Autor Wątek: "Jest oskryptowane"  (Przeczytany 6882 razy)

Offline Xion

• Redaktor
    • xion.log

# Grudzień 25, 2014, 16:40:10
@up: zsh ma do tego pluginy w oh-my-zsh.

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline dzemeuksis

• Użytkownik
    • Blog quodmeturbat

# Grudzień 25, 2014, 18:30:49
Napisałem sobie takie coś, co siedzi sobie grzecznie w tray'u (po to go tam widać, żeby po najechaniu strzałką pojawiał się tooltip z klawiszologią), który generalnie robi coś takiego, że jakbym teraz wcisnął np. CTRL+1, to w tym miejscu, gdzie mam kursor, pojawiłby się (wklejony ze schowka) losowo wygenerowany, walidujący się pesel. Pod kolejnymi cyframi są inne dane takie, jak NIP, regon i inne.

Rzecz jasna jego przydatność nie tkwi w samym generowaniu danych (choć to też, bo mogę je dostosować pod swoje potrzeby, np. ograniczyć pesele do określonego przedziału), bo do tego jest milion-pińcet innych narzędzi, tylko na tym, że losuje i wkleja w biegu - nie muszę się odrywać od wypełniania formularza, żeby 1) przeskakiwać do jakiegoś generatora, 2) losować, 3) zaznaczać, 4) kopiować, 5) wracać i 6) wklejać, tylko klikam Ctrl+X i gotowe.

Offline Xender

• Użytkownik

• +1
# Grudzień 25, 2014, 20:24:40
oh-my-zsh
Nie. To psuje ludziom zsh (źródło: siedzenie na #zsh na Freenode).
Nie wygląda na pisane przez kompetentne osoby. Po prostu nie. :P

jakbym teraz wcisnął np. CTRL+1, to w tym miejscu, gdzie mam kursor, pojawiłby się (wklejony ze schowka) losowo wygenerowany, walidujący się pesel. Pod kolejnymi cyframi są inne dane takie, jak NIP, regon i inne.

Rzecz jasna jego przydatność nie tkwi w samym generowaniu danych (choć to też, bo mogę je dostosować pod swoje potrzeby, np. ograniczyć pesele do określonego przedziału)
Nie wiem, czy pytać, do czego Ci to potrzebne...

Offline Xion

• Redaktor
    • xion.log

# Grudzień 25, 2014, 21:18:02
Nie. To psuje ludziom zsh (źródło: siedzenie na #zsh na Freenode).
Nie wygląda na pisane przez kompetentne osoby. Po prostu nie. :P
Nie, nie psuje (źródło: "u mnie działa" od paru lat na 10+ systemach, trzech różnych dystrybucjach Linuksa + OS X).
Zresztą OMZ to głównie framework do pluginów i theme'ów, więc wszystko zależy od tego, skąd takowe bierzesz i które włączysz.

Offline Xender

• Użytkownik

# Grudzień 25, 2014, 21:40:36
Zresztą OMZ to głównie framework do pluginów i theme'ów
W sumie to co robi framework do shella, czym są te pluginy i theme'y? o_O

To wszystko brzmi, że tak powiem, "webscale'owo", a moje doświadczenie (niekoniecznie aż tak wielkie) z shellem podpowiada, że to raczej miejsce na masę brzydkich hacków, na które nikt się nie obraża, niż organizowanie programu w sensowne struktury.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 25, 2014, 21:42:24 wysłana przez Xender »

Offline dzemeuksis

• Użytkownik
    • Blog quodmeturbat

# Grudzień 25, 2014, 22:22:11
Xender, w pracy się przydaje.

Offline Kos

• Użytkownik
    • kos.gd

# Grudzień 27, 2014, 22:47:48
+1, czysty zsh jest podobnie wygodny co czysty vim, dopiero oh-my-zsh pozwolił mi go docenić. Jeśli polecisz inny cfg z równie dobrym wsparciem do różnych narzędzi i podobną częstością update'ów, to chętnie wypróbuję.

Offline Xirdus

• Redaktor

# Grudzień 27, 2014, 23:02:55
Ja tam używam gołego zsh i nie narzekam. W .zshrc mam tylko własnego prompta.

Offline Xender

• Użytkownik

# Grudzień 28, 2014, 00:42:18
@Kos - Nie wiem, mam swój config bazowany na GRML-zshrc, paczki instalują własne comple w /usr/share/zsh/site-functions/.

No i jeśli do jakiegoś programu nie ma dedykowanego compla, a na --help odpowiada w cywilizowany sposób*, to zsh ma wbudowanego generycznego compla, _gnu_generic (od konwencji/poradnika GNU, jak formatować --help).

Podbindowane pod alt-tab**.
# Generic completion (via --help parsing) under M-tab
zle -C gnugeneric complete-word _generic
zstyle ':completion:gnugeneric:*' completer _gnu_generic
bindkey $'\e\t' gnugeneric

*(Najgorsze są programy, które na --help odpowiadają "nieznana opcja. Użyj -h aby wyświetlić pomoc".)
**(Tak, mam alt-tab wolne, wszystkie skróty związane z oknami używają Mod4/"[Ww]indows key". ;) )

@Xirdus - Nie brakuje Ci nieczego w gołym shellu, czy nie chce Ci się konfigurować?

Jeśli nie jesteś specjalnie przyzwyczajony do składni zsh, może powinieneś wypróbować Fish.
Na defaultach jest raczej nawet milszy od zsh.

Offline Xirdus

• Redaktor

# Grudzień 28, 2014, 02:39:37
@Xirdus - Nie brakuje Ci nieczego w gołym shellu, czy nie chce Ci się konfigurować?
Podpowiadanie jest, kolorki są, czegóż więcej potrzeba?

Jeśli nie jesteś specjalnie przyzwyczajony do składni zsh, może powinieneś wypróbować Fish.
Na defaultach jest raczej nawet milszy od zsh.
Składnia to ostatnia rzecz, na którą patrzę przy wyborze shella, bo we wszystkich jest beznadziejna :) Co prawda zsh jest ze sto razy mniej beznadziejny niż bash, który to z kolei jest dziesięć razy mniej porąbany niż sh, ale jeśli fish nie przynosi poprawy o kilkanaście rzędów wielkości, to nie widzę większej korzyści w wypróbowywaniu kolejnego koła ;)

Offline Xender

• Użytkownik

# Grudzień 28, 2014, 12:39:28
ale jeśli fish nie przynosi poprawy o kilkanaście rzędów wielkości, to nie widzę większej korzyści w wypróbowywaniu kolejnego koła ;)
Sprawdź. Fish zrywa z kompatybilnością wsteczną i sporo konstrukcji jest uproszczonych. Np. () zamiast $() set a 1 zamiast a=1 na początku linii, ^ zamiast 2>, itp.

Przy czym jak zapomni się i użyje niewspieranej składni, jest błąd, ale wiadomość przeważnie sensownie podpowiada, jaka jest właściwa.