Autor Wątek: Mniej popularne, ale ciekawe języki programowania  (Przeczytany 19367 razy)

Offline Xender

• Użytkownik

# Sierpień 12, 2014, 01:12:59
Przypomniał mi się pewien ekspeperyment o nazwie SClang.
W skrócie chodzi o przechowywanie i edytowanie kodu w postaci drzewa zamiast tekstu.

http://sclang.sourceforge.net/

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline zx81 (taxi_dr...

• Użytkownik
    • Something Beautiful team

# Sierpień 13, 2014, 01:39:02
xirdus&xender
Czy znasz Xirdus kogos z legalnym oprogramowaniem, kogo dotknal wspomniany przez Ciebie problem?
Ja osobiscie nie znam, wiec Ty raczej tez nie.
Skad zainteresowanie "konkurencja" czyli jak to xirdus napisal jakims ptakopyskiem? uwazasz ze jest lepszy od czegos czego nie znasz? Czekasz na niego?
Mozesz powiedziec dla czego? do czego go bedziesz uzywal i w czym jest lepszy?
Czy ( Xirdus) udostepnisz devlog z projektem w nim na forum warsztatu?

//edit
jestem wyluzowany hehe :)

« Ostatnia zmiana: Sierpień 13, 2014, 07:17:38 wysłana przez zx81 (taxi_driver) »

Offline Xirdus

• Redaktor

• +1
# Sierpień 13, 2014, 02:15:36
Czy znasz Xirdus kogos z legalnym oprogramowaniem, kogo dotknal wspomniany przez Ciebie problem?
Ale o jakim problemie wspomniałem? Czy znowu nas ktoś pomylił przez podobne nicki (mimo diametralnie różnych, aczkolwiek podobnie słodkich avatarów)? :o

Skad zainteresowanie "konkurencja" czyli jak to xirdus napisal jakims ptakopyskiem? uwazasz ze jest lepszy od czegos czego nie znasz? Czekasz na niego?
Z GM korzystałem tylko chwilę, ale wyrobiłem sobie już opinię o nim - mimo początkowego entuzjazmu, źle mi się w nim robi. Ptakopysk będzie konkurencją niemal bezpośrednią (jak C# i Java), więc może być ciekawie. No i dochodzi syndrom znajomego ;)

I w koncu skad to smiale przypuszczenie ze mentalnosc polskich uzytkownikow forum gm sie zmienila i ze wplyw na to mial Unity i udk?
A to to po prostu źle przeczytałem twojego posta i myślałem że mówisz o mentalności warsztatowiczów. Przepraszam.

Z ogólnych porad - wyluzuj, to tylko internet ;)

Offline ΨΧΞ

• Użytkownik
    • PsichiX Website

• +1
# Sierpień 13, 2014, 10:37:07
oboziu, chwile nie zagladam do tematu, a jak tylko wracam to pierwej co widze to "Ptakopysk" :D

Topic: schlebiacie mi, dziękuję :3
to tak od siebie dodam odnośnie dysputy o Ptakopysk vs. GameMaker: czy Ptakopysk będzie konkurencją dla GMa (kiedyś)? Hell, yes! W czym będzie lepszy od GMa?
1. od początku jest open source - czyli bus-factor jest niemal zerowy (bus-factor okresla ile osob nalezy rozjechac autobusem, aby projekt umarl), poniewaz jesli "cos mi odwali" to ktos zrobi forka i rozwijac bedzie dalej;
2. GM opiera sie o system eventowy, zas ptakopysk dziala na systemie komponentowym - historia zweryfikowala wiekszymi silnikami, ze system komponentowy nadaje sie najlepiej do szybkiego tworzenia gier, gdyz jesli raz stworzysz komponent, to mozesz go uzywac takze w nastepnych projektach chociazby, czyli tworzenie gier nastawione jest na rozwoju, nie zas czesto na zuym copy-paste kodu pomiedzy klasami, co powoduje pozniej mase bledow w postaci: "wprowadzilem poprawke, lecz zapomnialem zmienic to w innych miejscach, gdzie skopiowalem i lekko zmodyfikowalem zachowanie".
3. bo brzmi fajniej :D
lecz poki co jestem jeszcze daleko za aktualnym stanem GMa.

Uszanowanko! :)

Offline Xender

• Użytkownik

• +1
# Sierpień 13, 2014, 21:07:58
@ΨΧΞ - Plus za Open Source ^ ^. Chociaż na GH trochę bardziej się rozpisałem.

Offline ΨΧΞ

• Użytkownik
    • PsichiX Website

# Sierpień 13, 2014, 21:22:00
@Xender: Paczylem na GH, wlasnie robie testy i poprawki ostatnie w Zasuvce i jak bede pchal builda, to sprawdze od razu Release feature na GH - dzieki za info o tym! :)

Offline Kos

• Użytkownik
    • kos.gd

# Sierpień 13, 2014, 21:43:25
Re scrapowanie stron wWW skryptami - może to i niepoważne, ale całkiem potrzebne i dochodowe - idea z powodzeniem utrzymuje np. import.io ;-)

Rzeczywiście jest też popyt na zastępywanie basha językami mniej shellowymi. Dobry przykład to Fabric, taki "zdalny wykonywacz komend" który ma API w stylu

cd("/home/kos/somewhere")
run("echo hello world")

Moją pierwszą reakcją było "po co komu taka nakładka, można to zrobić w shellu", ale rzeczywiście docenia się Pythona gdy tych zadań robi się dużo i chcesz je mieć zorganizowane jako przyzwoite repozytorium z sensownymi modułami i konfiguracją.

Offline Xender

• Użytkownik

# Sierpień 14, 2014, 02:22:17
Znacie SQL. Język zapytań do baz danych.

W sumie plik tekstowy też może spełniać definicję bazy danych, nie?
A plik tekstowy w formacie Comma-Separated Values czy Tab-Separated Values to nawet jest tabelą...

No to może tak SQL na plikach tekstowych? Proszę bardzo:
https://harelba.github.io/q/
https://github.com/harelba/q

Offline Xirdus

• Redaktor

# Sierpień 14, 2014, 09:44:58
@up
To już jest sztuka dla sztuki. Jak chcesz bazę danych SQL, to robisz bazę danych SQL, a jak nie chcesz, to po co SQL. A jeśli chodzi o obrobienie gotowych plików, nie wiem czy własny parser w Pythonie czy czymś nie byłby szybszy i prostszy w obsłudze od zapytań.

Offline Krzysiek K.

• Redaktor
    • DevKK.net

# Sierpień 14, 2014, 10:22:11
@up
To już jest sztuka dla sztuki. Jak chcesz bazę danych SQL, to robisz bazę danych SQL, a jak nie chcesz, to po co SQL.
Jedno zastosowanie przychodzi mi do głowy z miejsca: przeróbka tabeli wyeksportowanej z PhpMyAdmin do postaci otwieralnej w Excelu.

A jeśli chodzi o obrobienie gotowych plików, nie wiem czy własny parser w Pythonie czy czymś nie byłby szybszy i prostszy w obsłudze od zapytań.
Nie był by. Raz, że własny parser CSV nie jest tak trywialny, jak się wydaje (wartości między przecinkami mogą być ujęte w cudzysłowy, w środku mogą być escapowane znaki, itp), więc trzeba by było poszukać do tego gotowego modułu. A dwa, że nawet w Pythonie wydajnego JOINa na kilku tabelach nie napiszesz w jednej linijce.

Offline Xirdus

• Redaktor

• +1
# Sierpień 14, 2014, 11:29:53
Jedno zastosowanie przychodzi mi do głowy z miejsca: przeróbka tabeli wyeksportowanej z PhpMyAdmin do postaci otwieralnej w Excelu.
Ale przecież Excel czyta CSV... chyba że MyAdmin eksportuje do jakiegoś własnego formatu nieco przypominającego CSV który dla utrudnienia nazwał CSV.

Nie był by. Raz, że własny parser CSV nie jest tak trywialny, jak się wydaje (wartości między przecinkami mogą być ujęte w cudzysłowy, w środku mogą być escapowane znaki, itp), więc trzeba by było poszukać do tego gotowego modułu.
import csv i już. :)

A dwa, że nawet w Pythonie wydajnego JOINa na kilku tabelach nie napiszesz w jednej linijce.
Jak pisałem "szybszy", chodziło mi o szybkość napisania, nie szybkość działania.

Offline Krzysiek K.

• Redaktor
    • DevKK.net

# Sierpień 14, 2014, 11:50:56
Ale przecież Excel czyta CSV... chyba że MyAdmin eksportuje do jakiegoś własnego formatu nieco przypominającego CSV który dla utrudnienia nazwał CSV.
Chodzi mi o wcześniej wyeksportowaną tabelę w formacie SQL.

Jak pisałem "szybszy", chodziło mi o szybkość napisania, nie szybkość działania.
W tym przypadku też się nie zgodzę - zakładając oczywiście dobrą znajomość SQL jak i Pythona.

Offline Xirdus

• Redaktor

# Sierpień 14, 2014, 12:22:06
Chodzi mi o wcześniej wyeksportowaną tabelę w formacie SQL.
Jak jest w formacie SQL to po co ci interpreter SQL dla CSV?

Offline Paweł

• Użytkownik

# Sierpień 14, 2014, 12:24:58
Skoro mowa o zapytaniach to warto wspomnieć o języku XQuery.
Musiałem kiedyś zrobić różnicę zbiorów z danych wycigniętych z xmla, i tak trafiłem na ten język.
Polecam implementację BaseX.

Offline Krzysiek K.

• Redaktor
    • DevKK.net

# Sierpień 14, 2014, 12:25:41
Jak jest w formacie SQL to po co ci interpreter SQL dla CSV?
Chodzi mi cały czas o konwerter o z SQL na CSV.