Autor Wątek: [c++] Opengl opakowany w obiekty, czy warto?  (Przeczytany 39004 razy)

Offline Q

• Użytkownik

# Czerwiec 29, 2014, 14:55:35
Nie rozumiesz o co mi chodzi, mam jakiś obiekt np trójkąt. Ustawiam mu teksture i wklejam ileś razy, potem zmieniam texture i znów wypisuje go iles razy, jeśli gl_InstanceID po każdym razie mi sie ustawi na 0 to przesłane macierze do bufora który odpowiada za pozycje staja sie bezwartościowe. Ponieważ trójkąt A i B beda rysowane w tych samych miejscach.
I nie ma znaczenia gdzie ustawie index, lub ile ma mieć indexów.

Offline Mr. Spam

• Miłośnik przetworów mięsnych

Offline DezerteR

• Użytkownik

# Czerwiec 29, 2014, 15:09:54
A co pisałem ci wcześniej o trzymaniu pozycji w VBO? I ewentualnym aktualizowaniu wedle potrzeby.
Z tego co widzę teraz robisz tak że wysyłasz w uniformie pozycje wszystkich obiektów, rysujesz kilka z nich, zmieniasz texturę, rysujesz(nie wklejasz) resztę, da?
Od biedy możesz wysłać jakiś offset  do ~ID.

Offline albireo

• Użytkownik

# Czerwiec 29, 2014, 15:57:45
Przypuszczam, że właśnie trzyma pozycje w VBO (glVertexAttribDivisor), i wtedy właśnie jest problem, bo za każdym kolejnym wywołaniem rysuje te same obiekty, ale jeśli potrzebna jest zmiana tekstur, to można skorzystać z tablicy tekstur (array texture) i załatwić wszystko jednym wywołaniem draw*instanced dodając dodatkowy atrybut z numerem tekstury (ewentualnie obliczając go na podstawie gl_InstanceID jeśli się da, np w sytuacji gdy każdą teksturą rysowanych jest tyle samo obiektów).

Offline Q

• Użytkownik

# Lipiec 03, 2014, 18:28:51
Przypuszczam, że właśnie trzyma pozycje w VBO (glVertexAttribDivisor), i wtedy właśnie jest problem, bo za każdym kolejnym wywołaniem rysuje te same obiekty
Dobrze przypuszczasz :)
Wpadłem na taki pomysł:
// wypisujemy 5 elementów
glDrawElementsInstanced(GL_TRIANGLES, 6, GL_UNSIGNED_INT,(GLvoid*)0, 5);
// wypisujemy kolejne 5 elementów
// gl_InstanceID znów jest ustawione na 0
// ale zmieniamy bufor z pozycjami na inny i obchodzimy problem z  gl_InstanceID
/*
 tu podmiana bufora
*/
glDrawElementsInstanced(GL_TRIANGLES, 6, GL_UNSIGNED_INT,(GLvoid*)0, 5);

Niestety pojawiły się problemy. Po pierwsze można podmienić dane w samym buforze za pomocą glBufferSubData ale wąże sie to z przesłaniem danych do bufora co jest chyba dość kosztowne czasowo, w dodatku kod:
glBindBuffer(GL_ARRAY_BUFFER, vbo[3]);
glBufferSubData(GL_ARRAY_BUFFER, 0, sizeof(Position2), Position2);
glBindBuffer( GL_ARRAY_BUFFER, 0 );
nic mi nie robi.
Po drugie fajnie było by podmienić jeden bufor na inny już istniejący. Niestety wykracza to poza zakres mojej wiedzy.

Offline DezerteR

• Użytkownik

# Lipiec 03, 2014, 19:23:18
kuźwa, nie możesz przesłać w uniformie jakiegoś offsetu go gl_InstanceID, ha? Myśl kreatywnie.
I sizeof(Position2) pomnóż przez rozmiar Position2, bo tu ma być podany rozmiar w bajtach całego fragmentu pamięci który wysyłasz.

Offline Q

• Użytkownik

# Lipiec 03, 2014, 20:18:04
kuźwa, nie możesz przesłać w uniformie jakiegoś offsetu go gl_InstanceID, ha?
Nie czaje

Offline albireo

• Użytkownik

# Lipiec 03, 2014, 20:44:52
kuźwa, nie możesz przesłać w uniformie jakiegoś offsetu go gl_InstanceID, ha? Myśl kreatywnie.
Przesłanie offsetu nic nie da, bo i tak nie zostanie on uwzględniony w atrybutach z ustawionym glVertexAttribDivisor różnym od zera, jakby sam sobie te dane pobierał (np z tekstury) to by można tego użyć.

Zamiast podstawiania nowego bufora (lub nowych danych w buforze), możesz przestawić początek danych za pomocą glVertexAttribPointer, w ostatnim argumencie dajesz offset do początku danych w bajtach, tyle że wtedy traci się część sensu używania VAO.

Offline DezerteR

• Użytkownik

# Lipiec 03, 2014, 21:02:53
Q pisze iż zeruje mu się gl_InstanceID, znaczy że go do czegoś używa. Podałem mu więc sposób na zachowanie tej wartości pomiędzy kolejnymi callami.

Najlepiej byłoby chyba aktualizować bufor, przy małej ilości danych i aktualizacji nie powinno być to obciążeniem. Jak mu będzie sprawiało to problem to zapewne będzie miał wystarczającego skilla by sobie z tym poradzić.

A i zawsze może zrezygnować z VAO i pracować na zwykłych VBO, na początek myślę że byłoby mu prościej. 

Offline Q

• Użytkownik

# Lipiec 04, 2014, 09:28:37
Rozwiązałem problem.
1. tworze 2 bufory przechowujące pozycje np poz1 i poz2.(dla każdego obiektu)
2. podpinam do wiazania w shaderze odpowiedzialnego za pozycje bufor poz1 i wyrysowuje jakiś obiekt z bufora geometrii
3. podpinam analogicznie do tego samego wiazania bufor poz2 i wyrysowuje inny obiekt z tego samego bufora geometrii.

Problem z gl_InstanceID rozwiązany, wszystko wygląda mniej wiecej tak:
glBindBuffer(GL_ARRAY_BUFFER, vbo[3]);
glVertexAttribPointer(3, 1, GL_FLOAT, GL_FALSE, 0, 0);
glBindTexture( GL_TEXTURE_2D, tex1 );
glDrawElementsInstanced(GL_TRIANGLES, 6, GL_UNSIGNED_INT,(GLvoid*)0, 2);

glBindBuffer(GL_ARRAY_BUFFER, vbo[4]);
glVertexAttribPointer(3, 1, GL_FLOAT, GL_FALSE, 0, 0);
glBindTexture( GL_TEXTURE_2D, tex2 );
glDrawElementsInstanced(GL_TRIANGLES, 3, GL_UNSIGNED_INT,(GLvoid *)(3*sizeof(GLuint)), 2);
Wydaje mi sie że powinno działać to szybciej niż napełnianie bufora nowymi danymi.

A teraz to co tygryski lubią najbardziej, zamiana tego na obiekty :P
Tak sobie myślałem że dobrze będzie wprowadzić podział na różne obiekty, np:
Object obiekt1(geo, mat); // jakiś obiekt
scene.add(obiekt1); // dodanie
...
// tu zmiana pozycji obiektu1
...
scene.add(obiekt1); // dodanie nowego obiektu na innej pozycji

// ====== Tutaj nowy typ obiektu =======

Clone clonet1(geo, mat); // jakiś obiekt
scene.add(clone); // dodanie
...
// tu zmiana pozycji clone1
...
scene.add(clone1); // sklonowanie clona na innej pozycji
// bedą też 2 obbiekty jak w 1 przykładzie ale bedzie to ten sam obiekt tylko wyświetlany w 2 pozycjach

Co o tym myślicie?
« Ostatnia zmiana: Lipiec 04, 2014, 09:32:06 wysłana przez Q »

Offline DezerteR

• Użytkownik

# Lipiec 04, 2014, 10:10:52
Czekaj, w buforze przechowujesz pozycję tylko jednego/kilku obiektów? 
Co do przykładu to jakoś dziwnie nie wygląda, ale jest zbyt ubogi żeby coś o tym powiedzieć.

Offline Q

• Użytkownik

# Lipiec 04, 2014, 10:23:05
Czekaj, w buforze przechowujesz pozycję tylko jednego/kilku obiektów? 
tak, 1 bufor z pozycjami na obiekt.
Co do przykładu to jakoś dziwnie nie wygląda, ale jest zbyt ubogi żeby coś o tym powiedzieć.
No to tylko koncept.
Chodziło mi o rozdzielenie pojedynczych obiektów od takich które będa występować w dużej ilości.

Offline DezerteR

• Użytkownik

# Lipiec 04, 2014, 10:35:54
No więc w takim wypadku dużo prościej przesłać pozycję/macierz transformacji w uniformie. Przechowywanie pozycji w buforze ma sens dla wielu takich samych obiektów, np. 1k krzaczków trawy.
Jak masz po kilka obiektów, możesz rysować w pętli.
Wybacz że wprowadziłem cię w błąd ale chyba się wtedy źle zrozumieliśmy.

Offline Q

• Użytkownik

# Lipiec 04, 2014, 11:43:44
No więc w takim wypadku dużo prościej przesłać pozycję/macierz transformacji w uniformie. Przechowywanie pozycji w buforze ma sens dla wielu takich samych obiektów, np. 1k krzaczków trawy.
To prawda, w dodatku łatwiej jest zmienić potem wartość takiej pozycji ale ma to wady.
Z tego co mi wiadomo (gdzieś wyczytałem i nie wiem czy to prawda) to uniformy mają ograniczenia wielkości. Więc w końcu napotkamy na ograniczenia, a ja tego nie lubie.
Poza tym jak już gdzieś pisałem wcześniej biblioteka nad którą pracuje ma służyć do mojego projektu, a w nim chce wyświetlać ponad 4kk obiektów (nie wiem czy to osiągnę ale cel przyznacie że ambitny).
Wiec tak czy siak muszę się na jakieś rozwiązanie zdecydować.
Wybacz że wprowadziłem cię w błąd ale chyba się wtedy źle zrozumieliśmy.
Nic sie nie stało, dzięki Tobie poczytałem sobie troszkę o offsetach. 

Offline DezerteR

• Użytkownik

# Lipiec 04, 2014, 11:58:07
Wiesz, wszystko zależy od tego co chcesz wyświetlać, co innego wyświetlać trawę, a co innego czołg z kilkudziesięcioma kośćmi i kilkoma teksturami. 

Uniformy mają jakieś tam ograniczenie, ale jest coś takiego jak Unifom Buffer Object.