Autor Wątek: Google Play rozliczenia, działalność  (Przeczytany 15329 razy)

Offline Krzysiek K.

• Redaktor
    • DevKK.net

# Maj 13, 2015, 01:15:16
Jeżeli jesteś na etacie i zarabiasz >= płaca minimalna, to płacisz tylko zdrowotne 270zł, którego większość (7.75/9 bodajże) odliczasz od podatku. Ale jeżeli na bieżąco nie zarabiasz z DG żeby mieć od czego odliczyć, to faktycznie płacisz co miesiąc te 270zł i chyba w PIT rocznym możesz wtedy odliczyć te składki od podatku zapłaconego od umowy na etat (dostajesz zwrot podatku).
Czyli jednak z tym Państwem nie jest aż tak źle, bo jak tak, to wychodzi 38 zł miesięcznie faktycznej ceny prowadzenia działalności (plus 170 czy ile jest teraz za rejestrację VAT-EU).

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline koirat

• Użytkownik

# Maj 13, 2015, 10:23:44
Jeśli zarabiasz to płacisz mniej jeśli nie zarabiasz to więcej - jest w tym jakieś kuriozum.

Offline Krzysiek K.

• Redaktor
    • DevKK.net

# Maj 13, 2015, 13:02:04
Jeśli zarabiasz to płacisz mniej jeśli nie zarabiasz to więcej - jest w tym jakieś kuriozum.
Faktycznie płacisz więcej tylko jeśli zarabiasz więcej, jak się wszystko podliczy.

Offline mihu

• Użytkownik
    • mihu

# Maj 13, 2015, 18:38:24
No nie, funkcja kwota_oddawana_panstwu(przychod) jest rosnąca. Niemniej jednak jej wartość w pobliżu zera, zwłaszcza po dwóch latach działalności, to jest kuriozum.

Offline bedziner

• Użytkownik

# Czerwiec 18, 2017, 20:55:11
Czy ja dobrze rozumiem ? Pracując na etacie (zarobki powyżej minimalnej krajowej), gdy zakładam DG pod sprzedaż appek w Google Play, płacę tylko składki zdrowotne, które pod koniec roku mogę sobie odliczyć, tzn. ich większą część. Czyli miesięczny koszt prowadzenia DG wynosiłby ok. 40zł.

Zakładam, że zyski ze sprzedaży na Google Play będą zerowe. Rzeczywiście tak to wygląda jak myślę ? Co w przypadku gdy nic nie będę zarabiał, wyjdę wtedy na minus "tylko" 40zł ? Czy w takim przypadku nie ma od czego odliczyć na koniec roku i płacę składki zdrowotne w pełnym wymiarze, ok. 270zł ?

P.S Przepraszam za wykop. Może coś się zmieniło przez te dwa lata w polskim prawie ?
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 18, 2017, 20:58:49 wysłana przez bedziner »

Offline koirat

• Użytkownik

# Czerwiec 18, 2017, 23:42:36
A musisz mieć działalność gospodarczą żeby sprzedawać w Google Play ? Chyba nie.

Offline przem_k

• Użytkownik

# Czerwiec 19, 2017, 09:38:20
Nie wiem na jakiej zasadzie działa Google Play ale ja swego czasu drążyłem temat pod kątem Envato i Audiojungle by sprzedawać tam swoje dźwięki do gier. Znalazłem interpretację prawną jak się z tego rozliczać, konsultowałem  to z księgowym.
Nie trzeba mieć działalności w takim przypadku o ile nie ma się kosmicznych przychodów rzędu 200k rocznie / 16k na miesiąc - chodzi o podatek VAT. Traktowane to jest jako przychody z tytułu praw autorskich/majątkowych, rozlicza się to raz na rok wykazując w PIT i płacąc z tego podatek. Można zastosować 50% koszty uzyskania przychodu.

Envato podaje wszystko na temat podatków i tego co pobiera i rozlicza, tego co musimy sami zrobić, bo za nas nie rozliczy podatku dochodowego w kraju.
Najlepiej jest wyciągnąć co się da na ten temat z danego miejsca i iść z tym do księgowego
zamiast gdybać czy opierać się na opiniach. Jak szukałem czegoś na ten temat w sieci to jakiś temat tabu, niby tyle ludzi
tworzy, sprzedaje ale ciągle jakieś dywagacje na temat DG czy nie, i rozliczaniu się w PIT z praw autorskich ani słowa,
dopiero na stronie interpretacji podatkowych znalazłem opinię prawną na podobny temat. Każdy przypadek może być inny
więc od tego są księgowi, polecam dla świętego spokoju.

Offline Karol

• Użytkownik

# Czerwiec 19, 2017, 12:52:43
A musisz mieć działalność gospodarczą żeby sprzedawać w Google Play ? Chyba nie.
Ponoć trzeba, bo sama sprzedaż apki odbywa się między użytkownikiem, a twórcą, Google tylko pośredniczy (w przeciwieństwie do Apple, które jest stroną sprzedającą w AppStore i z twórcą rozlicza się na zasadzie tantiem).

Offline bedziner

• Użytkownik

# Czerwiec 20, 2017, 19:18:04
Drążyłem ten temat ale nie znalazłem satysfakcjonującej odpowiedzi, czyżby nie było na Warsztacie nikogo kto sprzedaje swoje gry na Google Play ? Zakładanie działalności jest mi bardzo nie na rękę bo nie spodziewam się żadnych zysków. przem_k, to ciekawe co mówisz, pamiętasz może gdzie znalazłeś tę interpretację prawną ? Podobnie jak Karol, słyszałem, że założenie działalności jest konieczne bo to twórca jest sprzedawcą na Google Play. Google tylko udostępnia platforme.

Offline laggyluk

• Użytkownik
    • http://laggyluk.com

# Czerwiec 20, 2017, 22:58:33
A jeżeli aplikacja jest darmowa ale z reklamami? Sytuację komplikuje (przynajmniej dla mnie) to że wszystkie firmy które się tym zajmują jakie sprawdzałem mają minimalny poziom wypłaty. Np kasy nie można wypłacić dopóki się nie uzbiera $100. Mi się do tej pory nie uzbierało i nie wiem czy to znaczy że podatek i tak trzeba zapłacić nawet jeżeli nigdy się nie uzbiera i nie dostanę żadnych pieniędzy.

Offline koirat

• Użytkownik

# Czerwiec 20, 2017, 23:01:36
Jak nie dostałeś kasy to dlaczego miał byś płacić podatek.

Offline laggyluk

• Użytkownik
    • http://laggyluk.com

# Czerwiec 20, 2017, 23:03:32
a jak wystawiłem fakturę ale nie dostałem kasy to dlaczego muszę? :P

Offline przem_k

• Użytkownik

• +1
# Czerwiec 21, 2017, 09:14:52
Mam gdzieś link do tej strony na drugim komputerze, wieczorem zobaczę bo teraz jestem w pracy. Ale pamiętam, że ta interpretacja dotyczyła przypadku sprzedaży przez Envato, bez zakładania działalności. W takim przypadku przychód występuje w momencie przelewu na konto ( tam też jest min. suma którą trzeba uzbierać zanim mogą przelać ). Działalność to co innego i tutaj lepiej radzić się kumatych księgowych.

Offline koirat

• Użytkownik

• +1
# Czerwiec 21, 2017, 11:07:32
a jak wystawiłem fakturę ale nie dostałem kasy to dlaczego muszę? :P
No w tym wypadku to rzeczywiście podatek trzeba zapłacić.
Ale to jakiś dziwny system jest, ze wystawiasz fakturę za jeszcze nie sprzedany towar.

Offline przem_k

• Użytkownik

# Czerwiec 21, 2017, 20:49:24
Interpretacja:
https://interpretacje-podatkowe.org/przychod-z-praw-majatkowych/iptpb1-4511-241-15-2-asz

mowa tu o sprzedawaniu licencji, nie produktu. Kupujący nabywają licencję do korzystania z umieszczonych
tam dzieł:
Z uwagi na to, że zgodnie z fragmentem pkt 11 podpunktu A regulaminu serwisu, kupujący nabywa licencję do korzystania, sam zaś przedmiot stanowi wyraz działalności twórczej Wnioskodawcy – zasadnym jest uznanie, że uzyskiwany przez Niego przychód stanowić będzie przychód z praw majątkowych (praw autorskich), które powinien wykazywać w zeznaniu rocznym składanym za określony rok podatkowy (rok uzyskania dochodów), jako przychody z praw autorskich i innych praw.

Powtórzę raz jeszcze: najlepiej jest wyciągnąć wszystkie informacje o zasadzie działania Google Play.
Czy tam sprzedaje się licencje czy gotowy produkt, czy opłacają podatki, co potrącają i na jakich zasadach
i iść z tym do dobrego księgowego.