Autor Wątek: Cry Engine 3 vs Unreal Engine 4  (Przeczytany 6052 razy)

Offline Garret

• Użytkownik

# Kwiecień 19, 2014, 11:38:13
Witam, mam dość spory dylemat. Otóż ostatnio jak wiadomo pojawiły się rewelacyjne oferty na te 2 silniki. Chciałbym zająć się jednym z nich ale za cholerę nie wiem którym.
Skupiam się głownie na level designie ale przy tworzeniu gry robiłbym też za "programistę" choć kompletnie się na tym nie znam. Zacząłem trochę przerabiać c++ ale zanim opanuję go w zadowalającym stopniu to miną wieki. I tutaj przemawia do mnie system blueprintow który ponoć jest niezły. CryEngine jest jednak tańszy i nie ma pozniejszych procentow od sprzedaży a co najważniejsze wg mnie o wiele lepiej wyglądają tereny na tym silniku. Jakie wg Was są największe plusy i minusy tych dwóch silników, i który byście polecili?
Pozdrawiam

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline Avaj

• Użytkownik

• +1
# Kwiecień 19, 2014, 12:01:46
Jeśli nie masz jakichś przeciwwskazań to dorzuć jeszcze Unity3D do tego zestawu. Może on jest w ciut innej lidze, bo nie idzie na maksa w możliwości graficzne kosztem reszty, ale popularnością możliwe że przewyższa dwa pozostałe razem wzięte (przynajmniej jeśli chodzi o gry nie-AAA).

Offline Malkavian Ass...

• Użytkownik

# Kwiecień 19, 2014, 12:47:31
Co do blueprintów -- nie wiem, skąd opinia, że nie trzeba umieć kodować, aby tego używać z powodzeniem. Jeśli rozumiesz konstrukcje użyte w blueprintach, to umiesz programować. Tyle, że znacznie wolniej, niż pisząc kod ręcznie.

Offline Ogniok

• Użytkownik

# Kwiecień 19, 2014, 15:53:56
Osobiście polecam Unreal Engine 4. :D System Blueprintów ma ogromne możliwości(Choć największe, gdy połączy się go z kodem pisanym w C++). Natomiast jeśli chodzi o teren, to zdecydowanie trzeba się z nim namęczyć by wyglądał dobrze.

Co do blueprintów -- nie wiem, skąd opinia, że nie trzeba umieć kodować, aby tego używać z powodzeniem. Jeśli rozumiesz konstrukcje użyte w blueprintach, to umiesz programować. Tyle, że znacznie wolniej, niż pisząc kod ręcznie.

Nie potrafiąc kodować nie wyciągniesz z Blueprintów pełni możliwości, ale to nie prawda, że nie będzie się z nich dało korzystać z powodzeniem. Blueprinty odrzucają składnie itp. co ułatwia pracę osobą które nie potrafią programować.

Offline Malkavian Ass...

• Użytkownik

• +1
# Kwiecień 19, 2014, 16:28:23
Osobiście polecam Unreal Engine 4. :D System Blueprintów ma ogromne możliwości(Choć największe, gdy połączy się go z kodem pisanym w C++). Natomiast jeśli chodzi o teren, to zdecydowanie trzeba się z nim namęczyć by wyglądał dobrze.

Nie potrafiąc kodować nie wyciągniesz z Blueprintów pełni możliwości, ale to nie prawda, że nie będzie się z nich dało korzystać z powodzeniem. Blueprinty odrzucają składnie itp. co ułatwia pracę osobą które nie potrafią programować.
Nie odrzucają składni. Nadal musisz wiedzieć które elementy zajmują które pozycje i jak ze sobą współdziałają, a to jest praktycznie to samo, co znajomość gramatyki języka. Ale blueprinty są przy tym znacznie mniej czytelne. No chyba, że ktoś ci pisze gotowe duże bloki kodu w C++ i tylko je sobie przesuwasz i łączysz, ale prawdopodobnie nie o to chodziło wątkotwórcy.

Offline Ogniok

• Użytkownik

• +1
# Kwiecień 19, 2014, 17:43:00
Ale blueprinty są przy tym znacznie mniej czytelne. No chyba, że ktoś ci pisze gotowe duże bloki kodu w C++ i tylko je sobie przesuwasz i łączysz, ale prawdopodobnie nie o to chodziło wątkotwórcy.

Z tym się jak najbardziej zgodzę. Sam piszę kod w C++, a Blueprintach wykonuje tylko małą logikę łączącą moje bloki kodu.

Offline deadeye

• Użytkownik

# Kwiecień 19, 2014, 23:08:18
przy tworzeniu gry robiłbym też za "programistę" choć kompletnie się na tym nie znam. Zacząłem trochę przerabiać c++ ale zanim opanuję go w zadowalającym stopniu to miną wieki. I tutaj przemawia do mnie system blueprintow który ponoć jest niezły.
Imo jeśli nie znasz c++, to jedyny engine w jakim masz niezerowe szanse sobie poradzić to Unity.  C# jest stosunkowo prosty, a samo Unity jest najłatwiejsze do zrozumienia i tworzenia. O UE i CE zapomnij bez co najmniej pół roku doświadczenia w programowaniu. Blueprinty pozwolą ci coś zrobić na początek ale bez zrozumienia podstaw algorytmiki daleko nie zajdziesz.

Offline kubera

• Użytkownik
    • Prywatna strona

# Kwiecień 19, 2014, 23:43:24
Mała uwaga, UE4 jeszcze nie uchodzi za stabilne narzędzie, ale pewnie już można zacząć programować.

Offline Ogniok

• Użytkownik

• +1
# Kwiecień 20, 2014, 00:27:11
Mała uwaga, UE4 jeszcze nie uchodzi za stabilne narzędzie, ale pewnie już można zacząć programować.

Działam na nim praktycznie od premiery i nie miałem z nim żadnych problemów. :D Co prawda widziałem, iż niektórzy je miewali, ale Epic szybko wypuszcza HotFix'y.

Offline iniside

• Użytkownik

# Kwiecień 20, 2014, 13:14:23
Nie zgodze sie . Piszesz to z punktu widzenia osoby która potrafi programować i rozumie jak te wszystkie tekstowe, znaczki wpływają jedne na drugie. Tobie to się może wydawać śmieszne ale większość ludzi jak widzi plik z tekstem to zwyczajnie go nie rozumie. Natomiast kiedy to samo jest przedstawione w formie wizualnej, gdzie można łatwo zobaczyć przepływ działania, to odrazy wygląda to mnie strasznie i bardziej zrozumiale.

Absolutnie nie zgodze się ze bez c++ nie ma co podchodzić. Właśnie dzięki blueprintom można stworzyć cala gre nie pisząc jednej linijki kodu.

Offline laggyluk

• Użytkownik
    • twitter

# Kwiecień 20, 2014, 14:06:25
Imo jeśli nie znasz c++, to jedyny engine w jakim masz niezerowe szanse sobie poradzić to Unity.  C# jest stosunkowo prosty, a samo Unity jest najłatwiejsze do zrozumienia i tworzenia. O UE i CE zapomnij bez co najmniej pół roku doświadczenia w programowaniu. Blueprinty pozwolą ci coś zrobić na początek ale bez zrozumienia podstaw algorytmiki daleko nie zajdziesz.
w unity bez programowanie też daleko nie zajdzie. dla kogoś kto nie umie programować blueprinty będą prostsze do ogarnięcia niż c#. a dla kogoś kto umie język jest drugorzędny

Offline kuba

• Użytkownik

# Kwiecień 20, 2014, 14:10:42
Wydaje mi się, żeby wykonać jakieś skomplikowane operacje na boolach, zmiennych to jednak jakieś pojęcie o programowaniu jest potrzebne. Przecież to tak naprawdę jest programowanie, tylko łączysz odpowiednie bloczki, każdy bloczek ma swoją funkcję, więc tak jak przedmówcy mówią, tak jakbyś programował, ale łączysz to na swoje sposoby. Wbudowane klasy dostępne z poziomu blueprintów są tak rozbudowane, że faktycznie można złożyć gameplay, ale czy zdołasz bez znajomości programowania zbudować takie zależności jak programiści? Wątpię.

Offline Malkavian Ass...

• Użytkownik

# Kwiecień 20, 2014, 15:02:22
Nie zgodze sie . Piszesz to z punktu widzenia osoby która potrafi programować i rozumie jak te wszystkie tekstowe, znaczki wpływają jedne na drugie. Tobie to się może wydawać śmieszne ale większość ludzi jak widzi plik z tekstem to zwyczajnie go nie rozumie. Natomiast kiedy to samo jest przedstawione w formie wizualnej, gdzie można łatwo zobaczyć przepływ działania, to odrazy wygląda to mnie strasznie i bardziej zrozumiale.

Absolutnie nie zgodze się ze bez c++ nie ma co podchodzić. Właśnie dzięki blueprintom można stworzyć cala gre nie pisząc jednej linijki kodu.
Nie wydaje mi się to śmieszne. Natomiast jestem przekonany, że osoba, która nie rozumie tekstowego zapisu, nie zrozumie też wizualnej wersji, która w dodatku jest cholernie nieczytelna przy bardziej złożonych operacjach.

Offline iniside

• Użytkownik

• +1
# Kwiecień 20, 2014, 15:04:54
Zle na to patrzycie. Poslugujac sie dosc uproszocznym przykladem. Ile osob jest w stanie zrobić same, od podstaw klocki lego i potem coś z nich budowac (albo np. jakiś mebel) a ile osob jest w stanie coś zrobić, kiedy odpowiednie elementy składowe ma już przygotowane ? I wystarczy to tylko poskrecać.
Tak wlasnie wyglada Blueprint vs C++ w UE4.

Ja rozumiem, ze ciezko to zrozumieć, kiedy sie potrafi pisać kod, ale ktoś kto nigdy nie miał doczynienia z pisaniem kodu, duzo szybciej i wiecej bedzie w stanie zrobić w BP niż uczyć sie pisać. Dlatego ze Blueprinty zapewniaja wizualny feedback na temat tego co sie dzieje. To jest rzecz która, jest łatwo przeoczyć, jeśli potrafi sie kodować.

Nie wydaje mi się to śmieszne. Natomiast jestem przekonany, że osoba, która nie rozumie tekstowego zapisu, nie zrozumie też wizualnej wersji, która w dodatku jest cholernie nieczytelna przy bardziej złożonych operacjach.
I tu sie wlasnie mylisz.
Hourences na pytanie dlaczego niektorych rzeczy nie robi w C++, powiedział, ze on nie jest w stanie ogarnac co tam jest napisane. Z tego samego powodu nie uzywal Unreal Script.
Ale w Blueprintach był w stanie zrobić całą gre.

https://www.youtube.com/watch?v=M5k3hhlaNZI

Tutaj o tym mowia Lead Game Designer, Lead Gameplay Programmer i Lead Animator z Epica. W przerwach pomiedzy gadaniem o wodce i nabijeniem sie ze wszystkich (;.

edit:
Zreszta zamiast prowadzic teoretycznie rozwazania, proponuje dac komus, kto nigdy nie mial doczynienia z programowaniem Blueprinty i C++ i powiedzieć, ze ma tydzień, na zrobienie czegoś interaktywnego. Juz nie mowie gry, ale czegoś co bedzie wchodziło w jakaś interakcje.

Jestem niemal na 100% pewny ze taka osoba powie potem ze w Blueprintach było łatwiej niż kodzie.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 20, 2014, 15:11:23 wysłana przez iniside »

Offline Malkavian Ass...

• Użytkownik

# Kwiecień 20, 2014, 15:22:48
No to jestem szczerze zdziwiony i jednocześnie zaciekawiony stanem umysłu takich ludzi.