroaku

• Użytkownik

# Luty 10, 2015, 01:01:57
J.K Rowling tez miała ten problem... Dlatego w pierwszych częściach Harry'ego Pottera mówią "Sam wiesz kto". Ksywka była zajęta. Dopiero w kolejnych częściach wykupiła prawa.

Offline Xion

• Redaktor
    • xion.log

# Luty 10, 2015, 05:32:35
J.K Rowling tez miała ten problem... Dlatego w pierwszych częściach Harry'ego Pottera mówią "Sam wiesz kto". Ksywka była zajęta. Dopiero w kolejnych częściach wykupiła prawa.
[citation needed]

Offline cycek1354

• Użytkownik

# Luty 10, 2015, 09:40:58
No dobra, ale jak chcę użyć na przykład...

- 33 Dywizja Piechoty
- Warszawa
- Łomża
- Kraków
- Pułkownik Stefan Kossecki
- ul. Wola

I czy, żeby na mapie gry umieścić budynki tak, jak stoją na prawdę trzeba mieć na to pozwolenie?

Offline Xender

• Użytkownik

• +2
# Luty 10, 2015, 09:46:38
Generalnie żadnej licencji ani pozwolenia nie potrzebujesz.

Ewentualne pozwy za zniesławienie* to zupełnie inna sprawa, i tyczy się osób (nie budynków).

*NIE MYLIĆ ze znieważeniem.

Widzę, że w erze copyrightów społeczeństwo zostało już ładnie zaszczurowane, skoro takie pytania padają?  :>

Offline cycek1354

• Użytkownik

# Luty 10, 2015, 11:20:18
Widzę, że w erze copyrightów społeczeństwo zostało już ładnie zaszczurowane, skoro takie pytania padają?  :>

Co masz na myśli?

No więc rodzina tych ludzi może mnie ewentualnie oskarżyć? ;)

Offline timus

• Użytkownik

# Luty 10, 2015, 15:48:18
Daj gdzieś w grze notkę, ze zbieżność imion i nazwisk jest przypadkowa i po problemie xD

Offline cycek1354

• Użytkownik

# Luty 10, 2015, 17:14:17
Dzięki ;)

Offline Xender

• Użytkownik

• +1
# Luty 11, 2015, 10:39:31
Co masz na myśli?
Pytanie chociażby o to, czy można nanieść na mapę budynki tak, jak stoją/stały w rzeczywistości, czy potrzebne jest czyjeś łaskawe pozwolenie.
Sam fakt zadania takiego pytania jest trochę straszny.

No, nieco inną sprawą jest wizerunek samego budynku - np. PKiN albo Stadion Narodowy zastrzegają sobie prawa do komercyjnego używania ich fotografii, powołując się na to, iż zastrzegły wizerunek jako znak towarowy.

Tutaj:
1) To nie ma wiele wspólnego z prawem autorskim, znaki towarowe to chyba nawet osobna ustawa.
2) Nie wiem, czy kiedykolwiek w Polsce doszło do procesu, w którym ten argument (wizerunek budynku jako znak towarowy) został użyty, ani tego, jaki był wynik.

Ogólnie zalatuje mi to bezprawiem, ale oczywiście się nie znam, IANAL.

No więc rodzina tych ludzi może mnie ewentualnie oskarżyć? ;)
Oskarżyć Cię może każdy, o cokolwiek ściganego prawem.

Więc argument jest do Twojego rozumu: ponosisz odpowiedzialność za to, co w swoim utworze fikcyjnym opowiesz o rzeczywistych ludziach.

Daj gdzieś w grze notkę, ze zbieżność imion i nazwisk jest przypadkowa i po problemie xD
Oczywiście, że nie po problemie, bo jeśli postać np. pułkownika Stefana Kosseckiego w grze będzie odpowiadać postaci realnej (chociażby to, że Stefan Kossecki w grze będzie żołnierzem, pozwoli na jednoznaczne zidentyfikowanie, o kogo chodzi), to oczywistym będzie, że taka notka jest niczym innym, niż kłamstwem.

Offline timus

• Użytkownik

# Luty 11, 2015, 12:38:37
Oczywiście, że nie po problemie, bo jeśli postać np. pułkownika Stefana Kosseckiego w grze będzie odpowiadać postaci realnej (chociażby to, że Stefan Kossecki w grze będzie żołnierzem, pozwoli na jednoznaczne zidentyfikowanie, o kogo chodzi), to oczywistym będzie, że taka notka jest niczym innym, niż kłamstwem.
Ktoś tu chyba nie wie co to ironia.

Ja osobiście użył bym w grze jakiś ksywek ewentualnie nie wypisywałbym pełnych imion i nazwisk np. Stefan K.

Offline zx81 (taxi_dr...

• Użytkownik
    • Something Beautiful team

# Luty 11, 2015, 14:04:43
Czy Pirx, kosmiczny lotr- ktory jest najezdzca i niszczycielem zamieszkalych planet jest w jakis sposob chroniony? Nazwisko to bohater ksiazkowy ktorego lubie ale w grze nie ma zadnych nawiazan do ksiazkowych przygod.

Offline Xender

• Użytkownik

# Luty 11, 2015, 22:56:02
Ktoś tu chyba nie wie co to ironia.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_Poego

Ja osobiście użył bym w grze jakiś ksywek ewentualnie nie wypisywałbym pełnych imion i nazwisk np. Stefan K.
Ugh.
Czyli kolejna próba unikania odpowiedzialności za to, co się pisze.

Czy Pirx, kosmiczny lotr- ktory jest najezdzca i niszczycielem zamieszkalych planet jest w jakis sposob chroniony? Nazwisko to bohater ksiazkowy ktorego lubie ale w grze nie ma zadnych nawiazan do ksiazkowych przygod.
Imię "Pirx" - wątpię, by jakiekolwiek roszczenia do samego imienia były skuteczne.

Ale postać jak najbardziej, jako część utworu.
Z nawiązaniem/parodią nie powinno być problemu, z plagiatem będzie gorzej.

Prawo autorskie nie definiuje plagiatu (to określenia potoczne), parodii/nawiązania pewnie też nie.
Takie rzeczy trzeba na wyczucie.

Offline timus

• Użytkownik

# Luty 12, 2015, 01:29:27
Ugh.
Czyli kolejna próba unikania odpowiedzialności za to, co się pisze.
Dokładnie tak, z mojej interpretacji wynika, że własnie to chce uzyskać autor tematu.

Offline Xender

• Użytkownik

# Luty 12, 2015, 09:51:32
Dokładnie tak, z mojej interpretacji wynika, że własnie to chce uzyskać autor tematu.
No to się fizycznie nie da, och jak przykro.