Autor Wątek: Steam Greenlight a podatki  (Przeczytany 5091 razy)

Offline Garret

• Użytkownik

# Sierpień 01, 2014, 00:22:09
Witam, mam pytanie jak to wygląda z podatkami przy wydaniu gry przez greenlight. Rozumiem że złodziejski dochodowy trzeba zapłacić (jeżeli nie bawię się w zakładanie firmy za granicą i zarabiam jako osoba prywatna) ale jak to wygląda z vatem? W USA go nei ma ale na steam jest napisane że ceny zawierają ten podatek.

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline deadeye

• Użytkownik

# Sierpień 01, 2014, 18:47:29
VAT jest naliczany w zależności gdzie znajduje się kupujący, a nie sprzedający. Więc dla osób które kupią twoje gry z Europy VAT zostanie naliczony, a dla osób które kupią je w USA zostanie naliczony podatek stanowy (w zależności od stanu z którego pochodzi kupujący). Do tego odlicz marżę Steam. Dopiero z tego co zostało po podatkach sprzedażowych i marży Steam naliczasz dochodówkę.

Offline Garret

• Użytkownik

# Sierpień 01, 2014, 21:55:20
Nie za bardzo wiem jak to miało by wyglądać praktycznie. Musiałbym wystawiać fakturę vat na każdy zakup egzemplarza.

Offline skoti

• Użytkownik

• +1
# Sierpień 02, 2014, 12:59:49
W USA go nei ma ale na steam jest napisane że ceny zawierają ten podatek.
W USA też jest (tzn. jest podatek obrotowy... czyli prawie to samo). Różnica jest taka, że w USA masz podawane ceny netto (dopiero przy kasie masz do zapłacenia więcej niż na metce - uproszczenie, bo każdy stan może mieć inną stawkę podatkową), a w europie masz cenę podaną brutto (z wliczonym podatkiem) i płacisz przy kasie tyle co widziałeś na półce. Fakturę vat nie wystawiasz za każdy egzemplarz - to nie ty sprzedajesz, a Steam (oni też sprzedają "na paragon", a nie fakturę).

PS. możesz się zorientować czy czasami dochodowy nie możesz sobie obniżyć jako właściciel praw autorskich i twórca (50% kosztów uzyskania jak muzycy, aktorzy, kabareciarze, malarze...).

Offline Garret

• Użytkownik

# Sierpień 02, 2014, 16:32:52
Tak, można obniżyć o 50% ale to ejst tylko do jakiejś tam kwoty. Ale dochodowy to pikuś bo na ryczałcie płaci się 3% od przychodu także to nie wiele.
A jescze co do vatu - skoro to oni go płacą to jaka to jest stawka? Tzn jaka część ceny którą widzę na steamie idzie na vat czy am jego odpowiednik?

Offline koirat

• Użytkownik

# Sierpień 02, 2014, 17:46:30
Nie wiem co masz na myśli że podatek dochodowy to pikuś, ostatnio jak płaciłem to było to coś koło 20%.

Offline revo

• Użytkownik

• +2
# Sierpień 02, 2014, 18:23:28
Ale dochodowy to pikuś bo na ryczałcie płaci się 3% od przychodu także to nie wiele.

Jakim cudem chcesz mieć ryczałt przy sprzedaży oprogramowania? Jak ostatni raz sprawdzałem to się to w żaden sposób nie kwalifikowało.

Offline Xion

• Redaktor
    • xion.log

• +1
# Sierpień 02, 2014, 19:58:27
W USA też jest (tzn. jest podatek obrotowy... czyli prawie to samo).
"Prawie"... Sales tax w USA -- czyli niby "podatek obrotowy" -- różni się od VAT:
  • podstawą opodatkowania -- przy VAT jest to różnica między ceną kupna a sprzedaży, a przy sales tax - jak nazwa wskazuje - sama cena sprzedaży
  • tym, że nie trzeba go płacić, jeśli kupujący nie jest ostatecznym konsumentem produktu
Ten drugi punkt ma znaczenie w kontekście niniejszego wątku, bo oznacza, że nie musisz się tym podatkiem martwić. Ponieważ to Steam przeprowadza finalną transakcję sprzedaży, Steam będzie ów podatek płacił. To, w jaki sposób pogodzi to z VAT w krajach, w których występuje on zamiast sales tax, to już zmartwienie Steama :)

Offline Garret

• Użytkownik

# Sierpień 05, 2014, 04:54:44
Revo->Są jakieś obostrzenia? No cóż w sumie mogłem się domyślić, złodzieje wyciągają swoje łapska po każdą złotówkę ale od czego są raje podatkowe. Ale jednak sądziłem że liczy się tylko górna kwota zarobków a nie rodzaj sprzedawanego towaru. Bazowałem na podatku który płaci znajomy sprzedający książki - właśnie 3% ryczałt. Powiesz coś więcej na ten temat?

Offline revo

• Użytkownik

# Sierpień 05, 2014, 08:19:09
Art 12. Ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w tym przypadku można załapać się pod stawkę 17%, co może okazać się niezbyt opłacalne mając jakiekolwiek koszty.