Autor Wątek: Zawód  (Przeczytany 10168 razy)

Offline albireo

• Użytkownik

• +4
# Lipiec 23, 2014, 15:37:41
Tylko jest jedno pytanie. W takim razie jak wyjaśnicie ten paradoks, że z matmy jestem "noga", a programy nadal piszę i to mając bardzo dobre oceny? ;p
Prosto, matematyko to bardzo szeroka dziedzina i najwidoczniej w tym zakresie w którym piszesz programy, jest dla ciebie jeszcze zrozumiała.

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline ramen

• Użytkownik

# Lipiec 25, 2014, 12:48:55
Jest dokladnie tak jak napisal kolega wyzej.
Do tego talent w jednej dziedzinie nie przeklada sie automatycznie na talent w drugiej tylko dlatego, ze sa ze soba powiazane. Znam calkiem sporo osob, ktore pokonczyly matematyki i inne tego typu studia, z matematyka wyzsza radza sobie bardzo dobrze a smykalki do programowania nie posiadaja. Bycie dobrym z matematyki nie czyni cie dobrym programista czy inzynierem ale dobry inzynier i programista bedzie musial opanowac matematyke w zakresie mu potrzebna bez wzgledu na to czy ja lubi i ma do niej talent czy nie.

Zawsze tak jest - uczac sie wybranej dziedziny natrafiamy na obszary, ktore lubimy i ktore sa dla nas latwe i takie, ktore nas mecza. Nie ma sie wtedy co obrazac tylko trzeba sie tego nauczyc i tyle.

Offline JasonVoorhees

• Użytkownik
    • The Immortal Life of the Son of Jay

• +1
# Lipiec 25, 2014, 13:10:11
Zgadza się. Informatyka to branża usługowa. Matma, medycyna, księgowość, budowa maszyn, itd. Tego wszystkiego może liznąć programista w zależności od zleceń.

Offline fn2000

• Użytkownik

# Lipiec 25, 2014, 18:04:28
(..) Nie pytam o to kim mam zostać, a interesują mnie informacje na temat, jak wygląda taka praca, jakie są zarobki (według ofert które znalazłem 3.000-12.000 PLN, ale to pewnie bardzo naciągane oferty i wymagają ukończonych studii oraz świetnej znajomości ang. ja znam na tyle, że potrafię zrozumieć dokumentację), jak jest na prawdę z "papierkiem", wszystko co może się przydać

Są dwie możliwe ścieżki rozwoju w IT:

- merytoryczna - od programisty do architekta
- zarządcza - od programisty do szefa zespołu programistów

Szkoła średnia jest bez znaczenia tutaj - musisz to tak wybrać, aby mieć czas na programowanie i zdobywanie praktyki, najlepiej realizując komercyjne projekty (zlecenia) - to jest przede wszystkim weryfikowane w trakcie interview.

Prowadząc interview dla programisty robię to tak:
- na początku krótki small-talk "gdzie się widzisz za parę lat" - sprawdzenie abstrakcyjnego myślenia, ogólnej inteligencji no i czy przypadkiem nie trafiłem na psychopatę.
- następnie przegląd projektów w portfolio: co robiłeś, jakieś największe wyzwanie, jaka porażka, jakie zwycięstwo.
- następnie testy merytoryczne: albo samo programowanie (szukanie błędów logicznych, wskazanie możliwości optymalizacji, zaprojektowanie prostego rozwiązania) albo dodatkowo pytania z architektury softwarowej

Jak we wszystkim byłeś najlepszy - masz robotę.

Angielski - wymóg konieczny, na poziomie swobodnego posługiwania się dokumentacją techniczną, najlepiej także w mowie i piśmie, na poziomie umożliwiającym dyskusję z anglojęzyczną stroną - aby się zrozumieć.

Zarobki - największe w Warszawie, reszta kraju potrafi być połowa i więcej różnicy.

Pracodawcy:

- biznes, który ma software-house wew. - banki, ubezpieczalnie, i inne firmy, które żyją ze sprzedaży nie informatycznych produktów. Praca nudna, rzadko kiedy wyzwania - głównie klepanie zmian w istniejących systemach, ale dobry element w portfolio - przeważnie w dużych firmach nauczysz się sporo o poważnych tematach w IT: architektura, nowoczesne metody zarządzania w developmencie itd. Średnio stabilne zatrudnienie - jak zwalniają to zawsze zaczynają od IT
- firmy konsultingowe - praca Cie wykończy, zawsze jest na wczoraj, możesz trafić w nudne robienie zmian w istniejących produktach, ale też więcej szans na trafienie ciekawego wyzwania, dużo się nauczysz.  Średnio stabilne zatrudnienie - jak mało zleceń, zwalniają, CHYBA ŻE wykażesz się w kilku projektach i wyrobisz sobie markę eksperta, który poradzi w każdej sytuacji.
- software house'y - firmy, nie konsultingowe w znaczeniu stricte, ale żyjące ze sprzedaży produktów IT - najciekawsza praca relatywnie, najwięcej się nauczysz, szansa na największe zarobki w branży (zależnie od regionu oczywiście). Stabilne zatrudnienie - chyba, że trafisz na firmę z problemami.

Na początek unikaj zatrudniania się w centrach outsourcingowych, tj. firmach, które wypożyczają programistów do innych firm - bez doświadczenia dostaniesz tam mało kasy i będziesz robolem. Jednak jest to ważne doświadczenie dla początkującego, jeśli nie będziesz miał innych okazji. Dowiesz się tam wiele o róznych technikach motywacyjnych - czyli jak płacąc mniej, stwarzać wrażenie, że płaci się najwięcej :) Po paru latach, jak już będziesz miał poważne doświadczenie możesz tam wrócić, będziesz miał szanse na relatywnie duże wynagrodzenie bo im zawsze brakuje ludzi z doświadczeniem.

Ścieżka zarządcza to zupełnie inny wątek, ale początki są podobne.

Offline Xion

• Redaktor
    • xion.log

# Lipiec 25, 2014, 19:22:22
Są dwie możliwe ścieżki rozwoju w IT:
Niby tak, tyle że nie są one ani rozłączne, ani wykluczające się wzajemnie.

- na początku krótki small-talk "gdzie się widzisz za parę lat"
Gdy naturalną odpowiedzią na pytanie jest "na twoim miejscu" albo "nie tutaj", jedyne co robisz, to sprawdzasz umiejętność ściemniania.

szansa na największe zarobki w branży (zależnie od regionu oczywiście)
Relatywnie największe zarobki osiągniesz będąc freelancerem. Wadą jest oczywiście fakt, że stabilność takiego zajęcia jest prawie żadna, a poszukiwanie zleceń zajmuje dodatkowy czas.

Offline Xenox93

• Użytkownik

# Lipiec 25, 2014, 19:48:37
Owszem, to co piszecie ma sens ;)

To co wcześniej pisałem z perspektywy czasu wydaje się głupie, ale z drugiej strony dowiedziałem się chociaż czegoś nowego :)

Odnośnie szkoły jest tak jak piszecie, szkoła średnia nie ma największego znaczenia. Chociaż z drugiej strony zastanawiam się, czy nie byłoby warto wybrać taką, która przywiązywałaby większą uwagę odnośnie matematyki ? Bo szczerze, to w technikum, do którego uczęszczałem, nauczanie matematyki było na niskim poziomie, a dziś wiedza odnośnie tej nauki przydałaby mi się.

Ciekawe jest to co piszecie o pracy ;) Jeżeli będziecie nadal kontynuować wymianę zdań/poglądów, to będę tu zaglądał dość często, aby dowiedzieć się czegoś ciekawego, serio ;p

Offline JasonVoorhees

• Użytkownik
    • The Immortal Life of the Son of Jay

# Lipiec 25, 2014, 20:00:05
Chociaż z drugiej strony zastanawiam się, czy nie byłoby warto wybrać taką, która przywiązywałaby większą uwagę odnośnie matematyki ?

Może być... pod warunkiem, że dopilnujesz, żeby mieć matmę z odpowiednim człowiekiem (który zarazem jest dobrym matematykiem, jak i nauczycielem). Może być tak, że pójdziesz do szkoły, która ma 4 matematyków, a dobrą opinię wyrobił tylko jeden z nich :)
« Ostatnia zmiana: Lipiec 25, 2014, 20:07:03 wysłana przez JasonVoorhees »

Offline Xenox93

• Użytkownik

# Lipiec 25, 2014, 22:51:29
Dokładnie i co najgorsze takie sytuacje mają dość często miejsce :/